Vu+ Duo 4K

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
ειναι σιγουρο πως το tuner που φοραει δεν υποστηριζει multistream?
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
το νεο image Black Hole 3.0.9 Multistream​ επιλυει τα προβληματα του multistream που δεν επαιζε στους καινουργιους δεκτες 4Κ Ultimo4K, Duo4K, Uno4K SE, Uno4K.

Black Hole 3.0.9 Multistream​

What is new ?
Support MIS with 45308X DVB-S2X Tuner (Ultimo4K, Duo4K, Uno4K SE, Uno4K)
Various background updates, tweaks and bug fixes.
Support DVB-C in Dual MTSIF DVB-T2 tuner (Ultimo4K, Duo4K, Uno4K SE, Uno4K)
** *Limitation : TS is broken when both tuners are in use, if one tuner is configured as DVB-C and the other is configured as DVB-T2.
http://www.vuplus-community.net/board/threads/black-hole-3-0-9-multistream-vu-duo4k.39010/
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Καταρχην παρακαλω μιλα μου στον ενικο. Μπορει να μην γνωριζομαστε προσωπικα αλλα μοιραζομαστε κοινα ενδιαφεροντα.

Λοιπον ενδιαφερομαι ισως να αγορασω τον δεκτη ξεκινωντας με την αναγκη πολλων ταυτοχρονων εγγραφων απο τα DVB-C μιας και εδω που κατοικω στη Γερμανια ειναι ο κυριαρχος και προς το παρον μονος μου τροπος ληψης τηλεοπτικων. Αυτες θα τις εξασφαλισει το FBC DVB-C Tuner.

Σε περιπτωση που καταφερω να ξαναστησω τη δορυφορικη θα με ενδιεφεραν για το FBC DVB-S2X Tuner τα εξης:

1. Ποσο ευαισθητος ειναι σε οριακες ληψεις, δηλαδη χαμηλο SNR;
Υπαρχουν δεκτες οι οποιοι καταφερνουν να εμφανισουν εστω και πιξελιασμενη εικονα εκει που αλλοι δειχνουν ενα μαυρο.

2. Παιζουν οι 30W 11330H/11491V/11496H και 33Ε 12597V χωρις προβλημα;

3. Υπαρχει καμια πληροφορια αν τα Abertis στις 30W παιζουν σωστα;

4. Η αλλαγη καναλιων ποσο γρηγορη σου φαινεται σε συγκριση με αλλους δεκτες;
Εδω φυσικα παιζει ρολο αν μιλαμε για SD σε SD η HD σε HD της ιδιας η διαφορετικης συχνοτητας. Αυξανεται ο χρονος οταν πας απο κλειδωμενο σε κλειδωμενο.
Επισης μονο εντος του VTI Image υπαρχει το Fast Channel Change plugin. Το ενδιαφερον ειναι τι γινεται στα αλλα images;

Περαν των Tuner με ενδιαφερουν επισης αυτα:

5. Πριν μερικους μηνες υπηρχε θεμα με την αναπαραγωγη AAC ηχου το οποιο λενε καποιοι πως λυθηκε. Υπαρχουν audio/video codecs τα οποια ακομα δεν παιζουν (σωστα);
Στο νου μου εχω π.χ. VP9 και Opus οπως το συναντω τακτικα σε αρχεια του youtube οπου τουλαχιστον στον Octagon SF4008 αναγκαζομαι να μετατρεπω τον ηχο σε AC3 κατι το οποιο δημιουργει δουλεια την οποια θα θελα πολυ να την αποφυγω.

6. Επισης διαβασα πως τα front displays καποιων δεκτων ειναι ελατωματικα δειχνοντας οριζοντιες γραμμες.
Στο δικο σου παρατηρεις κατι τετοιοη δειχνει σωστα;

7. Τι ταχυτητες πιανει στη πραξη το Gbit LAN του δεκτη;
Μ' ενδιαφερει πολυ καθως τακτικα αντιγραφω αρχεια πολλων GB μεγεθους εντος του δικτυου μου.

