Αγορά βινυλίων από Αμερική

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Θα ήθελα τη βοήθεια σας και ελπίζω να είμαι στο κατάλληλο νήμα.
Θέλει φίλος να πάρει 6-7 βινύλια από το Amazon.com με πωλητή το Amazon και βλέπω ότι εκτός από τα μεταφορικά δεν έχει κάποια άλλη χρέωση για τελωνείο και φόρους ενώ ένα laptop που πήρα είχε.
Υπάρχει απαλλαγή στη μουσική π.χ. βινύλια, cds κτλ από δασμούς ή θα πληρώσω όταν έρθουν στην Ελλάδα;
Περίπου 200 δολάρια είναι συνολικά το κόστος μαζί με τα μεταφορικά.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
17 June 2006
14,350
Δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα. Πριν 3-4 χρόνια δίσκους από Αμερική -CDs ως επί το πλείστον- αν η παραγγελία υπερέβαινε τα 100 δολλάρια, τα παρελάμβανα από το τελωνείο και πλήρωνα και φόρο.
Από Βρεττανία έρχονταν σπίτι κανονικά με τον ταχυδρόμο και χωρίς extra χρέωση.
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,149
Αλιμος
οπως λεει ο κωστας ειναι
εγω την ειχα πατησει αγρια με το αμαζον πριν αρκετα χρονια
για αγορα cd
120 παραγγελια περιπου τα ιδια για εκτελωνισμο..
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εμενα απο τελωνειο μονο μια φορα ειχα καποια ενοχληση απο τις παρα πολλες φορες που εισηγαγα δισκους απο Αμερικη.

Ο πωλητης συμπληρωνει ενα δελτιο που δηλωνει το ποσο.

Εαν ειναι κανουριοι ειναι υποχρεομενος να δηλωσει την αποδειξη του αμαζον.

Αν ειναι μεταχειρησμενοι συνενοεισαι μαζι του πριν την αγοραπωλησια ωστε να μην φανει πανω απο το οριο.

Για μεταχειρησμενους συνενοηση πριν λοιπον.

Ειδαλως ενα οι δισκοι ξεπερναν τους 2 και ειναι πανω απο 100 ευρω (νομιζω το οριο αλαζει για καθε χωρα της ΕΕ) μπορειτε να ζητησετε ξεχωριστο ποσταρισμα

Αντε και μεις αλλυλεγγυοι με ολους τους φροδιαφυγεις και αυτους που εχουν offshore στις Μπαχαμες. :flipout: :AFADF0:
 
17 June 2006
14,350
μέχρι πριν το brexit, OXI.
Nομίζω ούτε τώρα. Δεν έχω κάνει όμως παραγγελία 100 ευρώ.

Δίσκοι επίσης ΟΧΙ. Στο αμερικάνικο έχει μεγαλύτερη ποικιλία - όχι σημαντικά μεγαλύτερη αλλά μεγαλύτερη όπως και να 'χει.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
υπέθεσα ότι μιλάμε για amazon και όχι για πωλητή του amazon.
Το επίσημο amazon συνήθως σε νέες εκδόσεις έχει τα ίδια, εκτός αν είναι imports.
Οι πωλητές τώρα....τρέχα γύρευε ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, χρεώνει ό,τι θέλει, στέλνει όπου θέλει, έστω υπό την ομπρελα του amazon.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ολα εξαρτουνται απο τους δισκους που θελει να αγορασει ο φιλος σου στο Αμαζον.

Εαν ειναι σπανιοι που αν του βρεις τους χτυπας οπου να ναι τοτε μαλλον θα ειναι και μεταχειρισμενοι.
Οποτε αυτο που ειπαμε πιο πανω.

Εαν ειναι καινουριοι απο αυτους που κυκλοφορουν τελευταια καργα σε ανατυπωσεις, τοτε καλυτερα να αλαξει διευθυνση αμαζον.

Αν βαλει .Fr δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Εφοσων δεν αναφερει οτι εισαγεται απο δεν ξερω γω που και μπορει να μπουν δασμοι (αναφερεται υποχρεωτικα).

Αυτο μπορει να συμβει αν αγορασεις ηλεκτρονικα που προερχονται απο Ασια αλλα κανονικα γραφει την προελευση στο Αμαζον.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Κι εγώ μια φορά που έφερα, μεταφορικά και δασμοί πήγαν όσο και οι δίσκοι, να μην σου πώ και λίγο παραπάνω...