Αντικατάσταση της j6200 από νέα 4κ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Αντικατάσταση της J6200

Θα δώσω την παραπάνω τηλεόραση, παρά το γεγονός ότι με καλύτπτει αυτή τη στιγμή 100% ως προς την εξαιρετική της ποιότητα (όπως έχω γράψει πολλές φορές).
Ο λόγος είναι πως αναβάθμισα τον δορυφορικό μου ´δεκτη με έναν vu4k ο οποίος είναι επίσης εξαιρετικός και έτσι αφρορμής δοθείσας, σκέφτηκα να κάνω την αλλαγή και να εκμεταλλευτών στο 100% και τα 4κ αλλά και το upscale που γίνεται από τον δέκτη.

Λοιπόν:
1) Πρόκειται για χρήση στην κρεβατοκάρα. Εκεί βλέπω περισσότερο τηλεόραση, οπότε εκεί υπάρχει σήμερα και η 50αρα.
2) Μιας και η θέαση γίνεται στα 2-2,5 μέτρα και πρόκειται για κρεβατοκάμαρα, δεν θα ήθελα να ανέβω σε ίντσες. Εκτός και εάν...
3) Αφού είχαν τη va panel 100hz δεν θα ήθελα κάτι λιγότερο σε εικόνα. upgrade θέλω οχι downgrade.
4) Απαραίτητα ασφαλώς τα smart features κτλ. Επίσης έχω soundbar της όμοιας σειράς J την οποία θα κρατήσω, οπότε θα πρέπει να συνεργάζεται με την τηλεόραση (αν και φαντάζομαι αυτό είναι αυτονόητο)
5) Η κρεβατοκάμαρα έχει πολλά στοιχεία hue φώτα της philips. Καλοδεχούμενο σε επίπεδο ατμόσφαιρας θα ήταν το ambiligth εάν τελικώς πάμε σε phlips...
6) Μιας και το budget είναι γαι κρεβατοκάματα (στο σαλόνι του χρόνου θα μπει η OLED) δεν θα ήθελα να ξοδέψω πάνω από 600-700. Νομίζω λογικό για τον χώρο.

Εχω χάσει τα δύο τελευταία χρόνια την επαφή μου. Βλέπω ότι όλα πάνε στο 4Κ , αλλά δεν ξέρω ΕΑΝ υπάρχει η αντίστοιχη ποιότητα, γιατι η ανάλυση δεν είναι το παν. BTW, γιατί άλλοι γράφουν UHD και άλλοι 4κ και δεν ξέρω τι άλλο; Η samy αναγράφει QLED. Τι διαφορά έχει;

Eπιλογές από samy, lg, philips και sony
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Re: Αντικατάταση της j6200 από νέα 4κ

Να προσθέσω στο παραπάνω σεντόνι ότι μόλις είδα στο mediamartk την LG OLED55B7V στα 1400 ΜΕΙΟΝ 20% εφόσον αγορασθεί με yellow πόντους, εάν κατάλαβα καλά (ή εννοεί ότι πιστώνει το ισόποσο, δεν ξέρω).
Με πραγματικό ποσό τα 1120 νομίζω ότι είναι μια καλή τιμή για OLED.
Εάν είναι να πάμε στα 700 για "απλή" 4k LED δεν αξίζει να πάμε στα 1120 για OLED?
Εχεις κανείς άποψη?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Αντικατάταση της j6200 από νέα 4κ

προφανώς και η oled είναι καλύτερη, το θέμα είναι αν θες να δώσεις τόσα λεφτά για μια τηλεόραση που θα έχεις στο υπνοδωμάτιο.
επίσης όλες οι "καλές¨ τηλεοράσεις είναι από 55 ίντσες και πάνω. 49 δε βρίσκεις καλές εκτός από 1-2 που έχουν τιμή τόση όσο μια 55ρα ή 65ρα. (βλέπε sony 49XF90 και σειρά QLED της samsung)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάταση J6200, από νέα, 4K τηλεόραση

