Μεταφορά - Μετατροπή miniDV σε PC (Win-Mac)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Maxsto

Established Member
7 December 2009
229
Καλησπέρα .
Θα ήθελα λίγο την βοηθειά σας .
Εχω μια κάμερα mini DV και θέλω να μεταφέρω τις ταινίες σε σκληρό. Η κάμερα έχει θύρα firewire. Το προβλημά μου είναι ότι το laptop που έχω είναι καινούργιο (Asus i5 7th gen) , το οποίο όμως δεν έχει θύρα firewire. Εχει όμως USB 3.0
Ποιός είνι ο καλυτερος τρόπος για να τις μεταφέρω? Εαν πάρω ένα καλώδιο firewire σε USB Θα δουλέψει? Εχετε να προτείνετε κάποιον video captured αντάπτορα?
Επίσης ποιό είναι το καλύτερο software για αυτη την δουλειά?

Σας ευχαριστώ!!
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Έχει pcie 34/54 slot το λάπτοπ;
αν ναι παίρνεις ενα τέτοιο που βγάζει FW και κάνεις capture με NLE. Yπάρχουν και FW>TB gia Mac μπορεί και να δουλέυεουν σε Win.
Ta USB>FW δεν δουλέυουν όλα σωστά θέλει ψάξιμο. αλλιώς με capture card/box composite σε χειρότερη ποιότητα.
Άλλη λύση χωρίς pc, με κάποια mediastation Verbatim υπήρχαν που έγγραφάν κατευθείαν σε mpg/mp4 απο είσοδο composite.

 
Last edited by a moderator:

Maxsto

Established Member
7 December 2009
229
Re: Απάντηση: Μεταφορά video από Mini DV σε PC

Έχει pcie 34/54 slot το λάπτοπ;
αν ναι παίρνεις ενα τέτοιο που βγάζει FW και κάνεις capture με NLE. Yπάρχουν και FW>TB gia Mac μπορεί και να δουλέυεουν σε Win.
Ta USB>FW δεν δουλέυουν όλα σωστά θέλει ψάξιμο. αλλιώς με capture card/box composite σε χειρότερη ποιότητα.
Άλλη λύση χωρίς pc, με κάποια mediastation Verbatim υπήρχαν που έγγραφάν κατευθείαν σε mpg/mp4 απο είσοδο composite.

Δυστυχώς δεν έχει pcie slot.... Άρα η μόνη λύση που μου μένει είναι με captured adapter USB αλλά σε χειρότερη ποιότητα....
Έχεις κανένα software να προτείνεις?

Ευχαριστώ!!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Εγω εχω μια sony minidv η οποια εχει firewire.

Αυτο που κανω ειναι να το συνδεσω με σταθερο υπολογιστη που εχει καρτα firewire.
Το προσγραμμα που χρεισιμοποιω ειναι το Ulead Videostudio, και το vegas studio.

Μην το βαλεις με usb γιατι περα απο την χαμηλη ποιοτητα υπαρχει και η περίπτωση να εχεις drop frames και ασυγχρονισμο στον ηχο/εικονα.
Με το firewire δεν θα εχεις προβλημα.
 

Maxsto

Established Member
7 December 2009
229
Τελικά βρήκα ένα παλιό PC από φίλο το οποίο έχει firewire , οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!
 

trelozakinthinos

New member
31 October 2015
2
Greece
Καλησπέρα σας,
Πρώτα από όλα, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από βίντεο οπότε κάποιους όρους μπορεί να τους λέω λάθος οπότε παρακαλώ δείξτε λίγο ανοχή! :award:
Δεν βρήκα (ή δεν έψαξα σωστά) κάποιο άλλο ποστ για την μετατροπή που θέλω.
Έχω κάποιες κασέτες από βιντεοκάμερα (με μια σονυ) τις οποίες τις κάνω capture με firewire καλώδιο στον υπολογιστή (linux - kino) όπου τις περνάω σε dv raw.
Το πρόβλημα είναι ότι το αρχείο αυτό είναι τεράστιο (12 giga/h) και η ποιότητα είναι αρκετά χαμηλή (SD νομίζω ή κάπου εκεί).
Θέλω τώρα να το μετατρέψω σε κάποιο πιο συμβατό φορματ (mpeg4 πχ) και να μειώσει αισθητά το μέγεθος χωρίς να μειωθεί η ποιότητα, που είναι ήδη χαμηλή.
Έχω δοκιμάσει το handbrake αλλά έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις και εκεί το χάνω. Έχω παίξει με κάποια πρότυπα που έχει και το κάνει γύρω στα 3-4 γιγα που νομίζω είναι πάρα πολλά για τέτοια ποιότητα. Θα μπορούσε να πέσει σε λιγότερο απο γιγα;

Μπορείτε να μου πείτε κάποιες συμβουλές περί αυτού; Ή άμα κάνω κάπου αλλού λάθος (τρόπος capture πχ);
Προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα; Έχω δυνατότητα να κάνω μετατροπή και σε windows.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα για μετατροπή σε HD, αφού λογικά η κάμερα ταβά σε 720Χ576.

