Συνδεσμολογία Sub

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Καλημέρα, στην παρέα! Επειδή σιγά σιγά η υλοποίηση του home cinema αρχίζει να παίρνει σάρκα και οστά, βρίσκω μπροστά μου προβλήματα και ζητήσω την συμβουλή σας. Συγκεκριμένα προτίθεμαι να πάρω ένα σετ Kef T205 5.1, το sub θέλω να το βάλω πίσω αριστερά από την θέση θέασης. Στο σημείο αυτό έχω βάλει μπρίζα αλλά τώρα είδα ότι είναι η κλασική μαύρο - κόκκινο καλώδιο και δεν ξέρω πως θα συνδέσω το sub αφού αυτό παίρνει κλασικό rca βύσμα. Καμία πρόταση; Υπάρχει αντάπτορας;
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Μην σε πειράζει.
To ένα θα συνδέσεις μόνο. (το LFE είναι μονοκάναλο).
Θα δεις στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες ή θα γράφει στο SUB από πίσω LFE.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
To sub είναι ενεργό επομένως χρειάζεται σύνδεση με ομοαξονικό RCA. Το μαύρο-κόκκινο είναι για να συνδέεις τα υπόλοιπα ηχεία που είναι παθητικά.
 

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Στο σημείο που θα τοποθετήσω το sub έχω αυτή την μπρίζα
e98b2641826c6c7a2003a09f59d613e6.png
με το κλασικό κόκκινο μαύρο καλώδιο. Από την πρίζα πως θα πάρω rca για το sub; Ελπίζω να έγινα κατανοητός και ευχαριστώ για το χρόνο σας
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Απάντηση: Re: Συνδεσμολογία Sub

Στο σημείο που θα τοποθετήσω το sub έχω αυτή την μπρίζα με το κλασικό κόκκινο μαύρο καλώδιο. Από την πρίζα πως θα πάρω rca για το sub; Ελπίζω να έγινα κατανοητός και ευχαριστώ για το χρόνο σας

δεν κάνουν αυτά τα καλώδια για το sub.
Πρέπει να περάσεις RCA.
 

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Δεν υπάρχει πατέντα; Αλλιώς την έκατσα! Το έπαιζα και μάγκας στη γυναίκα ότι έχω κάνει πρόβλεψη!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Δεν χάλασε κι ο κόσμος. Θα στείλεις το RCA από τον ενισχυτή στο sub χωρίς να χρησιμοποιήσεις πριζάκια. Και τα πριζάκια για τα υπόλοιπα ηχεία.

Εγώ ίσως και να έψαχνα για ασύρματους αντάπτορες για το sub. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχουν στην αγορά και δεν τα πολυεμπιστεύομαι λόγω latency.
Αλλιώς η λύση να πας σε ενισχυτή για subwoofer που θα συνδεθεί στην έξοδο sub του ενισχυτή AV και από εκεί τα καλώδια πάνε στα πριζάκια και εκεί τοποθετηθεί παθητικό παθητικό sub, περιπλέκει τα πράματα και στοιχίζει πολύ.

H καλύτερη λύση είναι με καλώδιο subwoofer στο sub κατ' ευθείαν και όπως ξεχνάς το ένα πριζάκι, έτσι ξεχνάς και το καλώδιο που θα βρεις τρόπο να μην φαίνεται. Με κάποιο καναλάκι στο σοβατεπί ίσως.
 

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Ήλπιζα ότι θα μπορούσα να κόψω την μια άκρη του καλωδίου και να το συνδέσω στην πρίζα (και την καλή στο sub) ενώ το άλλο κομμάτι θα συνδεόταν στον ενισχυτή (η καλή μη-κομμένη) πλευρά και η κομμένη στα καλώδια - αναμονή που πηγαίνουν στην πρίζα δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. Δηλ ένα καλώδιο για sub πχ 2μετρα το κόβω στη μέση και οι πλευρές με το βύσμα συνδέονται κανονικά με sub - ενισχυτή και οι κομμένες άκρες με πριζάκι - αναμονή (οι γυμνές αναμονές που συνδέουν το πριζακι)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ήλπιζα ότι θα μπορούσα να κόψω την μια άκρη του καλωδίου και να το συνδέσω στην πρίζα (και την καλή στο sub) ενώ το άλλο κομμάτι θα συνδεόταν στον ενισχυτή (η καλή μη-κομμένη) πλευρά και η κομμένη στα καλώδια - αναμονή που πηγαίνουν στην πρίζα δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. Δηλ ένα καλώδιο για sub πχ 2μετρα το κόβω στη μέση και οι πλευρές με το βύσμα συνδέονται κανονικά με sub - ενισχυτή και οι κομμένες άκρες με πριζάκι - αναμονή (οι γυμνές αναμονές που συνδέουν το πριζακι)

Ξεχνα το.

Δεν είναι θέμα βύσματος αλλά τύπου σήματος / καλωδίου
 

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Σε ευχαριστώ ήθελα να το επιβεβαιώσω, μάλλον θα βρω άλλη θέση δίπλα από τα μπροστινά
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Καλημέρα, στην παρέα! Επειδή σιγά σιγά η υλοποίηση του home cinema αρχίζει να παίρνει σάρκα και οστά, βρίσκω μπροστά μου προβλήματα και ζητήσω την συμβουλή σας. Συγκεκριμένα προτίθεμαι να πάρω ένα σετ Kef T205 5.1, το sub θέλω να το βάλω πίσω αριστερά από την θέση θέασης. Στο σημείο αυτό έχω βάλει μπρίζα αλλά τώρα είδα ότι είναι η κλασική μαύρο - κόκκινο καλώδιο και δεν ξέρω πως θα συνδέσω το sub αφού αυτό παίρνει κλασικό rca βύσμα. Καμία πρόταση; Υπάρχει αντάπτορας;

Βέβαια εδώ μας λες ότι προτιθεσαι.......μήπως να αλλάξεις τις αναζητήσεις σου και πας σε παθητικό σαμπ?
Εκτός και αν έχει γίνει η αγορά!
 

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Όχι αγορά δεν έχει γίνει, για να είμαι ειλικρινής είχα καταλήξει στο σετ αυτό γιατί ήθελα ηχεία φλατ (αν το δεις θα καταλάβεις) που θα τα έβαζα γύρω από την τηλεόραση. Τώρα όμως άλλαξε το σχέδιο και πάω για προβόλι, αλλά έμεινα σε αυτή την αρχική επιλογή γιατί θα μπλέξω με σεταρίσματα για 5.1 επιλογές κτλ άσε που πρέπει να πάρει έγκριση από το έτερον ήμισυ. Επομένως σκέφτομαι να αλλάξω απλώς θέση βέβαια αν υπάρχει κάποια καλή πρόταση είμαι ανοιχτός! Από την άλλη είδα και κάποιο σετ της focal με ασύρματο sub αλλά έχει αναπόφευκτα latency και δεν θέλω να περιπλέξω τα πράγματα. Αν έχετε βέβαια κάποιες εναλλακτικές προτάσεις για σετ 5.1 (η και χωριστές μονάδες) είμαι όλος αυτιά
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Βασικά πρέπει να ορίσεις ένα budget για να ξέρουμε να σε βοηθήσουμε. Πόσα ας πούμε για ενισχυτή και σετ ηχείων 5.1? Εννοείται ότι θα πας σε ξεχωριστό ενισχυτή και ηχεία. Είναι το minimum του πραγματικού Home Cinema.

Έτσι κι αλλιώς δεν θα σε αφήναμε να πας σε λύση όλα-σε-ένα. χεχε... :AFADF0:
 

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Ενισχυτή δεν έχω καταλήξει ακόμα γιατί πάντα το έψαχνα κατέληγα κάπου (στο όριο των 700-800 ) και μετά πέρναγε ο καιρός άλλαζαν τα μοντέλα και φτου κι απ´ την αρχή! Τουλάχιστον τα ηχεία είναι μια πιο σταθερή επιλογή και οι αλλαγές δεν είναι τόσο χτυπητές κάθε χρόνο. Οπότε για ηχειά σκέφτομαι στο περίπου 1500 και για ενισχυτή στα 500-600 . Θα απέφευγα τα floor stand ηχειά λόγω έλλειψης χώρου και όπως κατάλαβες παίζει ρόλο και το design για να πάρω και την έγκριση (πχ κάποτε κοίταγα κάτι Klipsch αλλά έφαγα αμέσως άκυρο). Η αγορά δεν θα γίνει άμεσα αλλά θέλω το χρόνο μου να τα επεξεργαστώ και να δω καινούργιες ιδέες πριν καταλήξω. Υπάρχει και η δυνατότητα για τοποθέτηση ηχείων Atmos πάνω από τα κύρια σε ψευδοροφή αλλά αυτό θα το εξετάσω σε δεύτερο (ή και τρίτο χρόνο)!!