Μέχρι 700 ευρώ, δύσκολα θα βρεθεί κάτι καλύτερο από την J6200. Επίσης, η αλλαγή της συγκεκριμένης, για θέαση 4Κ υλικού, θα έχει νόημα μόνο με μοντέλο άνω των 50", για 2-2.5 μέτρα απόσταση θέασης. Οπότε, αν τα 100 Hz είναι απαραίτητα, πας σε Samsung MU7000 ή Sony XE8505. Εναλλακτικά, εφόσον μπορεί να αυξηθεί παραπάνω το budget, στην B7V.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Re: Απάντηση: Αντικατάταση J6200, από νέα, 4K τηλεόραση

Μέχρι 700 ευρώ, δύσκολα θα βρεθεί κάτι καλύτερο από την J6200. Επίσης, η αλλαγή της συγκεκριμένης, για θέαση 4Κ υλικού, θα έχει νόημα μόνο με μοντέλο άνω των 50", για 2-2.5 μέτρα απόσταση θέασης. Οπότε, αν τα 100 Hz είναι απαραίτητα, πας σε Samsung MU7000 ή Sony XE8505. Εναλλακτικά, εφόσον μπορεί να αυξηθεί παραπάνω το budget, στην B7V.


Ευχάριστω πολύ
οι δυο προτάσεις φτάνοντας τα 900 e ειναι μάλλον λάθος επιλογή για έμενα διότι αφενός φτάνουν πολύ κοντά στα 1150 της oled όποτε δεν πρέπει ν τίθεται δίλημμα, αφετέρου για κρεβατοκάμαρα λογικα θα αρκούσε (θα έπρεπε να αρκει) μια φθηνότερη 4κ
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Αντικατάταση της j6200 από νέα 4κ

Με 600-700 ευρώ θα πάρεις μία τηλεόραση που έχει περισσότερα pixel και χειρότερη κίνηση από αυτήν που έχεις...

Μάλλον προτιμότερο είναι να μείνεις με αυτήν που έχεις αν δεν μπορείς/θέλεις να κάνεις την υπέρβαση για OLED...
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Re: Αντικατάταση της j6200 από νέα 4κ

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι για να πάρεις καλύτερη ποιότητα σε εικόνα και κίνηση από τη j6200 την οποία είχα και εγώ πρέπει να πας σε 55' 4k 100hz. Δηλαδή είτε σε Samsung mu7000 είτε σε Sony 8505. Οι φθηνότερες έχουν 50hz και μια πολύ καλή επιλογή σε 50hz είναι η Sony 7096 αλλά χωρίς Android όπως έχει η Sony 8505.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Re: Αντικατάταση της j6200 από νέα 4κ

Ευχαριστώ όλους σας
Η δυσκολία της αντικατάστασης με oled έγκειται στην απροθυμία κ αδυναμία της ceo να αντιληφθεί ως καλή επιλογή την αναβάθμιση μιας ήδη καλής τηλεόρασης.. αν μαθει δε την τιμή.....
Θελει πολύ δουλειά το project
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάταση J6200, από νέα, 4K τηλεόραση

Δύσκολο εγχείρημα... Ενδεχομένως, μια δοκιμή από κοντά να αποβεί ευεργετική.:guitarist:
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Μα για ποιο λόγο να βάλεις oled στο υπνοδωμάτιο; Εκτός και αν εκεί βλέπεις όλες σου τις ταινίες ..
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Μα για ποιο λόγο να βάλεις oled στο υπνοδωμάτιο; Εκτός και αν εκεί βλέπεις όλες σου τις ταινίες ..
οικογενεια με 2 μικρά παιδιά.. τι να βάλεις να δεις στο home theatre όταν κοιμούνται?
βαζεις μια καλή τιβι στην κρεβατοκάμαρα ακριβώς απέναντι με ενα soundbar και απολαμβάνεις ταινίες, αθλητικά και δορυφορική.. προσφάτως κ Netflix...
Για να δω ταινίες στο home theatre πρέπει να συμβούν πολλά κ διαφορά.. χωριά ότι η 6400 στο σαλόνι είναι για τ ανάθεμα κ θα αλλάξει του χρόνου...
 

dasimo

New member
10 November 2013
5
Πάντως με 699 έχει στο ΜΜ την Sammy UE55MU6442 και το πλαίσιο την ακριβώς ίδια 6452. Είχα την αμφιβολία για την curbed αλλά την έχω από το Σάββατο και είμαι τουλάχιστον εντυπωσιασμένος. Με δεδομένο ότι αντικατέστησα μια Panasonic VT30 και είχα αμφιβολίες , είμαι εντυπωσιασμένος. VA panel, 60 he βέβαια , αλλά συνολικά η εικόνα είναι εντυπωσιακή. Smart features εξαιρετικά και Bluetooth για τα απαραίτητα πληκτρολόγια , mouse και βέβαια ασύρματα ακουστικά. Netflix, YouTube, κλπ όλα μέσα στο Tizen 3.0



Sent from my iPad using Tapatalk
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Πάντως με 699 έχει στο ΜΜ την Sammy UE55MU6442 και το πλαίσιο την ακριβώς ίδια 6452. Είχα την αμφιβολία για την curbed αλλά την έχω από το Σάββατο και είμαι τουλάχιστον εντυπωσιασμένος. Με δεδομένο ότι αντικατέστησα μια Panasonic VT30 και είχα αμφιβολίες , είμαι εντυπωσιασμένος. VA panel, 60 he βέβαια , αλλά συνολικά η εικόνα είναι εντυπωσιακή. Smart features εξαιρετικά και Bluetooth για τα απαραίτητα πληκτρολόγια , mouse και βέβαια ασύρματα ακουστικά. Netflix, YouTube, κλπ όλα μέσα στο Tizen 3.0



Sent from my iPad using Tapatalk

Με το 20% της επιατροφης του ΜΜ είναι 540 ευρώ και ακριβώς μισά λεφτά από την oled. Δεν ξέρω πως πάει σε επίπεδο digea και δεν ξέρω στην τελική πως είναι h curved θέαση αν και δεν με τρελαίνει η ιδέα της καμπύλης.
Αλλά το μισά λεφτά είναι παράγοντας
Δεν ξέρω και την τηλεόραση βέβαια...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
οικογενεια με 2 μικρά παιδιά.. τι να βάλεις να δεις στο home theatre όταν κοιμούνται?
βαζεις μια καλή τιβι στην κρεβατοκάμαρα ακριβώς απέναντι με ενα soundbar και απολαμβάνεις ταινίες, αθλητικά και δορυφορική.. προσφάτως κ Netflix...
Για να δω ταινίες στο home theatre πρέπει να συμβούν πολλά κ διαφορά.. χωριά ότι η 6400 στο σαλόνι είναι για τ ανάθεμα κ θα αλλάξει του χρόνου...

Στο αρχικό ποστ λες ότι του χρόνου θα πάρεις oled και στο σαλόνι αν κατάλαβα καλά. 2 oled σε ένα σπίτι το βρίσκω υπερβολικό. Αφού ταινίες βασικά βλέπεις στο υπνοδωμάτιο, βάλε εκεί τη καλή σου τηλεόραση και άσε την άλλη στο σαλόνι όπως είναι
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Εξ όσων φαίνεται, θα προχωρήσω σε επιλογή OLED
Τώρα βέβαια βρήκα το εξής:

LG 55EG910V (εκεθεασικό 1100)
LG OLED55B7V (1400)
LG OLED55C7V (1500)
LG OLED55E6V (εκθεσιακό) στα 1700

Αν και το τελευταίο είναι θεωρητικά μοντέλο διετίας με εξαιρετικά χαρακτηριστικά, με αποθαρρύνετι το ότι είανι εκθεασιακό.
Οπότε, λογική επιλογή το 2 ή το 3 με δεδομένη την διαφορά των 100 ευρώ και του ότι το C είναι η νεότερη έκδοση.
Εχετε καμία ιδέα τι να προτιμήσω?
Ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάταση J6200, από νέα, 4K τηλεόραση

Το νούμερο καθορίζει το έτος διάθεσης στις LG (OLED), τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια. Δηλαδή, B7V και C7V είναι περσινές, ενώ πάνω κάτω την ίδια εικόνα έχουν τα (OLED) μοντέλα της ίδια χρονιάς. Αν θα γίνει τελικά αγορά μιας OLED, μπορείς να περιμένεις για κάποια προσφορά (αν δεν υφίσταται κάποια τώρα), ενδεχομένως για μια τιμή κοντά στα 1200 ευρώ. Τέλος, η EG910V είναι προπέρσινο, full HD μοντέλο, οπότε αν δεν είναι απαραίτητη, εν τέλει, η 4K ανάλυση, μπορείς να δεις την (επίσης περσινή) A7V.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Re: Απάντηση: Αντικατάταση J6200, από νέα, 4K τηλεόραση

Ευχαριστώ Μιχάλη για την απάντηση

Η C ή V είναι όντως μοντέλα του 2017 και έχουν μόνο διακοσμιτικές διαφοροποιήσεις
Η 910 είναι φυσικά εκτός κάδρου
Η τιμή στα 1400 ΜΕΙΟΝ το 20% με επιστροφή σε yellow ΚΑΙ εγγύηση κατεβάζει μάνι μάνι την τιμή στα 1120, που για OLED 55 είναι πολύ καλή τιμή. Νομίζω.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάταση J6200, από νέα, 4K τηλεόραση

Φυσικά και πρόκειται για καλή τιμή, για όσο ισχύει και υπάρχει απόθεμα. Σε κάνα χρόνο περίπου από τώρα θα εμφανιστούν παρόμοιες τιμές, στα φετινά μοντέλα.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Re: Απάντηση: Αντικατάταση J6200, από νέα, 4K τηλεόραση

Φυσικά και πρόκειται για καλή τιμή, για όσο ισχύει και υπάρχει απόθεμα. Σε κάνα χρόνο περίπου από τώρα θα εμφανιστούν παρόμοιες τιμές, στα φετινά μοντέλα.

Γνωστά όλα αυτά . Του χρόνου θα ειναι πάλι κάποια στιγμή παρακάτω οι τιμές
Αλλα μέχρι σήμερα, σε τέτοιες τιμές δεν είχαμε ποτέ oled. Η lg έπιανε άνετα τα 2000.. και ο ανταγωνισμός δεν μπορεί να χτυπήσει την τιμή αυτή με πάλι τεχνολογία
Περιμενουμε κάτι θεαματικότερο για τις φετινές ωστε να να βάλουμε την οποία αγορά; Νομίζω ότι περνώντας το κατώφλι αυτο των oled η εύρεση σφάλματος ειναι σχεδόν εμμονή...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάταση J6200, από νέα, 4K τηλεόραση

Η φθηνότερη φετινή LG OLED 55" (B8) είναι διαθέσιμη έναντι 2500 ευρώ... Οπότε, ακόμα και να ήταν πολύ καλύτερη από το αντίστοιχο περσινό μοντέλο, η διπλάσια τιμή δεν μπορεί να αιτιολογηθεί με κάποιον τρόπο. Μάλλον είναι καλύτερα να εκμεταλλευτείς την προαναφερθείσα προσφορά, για όσο ακόμα μπορείς, δηλαδή να μην αναβάλεις για πολύ καιρό την αγορά.