1 γιγαμπάιτ για 1 ώρα video = 2.2gbps. Νομίζω είναι οριακό για ανάλυση 720Χ576 σε H264/mpeg4.

To ποιό αποδοτικό αλλά και ταυτόχρονα συμβατό format είναι το H264, που ουσιαστικά είναι ο "απόγονος" του mpeg4.
 
Last edited by a moderator:

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Εχω μια Panasonic Mini DV και πειραματιζομουνα μαζι της ,εκανα την μεταφορα της κασσετας με firewire καλωδιο σε ενα sony DVD-HDD deck και το θεματακι που συναντησα ηταν οτι ηχος,οι ομιλιες ειχανε μια ηχώ,σαν να ηταν διπλος κατι τετοιο.
Εκανα εγγραφη στα σετινγκς της καμερας με επιλογη 16bit στον ηχο αν βοηθαει αυτο.
Καμμια ιδεα που να οφειλεται;
Στην καμερα παιζει κανονικα ο ηχος οταν γινεται Playback της εγγραφης απο αυτην.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
επανέρχομαι και εγώ στο θέμα αυτό,
αν και ασχολούμαι πολλά χρόνια με υπολογιστές και κάτι κάνω και σε φωτογραφία,
από video, είμαι εντελώς στουρνάρι,
και ανεπίδεκτος μαθήσεως, ίσως επειδή δεν υπάρχει ενδιαφέρον

το θέμα είναι ότι έχω καμιά 15-20 κασέτες με τα παιδιά πιτσιρίκια, γραμμένες εδώ και 10-15 χρόνια
για να μη χαθούνε για πάντα (αν παίζουν ακόμη), και για να μπορούμε να τις δούμε, θέλω να τις κάνω (μικρότερα) αρχεία

υπάρχει ένα αρχαίο pc με firewire, τις μεταφέρω εκεί, ως εδώ όλα καλά

το θέμα είναι ότι τα αρχεία είναι τεράστια

πρόκειται για AVI, 720Χ576, DV codec, 25 fps

σε τι θα μπορούσα να τα μετατρέψω και με ποιο πρόγραμμα;

έκανα κάποιες δοκιμές με Avidmux, με ποκίλο αποτέλεσμα όσον αφορά τη συμπίεση του αρχείου, και σταθερό αποτέλεσμα τη σαφή υποβάθμιση της εικόνας,

υπάρχει κάποια εύκολη απάντηση ή να επενδύσω σε αποθηκευτικό χώρο και να μείνω με τα AVI ;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
10GB/ώρα είναι τα DV, σιγά τα τεράστια.

15-20 κασέτες είναι 200GB το πολύ, και περιέχουν πολύτιμες οικογενειακές αναμνήσεις.
Τόσο πολύ σε βαραίνουν;

Αν θες να παίξεις με μετατροπές, κάντο, αλλά κράτα όλα τα πρωτότυπα στην αρχική τους μορφή.
Και τις κασέτες να κρατήσεις, αλλά και να αντιγράψεις τα αρχεία ως έχουν σε δυο-τρεις διαφορετικούς δίσκους.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Μετατροπή DV σε μικρότερο αρχείο χωρίς απώλειες

και εγω θέλω να το κάνω και να τα βάλω σε μερικές κοπιες blue-ray τωρα που φθηνυναν.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
10GB/ώρα είναι τα DV, σιγά τα τεράστια.

15-20 κασέτες είναι 200GB το πολύ, και περιέχουν πολύτιμες οικογενειακές αναμνήσεις.
Τόσο πολύ σε βαραίνουν;

Αν θες να παίξεις με μετατροπές, κάντο, αλλά κράτα όλα τα πρωτότυπα στην αρχική τους μορφή.
Και τις κασέτες να κρατήσεις, αλλά και να αντιγράψεις τα αρχεία ως έχουν σε δυο-τρεις διαφορετικούς δίσκους.


Thanks a lot !!!

