Ποιο απο τα δυο!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Θελοντας να αναβαθμισω την μουσικη μου απολαυση (εως σημερα με Focal Listen) και μετα απο ακροαση και των δυο δυσκολευωμαι να αποφασισω, Audeze el-8c or Audioquest Nightowl, διαφορες ηχητικης συμπεριφορας φυσικα και υπαρχουν, σε ανεση υπερτερουν τα Nightowl, πιο ομορφα τα el-8 , τιμη και των δυο σε προσφορα σχεδον ιδια! Λιγη βοηθεια απο τους εμπειροτερους παρακαλω!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Θα πρέπει να βρεις κάποιον που έχει ακούσει και τα δύο πράγμα λίγο δύσκολο.
Των ΕL-8 νομίζω έχουμε κατόχους.

Τι εξοπλισμό έχεις (dac, ενισχυτή ακουστικών) και τι μουσική ακούς
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Ακουω με Fiio E17 Alpen2, Tidal, Spotify και τα cd μου με Denon dvd-1920 και ενισχυτη Yamaha RX-V1800, ολα τα ειδη μουσικης περισσοτερο ροκ του 70-90! Θα ηθελα τις αποψεις αυτων που εχουν/ειχαν τα el-8c!
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Εστω και αυτη η απαντηση μου αρκει, νομισα οτι υπαρχει αδιαφορεια!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Αδιαφορία δεν υπάρχει σίγουρα.
Η πραγματική βοήθεια θα είναι από κάποιον που έχει ακούσει και τα δύο κάτι που είπαμε ότι είναι δύσκολο.
Το να έρθει κάποιος χωρίς να έχει ακούσει κανένα από τα δύο και να σου πει πάρε το τάδε γιατί εμένα έτσι μ αρέσει δεν είναι βοήθεια... Είναι το αντίθετο...
Για αυτό υπάρχουν άλλα συγκεκριμένα φόρουμ εξειδικευμένα στη φανφάρα.

Το βασικό είναι ότι τα άκουσες ο ίδιος
Απο εκεί και πέρα αν θες να κάνουμε γενική κουβέντα οκ αλλά δεν θα είναι κριτήριο για την απόφαση σου.
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Ευχαριστω Manoss, εαν ειναι να λαβω υπ' οψιν τα reviews στο διαδυκτιο και ιδιαιτερως του Zeus, και τα δυο ειναι εξισου καλα με διαφορες στα καλωδια, συσκευασιες , μαξιλαρακια, οποτε μια ακομη ακροαση πρεπει να γινει για την τελικη επιλογη!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εάν έχεις τη δυνατότητα να τα ακούσεις και τα δύο, τότε μία ακρόαση επιβάλλεται!
Και θα έχουμε κι' εμείς την ευκαιρία να μάθουμε και ν' ακούσουμε τις εντυπώσεις σου. :smile: :music-smiley-005:
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Να ρωτήσω αφού τα άκουσες και τα δύο (φαντάζομαι το καθένα ξεχωρίστα και δυστυχώς όχι μαζί)
Πως σου φάνηκαν ηχητικά?

Φαντάζομαι τα el-8 όντας και planar θα απέδιδαν καλά σε ροκ κομμάτια με αρκέτα ζωντανό αποτέλεσμα και γρήγορες μεταβάσεις. Σε τέτοιο είδος μουσικής με τύμπανα, πιατίνια, κιθάρες, μπάσα, φωνητικά κτλπ γενικά νομίζω τα μαγνητοστατικα ακουστικά θα ανταποκρίνονται καλά. Σαν ηχητικός χαρακτήρας τα el8 πρέπει να είναι και λίγο λαμπρά βέβαια από ότι έχω διαβάσει οπότε εκεί είναι και θέμα γούστου.

Τα nightowl από την άλλη πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερα ακουστικά με πολύ smooth και γεμάτο χαρακτήρα. Πιο relaxed με μεγαλύτερα σώματα.

Ισχύουν τα παραπάνω?
Δεν είχες κάποια κλίση προς το ένα ή το άλλο?
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Η αληθεια ειναι προς τα el-8 κλεινω, αλλα αυριο εχω προγραμματισει μια νεα ακροαση για τα Nightowl, γιατι τη πρωτη φορα εκανα το λαθος να τα συγκρινω αμεσα με τα αυτα που εχω ηδη, τα Focal Listen! Αυτην τη φορα δεν θα τα παρω μαζι μου γιατι ετσι βγαζεις λαθος συμπερασματα! Το μειον ειναι οτι ο κατασκευαστης συστηνει 150 ωρες burn in, για να ακουσεις σωστα! Και η απορεια ειναι γιατι δεν το κανουν εργοστασιακα, εστω τις μισες ωρες!! Ειδωμεν!
 

avholic

Established Member
19 August 2010
112
Ακροασεις εγιναν και νικητης τα Nightowls! Ο ηχος τους μου αρεσε περισσοτερο, ειναι αρκετα πιο ανετα, πιο ελαφρια και 100 ευρω φνηνοτερα! Τωρα τα εχω στο στρωσημο, παιζουν 10 ωρες συνεχεια απο ο πρωι! Η επομενη κινηση ενα καλυτερο dac/amp για να τα ευχαριστηθω καλυτερα!