macOS Mojave 10.14

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Άλλη μια μεγάλη επιτυχία η μη υποστήριξη σειρών του 2011 :worshippy: αφήνει τα μηχανήματα με το "επιτυχημένο" high sierra και κόψτε το λαιμό σας ή πάρτε καινούργιο
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Kάποιος που κρατάει 7-8 χρόνια μηχάνημα σημαίνει ότι δεν το χρειάζεται για επαγγελματικούς λόγους οπότε μια χαρά θα είναι και το Ηigh Sierra για social media-internet, φωτο, ταινίες κλπ. κλπ.




ps
... και δεν σταματάει η υποστήριξη απλά τα feature upgrades.
Ενημερώσεις ασφαλείας θα συνεχίσουν να παίρνουν και τα παλαιότερα.
 
Last edited:

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Απάντηση: macOS Mojave

Kάποιος που κρατάει 7-8 χρόνια μηχάνημα σημαίνει ότι δεν το χρειάζεται για επαγγελματικούς λόγους οπότε μια χαρά θα είναι και το Ηigh Sierra για social media-internet, φωτο, ταινίες κλπ. κλπ.




ps
... και δεν σταματάει η υποστήριξη απλά τα feature upgrades.
Ενημερώσεις ασφαλείας θα συνεχίσουν να παίρνουν και τα παλαιότερα.


από γνωστούς και συναδέλφους, και σε μεγάλη εταιρεία που δουλεύω,

ότι έχουν για επαγγελματική χρήση, συνήθως μένει για πολλά χρόνια, ότι δουλεύει δεν το πειράζεις, εφ'όσον καλύπτει τις ανάγκες σου,
δεν κάνουν όλοι επεξεργασία βίντεο ή άλλες βαριές εφαρμογές, υπάρχουν χίλιες δύο άλλες λάιτ χρήσεις

αντιθέτως στα σπίτια μας συνήθως, θέλουμε και το τελευταίο feature και κυνηγάμε όλο τα τελευταία μηχανήματα (κακώς βέβαια)
 
  • Like
Reactions: esykas

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Καλά, το ότι επισήμως δεν υποστηρίζεται δεν σημαίνει ότι δεν θα μπαίνει.

Πρόσφατα έστησα ένα παλιο MacBook που επισήμως δεν έπαιρνε ούτε Sierra αλλά δοκιμάζοντας είδα ότι μια χαρά έμπαινε και το High Sierra.
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Απάντηση: Re: macOS Mojave

Καλά, το ότι επισήμως δεν υποστηρίζεται δεν σημαίνει ότι δεν θα μπαίνει.

Πρόσφατα έστησα ένα παλιο MacBook που επισήμως δεν έπαιρνε ούτε Sierra αλλά δοκιμάζοντας είδα ότι μια χαρά έμπαινε και το High Sierra.

δεν είναι καθόλου σίγουρο
https://forums.macrumors.com/threads/macos-10-14-mojave-on-unsupported-macs-thread.2121473/

Kάποιος που κρατάει 7-8 χρόνια μηχάνημα σημαίνει ότι δεν το χρειάζεται για επαγγελματικούς λόγους οπότε μια χαρά θα είναι και το Ηigh Sierra για social media-internet, φωτο, ταινίες κλπ. κλπ.




ps
... και δεν σταματάει η υποστήριξη απλά τα feature upgrades.
Ενημερώσεις ασφαλείας θα συνεχίσουν να παίρνουν και τα παλαιότερα.

οι ενημερώσεις ασφαλείας είναι για δύο χρόνια, το ότι μηχανήματα (laptop Windows) αξίας, του 2008 με 4GB ram και έναν ssd παίρνουν άνετα windows 10s εμένα μου έκανε πολύ καλή εντύπωση
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: Re: macOS Mojave


Δεν είπα ότι είναι σίγουρο

Είπα το ότι δεν υποστηρίζεται επίσημα δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν θα μπαίνει (μιλάω πάντα, να μπαίνει κανονικά, όχι με κανένα κόλπο)

Κατά τα αλλά, κι έγω σε μηχσνημα 7ετιας θα ήμουν επιφυλακτικός να βάλω τόσο νέο λειτουργικό.
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Πέρασα την 10η δοκιμαστική σε ένα παλιό macbook late 09 με το γνωστό patch, και αυτό που αποκόμισα είναι ότι σταμάτησε να τρέχει σαν τρελό το ανεμιστηράκι, ησύχασε το μηχάνημα που είχε να δουλέψει αθόρυβα από τον καπετάνιο.