είχα την εντύπωση ότι είναι παραπάνω,
εφόσον είναι τόσο, δεν έχω καμμία όρεξη να παίξω με μετατροπές,

απλά θα δω αν μπορώ με το Avidmux να κόψω, τα άχρηστα, για να βλέπονται και πιο εύκολα

(και θα παραμέινω και άσχετος με το βίντεο, αλλά δεν με πειράζει χα χα)
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
Καλησπερα
Εχω καποιες κασσετες mini dv και θελω να τις ψηφιοποιησω
εχω μια sony handycam και προσπαθησα να τη συνδεσω με το mac με ειδικο προγραμμα αλλα μου βγαζει ενα περιεργο μυνημα η καμερα
στην οθονη και αρα φταιει ή η εξοδος firewire της καμερας ή το καλωδιο που αγορασα ....
εχει καποιος αναλογη εμπειρια αλλα και προταση για το πως μπορω να παρω τα μεγιστα απο την κασετα mini dv δεδομενου οτι ειναι sd αναλυσης αλλα
ανεκτιμητης συναιασθηματικης αξιας
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Τι μνμ. σου βγάζει?

Γιατι υποθετεις οτι είναι το καλώδιο ή η έξοδος της βιντεοκάμερας ?

Το καλωδιο είναι εύκολο να το τσεκάρεις με ένα άλλο. Αν εχεις άλλη συσκευή FireWire τσεκαρεις το καλώδιο με αυτή και το αλλάζεις από εκεί που το πήρες

Αν είναι η έξοδος της κάμερας όμως φοβαμαι οτι πρέπει να βρεις άλλη miniDV για να ολοκληρώσεις τη διαδικασία.
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
μου βγαζει ενα μυνημα που στη δεξια πανω μερια της οθονης που αλλαζει συνεχομενα απο idv in , idv out και ο υπολογιστης στα προγραμματα δεν τη βλεπει την καμερα .
ο υπολογιστηε εχει πολλες firewire400 και τις δοκιμασα σχεδον ολες , αλλα τιποτα .
Θα πρεπει να βρω αλλο καλωδιο για να ξανακανω δοκιμη και ελπιζω να φταιει αυτο αλλιως σε περιπτωση που φταιει η εξοδος εχω μεγαλυτερο προβλημα ...γιατι πρεπει να βρω καμερα
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Δεν δοκιμαζεις να βρεις καποιον να στα μετατρεψει Νικο ?

Αλλιως ιδανικα εκτος απο συμβατο capture θες και ενα player θα ελεγα εγω.
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
κοιταξε εχω βρει με 4-5 ευρω αλλα εχω 22 κασσετες οποτε το budget θα ειναι υψηλο και επιπλεον δεν ξερω τι δουλεια θα κανουν γιατι δεν τους νοιαζει τοςυ πιο πολλους ειναι ικανοι και με rca
συνδεση να κανουν τη μεταφορα ...
εγω εχω σκοπο με το topaz να τις κανω και hd αλλα θελω την καλυτερη δυνατη ποιοτητα .
Ερωτηση . Αν καταφερω να κανω αναπαραγωγη απο την καμερα μου θα παρω τη μεγιστη ποιοτητα μεσω firewire η χρειαζεετ και πολυ καλο player ?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Η ιδια ποιοτητα ακριβως ειναι Νικο.

Το mini Dv ειναι ψηφιακο φορμά αρα οτι βγαζεις παιρνεις. Απλα για την ευκολια του ογκου της εργασιας ελεγα να βρεις κανα player που ειναι πιο ευκολο στον χειρισμο του απο μια καμερα που απλα εχει ενα playing capability.
 
  • Like
Reactions: nikos psaltis

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
εχεις premiere η αλλη εφαρμογή που κάνει capturing απο dv με camera control? κατευθείαν τα περνάς μέσα και σε ειδοποιεί αν θέλεις για dropped frames.
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
Αρχικα εχω κατεβασει μια δοκιμαστικη εκδοση απο μια εφαρμογη για να δω αν δουλευει το σετ καμερα καλωδιο , αν δουλεψει η φαση θα καταφερω να βρω το καταλληλο προγραμμα
και θα αντιγραψω τις κασσετες κατα προτεραιοτητα συναισθηματικης αξιας .
Οποτε και ο χρονος δεν ειναι θεμα , θα τη βρω τη λυση σε αυτο .
Αρκει να βρω τι φταιει και να μπορω να κανω δουλιτσα .
Δεν ειναι κανενα μελος απο Νικαια και περιχωρα ωστε να μου δανειζε αν ειχε καποια καμερα mini dv ωστε να δοκιμασω οτι δεν φταιει το καλωδιο ?