Αντικατάσταση ηχείων με ηχεία οροφής

nickefor

New member
21 August 2010
44
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα στην παρέα.
Εδώ και μια 20ετία είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου ηχοσυστήματος: Technics sc eh600.
Ομολογώ ότι καθότι απόλυτα ευχαριστημένος από την συσκευή, τόσα χρόνια δεν έχω ασχοληθεί για την αγορά νέας.

Είναι ένα 5.0 σύστημα και στα θετικά του έχει το γεγονός ότι με κάποιο τρόπο στέλνει τις ομιλίες να ακούγονται μόνο από το κεντρικό, ενώ ο υπόλοιπος περιβάλλων ήχος ακούγεται από τα μπροστά και πίσω ηχεία. Είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό και με καλύπτει πλήρως για τις απαιτήσεις μου.
Επιπλέον, λόγω οικονομικών δε μπορώ σε αυτή τη φάση να αγοράσω κάποιο καινούριο αξιοπρεπές σύστημα.

Θέλω να ρωτήσω το εξής: επειδή κάνω μια μικρή ανακαίνιση στο σαλόνι και θα βάλω ψευδοροφή...μπορώ να αντικαταστήσω τα μπροστά ηχεία με δύο ηχεία οροφής;

Γενικά η διαρρύθμιση του χώρου είναι απλή. Ο καναπές είναι απέναντι από την τηλεόραση (περίπου 3,5μέτρα), το κεντρικό ηχείο βρίσκεται μπροστά από την ΤV, τα δύο μπροστά είναι κρεμασμένα ψηλά στον τοίχο δεξιά και αριστερά της TV και τα δύο πίσω βρίσκονται βιδωμένα στον τοίχο δεξιά και αριστερά του καναπέ.

Κυρίως για λόγους αισθητικής θέλω να κάνω την αλλαγή καθώς τα τωρινά ηχεία φαίνονται ογκώδη και παλιά.
Θεωρείτε ότι θα έχω ικανοποιητική απόδοση αν αντικαταστήσω τα μπροστά ηχεία με δύο ηχεία οροφής;
Ή γενικότερα έχετε να μου προτείνετε κάποια (οικονομικά) ηχεία για αντικατάσταση των υπαρχοντων;

Ανεβάζω δύο φωτογραφίες, μία το ηχοσύστημα, και μία την σελίδα με τα specifications από το manual.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ πολύ
technics.jpgspecs.jpg
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,408
Θεσσαλονίκη
Δε θα έχεις καλό αποτέλεσμα.
Γνώμη μου (Και εφόσον με το μηχάνημα μπορείς να κάνεις κάποια στοιχειώδη ισοσταθμιση για να φέρεις τα νέα ηχεία σε κοντινή ένταση με τα παλια) είναι να πάρεις κάποια ηχεία βάσης τύπου zenzor 1 ή 3. Καλώδια στην ψευδοροφη θα άφηνα αν αυτή έχει το απαραίτητο βαθος για μελλοντική τοποθέτηση atmos ηχείων
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις για κάποιο ηχείο οροφής με pivoting tweeter ή κάποιο που το έχει σε γωνία. Και πάλι δεν θα είναι το ίδιο αποτέλεσμα με τα εμπρός ηχεία όπως είναι τώρα.

Προσοχή μόνο μη βάλεις τίποτε ηχεία car-audio ή ανακοινώσεων που βλέπω να μπαίνουν συχνά σε σπίτια-σκάφη και γελάνε και τα δελφίνια... :BDGBGDB55: