Αγορά τηλεόρασης για σαλόνι.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimitris_213

New member
1 April 2014
10
Καλησπέρα στο φόρουμ. Η sony που έχω 40 μας αφήνει χρόνους σε λίγο καιρό (όσο πάει εμφανίζει και περισσότερες οριζόντιες γραμμές) και σκέφτομαι να πάρω καινούργια. Η απόσταση θέασης 3.5 με 4 μέτρα, ιντσες 43 με μάξιμουμ 49 λόγω περιορισμένου χώρου επίπλου. Η χρήση θα είναι ταινίες και σειρές με φλασάκι και nova. Ζητάω την βοήθεια σας καθότι άσχετος με το αντικείμενο και θα ήθελα τις γνώσεις σας. Μπάτζετ δυστυχώς είναι λίγο σφιχτό, μέχρι 400 και δεν ξέρω τι αξιόλογο μπορώ να βρω. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Δυστυχως η αποσταση σου ειναι για 55 με 65 ιντσες η 49 ειναι πολυ μικρη για αυτη την αποσταση τωρα αφου ειχες 40αρα τι να πω ...ισως να αλλαζες διαρυθμιση που το βλεπω δυσκολο ...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για σαλόνι

Κοντά στα 500 ευρώ βρίσκεις τη Samsung MU6100. Μέχρι 400, δύσκολο για 49"-50".
 

dimitris_213

New member
1 April 2014
10
Δεν έχω πρόβλημα εάν υπάρχει κάτι αξιόλογο στις 43 να την πάρω. Δεν με ελπεοραζει

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για σαλόνι

Ακόμη και μια 50" είναι μικρή, για 3.5 τουλάχιστον μέτρα απόσταση θέασης, οπότε μια 43" τηλεόραση θα είναι εντελώς λανθασμένη επιλογή...
 

dimitris_213

New member
1 April 2014
10
Το μεσημέρι που θα γυρίσω σπίτι θα δω εάν μπορώ να κάνω κάτι με τα έπιπλα για να μειώσω την απόσταση θέασης......και θα σας πω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης για σαλόνι

Ακόμα και στα 2 μέτρα να πάει, πάλι πιο σωστή επιλογή θα είναι μια 50".
 

dimitris_213

New member
1 April 2014
10
Υπάρχει κάπου κάποιος "κανόνας" για την απόσταση θέασης σε σχέση με τις ιντσες της τηλεόρασης;;;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει κάπου κάποιος "κανόνας" για την απόσταση θέασης σε σχέση με τις ιντσες της τηλεόρασης;;;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φιλέ μου υπάρχει κανόνας τύπος που υπολογίζει την απόσταση θέασης και τις ιντζες ανάλογος όμως και την ανάλυση του σηματος. Για να μη σε μπερδευω γενικά γενικά στα 3 μετρα θες min 55 και το πιο σωστο θες 65. Αλλά όπως καταλαβαίνεις όλοι μας κάνουμε υποχωρήσεις λόγω κοστους. Μια 65 κάτω απο 1000 δύσκολα. Οποτε καταλαβαίνεις. Όλα εκεί ανεβαίνουν.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimitris_213

New member
1 April 2014
10
Δυστυχώς κουμάντο κάνει το οικονομικό οπότε πρέπει να υπάρχει κάποιος συμβιβασμός......ξέρω ότι η 43αρα θα είναι κάπως μικρή αλλά εάν είναι οικονομική δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.....
Φιλέ μου υπάρχει κανόνας τύπος που υπολογίζει την απόσταση θέασης και τις ιντζες ανάλογος όμως και την ανάλυση του σηματος. Για να μη σε μπερδευω γενικά γενικά στα 3 μετρα θες min 55 και το πιο σωστο θες 65. Αλλά όπως καταλαβαίνεις όλοι μας κάνουμε υποχωρήσεις λόγω κοστους. Μια 65 κάτω απο 1000 δύσκολα. Οποτε καταλαβαίνεις. Όλα εκεί ανεβαίνουν.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Σίγουρα το οικονομικό κάνει κουμάντο αλλα αν βρεις μια καλυτερη 50αρα στα 500 θα εχεις μια τεραστια διαφορά από τις 43 ιντσες.
 

dimitris_213

New member
1 April 2014
10
Σίγουρα το οικονομικό κάνει κουμάντο αλλα αν βρεις μια καλυτερη 50αρα στα 500 θα εχεις μια τεραστια διαφορά από τις 43 ιντσες.
Κάποια πρόταση έχεις να μου κάνεις;;;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Κάποια πρόταση έχεις να μου κάνεις;;;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φιλε μου samsung 50mu6122 ή sony 49xe7096 παιζουν με προσφορά στα 539 και 499 αντίστοιχα.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimitris_213

New member
1 April 2014
10
Ευχαριστώ πολύ παιδιά θα τις κοιτάξω και θα αποφασίσω. Να είστε καλά

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk