65'' για παγκόσμιο κύπελλο!

Παιδιά μια βοήθεια παρακαλώ,ότι λέει ο τίτλος για,κατάστημα με αποκλειστική χρήση τη θέαση του μουντιάλ.Εννοείται όσο πιο οικονομική γίνεται,με αξιοπρεπείς γωνίες θέασης και αξιοπρεπή κίνηση.3D,και "έξυπνες" δυνατότητες δε με απασχολούν.Σας ευχαριστώ!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η πιο καλή προσφορά τώρα είναι μια Samsung της σειρασ 6xxx που έχει 990 με 5 έτη εγγύηση στον κότσωβολο.
Και η Sony που γράφει ο φίλος από πάνω πολύ καλή για αθλητικά, καλύτερη από την Samsung ,αλλά όχι ιδανική για ταινίες με σβηστά φώτα λόγω χαμηλότερου κοντραστ
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Η πιο καλή προσφορά τώρα είναι μια Samsung της σειρασ 6xxx που έχει 990 με 5 έτη εγγύηση στον κότσωβολο.
Και η Sony που γράφει ο φίλος από πάνω πολύ καλή για αθλητικά, καλύτερη από την Samsung ,αλλά όχι ιδανική για ταινίες με σβηστά φώτα λόγω χαμηλότερου κοντραστ
Επειδη ανεφερε αποκλειστικη χρηση mundial ειπα την Sony ως IPS (αρα καλες γωνιες θεασης ) και 100αρα .
Βασικα κι εγω την Samsung 65 6122 αγορασα πριν λιγες μερες ! Χεχεχε
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Νίκο πάρε την Samsung 6122.Την πήρα 999 πριν 1,5 μήνα,πριν καμία βδομάδα έπαιζε στα 899.Τωρα την έχει ο Κώτσος 989 με δώρο 5ετη επέκταση.
Είναι ότι καλύτερο στην κατηγορία με απόλυτο ταβάνι τα 1000 ευρώ για 65αρα ..
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Την 6122 την εχει ακομα στα 900 με 5ετη εγγυηση το Public και στα 910 χωρις την εγγυηση αλλα με 20% επιστροφη σε yellows στο MM. Η διαφορα ειναι οτι δεν ειναι IPS αρα δεν εχει καλες γωνιες θεασης (την εχω παρει κι εγω σπιτι και οντως απο το πλαι χανει αρκετα). με 980 παιρνεις την Sony 7505 με IPS & 100 hz παλι απο MM με 20% επιστροφη σε yellows.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Οχι και να προτιμαμε βρε παιδια τα ips απο τα va panel (με εξαιρεση τα μαγαζια).

Για να μην βλεπεις καλα με VA, πρεπει να πας πολύ στο πλάι. Σε μη ρεαλιστικές δηλαδή συνθηκες για την πλειονοτητα των καθιστικών.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Οχι και να προτιμαμε βρε παιδια τα ips απο τα va panel (με εξαιρεση τα μαγαζια).

Για να μην βλεπεις καλα με VA, πρεπει να πας πολύ στο πλάι. Σε μη ρεαλιστικές δηλαδή συνθηκες για την πλειονοτητα των καθιστικών.
Μα για καταστημα δηλωσε οτι την θελει , με καλες γωνιες θεασης και μονο για αθλητικα (μουντιαλ και λοιπα) Κι εγω για το σπιτι μου την VA προτιμησα
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Άρα Σκοτεινέ μου Άρχοντα εσύ τι μου προτείνεις;

Μα για καταστημα δηλωσε οτι την θελει , με καλες γωνιες θεασης και μονο για αθλητικα (μουντιαλ και λοιπα) Κι εγω για το σπιτι μου την VA προτιμησα

Δεν εγραψα κατι διαφορετικο.

