Αγορα τηλεορασης 43 ιντσων και πανω μεχρι 550

laghar79

New member
13 June 2018
4
Καλησπερα σας,
Αποφασισα να αλλαξω μια παλια samsung 37 ιντσων (αγορα 2008) που εχουμε καθως ο ηχος της μου κανει νερα και εχω βαρεθει να δινω 50αρια στα servise...
Πριν αποφασισω να αναρτησω το ποστ μου, εκατσα και ψαχτηκα σε skroutz για τιμες και reviews, μπηκα στο trip-ακι να μαθω 2-3 πραγματακια οσον αφορα τα βασικα specs που καθοριζουν λιγο-πολυ μια τηλεοραση αλλα τα μοντελα ηταν πολλα, οι διαφορες δυσδιακριτες (για μενα) και βασικα «χαθηκα»...
Λοιπον, ας αναφερω μερικα tips για το χωροταξικο κομματι της τοποθετησης/θεασης της...

Θα βρισκεται σε συνθετο με εσωτερικο κενο πλαισιο διατστασεων 118 cm (πλατος) και 92 cm (υψος), το βαθος δεν με απασχολει..
θα απεχει 3 μετρα τουλαχιστον απ τα ματια του θεατη, θα ειναι σε σαλονι..
Θελω να ξεφυγω πανω απ τις 40ιντσες, δεν με ενοχλει να φτασω τις 49-50, εφ’οσον εσεις κρινετε ικανοποιητικη την αποσταση
Το δαπανηθεν χρηματικο ποσο καλο ειναι να διατηρηθει μεταξυ 400-550 ευρω..
Απο εταιρειες δεν γνωριζω και πολλα..Τοσα χρονια μονο samsung ειχα..Και μεγαλο συν του ειναι οτι ο χειρισμος της απ το μενου ειναι παιχνιδακι, σε συγκριση πχ με lg...Βεβαια αν υπαρχει στα λεφτα αυτα μια αξολοιγη προταση περα απ την samsung πολυ ευχαριστως να την εξετασω...
Σας ευχαριστω εκ των προτερων..
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Samsung 50αρα mu6122 στα 539 αν θυμάμαι καλά και με 5ετη εγγύηση και με va panel. Στα 3 μετρα που είσαι όχι όχι όχι κάτω απο 50 για να μη σου πω 55.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

laghar79

New member
13 June 2018
4
Απάντηση: Re: Αγορα τηλεορασης 43 ιντσων και πανω μεχρι 550

Σε ευχαριστω γαι την απαντηση!
Στην επιμαχη διασταση των 49-50 βρισκω αυτες τις 7 προτασεις με 4k...https://www.skroutz.gr/c/12/televis...rder_dir=asc&price_max=550,00+ &price_min=350

Συνεπως προτεινεις να αποκλεισω τις 49...Θα λαβω σοβαρα την επιλογη σου, να σαι καλα!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43 ιντσών και πάνω μέχρι 550

Η 4K ανάλυση δεν είναι ουσιαστικό πλεονέκτημα για την επιλογή κάποιας τηλεόρασης, εφόσον οι 50" είναι η μέγιστη διαγώνιος που χωράει το έπιπλο και η θέαση θα γίνεται από τα τρία μέτρα. Απλά, τα full HD μοντέλα έχουν περίπου την ίδια τιμή. Δες από κοντά διάφορες Samsung σειράς 6 και αποφάσισε.
 

laghar79

New member
13 June 2018
4
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43 ιντσών και πάνω μέχρι 550

Ευχαριστω για την απαντηση Μιχαλη! Δεν γνωριζα για την συναφεια διαμετρου και δυνατοτητας 4κ..Επισης φρονω πως και απο κοντα να δω μια tv οι γνωσεις αποτελουν προαπαιτουμενο για να εξαγω καποια συμπερασματα, που μονο ασφαλη δεν θα ειναι..
Θα διαλεξω καποια απ την σειρα 6 οπως λες και ο θεος βοηθος!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43 ιντσών και πάνω μέχρι 550

Το πρόβλημα με τη Samsung - και ειδικά στη σειρά 6 - είναι το panel lottery. Δηλαδή, σε κάποιες διαγώνιους οι τηλεοράσεις έχουν VA τύπου panels και σε άλλες έχουν IPS/PLS, ακόμα και όταν πρόκειται για το ίδιο μοντέλο (6xxx). Προτιμότερο είναι να βρεις τηλεόραση με VA panel, για καλύτερο μαύρο και αντίθεση.
 

laghar79

New member
13 June 2018
4
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 43 ιντσών και πάνω μέχρι 550

Εχω διαβασει για τις διαφορες των δυο πανελ (ενταση/βαθος μαυρου, γωνια θεασης κλπ)...Θα το εχω υποψη κι αυτο, να σαι καλα!!
 

dasimo

New member
10 November 2013
5
Πάντως σε 55 ίντσες θα βρεις σίγουρα VA panel στις 2 curved UE55MU6652 και 6642 (ακριβώς ίδιες ) στο πλαίσιο και ΜΜ αντίστοιχα. Εγώ πήρα την 6642 και αντικατέστησα μια VT30 και έχω μείνει αντυπωσιασμενος. Με WiFi , Bluetooth και βέβαια true uhh (στα 60hz) νομίζω ότι είναι και οι δυο εξαιρετικό vfm


Sent from my iPad using Tapatalk