Συνδεσιμοτητα 4K

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,155
Χίος
Παιδια καλησπερα σας. Μια ερωτησουλα τωρα που παραλαμβανω την B7. Ειναι η πρωτη μου 4K οποτε θελω να κανω προσεκτικα την συνδεσμολογια. Λοιπον θα εχω την B7, το Nvidia Sheild σαν κυρια πηγη streaming και εναν ενισχυτη Pioneer 1080P. Θα ηθελα να με βοηθησετε γιατι ειμαι ολιγον μπερδεμενος αν υπαρχει τροπος πως να συνδεσω με τι, ωστε να εχω εικονα 4K και ηχο απο ενισχυτη. Ξερω οτι ο ηχος δεν θα ειναι 4K θα ειναι pcm, ok. Απλα εναν τροπο να βλεπω 4k και ταυτοχρονα 5.1 απο ενισχυτη. Εχω και hdmi καλωδια και αγορασα και καλωδιο οπτικης ινας οποτε αναμενω την προταση σας.

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Πληροφορίες για τον ενισχυτή; Έχει καθόλου hdmi, arc;τι φορμα υποστηριζει; Το nvidia έχει optical;
 

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,155
Χίος
Απλα σκεπτομουν αν συνεδεα τηλεοραση με Sheild με hdmi και τηλεοραση με ενισχυρη με optical δεν θα ειμουν οκ;
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Συνδέεις το Sheild σε μία από τις 4 HDMI εισόδους που έχει ο ενισχυτής και από την HDMI OUT του ενισχυτή (δυστυχώς έχει μία) σε μία είσοδο HDMI της τηλεόρασης που να είναι και ARC, νομίζω 2 έχει. Με αυτόν τον τρόπο θα πάρεις τον καλύτερο δυνατό ήχο που μπορεί να δώσει ο ενισχυτής.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Συνδεσιμοτητα 4K

Συνδέεις το Sheild σε μία από τις 4 HDMI εισόδους που έχει ο ενισχυτής και από την HDMI OUT του ενισχυτή (δυστυχώς έχει μία) σε μία είσοδο HDMI της τηλεόρασης που να είναι και ARC, νομίζω 2 έχει. Με αυτόν τον τρόπο θα πάρεις τον καλύτερο δυνατό ήχο που μπορεί να δώσει ο ενισχυτής.

Ετσι ακριβώς, με μόνη λεπτομέρεια ότι για να βλέπεις εικόνα από το sheild θα πρέπει να είναι πάντα ανοιχτός ο ενισχυτής (μήπως έχω κάπου λάθος ?????)
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
τον ενισχυτή στην hdmi 2 της β7 και κατόπιν ρυθμιζεις τον ήχο της tv σε hdmi arc. To shield όμως αν το συνδέσεις στον ενισχυτή πιθανόν να μη περνάει το 4κ σήμα.αν το συνδέσεις στη tv θα εχεις 4κ εικόνα αλλά θα χάσεις τα hd format ήχου.Αναγκαστικά θα ακολουθήσεις τη δέυτερη επιλογή γιατί δεν είναι δυνατόν να μη παίρνεις 4κ εικόνα και αν δεν είσαι ευχαριστημένος από τον ήχο τότε οι λύσεις είναι 2, η φθηνότερη είναι hdmi splitter και η ακριβότερη αναβάθμιση ενισχυτή.
 

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,155
Χίος
Ψιλομπερδευτηκα παιδια 😄 Ευχαριστω πολυ παντως για την προθυμια σας!

Νομιζω οτι εν κατακλειδι η προταση του Φωτη ειναι η πιο ενδεδειγμενη δλδ απο την στιγμη που ο ενισχυτης μου αναφερει οτι εχει 4 hdmi arc τοτε : συνδεω με hdmi τον ενισχυτη μου με το hdmi 2 arc της τηλεορασης ωστε να παρω ηχο και αλλο ενα hdmi απο το Sheild παλι στην τηλεοραση για την 4K εικονα. Ας μην εχω HD ηχο δεν πειραζει, αρκει να ειναι εστω αξιοπρεπης και 5.1 οπου χρειαζεται.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
O ενισχυτής εχει ενα hdmi arc αυτο της εξόδου εικόνας ή monitor out όπου και θα συνδέσεις. Λογικα θα λαμβάνεις τουλάχιστον dolby digital και dts 5,1.