Πολύ μεγάλη π@π#$%^&* της Apple να αφήσει τα παλιά μηχανήματα με το high sierra και να μην τα αναβαθμίσει τουλάχιστον στην 14, ή να λύσει τα προβλήματα,
είπαμε έχουμε μετόχους, αλλά μην το ξεφτιλίζουμε
 
Αν και το dark theme μου φαίνεται άσχημο (ή έστω με ξενίζει) , είναι τόσο ωραία η αίσθηση του κάτι διαφορετικού που το ενεργοποίησα :D

Τα dynamic wallpapers πρέπει να'ναι το πιο χαριτωμένο άχρηστο πράγμα που έχω δει ποτέ σε υπολογιστή. :award:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι, αλλα το Mojave έχει ένα ΤΡΟΜΕΡΟ feature που μπορείς να σκανάρεις ένα έγγραφο η να πάρεις μια φωτό με το iphone και να σου εμφανιστεί αυτόματα στο mac!
Το δοκίμασα και δουλεύει ρολοι!
Ειναι αυτά τα μικροπράγματα που σε κάνουν να εκτιμάς το attention to detail της apple...

 

yianniskyr

AVClub Enthusiast
26 May 2008
832
UK
Έχει πρόβλημα με την εφαρμογή της Cosmote Go μετά την αναβάθμιση ;
Η εικόνα εμφανίζεται σε ζουμ και δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση . Κάποιος που έχει την εφαρμογή μπορεί να βοηθήσει ;
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
τώρα εχω High sierra 10.13.6 σε ενα
MacBook Pro (15-inch, Early 2011)
2 GHz Intel Core i7
16 GB 1333 MHz DDR3

δεν με ενδιαφέρουν τα νέα feature του Mojave, αλλα αν ανταποκρίνεται καλύτερα/γρηγορότερα, να το εγκαταστήσω.

ποια η γνώμη σας όσοι το εγκαταστήσατε ήδη;
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Απάντηση: Re: macOS Mojave

τώρα εχω High sierra 10.13.6 σε ενα
MacBook Pro (15-inch, Early 2011)
2 GHz Intel Core i7
16 GB 1333 MHz DDR3

δεν με ενδιαφέρουν τα νέα feature του Mojave, αλλα αν ανταποκρίνεται καλύτερα/γρηγορότερα, να το εγκαταστήσω.

ποια η γνώμη σας όσοι το εγκαταστήσατε ήδη;
Αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να το εγκαταστησεις σε αυτό τ μηχάνημα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Δυστυχώς προκάλεσε προβλήματα ,άρχισε να βγάζει άσπρη οθόνη ,δεν μπορεί να μπεί στο apple hardware online test ,και έτσι το έβγαλα
Με το high δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα .
Η δοκιμή έγινε σε imac late 12
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: macOS Mojave

Δυστυχώς προκάλεσε προβλήματα ,άρχισε να βγάζει άσπρη οθόνη ,δεν μπορεί να μπεί στο apple hardware online test ,και έτσι το έβγαλα
Με το high δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα .
Η δοκιμή έγινε σε imac late 12

Περίεργο (για Apple)...
 
18 June 2006
7,544
Δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι, αλλα το Mojave έχει ένα ΤΡΟΜΕΡΟ feature που μπορείς να σκανάρεις ένα έγγραφο η να πάρεις μια φωτό με το iphone και να σου εμφανιστεί αυτόματα στο mac!
Το δοκίμασα και δουλεύει ρολοι!
Ειναι αυτά τα μικροπράγματα που σε κάνουν να εκτιμάς το attention to detail της apple...


Ναι...το πήραμε χαμπάρι...πολύ καλό!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Απάντηση: Re: macOS Mojave

τώρα εχω High sierra 10.13.6 σε ενα
MacBook Pro (15-inch, Early 2011)
2 GHz Intel Core i7
16 GB 1333 MHz DDR3

δεν με ενδιαφέρουν τα νέα feature του Mojave, αλλα αν ανταποκρίνεται καλύτερα/γρηγορότερα, να το εγκαταστήσω.

ποια η γνώμη σας όσοι το εγκαταστήσατε ήδη;

εγώ το έβαλα σε παλιότερο book με το pach που κυκλοφορεί και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόκριση και την ησυχία από τον ανεμιστήρα που απέκτησα με το high sierra
Επειδή υπάρχουν πολλά μηχανήματα πλέον σε ορισμένους μπορεί να μην καθίσει καλά, αλλά σε μετρήσεις που έκανα με το geekbench 4 σε δύο μηχανήματα που έχω ανέβηκαν οι επιδόσεις τους σε σχέση με το high sierra
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Re: macOS Mojave

εγώ το έβαλα σε παλιότερο book με το pach που κυκλοφορεί και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόκριση και την ησυχία από τον ανεμιστήρα που απέκτησα με το high sierra
Επειδή υπάρχουν πολλά μηχανήματα πλέον σε ορισμένους μπορεί να μην καθίσει καλά, αλλά σε μετρήσεις που έκανα με το geekbench 4 σε δύο μηχανήματα που έχω ανέβηκαν οι επιδόσεις τους σε σχέση με το high sierra
ευχαριστώ πολύ!

Λέω να πάρω έναν μεγαλύτερο SSD και να κάνω clean install σε Mojave. Αλλά θέλει ένα ολόκληρο απόγευμα να περάσω όλα τα προγράμματα και δεν ξέρω ποτέ θα βρω τον χρόνο..