Ανύψωση πιάτου σε dual feed

drspiros

AVClub Addicted Member
Καλημέρα παιδιά. Μια απορία που έχω χρόνια: πώς μπορώ να εγκαταστήσω σε ένα πιάτο δύο δορυφόρους που έχουν διαφορά ανύψωσης πάνω από 3 μοίρες; Μέχρι στιγμής είχα Hotbird και Astra στο ίδιο επίπεδο χωρίς πρόβλημα, αν και έχουν διαφορά 1-1,5 μοίρα. Αν θέλω όμως να βάλω σε ένα πιάτο Hotbird και π.χ. BulgariaSat που έχουν διαφορά ανύψωσης 3 μοίρες, πώς πρέπει να τοποθετηθούν τα LNB;
Ευχαριστώ
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,779
Θεσσαλονίκη
Αναλογως με ποια multifeed βαση lnb θα χρησιμοποιησεις.
Αλλες ειναι ρυθμιζομενες, και σε αλλες αρκει μια ελαφρια κλιση στη λαμα. (στραβωμα)
Σε καθε περιπτωση τρεις μοιρες ειναι πολυ μικρη διαφορα, και επιτυγχανεται ευκολα.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δες την φωτογραφία για να πάρεις μια ιδέα. Απλά να ξέρεις οτι για να πας τόσο δυτικά απο τον Hotbird θέλεις τουλάχιστον 1.20cm πιάτο για να έχεις παράκεντρα σωστή λήψη σε τέτοιο άνοιγμα.

A0257C13-7816-4327-A0E4-0E5A13655F51.jpeg
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Χα-χα, αυτή είναι εγκατάσταση. 1,20 είναι το πιάτο που έχω. Η κλίση που θα δώσω για τον δορυφόρο που βρίσκεται πιο χαμηλά, θα είναι προς τα κάτω ή προς τα πάνω;

Σας ευχαριστώ παιδιά!
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Όσο πηγαίνεις προς τα δυτικά θα κατεβαίνεις. Άρα η 1 μοίρα ανατολικά θα ειναι πιο χαμηλά απο τους Hotbird που θα ειναι στο κέντρο.
 

Naniko

New member
4 September 2018
3
καλημερα ανοιγω το θεμα θελοντας να πω πως εγω με κεντρο τον 10e για να πιασω τον 23,5 το lnb μπηκε χαμηλοτερα και οχι ψηλοτερα οπος δειχνει η φωτο...δεν ξερω για συμβαινει αλλα εχω αψογο σημα