Καμμένα pixel σε oled! Μεγάλη Προσοχή!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Λοιπόν θα ξεκινήσω να σας πω την απίστευτη ταλαιπωρία που τράβηξα για άλλη μια χρονιά που άλλαξα τηλεόραση!!Καταρχήν να πω ότι την Τετάρτη πήρα την φετινή LG oled E8,μετά από πώληση της περσινής Ε7. ..Μετά απο συνένωση με τον διευθυντή από Media Markt Αργυρούπολης,τoν έχω γνωρίσει προσωπικά γιατί μετά από τόσες τηλεοράσεις που αλλάζω μιλάω απευθειας μαζί του για καλυτερη τιμη.Παω από εκεί αποφασισμένος για να δω τι μπορεί να μου κάνει καλύτερο για την C8,επειδή όμως τα media δεν την είχαν μου είπε τουλάχιστον σε καμία 20ρια μέρες για να την φέρει,του λέω τι καλύτερο μπορεί να μου κάνει(απόλυτος μετρητης) στην Ε8 γιατι είναι πολύ ακριβή και ανέβαινε πολύ πάνω από το μπατζετ μου!

Πράγματι μου κάνει μια πολύ καλή προσφορά μου την άφησε 2500 από 3200 που είχε,στην ουσία μου αφαίρεσε το ΦΠΑ!!Αφήνω λοιπόν τον διευθυντή και μιλάω τώρα με τον υπεύθυνο πώλησης.. Δεν μπορείτε να φανταστείτε και τι δεν μου έκανε για να βάλω την 5ετη επεκτάση εγγύησης!και μάλιστα εκεί που βρήκε το "ευαίσθητο" σημείο μου,μου το τόνισε το ποσό σημαντικό είναι η 5ετη εγγύηση που σου καλύπτει έστω και 1 πιξελ να έχει η τηλεόραση!Με τα πολλά μου είπε και κάτι άλλες καλύψεις όπως έρχεται τεχνικός δωρεαν και δεν έχεις να κάνεις με LG Όλα τα αναλαμβάνει η Allianz και αλλά πολλα που μου είπε!!

Πληρώνω που λέτε και τα 250 ευρώ της επέκτασης και τσεκάρω λίγο πρόχειρα εκεί την τηλεόραση όλα μια χαρα. .Πάω όμως σπίτι βάζω προγγραματακι και βλέπω πάνω αριστερά 3 καμμενα pixels!!Απο την Τεταρτη μεχρι σημερα τα πιξελ γίνανε 5!!Και εδώ ξεκινάει ο Γολγοθάς μου!Παίρνω στην αρχή τον διευθυντή και μου λέει να μην ανησυχώ θα μου την αλλάξει αλλά δεν υπάρχει διάθεσιμη!Την επόμενη μέρα με παίρνει ο υπάλληλος που με είχε "ψησει" να κάνω την 5ετη εγγύηση και μου λέει πως πρέπει εγώ ο ίδιος να πάρω την LG και να τους κλείσω ραντεβού να έρθουν απλά να την δει τεχνικός σπίτι μου την τηλεόραση ΧΩΡΙΣ να μου την πάρουν και έχει δώσει εντολή ο διευθυντής των Media με το ανώτερο διευθηντη της LG για να μου φέρουν καινούργια στον χορό μου και εάν το πάνελ είναι χωρίς καμμενα pixels να πάρω την καινούργια και να τους δώσω την παλιά!!Και μάλιστα όλο αυτό το έκανε το Media γιατί ειμαι πολύ καλός πελάτης όπως είπανε για να μην ταλαιπωρήθω!Περνάει μια μέρα παίρνω εγώ ό ίδιος την LG και δεν ξέρανε τίποτα από όλα αυτά!!


Ούτε καμία εντολή είχανε να μου φέρουν καινούργια τηλεόραση σπίτι ούτε τίποτα!!Μάλιστα σήμερα με παίρνουν πάλι από LG απλά να παραλάβουν την τηλεόραση για τεχνικό ελενχο!!Εννοείται δεν το δέχτηκα!Με τα πολλά νεύρα που έχω πάω Media..Βρίσκω τον πωλητή του τα εξηγώ όλα αυτά και μάλιστα έδωσα και τα ονόματα από LG που με είχαν πάρει και του έδειξα και της φωτογραφίες από τα καμμένα πιξελ.Εδω ξέχασα να αναφέρω το απίστευτο που μου είπε ένας από την LG "Κύριε η LG δεν έχει πάνελ με καμμενα pixel!Έχουμε πάρει βραβείο γι'αυτο".Εκεί είναι που μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι!Του λέω τι λες ρε φίλε;Ε7 με 3 καμμένα πιξελ πέρσι,πριν 3 χρόνια 930v πάλι oled 1 καμμένο πιξελ,και τώρα Ε8 5 καμμένα πιξελ!!όλα αυτά τα φανταζομαι;Όπως είπα πάω media τα λέω αυτά στον υπάλληλο,και μάλιστα του είπα έχω γίνει μπαλάκι έχω χαλάστει πάρα πολύ,Αυτό είναι που θα είχα υποστήριξη από την Allianz?


Εάν μέχρι σήμερα δεν έχω σαφή απάντηση τι θα γίνει φέρνω την τηλεόραση πίσω και περνώ τα λεφτα μου!Μου είπε πως να μην ανησυχώ και πως 11:00 θα με πάρει ο διευθυντής!Ξέχασα να αναφέρω όλες αυτές της μέρες με όλο αυτό τον χαμό τον έπαιρνα τηλ. τον διευθυντή στο κινητό και δεν το σηκωνε!Περνάει η ώρα λοιπόν πάει 12:30..Λέω τέλος αυτό ήτανε συσκευαζω και πάω media!Αφήνω στο τεχνικό τμήμα την τηλεόραση και λέω το πρόβλημα και θέλω τα λεφτα μου πίσω!Ως δια μαγείας εμφανίζεται ο διευθυντής με υφάκι μου λέει δεν σου είπα θα σου αλλάξω την τηλεοραση;Του λέω Κύριε Γιώργο με κορόιδευεται?


Η LG δεν είναι ενημερωμένοι για τίποτα και θέλανε να μου πάρουν την τηλεόραση για έλεγχο,εσείς μου λέγατε ότι θα μου την αλλάξετε!Εγώ έδωσα 250 υποτίθεται για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και υποστεί την απίστευτη ταλαιπωρία!!Μου λέει εάν θες κάνε 2 μέρες υπομονή και θα έχω καινούργια τηλεόραση..Του λέω με την εμπειρία που έχω κατά 90%και η επόμενη μπορεί να έχει καμμένα pixel τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;Και έλαβα την πολύ ωραια απάντηση: κοίτα δεν μπορώ να σου ανοίγω εδώ τηλεόρασεις των 3000 ευρώ!!Και εγώ του λέω δεν μπορώ να παίρνω τηλεόραση που έχει καμμένα πιξελ!!Ναι κοίτα να δεις μου λέει εγώ αυτή την τηλεόραση την δική σου θα την "φαω" γιατί η LG δεν τα αναγνωρίζει αυτά για πρόβλημα!!Μπα του λέω αλήθεια εσείς όταν θέλατε να πάρετε τα 250 ευρώ για επέκταση αναλαμβάνει τα παντα η Alianz πως θα την "φατε" λοιπόν την τηλεόραση;;

Δεν ήξερε τι να απαντήσει μου λέει θες να σου δώσω τα λεφτα σου πισω;Του λέω όχι θα περιμένω την τηλεόραση σε 2 μέρες!!Ο λόγος φίλοι μου που δεν πήρα τα λεφτα μου πίσω είναι ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη η E8 ειδικά σε αυτή την τιμή ούτε η C8..Εάν σε 2 μέρες έρθει τηλεόραση και έχει καμμένα πιξελ παίρνω τα λεφτα μου πίσω!Πάντως 3 τηλεοράσεις oled που είχα είχαν καμμένα πιξελ!Ο κουμπάρος μου πέρσυ 2 τηλεοράσεις Β7 του άλλαξαν με το ίδιο πρόβλημα.Παλι καλα που ειχε DOA.Κατά τα άλλα είναι που έλεγαν από την LG ότι δεν έχουν τηλεόρασεις που να βγαζουν καμμενα πιξελ!Έχω υποστεί πάρα πολύ μεγάλη ταλαιπωρία!!Ο Διευθυντής όλο γλυκές πριν πάρω την τηλεόραση,μετα μου το έπαιζε μάγκας!!
Ζητώ συγγνώμη για το τεράστιο post!!
 
Last edited by a moderator:

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Εγω διαβασα οτι σε δυο ειχες καμενα pixel το ιδιο και ο κουμπαρος σου τι σε εκανε να πεσεις απο τα συννεφα που και σε αυτη βρηκες καμενα;
Για μενα κακως που δεν πηρες τα λεφτα σου πισω και κακως που ετρεξες να παρεις νεο μοντελο χωρις να περασει λιγος καιρος στην αγορα και η τιμη να πεσει λιγο και να μαθουμε που πασχει.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Μπραβο Γιαννη για τις παραγραφους γιατι εγω ζαλιστηκα που το διαβασα ετσι.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Εγω διαβασα (ηρωικά πριν τις παραγραφους) πως και εκπτωση σου εκαναν και πως πολύ σωστά σου συμπεριφέρθηκε ο διευθυντης προτεινοντας σου αλλαγή η επιστροφή χρηματων.

Απο την αλλη, εφοσον ηξερες οτι οι LG βγαζουν καμμενα pixel, δεν εχει νοημα να κοροιδευεις τον εαυτό σου και να παιδευεσαι με το να αποδεικνυεις τα αυτονόητα.
Εκπτωση πήρες, επιλογές πήρες, δεν ξερω τι αλλο περίμενες.

ΥΓ. Οκ την ταλαιπωρία απο την ασφαλιστική νομιζω πως θα επρεπε να την περιμένεις.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Vadergr μάλλον δεν κατάλαβες!Το ότι μου έκανε έκπτωση σημαίνει ότι πρέπει να ανεχτώ τα καμμένα pixel?Μου είπε ότι θα μου δώσει τα χρήματα μου πίσω εάν και η επόμενη έχει το ίδιο πρόβλημα!Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά εάν θεωρείται σωστό να ανεχόμαστε ασθένειες των πάνελ επειδή μας κάνουν έκπτωση τι να πω εγώ είμαι ο λάθος!!Όσο για τον εαυτό μου που κοροϊδεύω πάω σε LG γιατί καλύπτομαι από το τέλειο μαυρο που έχουν και γενικά από τα πλεονεκτήματα έναντι των LED TV..
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

LLLefteris εάν διάβασες την πήρα 700 ευρώ παρακάτω και τώρα βρήκα ευκαιρία να πουλήσω σε καλή τιμη την Ε7. .
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Ποια ακριβως πηρες την OLED55E8PLA αν ναι εγω θα την εδινα πισω και θα αγοραζα 65αρα oled του 17 με τα ιδια λεφτα.

Εκτος και αν βλεπεις απο το 1.5 μετρο, εμενα που βλεπω απο τα 3 μετρα η 65αρα που εχω εχει αρχισει να μου φαινεται μικρη και την εχω σχεδον δυο μηνες.

Η επομενη σιγουρα 75αρα.

Τι να πω και εγω που μου ειχαν παρει την Panasonic για αλλαγη οθονης και μετα απο 1.5 μηνα επειδη δεν βρηκαν μου εκαναν αντικατασταση με αλλο μοντελο χειροτερο για μενα γιατι η προηγουμενη ηταν 1080p 100Hz και 3D ενω αυτη ειναι απλα 4k
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Την Ε8 55αρα,πήρα Λευτέρη!κοίτα είχα την Ε7 οι διαφορές δεν είναι μεγάλες.Αυτες όμως οι μικρές διαφορές για μένα έχουν σημασία!Πρώτον και κυριότερο: Την είχα 5 μέρες και στο 5% banding test δεν έχω ξαναδει καθαρότερο γκρι!Χωρίς ίχνος από κάθετες γραμμές,δεν ξέρω βέβαια μετά από περισσότερες ώρες λειτουργίας εάν θα είχα θέμα!

Η Ε8 από την Ε7 έχει λίγο παραπάνω φωτεινοτητα και ελαφρώς καλύτερα χρώματα.
και τέλος στο gaming που παίζω αρκετά στο HDR game mode δεν κάνει η Ε8 το σκοτεινιασμα που έκαναν όλες οι περσινές.
Θα μείνω με την Ε8 την 55αρα βλέπω στα 2.4μ και θα προσπαθήσω να την κρατήσω τουλάχιστον 3 χρόνια(αν και το έχω ξαναπεί αυτο)
Η επόμενη μου τηλεόραση σίγουρα θα είναι 65αρα..
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Βρε Σπυρακο καλο μου παλικαρι αφου ειχες τα 2500 να παρεις την 8 αφου θα δωσεις και την 7 δωσε ολα τα λεφτα μαζι και παρε 65αρα τι κουραζεις τον εαυτο σου με 55 ιντσες απο τα 2.5 μετρα.

Υποψιν το banding και το dirty screen effect το βγαζουν τις περισσοτερες φορες αργοτερα.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

φιλαράκι αυτό μου είπε και ο κουμπάρος μου!Άλλη φάση η 65αρα το ξερω
Εάν δω ότι η Ε8 έχει και αυτή που θα μου φέρουν τίποτα 5 pixels θα παρω την C7 την 65αρα!
Πάντως αυτό με τα pixel μου έχει γίνει εμμονή δεν την ξανά τσεκαρω γιατί μετά χαλιέμαι!Εξάλλου είναι πολύ μικρά πρέπει να πας στο μισό μέτρο για να τα δεις!
Πάντως αυτό με το banding δεν το γνώριζα ότι αργότερα βγάζουν!
Στην Ε7 την περσινή έβγαζε μια κάθετη γραμμή στην μέση της οθόνης πολύ σπαστική όταν έδειχνε σκοτεινά πλάνα το έβλεπα!
Έκανα όμως το pixel refresher που είχε σαν επιλογή και έφτιαχνε(Για 4-5 μέρες)
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

τα 2500 τα έχω αφού έχω πουλήσει την Ε7..
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Εγω θα συνιστουσα σε οσους κανουν επεκτασεις εγγυησεως που τους ταζουν το οτιδηποτε (προφορικα) να διαβαζουν το συμβολαιο εγγυησης για να δουν ΓΡΑΠΤΩΣ σε τι τους καλυπτει και κατω απο ποιες προυποθεσεις (τα ψιλα γραμματα)
Οτιδηποτε δεν αναγραφεται εκει μεσα, οτι και να σας ταξουν οι πωλητες ειναι ολα στον αερα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Spyro και γω λέω ότι θα πάρω Oled από τότε που πήρες εσύ την πρώτη.......αλλά κάτι τέτοια φοβάμαι. Καταλαβαίνω την τσατίλα σου. Ο Διευθυντής από την άλλη έκανε ότι μπορούσε....και εγώ και συ στην θέση του αυτό θα κάναμε.

Θες πολύ σωστά...όταν δίνεις αυτά τα χρήματα, να πάρεις την ανώτερη ποιότητα της Oled και δεν θες να συμβιβαστείς με led......ούτε και γω.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γινεται με αυτή την τεχνολογία και τα θέματά που παρουσιάζει. Μπορεί από την μια να είναι πιο καινουργια τεχνολογία από την LCD .....από την άλλη είμαστε και στην 6τη γενιά (για αυτό δεν είμαι σιγουρος...αν κανω λάθος διορθώστε με).....δεν την λες και καινουργια τεχνολογία.

Πόσο κόπο/χρήμα θέλει πια....να κάνεις ένα quality control στο εργοστάσιο;

Κουράγιο και υπομονή. Ελπίζω αυτή την φορά να σου κάτσει καλό κομμάτι.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Υποψιν το banding και το dirty screen effect το βγαζουν τις περισσοτερες φορες αργοτερα.

