Αντικατάσταση ήχου - Bookshelf Ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

steve62742

New member
20 November 2007
56
Καλησπέρα παιδιά,
Θέλω να πάρω επιτέλους ένα καλύτερο σύστημα ήχου, δεν έχω πολλές γνώσεις δυστηχώς για το θέμα οπώτε περιμένω την βοήθειά σας. Ενισχητής δεν υπάρχει, άρα βλέπω λογική την επιλογή να πάω για bookshelf λύσεις ( σωστό? ). Ο χώρος είναι ~13-15 τετραγωνικά, θέλω να μπορώ να τα συνδέσω με pc ή/και με ένα chromecast και σε λίγο καιρό και με ένα πικάπ. Σε αυτό τον χώρο τώρα υπάρχει ένα dav-dz100 ( https://www.amazon.co.uk/Sony-DAV-DZ100-Watt-Theatre-System/dp/B000A0BC3E ) από το οποίο γίνεται η δουλειά τόσο καιρό. Μουσική από διάφορα είδη, κυρίως όμως rock/metal (post,sludge,noise,doom). To budget είναι σχετικά μικρό (250-350 ευρώ) αλλά αν μιλάμε για κάτι πολύ καλύτερο σα λύση θα ήθελα να το ακούσω. Από το ψάξιμο που έχω ρίξει μόνος μου έχω βρει ως καλή επιλογή τα KLIPSCH R-15M .
Ότι έχετε να προτείνετε ευπρόσδεκτο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μήπως εννοείς τα ενεργά R-15PM;

Δεν παίζουν πολύ δυνατά τα R-15PM. Μπορεί να έχουν πολλές ευκολίες και εισόδους αλλά σε σχέση με τα Zensor 1 AX για παράδειγμα που είχα δοκιμάσει σε απ' ευθείας σύγκριση, στα Klipsch έφτανες το volume στο τέρμα και ήταν ζήτημα αν μπορούσες να πεις ότι ακούς δυνατά.

Με περίπου τις ίδιες ευκολίες αλλά πιο δυνατά σαφώς (και πάλι όχι τόσο όσο τα Dali) είναι τα Triangle LN01A. Βέβαια μιλάμε για άλλο budget εδώ.

Πάντως ένας ενισχυτής βασικός και ένα ζευγάρι παθητικά ηχεία βάσης είναι καλύτερη λύση σε αυτή την κατηγορία σε σχέση με τα προαναφερθέντα. Και χωρίς να υπερβείς το ίδιο budget σε σχέση με αυτά, προσθέτοντας του το bluetooth που έχουν αυτά.
 

steve62742

New member
20 November 2007
56
Μήπως εννοείς τα ενεργά R-15PM;

Δεν παίζουν πολύ δυνατά τα R-15PM. Μπορεί να έχουν πολλές ευκολίες και εισόδους αλλά σε σχέση με τα Zensor 1 AX για παράδειγμα που είχα δοκιμάσει σε απ' ευθείας σύγκριση, στα Klipsch έφτανες το volume στο τέρμα και ήταν ζήτημα αν μπορούσες να πεις ότι ακούς δυνατά.

Με περίπου τις ίδιες ευκολίες αλλά πιο δυνατά σαφώς (και πάλι όχι τόσο όσο τα Dali) είναι τα Triangle LN01A. Βέβαια μιλάμε για άλλο budget εδώ.

Πάντως ένας ενισχυτής βασικός και ένα ζευγάρι παθητικά ηχεία βάσης είναι καλύτερη λύση σε αυτή την κατηγορία σε σχέση με τα προαναφερθέντα. Και χωρίς να υπερβείς το ίδιο budget σε σχέση με αυτά, προσθέτοντας του το bluetooth που έχουν αυτά.

Έχεις δίκιο φίλε, τα powered ενοούσα ( και γενικά η λογική μου βασίζεται σε αυτό, ότι δεν θα χρειαστώ ενισχυτή ). Το bluetooth δεν είναι απαραίτητο, ειδικά αν μπορώ να συνδέσω το chromecast. Θα μπορούσες μήπως να μου προτείνεις σε αυτά τα λεφτά και κάποια λύση με ενισχυτή και κανονικά ηχεία? Η αλήθεια είναι πως θα υπάρχει και χωροταξικό πρόβλημα με ενισχυτή+ηχεία, για αυτό μελετάω την λύση των ενεργών.
 

steve62742

New member
20 November 2007
56
Καλημέρα, μετά από την βοήθεια και των παιδιών στο ultimateaudio.gr ( thnx Pleo ) πήρα τελικά τα Audioengine A5+ μαζί με το D1 DAC. Μετά από 3 μέρες χρήσης έχω κάποια προβλήματα ακόμα που μπορεί κάποιος από εδώ να έχει ξανα συναντήσει.
Να αναφέρω αρχικά ότι στον υπολογιστή έχω Ubuntu Linux. Στην αρχή είχα το DAC συνδεδεμένο σε μπροστινή θύρα του tower και είχα αρκετα προβλήματα (ξαφνικό θόρυβο static από τα ηχεία ανά 3-4 τραγούδια). Μετά μετέφερα το DAC σε πίσω θύρα του υπολογιστή και ομολογουμένος τα προβλήματα μειώθηκαν αλλά σίγουρα δεν εξαλείφθηκαν (εχτές το έκανε 3-4 φορές συνολικά).
Το λογισμικό το βλέπει στις ρυθμίσεις ήχου ως AudioEngine D1 αλλά στο Clementine φαίνεται ως Usb Hub 1.1 ( δεν είμαι σίγουρος ότι έχει σημασία αυτό, άλλα προγράμματα το αναγνωρίζουν κανονικά πχ VLC ).
Επίσης, κάποιες φορές αν έχω ήχο ανοιχτό από κάποια εφαρμογή (πχ spotify) τότε άλλες εφαρμογές δεν μπορούν να αναπαράξουν ήχο (πχ vlc).

Όπως καταλαβαίνω δεν είναι πρόβλημα των συσκευών αλλά κατά πάσα πιθανότητα του λογισμικού, αλλά δεν έχω πρόχειρα Windows για να το τεστάρω. Όποια ιδέα έχετε ευπρόσδεκτη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Από Linux δεν έχω ιδέα, σε Windows 10άρια παίζει από όλες τις θύρες το D1 χωρίς θέματα, κάτι που δεν μπορώ να πω με σιγουριά για άλλα DAC. Επομένως ό,τι πω εδώ ισχύει για windows. Το spotify λογικά θα πρέπει να έχει κάποιο mode exclusive ενεργό, δηλαδή η εφαρμογή να παίρνει προτεραιότητα σε σχέση με οτιδήποτε άλλο τρέχει. Κοιτάς λοιπόν αυτό.

Σε ό,τι αφορά τη διαφορά μεταξύ των θυρών USB, ίσως αυτό οφείλεται σε θέματα μικροδιαφορών τροφοδοσίας μεταξύ των θυρών. Επειδή το D1 λειτουργεί και χωρίς το τροφοδοτικό του παίρνοντας ρεύμα μόνο από αυτές, εγώ θα δοκίμαζα και με το τροφοδοτικό του D1 στην πρίζα.

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.
 

steve62742

New member
20 November 2007
56
To spotify ήταν τυχαίο, μπορεί πχ να είναι ανοιχτή καρτέλα με youtube και μετά δεν θα παίζει το vlc ή και το ανάποδο. Η διαφορά με τις θύρες παίζει να είναι όντως αυτό καθώς οι μπροστά μοιράζονται νομίζω όλες το ίδιο ρεύμα. Μιας και νομίζω το D1 δεν έχει δικό του τροφοδοτικό, εννοείς να το συνδέσω σε usb για ρευμα και ως input να το συνδέσω στην optical?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ναι αυτό εννοούσα. Επίσης πριν από αυτό, δες στις ρυθμίσεις του spotify τι επιλογές σου δίνει για την έξοδο ήχου.