Αγορα Projector και οθονης για μαγαζι Cafe

andrperd

New member
12 January 2009
5
Καλησπερα σας θα ηθελα λιγο βοηθεια..
Ηλεκτρονικος ειμαι αλλα δεν εχω ασχοληθει με Projectors.
Μου ανεθεσαν απο καφετερια να βρουμε βιντεοπροβολεα κυριως για αθλητικα γεγονοτα (αφου εχουμε και το mundial φετος).
Θα αγοραστει και πανι προβολης και Projector και η αποσταση εγκαταστασης θα ειναι περιπου στα 7 μετρα..θα γινει εγκατασταση στον εξωτερικο χωρο που οπως φανταζεστε ειναι με φως ημερας..Μηπως δεν γινετε να τους το αποκλεισω τελειως και να τους πω μονο για τον εσωτερικο χωρο?
Υπαρχουν καποια μοντελα να μου προτεινετε ωστε να προσανατολιστω καπου να ψαξω?τεχνολογιες..μεγεθη πανιων προβολης κτλ?
Περιπου οικονομικα θελουν να κυμανθουμε απο 800 εως 1200...
 

andrperd

New member
12 January 2009
5
Το προβλημα ειναι η αποσταση του projector με την οθονη ή το φως ημερας?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Το προβλημα ειναι η αποσταση του projector με την οθονη ή το φως ημερας?

και τα 2...!!
δεν νομιζω να υπαρχει προβολεας που να μπορει να δωσει εικονα απο τα 7 μετρα...
στην καλυτερη στα 6 περιπου μετρα για να παρεις γυρω στις 300 ιντσες,αλλα και παλι θα εχει χασει τοσο πολυ φως το προβολι,που ακομα και βραδυ θα ειναι πολυ σκοτεινος..
απλα το ξεχναει..
 
19 June 2006
35,671
Υπάρχουν long throw προβολείς που κάθονται μακρυά, το πρόβλημα είναι το φως της μέρας. Δεν υπάρχει προβολέας και λάμπα που μπορεί να συναγωνιστεί τον ήλιο, ακόμα και στην δύση του.
 

andrperd

New member
12 January 2009
5
Re: Απάντηση: Αγορα Projector και οθονης για μαγαζι Cafe

ωραια αρα δεν γινεται στον εξωτερικο χωρο..Μια επιλογη για εντος του μαγαζιου με αποσταση 2 εως 4 μετρα ειναι εφικτο?Τι επιλογες εχουμε ?
 

andrperd

New member
12 January 2009
5
Re: Απάντηση: Αγορα Projector και οθονης για μαγαζι Cafe

Καλημερα σε ολους..Ευχαριστω για την βοηθεια..
Καναμε μια συζητηση με τον ιδιοκτητη και του απεκλεισα εκεινο το σημειο που ηθελε αρχικα..Βρηκαμε αλλο σημειο στο μαγαζι που εκει δεν εχουμε περιορισμο αποστασης και μπορουμε να κανουμε την εγκατασταση ειτε 2 ειτε 3 μετρα μακρια απο το πανι προβολης..ειτε οσο απαιτειται...
Θελω να μου προτεινετε 2-3 μοντελα για προβολη ποδοσφαιρου κτλ σε HD
 

andrperd

New member
12 January 2009
5
Re: Απάντηση: Αγορα Projector και οθονης για μαγαζι Cafe

Η αποσταση θεασης ειναι απο 3 μετρα εως 15 περιπου.. η οθονη μπαινει οπου θελουμε..Οχι δεν υπαρχει οθονη, σκεφτοταν ο ιδιοκτητης να βαλει μια τεντα λευκη..το ταβανι περιπου ειναι 4 μετρα και το budget ειναι απο 700 εως 1000 για τον projector...Ουσιαστικα ψαχνω σε DLP και 3LCD με μεγαλη φωτεινοτητα ? Λογος οθονης για αθλητικα 16:9 ? Για παραδειγμα ειναι σωστες οι επιλογες Optoma HD27 , Optoma HD144x , Epson EH-TW5600 , Epson-TW5400 ?
 
19 June 2006
35,671
Όλες αυτές οι ερωτήσεις γίνονται διότι ο προβολέας δεν είναι τηλεόραση. Ο προβολέας θέλει συγκεκριμένες αποστάσεις και θέση φιξ καθ' ύψος. Αποφασίστε την διάσταση της οθόνης (ναι 16:9), το ύψος που αυτή θα κάτσει από το ταβάνι, καθώς, και την διαθέσιμη απόσταση για τον προβολέα ώστε να προτείνουμε κάτι.