Αυτες ειναι οι ερωτησεις που εχω αυτη τη στιγμη. Αν μπορουσες εσυ η καποιος αλλος εστω μια απ αυτες να μου απαντησει/-ς θα σου ημουν ευγνωμων.
Κλεινοντας θελω να σε ευχαριστησω για το ενδιαφερον που εδειξες.
 

thod99

New member
14 July 2019
6
Απάντηση: Re: Vu+ Duo 4K

1. Ποσο ευαισθητος ειναι σε οριακες ληψεις, δηλαδη χαμηλο SNR;

Σε forum αναφέρεται ότι γενικά τα FBC tuner είναι λιγότερο ευαίσθητα από ότι τα απλά tuner της Vu+:

https://forums.openpli.org/topic/49298-ultimo-4k-some-remarks/?view=findpost&p=683798
https://forums.openpli.org/topic/66973-slow-zap-on-vu-duo-4k/?view=findpost&p=1025349

Αν γράψεις κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες που σε ενδιαφέρουν με χαμηλό SNR σε δημοφιλείς δορυφόρους και τις πιάνω, μπορώ να δοκιμάσω να δω πώς συμπεριφέρεται.

2. Παιζουν οι 30W 11330H/11491V/11496H και 33Ε 12597V χωρις προβλημα;

Δεν πιάνω τους 30W, ένας γνωστός που τους πιάνει σκέφτεται για Duo 4K, αν τον πάρει θα τον ρωτήσω τότε.

3. Υπαρχει καμια πληροφορια αν τα Abertis στις 30W παιζουν σωστα;

https://www.vuplus-community.net/bo...s-channels-with-bh-and-obh.39113/#post-259901
https://www.vuplus-community.net/bo...s-channels-with-bh-and-obh.39113/#post-259945
Thanks BH team T2MI works without problems! Duo4K

4. Η αλλαγη καναλιων ποσο γρηγορη σου φαινεται σε συγκριση με αλλους δεκτες;
Εδω φυσικα παιζει ρολο αν μιλαμε για SD σε SD η HD σε HD της ιδιας η διαφορετικης συχνοτητας. Αυξανεται ο χρονος οταν πας απο κλειδωμενο σε κλειδωμενο.
Επισης μονο εντος του VTI Image υπαρχει το Fast Channel Change plugin. Το ενδιαφερον ειναι τι γινεται στα αλλα images;

Η αλλαγή είναι παρόμοια με άλλους δέκτες. Υποκειμενικά παρατηρώντας την συμπεριφορά του, ανεξάρτητα από SD/HD, σε ίδια συχνότητα από ελεύθερο σε ελεύθερο είναι μέχρι 1 δευτερολέπτου, σε άλλο δορυφόρο είναι 1-2 δευτερόλεπτα και κλειδωμένο σε κλειδωμένο 2-3 δευτερόλεπτα.

Το Fast Channel Change υπάρχει στα original images της Vu+ και στα VTI και Blackhole που είναι βασισμένα στα original. Δεν είναι απλά plugin σε python καθώς έτσι τουλάχιστον όπως το έχει φτιάξει η Vu+, απαιτεί πολλές αλλαγές ακόμα και σε αρχεία C++ και για αυτό τα άλλα images πολύ δύσκολα θα το ενσωματώσουν: https://forums.openpli.org/topic/56...e-fcc-plugin-in-pli61/?view=findpost&p=818087

5. Πριν μερικους μηνες υπηρχε θεμα με την αναπαραγωγη AAC ηχου το οποιο λενε καποιοι πως λυθηκε. Υπαρχουν audio/video codecs τα οποια ακομα δεν παιζουν (σωστα);
Στο νου μου εχω π.χ. VP9 και Opus οπως το συναντω τακτικα σε αρχεια του youtube οπου τουλαχιστον στον Octagon SF4008 αναγκαζομαι να μετατρεπω τον ηχο σε AC3 κατι το οποιο δημιουργει δουλεια την οποια θα θελα πολυ να την αποφυγω.

