Αναβαθμιση ηχειων αυτοκινητου.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pagios

New member
10 June 2018
1
Καλησπερα σας! Νεος στην κοινοτητα, να μαθουμε κατι παραπανω για τον ηχο ;).
Μπαινω κατευθειαν στο θεμα μου. Εχω ενα a4 οπου πριν χρονια ειχε αλλαξει ο πατερας το ηχοσυστημα του. Εβαλε εναν SPL Ice 150.4 http://www.flextron.fi/products/amplifiers/ICE-series/ice-150_4-e.html και βαλανε, με καποιον που μαλλον γνωριζε, τα Impact GN 65.SR(το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι 120watt).
Εβγαλε τον εργοστασιακο ενισχυτη, και εβαλε ενα rca converter για να μπορεσει να συνδεσει τον ενισχυτη. Τωρα θελουμε να αλλαξουμε τα ηχεια του αμαξιου γιατι ο ηχος ειναι ενταξει αλλα οχι οσο καλος θελουμε. Ετσι αποριες που εχω σχετικα με το τι μπορω να βαλω. Ο ενισχυτης παιρνει 4x140Watt στα 4ohm. Οταν εγω επιλεξω ηχεια θα πρεπει να κοιταξω τα RMS Watt (λογικα ειναι η συνεχη ισχυς του ηχειου ετσι?) ή τα watt του ηχειου? Δηλαδη αν ενα ηχειο ειναι 300Watt και εχει 120Watt RMS θα τα κρατησει ο ενισχυτης? Τι πρεπει να κοιταξω σε ενα ηχειο ωστε να μου δωσει εναν καθαρο ηχο και στην υψηλη ενταση? Δηλαδη την ιδια αποδοση θα εχει ενα 200Watt ηχειο με ενα 300Watt στην ιδια ευαισθησια? Ή ενα 300watt στα 90rms κι ενα 300watt στα 120rms? Νομιζω αυτα θελω να ξεκαθαρισω στο μυαλο μου ως καινουργιος στον ηχο χωρις γνωσεις. Καθε προταση διαιρουμενου budget ηχειου (6,5") γιατι δεν θελω να ξεφυγω πολυ για μια 4αδα ειναι καλοδεχουμενη. Ευχαριστω!:2thumb22sup:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Τα watt δεν λένε σχεδον τίποτα όσον αφορά την απόδοση

Η ευαισθησία είναι μια ένδειξη του ποσο δυνατά παίζουν (αλλά και αυτή δεν έχει να κάνει με την ποιότητα ηχου)

Την ποιότητα δύσκολο να την προσδιορίσεις μέσω τεχνικών χαρακτηριστικών

Συνήθως πας σε μια καλή μάρκα / μοντέλο κοιτώντας κάποια βασικα χαρακτηριστικά που ψάχνεις (πχ μπάσο)

Αλλά, ειδικά στο αυτοκίνητο, επειδή οι πόρτες / καμπίνα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο, καλό είναι να το ακούσεις (έστω και πρόχειρα τοποθετημένο) πριν το αγοράσεις