Away [Netflix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Away.jpg





Away λέγεται η νέα σειρά 10 επεισοδίων του Netflix!

Mια σειρά από τον θεατρικό συγγραφέα Andrew Hinderaker, τον Jason Katims (Friday Night Lights, Rise, Parenthood)
και τον Matt Reeves (Dawn of the Planet of the Apes, Felicity).
Η σειρά είναι σε εξέλιξη για περισσότερο από 6 μήνες στο Netflix.
Η σειρά, που έχει εμπνευστεί από άρθρο με το ίδιο όνομα του Chris Jones, και γράφεται από τον Andrew Hinderaker και τον Jason Katims.

Το AWAY είναι μια επική ιστορία αγάπης και μια συναρπαστική ιστορία επιβίωσης που στρέφεται εναντίον της μεγαλύτερης προσπάθειας της ανθρωπότητας
- την πρώτη ανθρώπινη αποστολή στον Άρη.

Η Emma Green είναι μια Αμερικανός αστροναύτης που πρέπει να αφήσει πίσω τον σύζυγό της και την κόρη της, εφηβικής ηλικίας,
προκειμένου να διοικήσει ένα διεθνές διαστημικό πλήρωμα που ξεκινάει μια μεγάλης διάρκειας αποστολή.

Το AWAY είναι μια σειρά για την ελπίδα, την ανθρωπότητα και πόσο τελικά χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον
αν θέλουμε να επιτύχουμε αδύνατα πράγματα.
 
Last edited by a moderator:

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Away - Mission to Mars [Netflix]

"μια επική ιστορία αγάπης και μια συναρπαστική ιστορία επιβίωσης που στρέφεται εναντίον της μεγαλύτερης προσπάθειας της ανθρωπότηταs..."
Aν το αγγλικό κείμενο έγραφε "against", μάλλον θα έπρεπε να το μεταφράσουν "απέναντι στην" - ή πιο ελεύθερα - "ταυτόχρονα με την".
Aυτές οι google μεταφράσεις μπορούν να γίνουν παραπλανητικές... :)
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Away - Mission to Mars [Netflix]

Το Netflix Ετοιμάζει Το "Away"

Σύμφωνα με το Deadline, το Netflix ετοιμάζει το "Away", μια νέα δραματική τηλεοπτική σειρά που εστιάζει στην πρώτη επανδρωμένη αποστολή στον πλανήτη Άρη.

"Η ιστορία ακολουθεί την Emma Green, μια Αμερικανίδα αστροναύτη, που θα πρέπει να αφήσει πίσω της τον σύζυγο της και την έφηβη κόρη της,
για να ηγηθεί μιας επικίνδυνης διαστημικής αποστολής με προορισμό τον πλανήτη Άρη.
Μια σειρά γύρω απο την ελπίδα, την ανθρωπότητα και το πως τελικά χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον για καταφέρουμε το απίθανο."

Το σενάριο της σειράς έχει γράψει ο Andrew Hinderaker ("Penny Dreadful", "Pure Genius"), ο οποίος εκτελεί και χρέη παραγωγού μαζί με τους Jason Katims ("Friday Night Lights", "Parenthood"),
Matt Reeves ("Dawn of the Planet of the Apes") και τον Ed Zwick ("The Last Samurai"), ο οποίος έχει αναλάβει και την σκηνοθεσία του πρώτου επεισοδίου.

Με πλοκή που θυμίζει έντονα το υπέρμετρα μελλοδραματικό "The First" του Hulu, η νέα τηλεοπτική σειρά του Netflix,
θα κληθεί και αυτή να διαψεύσει τον κανόνα που θέλει τις σειρές/ταινίες που έχουν σαν θέμα το ταξίδι στον πλανήτη Άρη να αποτυγχάνουν...

http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/to-netflix-etoimazei-to-away.html
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Away - Mission to Mars [Netflix]



Ναι!
.. άρχισε να ρίχνεις κανένα ψιλό στον κουμπαρά σου! :p
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: Away - Mission to Mars [Netflix]

Είδα εχθές τα τρία πρώτα. Υψηλού επιπέδου παραγωγή, φαίνεται ότι έχουν πέσει πολλά φράγκα. Τα σκηνικά και η φωτογραφία εξαιρετικά. Το hdr σε προβολέα υποδειγματικό, η εικόνα μέσα στις δυο-τρεις καλύτερες που έχω δει σε σειρά του Νέτφλιξ. Το πρώτο επεισόδιο σκηνοθετημένο από τον Έντουαρντ Ζούικ του Glory που είναι και παραγωγός. Και οι ερμηνείες είναι καλές. Στα αρνητικά ότι η σειρά είναι αμερικανιά με την πλήρη έννοια του όρου. Πέρα από τις σκηνές στο διάστημα, το υπόλοιπο είναι κάτι μεταξύ οικογενειακού δράματος και σαπουνόπερας, ενώ δε λείπει και αυτός ο γλυκερός συναισθηματισμός και ηθικοπλαστικός διδακτισμός των mainstream αμερικανικών σειρών. Επιπλέον, η σειρά χαρακτηρίζεται από επιστημονικοφάνεια με τις γνωστές υπεραπλουστεύσεις, σεναριακές ευκολίες και καουμποιλίκια των ηρώων. Ειδικά, η ευκολία επικοινωνίας με τη Γη και μάλιστα χωρίς διακοπές μέσω κινητών τηλεφώνων, όπου συζητούν με τις ώρες τα οικογενειακά τους, ενώ βρίσκονται στο βαθύ διάστημα και καθοδόν προς τον Άρη βγάζει μάτι. Πάλι καλά που δεν είδαμε κανένα "πάρε με εσύ, γιατί δεν έχω μονάδες".
 

marle

New member
11 June 2013
50
Re: Away - Mission to Mars [Netflix]

Είδα εχθές τα τρία πρώτα. Υψηλού επιπέδου παραγωγή, φαίνεται ότι έχουν πέσει πολλά φράγκα. Τα σκηνικά και η φωτογραφία εξαιρετικά. Το hdr σε προβολέα υποδειγματικό, η εικόνα μέσα στις δυο-τρεις καλύτερες που έχω δει σε σειρά του Νέτφλιξ. Το πρώτο επεισόδιο σκηνοθετημένο από τον Έντουαρντ Ζούικ του Glory που είναι και παραγωγός. Και οι ερμηνείες είναι καλές. Στα αρνητικά ότι η σειρά είναι αμερικανιά με την πλήρη έννοια του όρου. Πέρα από τις σκηνές στο διάστημα, το υπόλοιπο είναι κάτι μεταξύ οικογενειακού δράματος και σαπουνόπερας, ενώ δε λείπει και αυτός ο γλυκερός συναισθηματισμός και ηθικοπλαστικός διδακτισμός των mainstream αμερικανικών σειρών. Επιπλέον, η σειρά χαρακτηρίζεται από επιστημονικοφάνεια με τις γνωστές υπεραπλουστεύσεις, σεναριακές ευκολίες και καουμποιλίκια των ηρώων. Ειδικά, η ευκολία επικοινωνίας με τη Γη και μάλιστα χωρίς διακοπές μέσω κινητών τηλεφώνων, όπου συζητούν με τις ώρες τα οικογενειακά τους, ενώ βρίσκονται στο βαθύ διάστημα και καθοδόν προς τον Άρη βγάζει μάτι. Πάλι καλά που δεν είδαμε κανένα "πάρε με εσύ, γιατί δεν έχω μονάδες".
Δεν θα μπορούσα να προσθέσω ή να αφαιρέσω.. ούτε ένα κόμμα
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Away - Mission to Mars [Netflix]

Δεν θα μπορούσα να προσθέσω ή να αφαιρέσω.. ούτε ένα κόμμα

Θα συμφωνισω και θα ειμαι και αρκετα πιο αυστηρος ως προς την υποθεση.
Απλα..... 'μουφα'.
Εφτασα στο 2 απο το 3 και περα παιζω πολυ FF και κοιτω μονο τα του διαστηματος και βασικα καπου εδω σταματω να ασχολουμε.
Μακρυα, δειτε κατι αλλο
 

paraskdi

Senior Member
9 January 2011
311
Συμφωνώ και εγώ,μούφα η σειρά.
Και έχει πέσει αρκετό χρήμα.
Οικογενειακό Δράμα αμερικανικού τύπου
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Πω πω,μιλαμε χθες σιχαθηκα τη ζωη μου!
Εβλεπα το 3ο επεισοδιο και νομιζα οτι,εβλεπα ''τολμη και γοητεια''!
Ελεος ρε φουστη μου!
Ειδικα αυτο το πραμα τελευταια με το Νετφλιξ σωνει και καλα,να μας παρουσιαζουν σε καθε σειρα τους και μια ομοφυλοφιλικη ιστορια,εχει καταντησει αηδια.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Σωστά... Στο τέλος θα γίνουν ομοφοβικοι και αυτοί που δεν είναι.