Αυτό από πού προκύπτει;

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γινεται με αυτή την τεχνολογία και τα θέματά που παρουσιάζει. Μπορεί από την μια να είναι πιο καινουργια τεχνολογία από την LCD .....από την άλλη είμαστε και στην 6τη γενιά (για αυτό δεν είμαι σιγουρος...αν κανω λάθος διορθώστε με).....δεν την λες και καινουργια τεχνολογία.

Πόσο κόπο/χρήμα θέλει πια....να κάνεις ένα quality control στο εργοστάσιο;

Δηλαδή, οι LCD, οι Plasma και οι προβολείς τα έχουν λυμένα τα θέματα ομοιομορφίας και καμμένων pixel και μόνο οι OLED τα παρουσιάζουν; :chinscratch:
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

werewolf ευτυχώς τα media με την κάρτα μέλους έχεις DOA για 1 μήνα αντί για 14 μέρες,βέβαια εγώ ακόμα ούτε βδομάδα δεν έχω κλείσει!Ένα άλλο καλό με τα media εφαρμόζουν πλήρως τον νόμο!
Θες τα λεφτα σου πισω; Βεβαίως!!
Πήγαινε σε τίποτα Πλαίσιο που έχω και από εκεί προσωπική εμπειρία να δεις τι έχεις να πάθεις!
Δεν λέω ο Διευθυντής μια χαρα εξηγήθηκε!Έκανε έκπτωση καλή και άλλη τηλεόραση θα μου φέρει!Πήγε όμως να μου την κάνει,τι εννοώ έβαλε εμένα να βγάλω το φίδι από την τρύπα να πάρω εγώ LG και να μου λένε τα διάφορα ενώ θα έπρεπε εκείνος να το κανόνιζε όπως μου είχε πει από την αρχή ο υπάλληλος!
Όπως και να έχει από την στιγμή που θα μου φέρει άλλη ελπίζω να είμαι μια φορά τυχερός!!
Teddy743 μην νομίζεις φίλε μου ότι και οι άλλες τηλεόρασεις δεν βγάζουν καμμένα pixels!!
Αλλάζω πολύ συχνά τηλεοράσεις από το 2011 να δεις κάτι samsung που έχω επιστρέψει..Απλά οι εταιρίες που ποντάρουν,θα την πάρεις θα κάτσεις να δεις τηλεόραση μέχρι να τύχη να ανακαλύψεις τα pixel έχει λήξει το DOA άντε βρες τα με την αντιπροσωπεία!!
Πάντως από το 2011 που αλλάζω μια τα pixels μια στης Led το clouding,halo γενικά η μοναδική τηλεόραση που είχα χαρει χωρίς ίχνος προβλήματος Philips 40" 9704 νομίζω ήταν το μοντέλο αυτή με τον φωτισμό από πίσω που ότι χρώματα έδειχνε η τηλεόραση το πεταγε από πίσω στον τοίχο!!
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Πόσο κόπο/χρήμα θέλει πια....να κάνεις ένα quality control στο εργοστάσιο;

Πλάκα πλάκα θέλει αρκετό..

Δεν είναι ο έλεγχος το πρόβλημα, είναι ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο να βρεθούν 1-2 καμμένα pixel ανα 8.294.000 που αποτελούν την οθόνη. Επιπλέον πολύ συχνά τα pixel καίγονται μετά απο κάποιες ώρες λειτουργίας.
Τι να κάνει η LG? να τις πετάξει? Αν το κάνει αυτό σε μεγάλο ποσοστό οθονών, το κόστος θα επιβαρύνει σημαντικά την τιμή του προιόντος.

