πρόβλημα με σήμα digea

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Καλημέρα σας ,
Εδώ και λίγο καιρό είμαι ευτυχής κάτοχος μιας sony 55xe9005 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αν εξαιρέσω ένα θέμα που αντιμετωπίζω ,αν και δεν νομίζω να φταίει η τηλεόραση.Έχει να κάνει με το σήμα της τηλεόρασης στα επίγεια ψηφιακά κανάλια της digea.Δεν παίζει τα hd από κανένα σταθμό .Επίσης όταν έχω συνδεδεμένη την τηλεόραση με τον υπολογιστή μέσω hdmi δεν έχω καθόλου τηλεοπτικό σήμα και τέλος όταν το καλώδιο της κεραίας ακουμπήσει σε κάποιο από τα άλλα καλώδια είτε τροφοδοσίας είτε κάποιο του υπολογιστή πάλι χάνεται το τηλεοπτικό σήμα .Τι να φταίει άραγε ;
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Πρόβλημα της εγκατάστασης της κεραίας φαίνεται να είναι.
Παίρνεις από πρίζα στον τοίχο κεραία; αν ναι πρώτη σού δουλειά είναι να αλλάξεις το καλώδιο. Επίσης να ελέγξεις τα πολύμπριζα σου ότι έχουν σωστή γείωση.
 
Last edited:
Τι εννοεις: "Δεν παίζει τα hd"? Τα λαμβανει ο δεκτης και δεν τα εμφανιζει ή δεν τα εχει "συλλαβει" καθολου? Υπαρχουν στη λιστα καναλιων της tv? Αν ειναι το πρωτο φταιει η tv, αν ειναι το δευτερο φταιει η εγκατασταση της κεραιας (δεν δινει σημα στις συχνοτητες των hd καναλιων).
 

vandamme18aj

New member
10 April 2018
32
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Στην αυτόματη αναζήτηση δεν τα βρίσκει .Όταν κάνω αναζήτηση χειροκίνητα τα βρίσκει αλλά όταν βάζω κάποιο η εικόνα είναι παγωμένη ή δεν έχει εικόνα απλά σε μερικά σημεία διάσπαρτα χρώματα .Την πρίζα την έχω δοκιμάσει και με άλλη τηλεόραση και δεν είχε κανένα θέμα τα έπαιζε κανονικά
 
Αρα ειναι ξεκαθαρα θεμα λήψης. Μπορει η αλλη tv να ειχε πιο ευαισθητο δεκτη. Ελεγξε πρωτα την συνδεση του καλωδιου στην πριζα (που ειναι και το πιο ευκολο), και αν αυτη ειναι ο.κ. παιξε με την κατευθυνση της κεραιας.
Για τα υπολοιπα προβληματα που αναφερεις, δεν ξερω να σου πω.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δοκίμασε να αλλάξεις μπρίζα. Σε σπίτι με προβληματική λήψη μόλις αλλάχτηκε η μπρίζα, επανήλθε το σήμα. Μη πάρεις καμιά ακριβή. Και μια no name μπορεί να είναι περισσότερο αποτελεσματική.
 
Παιδια μια ερωτηση να κανω για να μην ανοιγω νεο θεμα.
Απο την μπριζα που δινει το σημα για τα καναλια στην TV μου είναι στο 1 μετρο, θελω ομως να αλλαξω διαρρυθμιση στο σαλονι μου και παω το επιπλο της TV σε απεναντι τοιχο που δεν εχει μπριζακι TV.
Υπαρχει οικονομικος τρομος να στειλω το σημα μεσω ethernet για να μην περναω γυρω γυρω στους τοιχους καλωδιο κεραιας ή κατι άλλο ? http://www.produktinfo.conrad.com/d...-SPEAKA_SAT_VERLAENGERUNG_CAT5E_6_2_STUEC.pdf κατι τετοιο θα δουλεψει ή ειναι μουφα η ιστορια?
 
Last edited: