Μπερδεμενος......

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Λοιπον, μολις εβαλα ενα σταθερο hot/astra 2lnb συνεδεμενο στην τηλεοραση, κι ενα κινητο για ολο το τοξο συνδεδεμενο με ενα vu+ zero 4k για να δω το μουντιαλ σε 4κ αν και δε βλέπω διαφορα στα 3,20 που καθομαι...(LG 55UH770V)
Το θέμα ειναι δεν εχω γνωσεις απο linux δεκτες και ποιες οι αρχικες κινησεις, τι πρέπει να κάνω..
Ο φιλος που το εβαλε ειχε πεδιομετρο edision το συντονισαμε-to κινητο-ΑΛΛΑ δεν γνωριζει το vu+ πως και τι...
Εδω και 1 ωρα εχω βάλει service scan 9% και συνεχιζει αλλαζοντας δορυφορους αλλα οχι με τη σειρα -ανατολικα προς δυτικα- απ`οτι βλέπω τυχαια...
Το ερωτημα ειναι πρεπει να κάνω κατι άλλο? να βαλω plugin πρωτα ? κάποιες λιστες καναλιων, πως ?
Αν μπορει κάποιος να βοηθησει... ενα αρχικο οδηγο ?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Αν το μοτέρ που έχεις είναι diseqc 1.2 και έχει ρυθμιστεί σωστά μπορείς να ενεργοποιήσεις την επιλογη usals που είναι η τελευταία στο screenshot που ανέβασα και θα βρισκει τους δορυφόρους αυτοματα, αφού βάλεις το γεωγραφικό μήκος και πλάτος της περιοχής σου
Στον επόμενο δορυφόρο που θα ρυθμίσεις θα βαλειςπχ lnb 2 αντί για 1 που φαινεφαί στο screenshot, στον επόμενο 3 και ετσι για τους υπολουπόλο
 

Attachments

  • screenshot.jpg
    screenshot.jpg
    48 KB · Views: 154

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
moteck sg2100a ειναι το μοτερ, κι εχω βαλει τροπο ρυθμισης απλο και positioner, ειναι λάθος?
Lat long εχω βαλει της περιοχης μου, Γιαννενα.
Usals ναι, αλλα γιατι λες για επόμενο δορυφορο, αφου το εχω βαλει να ψαχνει αυτοματα, δεν πρεπει? θελει χειροκινητα? ( τωρα ειναι στο 24% service scan)(το πιατο κινειται κανονικα οταν αλλαζει δορυφορο)
Να το αφησω να συνεχισει ή να το κοψω?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Έχει βρει κανένα κανάλι ή όχι? Δοκίμασε αυτό που έγραψα αλλά μπορείς σε κάθε δορυφόρο να αφήσεις το lnb στο 1 αφού είναι ίδιες ρυθμίσεις αλλά άλλαξε δορυφόρο. Στο screenshot που ανέβασα φαίνεται ο αστρα, αποθήκευσε και τον επόμενο πχ hotbird αλλά άφησε το lnb 1. Το γεωγραφικό μήκος και πλάτος το έχεις βάλει σωστά?
Στην αναζήτηση υπηρεσιών έχει και επιλογή για ρύθμιση μοτέρ, πήγαινε εκεί και ρύθμισε χειροκίνητα αν δεν καταφέρεις κάτι. Επέλεξε μια συχνότητα σε κάποιο δορυφόρο και μετά επέλεξε μετακίνησε το πιάτο με τα χρωματιστά κουμπιά, μόλις βρεις σήμα παίξε ακόμη λίγο για να πάρεις το μέγιστο. Μετά επέλεξε μια θέση για να αποθηκεύσεις το δορυφόρο μετά αντί για usals θα εμφανιστεί από κάτω ακόμη μια επιλογή όπου θα βάλεις την θέση του δορυφόρου που μόλις αποθηκεύσες
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Καναλι ΚΑΝΕΝΑ, στις υπηρεσιες δεν υπαρχει ρυθμιση μοτερ...ειναι το zero 4k, μηπως εχει διαφορετικο μενου απο το δικο σου
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Κοίτα στα plugins, να το κατεβάσεις. Ποιο image έχεις? Πρέπει να είναι στα system plugins
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Κατ`αρχην σ`ευχαριστω που ασχολεισαι...δευτερον δεν γνωριζω τι ειναι και τι χρεισιμευουν τα plugin-images klp απο linux μηδεν, επισης δεν το εχω συνδεσει ακομα με το ιντερνετ, παιζει ρολο αυτο?
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Κοίτα στα plugins, να το κατεβάσεις. Ποιο image έχεις? Πρέπει να είναι στα system plugins

plugin/plugin browser εχει αρκετα οπως chromiumOS, media scanner, sat}ip client κλπ.
επισης στα "plugins για κατεβασμα" εχει υπομενου τα systemplugins and extentions,
Για το image ti εννοεις?
Να το συνδεσω με ιντερνετ? ή θα περασω κάτι με usb?
KAI DEN EXΩ EIKONA ΚΑΘΟΛΟΥ ...ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με το tuner της TV οπου βγαζει 2600 καναλια(ασχετα κωδικοποιησης), 13/19μοιρες...
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Το image είναι το λογισμικό του δέκτη. Αν δεν το ξέρεις μάλλον ο δέκτης φοράει το original λογισμικό της vu. Επειδή με αυτό δεν χρησιμοποίησα ποτέ τον δικό μου, δεν ξέρω που θα το βρεις. Αν βάλεις το blackhole http://www.vuplus-community.net/board/threads/black-hole-3-0-5-i-vu-zero4k.36307/ το plugin μενου-επεκτασεις-κοκκινο κουμπί (διαχείριση επεκτάσεων) - σύστημα- PositionerSetup
Για να κατεβάσεις οτιδήποτε μέσα από το δέκτη θα πρεππρ να συνδεθεί στο ίντερνετ.
Πως να περάσεις το image στο δεκτη

Download image on PC and save (USB version)
  • Format the USB stick with the file system FAT or FAT32
  • Unpack the file on the USB stick (eg with WinRAR, WinZIP, 7ZIP, etc.)
  • then the directories / vuplus / zero4k have been created on the stick
  • There are now 5 files in the directory / vuplus / zero4k on the stick!
  • Switch off Vu + STB (into the Deepstandby or power switch)
  • remove all USB devices from the box
  • remove all CI modules and pay TV cards from the box
  • Plug in USB stick
  • Turn on Vu + STB
  • The white VU + logo pulsates during the flash process
  • Wait until the white VU + logo flashes in the front panel
  • Switch off Vu + STB
  • Remove USB stick
  • Switch on STB
 
Last edited:

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Πριν κανω οτι μου ειπες κατεβασα ενα plugin το bitrateviewer και υστερα απο λιγο αναβοσβηνει η πρασινη οθονη που επισυναπτεται και δεν επανερχεται ο δεκτης με τιποτε(αναβοσβηνει συνεχεια και δεν μπορω να μπω σε κανενα μενου) ! καποια λυση ?Γβ‚¬ΓΒΓŽΒΏΓŽΒ².jpgΓβ‚¬ΓΒΓŽΒΏΓŽΒ².jpg
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Καποιο hardware reset?
Συνεχεια αναβοσβηνει η παραπανω εικονα και δεν μπορω να παω με τιποτε στο factory reset...
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Να περασω το image ετσι οπως ειναι σε αυτη την κατασταση? περναει?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Μπορείς, επίσης μπορείς να επαναφέρεις και αυτό. Από ένα pc που είναι συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο με το δέκτη με ένα ftp πρόγραμμα πχ win scp ή filezilla μπαίνεις στο δέκτη και στη διαδρομή /usr/lib/enigma2/python/plugins/extensions θα σβήσεις το φάκελο bitrateviewer
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Τελικα περασα το bh, βαζω ακριβως οτι εχεις στην εικονα αλλα δεν βρισκει τιποτε...ελεγχος σηματος τιποτε..
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Δεν το βρηκα μεσα αυτο το plugin, πρεπει να το κατεβασω απο καποιο σαιτ?
Τελικα πηγα στις επεκτασεις και ετρεξα το blindscan kai περασα μερικους δορυφορους, ειναι σωστα ετσι? φορτωνει όλα τα καναλια του κάθε δορυφορου ή κάποια?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Σου έγραψα από που να το κατεβάσεις στο ποστ #9. Το blind scan είναι ο καλύτερος τρόπος αλλά αργεί πολύ, τώρα για τα κανάλια εσύ τα βλέπεις οπότε εγώ δεν μπορώ να ξέρω αν τα κατεβάζει όλα από ένα δορυφόρο. Στο kingofsat μπορείς να δεις δορυφόρους και τα κανάλια που έχει ο καθένας
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Σου έγραψα από που να το κατεβάσεις στο ποστ #9. Το blind scan είναι ο καλύτερος τρόπος αλλά αργεί πολύ, τώρα για τα κανάλια εσύ τα βλέπεις οπότε εγώ δεν μπορώ να ξέρω αν τα κατεβάζει όλα από ένα δορυφόρο. Στο kingofsat μπορείς να δεις δορυφόρους και τα κανάλια που έχει ο καθένας

Δεν μπορει κανενας να κάνει νεα εγγραφη σε αυτο το σαιτ λογω captcha.
Με το blindscan κατεβασα turksat 42, αλλα στα καναλια δε βλέπω το trt 4k, δεν τα κατεβαζει ολα το blind ? και τι σημαινει blindscan?
Oταν αλλαζεις image καθεται πάνω στο προηγουμενο σβηνοντας οτι προσθετα εχεις?
Και εχετε τον δορυφορικο συνδεδεμενο απ`ευθειας στην TV ή μεσω AV receiver? γιατι μεσω receiver ειχα αναλαμπες στην εικονα εν αντιθεση στην TV...
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Δεν χρειάζεται εγγραφή https://gr.kingofsat.net/
Κάνει αναζήτηση και σε συχνότητες που δεν είναι στο satellites.xml του δέκτη
Ναι διαγράφονται όλα, μπορείς να πάρεις backup ρυθμίσεις και μπουκέτα σε usb ή σκληρό
Δεν έχω το zero, τον solo 2 έχω και όλες οι συσκευές μου είναι συνδεδεμένες στον ενισχυτή
Στο παραπάνω site μπορείς να δεις και τη συχνότητα του trt 4k για να το ψάξεις χειροκίνητα, πάντως αν δεν έχει βρει όλα τα κανάλια στον tourksat μάλλον δεν έχει κεντραρει σωστά το πιάτο
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Εννοουσα εγγραφη στο community του vu+,
To πιατο ειναι κινητο , γινεται να μην κεντραρει ? Θα τα ξαναδω το βραδυ...
Το BH image θεωρειται το πιο πλουσιο αυτη τη στιγμη?