Η πολιτική που ακολουθείται απο όλες τις εταιρίες είναι να "στέλνουν" όλες τις τηλεοράσεις στην αγορά και μετά μέσω DOA και RΜΑ να χειρίζονται τις καταστάσεις. Αλλωστε ένα μεγάλο ποσοστό των καταναλωτών δεν παρατηρούν (δεν ψάχνουν) την οθόνη για προβληματικά pixels..
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Αυτό από πού προκύπτει;

Μου εχει τυχει σε 4 τηλεορασεις ενω δεν ειχαν να βγαλουν αργοτερα.
Συν οτι εχω διαβασει και απο αλλους οτι ενω δεν ειχαν τους εμφανισε αργοτερα DSE η ενω εβλεπαν μια γκρι καρτελα να βλεπουν μοβ ροζ μεσα στο γκρι κλπ δεν ξερω πως το λενε αυτο.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Αυτό από πού προκύπτει;



Δηλαδή, οι LCD, οι Plasma και οι προβολείς τα έχουν λυμένα τα θέματα ομοιομορφίας και καμμένων pixel και μόνο οι OLED τα παρουσιάζουν; :chinscratch:

Ξες οτι λατρευω oled!

Αλλα τωρα με το χερι στην καρδια......δεν είναι καπως πιο συχνό το φαινόμενο από οτι στις LCD.

Tωσα χρονια παιζει να χω παρει 8 lcd αν βαλω μέσα και τα monitor. Καμενα pixel δεν ειδα ποτε. Απο τοτε που πηρα μια πλασμα το 2011 και ειδα σωστο μαύρο (για τοτε μιλαμε.....τωρα την εχω στο γραφειο και ειμαι μονο με προβολι στο σπιτι) υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι αν παρω ξανα tv θα ειναι μονο OLED και τιποτα αλλο.

Απο στατιστικη παγκοσμιως δεν εχω κατι να ανεβασω οποτε μπορεις άνετα "να με βαλεις στην θεση μου"......αλλα αν κρινω απο προσωπικές εμπειρίες φίλου και απο πολλά που διαβάζω εδω μέσα......είναι σχεδόν κορόνα γράμματα το πραμα.

Το παλικαρι σου λεει 3 στα 3 με το ιδιο θεμα....απο αλλες γενιες κιολας. ΑΚομα και απο μονο του αυτο δεν λεει κατι? Αναρωτιέμαι....δεν είμαι απόλυτος.

Επαναλαμβάνω.......γνωρίζοντας το ρίσκο και παλι oled θα επέλεγα.
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Πλάκα πλάκα θέλει αρκετό..

Δεν είναι ο έλεγχος το πρόβλημα, είναι ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο να βρεθούν 1-2 καμμένα pixel ανα 8.294.000 που αποτελούν την οθόνη. Επιπλέον πολύ συχνά τα pixel καίγονται μετά απο κάποιες ώρες λειτουργίας.
Τι να κάνει η LG? να τις πετάξει? Αν το κάνει αυτό σε μεγάλο ποσοστό οθονών, το κόστος θα επιβαρύνει σημαντικά την τιμή του προιόντος.

Η πολιτική που ακολουθείται απο όλες τις εταιρίες είναι να "στέλνουν" όλες τις τηλεοράσεις στην αγορά και μετά μέσω DOA και RΜΑ να χειρίζονται τις καταστάσεις. Αλλωστε ένα μεγάλο ποσοστό των καταναλωτών δεν παρατηρούν (δεν ψάχνουν) την οθόνη για προβληματικά pixels..

Εδω εχεις ενα δικιο.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Μου εχει τυχει σε 4 τηλεορασεις ενω δεν ειχαν να βγαλουν αργοτερα.
Συν οτι εχω διαβασει και απο αλλους οτι ενω δεν ειχαν τους εμφανισε αργοτερα DSE η ενω εβλεπαν μια γκρι καρτελα να βλεπουν μοβ ροζ μεσα στο γκρι κλπ δεν ξερω πως το λενε αυτο.

Να την εχω και μετα απο χρονια να μου τα βγαλει.....να το καταπιω. Με τρομαζει η ιδεα να παρω μια και να εχει ηδη.....να την στειλω πισω και να μου την αντικαταστησουν και να εχει και η αλλη....ειναι για να τραβαω τα μαλλια μου.....τι θα γινει αν παθω κατι τετοιο.......οεο?