Το VP9 το δοκίμασα με αυτά τα δύο αρχεία:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/VP9_low_bitrate_test_ToS.webm https://base-n.de/webm/out9.webm

Τα αναπαράγει αλλά δεν εμφανίζει την σωστή διάρκεια στην μπάρα πληροφοριών και το frame rate δεν είναι σταθερό, πότε επιβραδύνεται και πότε επιταχύνεται.

6. Επισης διαβασα πως τα front displays καποιων δεκτων ειναι ελατωματικα δειχνοντας οριζοντιες γραμμες.
Στο δικο σου παρατηρεις κατι τετοιοη δειχνει σωστα;

Δεν έχει τέτοιο πρόβλημα, δείχνει σωστά.

7. Τι ταχυτητες πιανει στη πραξη το Gbit LAN του δεκτη;
Μ' ενδιαφερει πολυ καθως τακτικα αντιγραφω αρχεια πολλων GB μεγεθους εντος του δικτυου μου.

Με iperf3, 941 Mbits/sec (117.625 MB/s). Σε μεταφορά αρχείου μέσω ftp σε εσωτερικό σκληρό δίσκο 2.5'' 5400rpm 1ΤΒ HGST HTS541010A9E680, περίπου 520 Mbits/sec (65 MB/s) αλλά πιθανόν περιορίζεται από την ταχύτητα του δίσκου.
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Εκτιμω παρα πολυ που εδωσες αναλυτικες απαντησεις σε ολες μου τις ερωτησεις σε τοσο συντομο χρονο κατι που σε γερμανοφωνα φορα τα οποια παρακολουθω πολλα χρονια δεν εγινε μεχρι στιγμης παρολο που αυτος ο δεκτης εχει αγοραστει απο αρκετους πλεον χαρην των FBC Tuners του. Και εκει που βρισκεις τους κατοχους του, συνηθως στο VTI η OpenATV board, συναντω συχνα η αγνοια απο θεματα που δεν αφορουν το image η ειρωνια μη τυχον τους θιξεις το αγαπημενο τους image οπου σαφως το καθενα εχει τα καλα οπως και τις ελλειψεις του που καποιοι δεν θελουν να αναφερονται.

1. Το ποσο καλα συμπεριφερεται σε οριακα σηματα με ενδιαφερει διοτι πλεον στην καλυτερη θα μπορεσω να εγκαταστησω μονο μια Gibertini OP65L ως κινητη και με πολυ περιορισμενο οριζοντα 30W-9E. Με ενδιαφερουν πολυ τα Multistream στις 5W και η Digea στις 3.1Ε.
Δε ξερω ποιες συχνοτητες να σου προτεινω για δοκιμη καθως εξαρταται πολυ απο την περιοχη και την κεραια σου. Απλως αν διαθετεις αλλο δεκτη γνωστο ως καλο στα οριακα καποια συχνοτητα που ισα πιανεται μ' αυτον θα μπορουσες να δεις ο Duo 4K αν την παιζει ακομα σωστα.

2. Οσο για τις 30W 11330H/11491V/11496H και 33Ε 12597V αν και δεν θα μπορεσω να τις πιασω (τις πρωτες λογω πολυ μικρης κεραιας, εδω θελει περιπου 1μ, την τελευταια λογω εμποδιου) με ενδιαφερει για τις ικανοτητες του Tuner. Οποτε αν τον παρει ο γνωστος σου η αν διαβαζει κανεις αλλος με ληψη παρακαλω μια αναφορουλα να ξερουμε αν τα καταφερνει η οχι.

3. Τα Abertis στις 30W ειναι αλλη περιπτωση και δεν ειναι απλα T2-MI οπως τα Ουκρανικα στις 4.8Ε. Μιλαμε για την τροφοδοσια των επιγειων της Ισπανιας. Απαιτουν καλυτερο SNR απο τις υπολοιπες κοινες συχνοτητες των 30W επομενως οσο πιο νοτιοανατολικα παμε στην Ελλαδα η ληψη τους χανεται ακομα και σε πολυ μεγαλες κεραιες. Ειναι τοσο ξεχωριστη περιπτωση που θελει πολλες λεπτομεριες για να παιξουν ακομα και με δυνατο σημα. Το να βλεπει κανεις Abertis και να εχει Duo 4K ειναι σπανιος συνδιασμος οποτε αυτη η ερωτηση θα μπορουσε να απαντηθει μονο απο παρα πολυ ψαγμενους.

4. Αφου δεν μιλαμε για ουσιαστικη διαφορα με αλλους δεκτες οκ τοτε. Το FCC για να καταλαβω επιταγχυνει το zapping μονο αναμεσα σε καναλια της ιδιας συχνοτητας; Αν οχι τοτε βασει ποιων κρητιριων γινεται pretune καποια αλλη συχνοτητα με ολα της τα καναλια;
Να πω την αληθεια δεν συμπαθησα το VTI οταν το ειχα δοκιμασει πριν 5-6 χρονια στον Solo². Θελω να πιστευω πως εχει βελτιωθει απο τοτε αλλα αν δεν ισως καταληξω στο OpenATV το οποιο το δουλεψα αρκετα. Ενας σημαντικος λογος για το τελευταιο (ελπιζω να μην ειναι τοσο βαρυ στον Duo 4K) ειναι που χρησημοποιω το Glamour FHD skin. Δυστυχως δεν εχει βγει ακομα κατι απο το SatDreamGr το οποιο δουλευω χρονια τωρα στον Octagon SF4008.
Επισης διαβασα για το ενδιαφερον lcd4linux οτι ενεργοποιημενο καθυστερει πολυ το zapping: https://forums.openpli.org/topic/66973-slow-zap-on-vu-duo-4k/page-5

5. Μαλιστα. Απορω εαν τα προβληματα αναπαραγωγης ειναι καθαρα θεμα μη υποστηρηξης του hardware οπως καποτε μου ειχε απαντησει καποιος developer του OpenATV για τον Solo 4K και ισως μπορουσε να παιξει κατι παραπανω με την εγκατασταση των ffmpeg και ServiceApp. Ναι μεν οι δεκτες δεν ειναι PC αλλα μου φαινεται καπως αναχρονιστικο να πρεπει να μετατρεπουμε αρχεια με codecs τα οποια ολο και περισσοτερο τα συναντας. Δε μπορει το VP9 και το Opus να θεωρηθει τη σημερον ημερα πια ως εξωτικο οπως θελουν καποιοι να πιστευουμε. Παραπεμπει σε σκεψεις που δεν θελω να εκφρασω καλυτερα.

6. Ωραια ομως χωρις εγκατεστημενο/ενεργοποιημενο lcd4linux (τρελλη καθυστερηση στο zapping) μπορει δειχνει εστω την ωρα και τον σταθμο με το λογοτυπο που παιζει;
Για περισσοτερα οπως δεδομενα εκπομπης (frequency, symbolrate, FEC, S/S2/S2X, ..), SNR σε dB, συστημα κλειδωματος κ.α. μπορει να εμφανιστουν χωρις το plugin;

7. Στον 2TB Seagate ST2000LX001-1RG1 στον Octagon SF4008 στελνω με παρομοια ταχυτητα οποτε μια χαρα.

8. Με το τηλεκοντρολ εισαι ικανοποιημενος;
Εχω συνηθησει του Solo² το οποιο χρησημοποιω για τον Octagon SF4008 καθως το δικο του δε μ´αρεσει καθολου. Επειδη ομως αν τελικα παρω τον Duo 4K θα πουλησω τον Solo² οπου θα φυγει μαζι με το τηλεκοντρολ του.
 

thod99

New member
14 July 2019
6
Απάντηση: Re: Vu+ Duo 4K

1. Το ποσο καλα συμπεριφερεται σε οριακα σηματα με ενδιαφερει διοτι πλεον στην καλυτερη θα μπορεσω να εγκαταστησω μονο μια Gibertini OP65L ως κινητη και με πολυ περιορισμενο οριζοντα 30W-9E. Με ενδιαφερουν πολυ τα Multistream στις 5W και η Digea στις 3.1Ε.
Δε ξερω ποιες συχνοτητες να σου προτεινω για δοκιμη καθως εξαρταται πολυ απο την περιοχη και την κεραια σου. Απλως αν διαθετεις αλλο δεκτη γνωστο ως καλο στα οριακα καποια συχνοτητα που ισα πιανεται μ' αυτον θα μπορουσες να δεις ο Duo 4K αν την παιζει ακομα σωστα.

Δεν έχω άλλο δέκτη, πόσο μάλλον καλό στα οριακά.

Θα μπορούσες ίσως να πας σε Ultimo 4Κ που το τρίτο tuner slot του δέχεται τα παλιότερα tuner της Vu+ ώστε σε περίπτωση που το FBC δεν σου κάνει, να δοκιμάσεις με ένα παλιότερο tuner.

Αν το https://www.flysat.com/e5wa.php δεν κάνει λάθος, όλα τα multistream είναι στην δέσμη Super που το https://www.satbeams.com/footprints την έχει ως West και για Στουτγκάρδη θέλει διάμετρο 48cm οπότε με το OP65L θα είσαι εντάξει, εκτός αν τα multistream απαιτούν παραπάνω σήμα.

Για τις 3.1Ε, το https://www.satbeams.com/footprints δείχνει ότι θέλει 65cm και επειδή το σήμα στους αναμεταδότες της Digea δεν είναι σταθερό, ίσως με λίγη βροχή θα αρχίζουν τα προβλήματα.

4. Αφου δεν μιλαμε για ουσιαστικη διαφορα με αλλους δεκτες οκ τοτε. Το FCC για να καταλαβω επιταγχυνει το zapping μονο αναμεσα σε καναλια της ιδιας συχνοτητας; Αν οχι τοτε βασει ποιων κρητιριων γινεται pretune καποια αλλη συχνοτητα με ολα της τα καναλια;
Να πω την αληθεια δεν συμπαθησα το VTI οταν το ειχα δοκιμασει πριν 5-6 χρονια στον Solo². Θελω να πιστευω πως εχει βελτιωθει απο τοτε αλλα αν δεν ισως καταληξω στο OpenATV το οποιο το δουλεψα αρκετα. Ενας σημαντικος λογος για το τελευταιο (ελπιζω να μην ειναι τοσο βαρυ στον Duo 4K) ειναι που χρησημοποιω το Glamour FHD skin. Δυστυχως δεν εχει βγει ακομα κατι απο το SatDreamGr το οποιο δουλευω χρονια τωρα στον Octagon SF4008.
Επισης διαβασα για το ενδιαφερον lcd4linux οτι ενεργοποιημενο καθυστερει πολυ το zapping: https://forums.openpli.org/topic/66973-slow-zap-on-vu-duo-4k/page-5

To FCC σύμφωνα με https://forums.openpli.org/topic/44...u-boxes-and-other-enigma-2-boxes/#entry604246

δεσμεύει συνεχώς τρία tuner, ένα το κανάλι που δείχνει ο δέκτης, ένα το προηγουμένο και ένα το επόμενο οπότε εξυπηρετεί όποιον κάνει zapping μπρος πίσω συχνά. Αν το προηγούμενο, τρέχον, επόμενο κανάλια είναι σε διαφορετικούς αναμεταδότες και διαφορετικών παραμέτρων (Horizontal/Verical, Low/High), για να δουλεύει σωστά το FCC, θα πρέπει ο δέκτης ή να έχει τέσσερα tuner με τέσσερα καλώδια από quad LNB ή να έχει FBC με ένα καλώδιο προς ένα Unicable LNB με 4 SCR.

5. Μαλιστα. Απορω εαν τα προβληματα αναπαραγωγης ειναι καθαρα θεμα μη υποστηρηξης του hardware οπως καποτε μου ειχε απαντησει καποιος developer του OpenATV για τον Solo 4K και ισως μπορουσε να παιξει κατι παραπανω με την εγκατασταση των ffmpeg και ServiceApp. Ναι μεν οι δεκτες δεν ειναι PC αλλα μου φαινεται καπως αναχρονιστικο να πρεπει να μετατρεπουμε αρχεια με codecs τα οποια ολο και περισσοτερο τα συναντας. Δε μπορει το VP9 και το Opus να θεωρηθει τη σημερον ημερα πια ως εξωτικο οπως θελουν καποιοι να πιστευουμε. Παραπεμπει σε σκεψεις που δεν θελω να εκφρασω καλυτερα.

Από ότι φαίνεται η ίδια η Broadcom σταμάτησε την υποστήριξη σε παλιότερα chip https://forums.openpli.org/topic/69559-youtube-tv-app-new-way-to-watch-picture-issue/

Και εδώ φαίνεται άλλα images να έχουν ενεργοποιημένα περισσότερα codecs: https://forums.openpli.org/topic/63...decoder-not-available/?view=findpost&p=964373

και τελικά το πρόσθεσαν και στο duo 4k πέρυσι για αυτό και τα test files έπαιξαν https://github.com/vu-plus/meta-vuplus/tree/master/conf/machine

6. Ωραια ομως χωρις εγκατεστημενο/ενεργοποιημενο lcd4linux (τρελλη καθυστερηση στο zapping) μπορει δειχνει εστω την ωρα και τον σταθμο με το λογοτυπο που παιζει;
Για περισσοτερα οπως δεδομενα εκπομπης (frequency, symbolrate, FEC, S/S2/S2X, ..), SNR σε dB, συστημα κλειδωματος κ.α. μπορει να εμφανιστουν χωρις το plugin;

Δεν είχα δει καθόλου καθυστέρηση καθώς είχα βάλει μόνο OpenPLi και σε αυτό δεν είναι προεγκατεστημένο το lcd4linux στα images του Duo 4K.

Σύμφωνα με https://forums.openpli.org/topic/66973-slow-zap-on-vu-duo-4k/?view=findpost&p=1053009 μπορείς να εμφανίσεις ό,τι θέλεις αλλά θα πρέπει να πειράξεις το αρχείο skin_display.xml, το οποίο θέλει χρόνο, από την άλλη το lcd4linux έχει δύσχρηστο μενού.

Αυτή τη στιγμή χωρίς να έχω πειράξει το παραπάνω αρχείο xml δείχνει το παρακάτω:

lcd.jpg

8. Με το τηλεκοντρολ εισαι ικανοποιημενος;
Εχω συνηθησει του Solo² το οποιο χρησημοποιω για τον Octagon SF4008 καθως το δικο του δε μ´αρεσει καθολου. Επειδη ομως αν τελικα παρω τον Duo 4K θα πουλησω τον Solo² οπου θα φυγει μαζι με το τηλεκοντρολ του.

Τα κουμπιά στο τηλεκοντρόλ του Solo² έχουν πιο μαλακό πάτημα, του Duo 4Κ έχουν πιο σκληρό αλλά ίσως επειδή είναι καινούριο ακόμα. Επίσης, τα κουμπιά MENU, EXIT, PVR, EPG είναι γύρω από το ΟΚ οπότε υποκειμενικά για μένα είναι πιο βολικό.
 

panorama26

New member
13 July 2009
48
Fürth,Deutschland.
Γεια σου Χρήστο,τι γινεται;;;χαθηκαμε.
Τι εγινε πάλι,σε αναγκασαν να βγάλεις την Laminas???
Εγώ εδω,στην Νυρεμβέργη,ασχολουμε με τον Dreambox 920 UHD,απο όλα αυτά που ρωτάς,μερικα τα καταφερνει πολύ
καλά ο 920,εχει κάπως ποιό ευαισθητο Tuner,βεβαια εν συνγκριση με τον παλαιό μου,αλλα ''σκυλι'' VU+Duo2,.τωρα βέβαια,
τι γινεται με τα καινούργια 4Κ μοντέλα της VU+???? Πέρασε απο τα χέρια μου ενας VU+Zero4K,είχε και αυτός ευαισθητο Tuner,
το μονο πού,η ενδειξη σηματος,ηταν,αστα να πανε,οτι ηθελε εδειχνε εν συνγκριση με τον 920.
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
@thod99:

Σ' ευχαριστω για την ανταποκριση και παλι.

Οσο για τη ληψη με 65εκ εδω αν και οταν καταφερω να την στησω και να τσεκαρω τα σηματα στη πραξη με τον υπαρχων Octagon SF4008 τοτε θα κρινω εαν ειναι λυση ο Duo4K για τα υπολοιπα που μ' ενδιαφερουν. Τα footprints, τα οποια μου ειναι γνωστα απο χρονια, δεν μπορει να ξεκαθαρισουν εαν θα μου δημιουργησει προβλημα η μικρη κεραια. Μπορει να ειμαι στο κεντρο της Super δεσμης των 5W αλλα Multistream και 8PSK + 8/9 ανεβαζουν τις απαιτησεις. Για τις 3.1Ε πριν μερικα χρονια ειχα στησει σε γνωστο κοντα μου 60εκ και επαιζαν χωρις προβλημα. Δε ξερω αν ισχυει ακομα καθως μετακομησε στον Εβρο.

Τωρα αν το FCC μου χρειαζεται η οχι δε μπορω να κρινω μεχρι ως που το δω στη πραξη.
Αντιθετως το να αναπαραγεις η να γραφεις ταυτοχρονα FTA καναλια 8 συχνοτητων απο την DVB-C αυτο πραγματι το εχω αναγκη.

Αν καταλαβα καλα με το DVB-S2X FBC Tuner μπορεις με συνδεδεμενα 2 καλωδια να λαμβανεις 8 συχνοτητες διαφορετικες απο ολο το φασμα ενος δορυφορου. Η μηπως περιοριζομαστε ανα καλωδιο π.χ. σε συχνοτητες των Low/Hor και High/Vert;
Επειτα εαν τα 8 demodulators λοκαρουν σε διαφορετικη συχνοτητα τι συμβαινει εαν τα καναλια τους ειναι κλειδωμενα; Πες πως με Oscam ανοιγουν, θα μπορουσε να γινει ανεξαρτητα ταυτοχρονα αναπαραγωγη και εγγραφη των καναλιων ολων των 8 συχνοτητων;

Απ' οτι καταλαβαινω ο μονος τροπος για να παιζουν μια και καλη ολα τα αρχεια ειναι να χω συνδεδεμενο PC στην TV και να τα αναπαραγω π.χ. με Potplayer η Kodi. Κριμα γιατι δεν ειναι τοσο βολικο οπως μεσω ενος δεκτη οπου σε χρονο μηδεν αναπαραγεις ενα αρχειο και οπου η πλοηγηση ειναι τοσο απλη μεσω τηλεκοντρολ.

Οσο για το LCD το καλυτερο πραγματι θα ηταν να ορισω ο ιδιος τι μ' ενδιαφερει να δειχνει. Βεβαια δε μου μενει χρονος να ασχοληθω τοσο λεπτομερως με το skin_display.xml αλλα ισως θα μπορουσε καποιος να βοηθησει σ' αυτο το κομματι. Εστω αυτα που βλεπω στην φωτο σου αρκουν για την αρχη.
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Γεια σου Χρήστο,τι γινεται;;;χαθηκαμε.
Τι εγινε πάλι,σε αναγκασαν να βγάλεις την Laminas???
Εγώ εδω,στην Νυρεμβέργη,ασχολουμε με τον Dreambox 920 UHD,απο όλα αυτά που ρωτάς,μερικα τα καταφερνει πολύ
καλά ο 920,εχει κάπως ποιό ευαισθητο Tuner,βεβαια εν συνγκριση με τον παλαιό μου,αλλα ''σκυλι'' VU+Duo2,.τωρα βέβαια,
τι γινεται με τα καινούργια 4Κ μοντέλα της VU+???? Πέρασε απο τα χέρια μου ενας VU+Zero4K,είχε και αυτός ευαισθητο Tuner,
το μονο πού,η ενδειξη σηματος,ηταν,αστα να πανε,οτι ηθελε εδειχνε εν συνγκριση με τον 920.

Γεια σου Οδυσσεα. Χαθηκαμε δε λες τιποτα.

Η δουλεια μου και αλλα πολλα δεν μ´αφηνουν να ασχοληθω πια οσο χρειαζεται βλεπεις.

Οσο για την Laminas κανει παρεα την 1μ noname στο υπογειο δυστυχως. Προπερυσι ελαβα ενα mail απο τον ιδιοκτητη του διαμερισματος οπου μεσω αυτουνου με απειλησε η διαχειριστρια εταιρια πως εαν σε 3 βδομαδες (μεσα στην περιοδο αδειας παρακαλω) δεν βγει η κεραια (η οποια ουτε ηρθε κανεις να δει ποσο καλα ηταν εγκατεστημενη) θα λαβουν νομικα μετρα εναντιον μου. 7 χρονια δεν ενοχλουσε κανεναν καμια κεραια που ειχα αλλα ποτε δεν ζητησα και αδεια εγκαταστασης που δεν επροκειτο ποτε να μου τη δεινανε. Εγινε ελεγχος της οικοδομης (ετσι τουλαχιστον εγραφε το ραβασακι) και επρεπε να βγει οτι τους πειραζε. Και επειδη οι Γερμανοι δεν χαμπαριαζουν μπορει να φτασουν σε σημειο να σε διωξουν απο το διαμερισμα. Αυτα στην πολη με τα πιο ακριβα ενοικια ολης της χωρας και τρομερη ελλειψη διαμερισματων και σε συνδιασμο με το δικο μου χαμηλο μισθο θα οδηγουσε στο να μετακομησουμε ειτε σε καποιο μουχλιαρικο και πιο ακριβο (30+ χρονων συμβολαιο εδω βλεπεις) ειτε πολυ εκτος της πολης (αδυνατον λογω της δουλειας μου οπου οι μετακινησεις θα ξεπερνουσαν τα 150-200 το μηνα) η ακομα και στο να καταληγαμε στην Ελλαδα χωρις εισοδημα. Αλλη μια εμπειρια λοιπον απο την δικτατορια που ζουμε εδω...
 

panorama26

New member
13 July 2009
48
Fürth,Deutschland.
Χρήστο,τι να πει κανείς,αστα να πανε.Υπομονή,βλέπεις πανε να μας ''πασσαρουν'' με το ζόρι την καλωδειακή,ταχα και με Ελληνικα κανάλια
με το γνωστό ''χαράτσι'',.και εγω βλεπεις,μένω σε πολυκατοικία,οπου κανονικα απογορεύεται η εγκατασταση Δορυφορικής.
Ειμαι όμως λίγο ποιό τυχερος απο εσένα,μια και υπαρχει Κεντρική Δορυφορική Εγκατασταση με 19.2°-13.0°-16.0°-42°,αλλα υπαρχει και η
καλωδειακη,που καθε τόσο με στέλνει information για την πρόσθεση Ελληνικων καναλιών,ξερεις ERT World-ANT1 Europe-4E-Euronews Gr.
Βέβαια,εγω,σαν Ελληνας χα χα χα ...μουλοχτά,εχω την Fuba 850 mit DiSEqC USALS Motor ...στό μπαλκόνι μου,.Τό θέμα είναι,μπορεί ανα πασα στιγμή
να λάβω γραμμα,απο την διαχειριστρια εταιρεία...οπως και εσύ.Επαναλάμβω και εγω Χρήστο αυτό που εγραψες...αλλη μια εμπειρια λοιπον απο την δικτατορια που ζουμε εδω...
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Ευχομαι να μη σε πειραξει κανενας Οδυσσεα.

Συγγνωμη σε ολους που ξεφυγαμε λιγακι απ το θεμα, βλεπετε ειναι τελειως διαφορετικοι οι παραγοντες για εμας εδω πανω και οι ερωτησεις που συνεπαγονται με καποιο δεκτη/εξοπλισμο.
 

panorama26

New member
13 July 2009
48
Fürth,Deutschland.
Ναί Χρήστο,συγγνώμη σε ολους και απο την δική μου μεριά,αλλα βλεπετε,για εμας τους Ελληνες του εξωτερικού,μας λείπει η πατρίδα μας
η πολυαγαπημενη ΕΛΛΑΔΑ μας,και μόνο με αυτόν τον τρόπο εχουμε ,ας το πούμε κάποια επαφη με αυτην,μεσω Δορυφορικής.