Για κατάστημα, νομιζω πως ειτε ειναι ips , ειτε ειναι VA δεν θα υπάρχουν σοβαρες διαφορες, ακομα και στη γωνία θέασης. Αλλα εκει για ασφαλεια παμε σε IPS (μεχρι πριν κατι χρονια με τι εβλεπαν ? :p ).
Σοβαρο κριτήριο (για καταστημα) προφανώς το χαμηλό κοστος αγοράς και η εγγυηση (μετράει πολύ σε κατάστημα που θα ειναι πολλές ωρες αναμμένη και σε πιθανοτατα μη ιδανικό περιβάλλον. Για σπιτι η μαγαζί, εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα τηλεοραση χωρις 4/5ετη εγγύηση.

Για σπίτι μονο VA/OLED.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Βασικα η Sony ειναι η μονη με 100hz panel και παραλληλα ειναι μονο κατα 80 ευρω πιο ακριβη απο την φθηνοτερη αλλη 65αρα που ομως καμια δεν ειναι 100αρα.

Στην 6122 παντως οσες φορες εχει τυχει να δω απο πλαγια (λογω της θεσης οπως πηγαινω στον καναπε βλεπω απο αρκετα πλαγια) η εικονα χανει αρκετα.
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Παιδιά μία σύντομη ερώτηση - όποιος έχει απάντηση το εκτιμώ.

Γιά αθλητικά κλπ Nova εχω μία Samsung 4ετίας Ue60E561 60 ιντσών με όχι σπουδαία απόδοση αλλά αξιόπιστη και απροβλημάτιστη .
Αυτή η Samsung 6122 που προτείνεται στο νήμα είναι γενικά καλύτερη από αυτή που έχω σε αθλητικά κυρίως ή όχι. ?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Γιάννη απο 3 ως 12 μέτρα περίπου Γιάννη!

Σε αυτή την περίπτωση, τα 100Hz θα έχουν νόημα μόνο για την πρώτη σειρά. Από τα 4 μέτρα και πέρα, δεν πρόκειται να είναι εμφανής κάποια διαφορά...

Όσον αφορά τις γωνίες θέασης, προ 10ετίας και βάλε, ίσχυαν αυτά που αναφέρονται για τις διαφορές IPS/VA στο ακέραιο. Στο μεταξύ διάστημα όμως, τα IPS χειροτέρεψαν σε αυτόν τον τομέα και τα VA βελτιώθηκαν. Επίσης, μπορεί τα IPS φαινομενικά να χάνουν λιγότερο υπό γωνία σε σχέση με αυτό που βλέπεις on-axis, αλλά αυτό που βλέπεις on-axis είναι ήδη χειρότερο σε αντίθεση από αυτό που δείχνει μία VA στις 30 μοίρες. Ρίξε μια ματιά και στις ακόλουθες φωτό (από reviews του rtings):

0.jpg
30.jpg
45.jpg
60.jpg

Εγώ θα πήγαινα στην Sammy που προτάθηκε λίγο κάτω από το χιλιάρικο με 5ετή εγγύηση.

Αν είναι να ανεβάσεις budget, μάλλον θα ήταν προτιμότερο αντί για 100Hz να ψωνίσεις 10" παραπάνω...
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Παιδιά μία σύντομη ερώτηση - όποιος έχει απάντηση το εκτιμώ.

Γιά αθλητικά κλπ Nova εχω μία Samsung 4ετίας Ue60E561 60 ιντσών με όχι σπουδαία απόδοση αλλά αξιόπιστη και απροβλημάτιστη .
Αυτή η Samsung 6122 που προτείνεται στο νήμα είναι γενικά καλύτερη από αυτή που έχω σε αθλητικά κυρίως ή όχι. ?

Μήπως εννοείς την 60ES6100? Αν ναι, είναι μια χαρά για μπάλα με 100Hz panel. Σίγουρα η άλλη είναι 5" μεγαλύτερη αλλά δεν είναι και για να τρέχεις να αγοράζεις την καινούρια.
Δεν ξέρω αν την έχει ήδη αποκτήσει κάποιος εδω την 65MU6122 για να μας πει για τα Hz. Είναι μεγάλο panel και δε θα μου έκανε εντύπωση αν έχει 100Ηz σε αντίθεση με την υπόλοιπη σειρά.