Sennheiser HD 800 και ενίσχυση: Οι επιλογές (Νέο νήμα)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Λοιπόν φτιάχνω νέο σύγχρονο νήμα που θα αφορά τις καλύτερες πιθανές λύσεις ενισχυτών για τα Sennheiser HD 800.
Aναζήτηση, συζήτηση, προτάσεις και ιδανικά προσωπικές εμπειριές από ενισχυτές που μπορούν να οδηγήσουν σωστά τα 800 ή 800s οι κάτοχοι των οποίων γίναμε πολλοί τελευταία.
Θυμίζω ότι υπάρχει και παλαιότερο νήμα.

sennheiser-hd800-2-800x533-c.jpg


Συνεχίζουμε εδώ όπου θα αναρτηθεί μια σχετική λίστα στο πρώτο ποστ και θα ανανεώνεται με προτάσεις.
Οι προτάσεις αφορούν ενισχυτές που μπορείς να βρεις σε Ελλάδα/Ευρώπη.. Μην αρχίσουμε για bottleheads, Εddie Current, DNA και δεν συμμαζεύεται.

Λαμπάτοι
Schiit Valhalla 2 - 380 ευρώ
Laconic Labs Night Blues Mini - 440 ευρώ
Lab 12 HPA - 900 ευρώ
Icon Audio HP8 MK2 - ?
Cayin Ha-1a Mk2 - 1000 ευρώ
Pathos Aurium - 1160 ευρώ
Quad PA-One - 1900 ευρώ

Solid-State
Lovely Cube - (DIY κλώνος Lehmann)
Lake People G103 - 260 ευρώ
Schiit Mjolnir 2 - 850 ευρώ
Violectric V200 - 920 ευρώ
Questyle CMA 600i (dac/amp) - 1400 ευρώ
Auralic Taurus Mk2 - 1900 ευρώ
iFi Pro iCan - 2000 ευρώ
Violectric V281 - 2000 ευρώ
McIntosh MHA150 (ολοκληρωμένος) - 4500 ευρώ

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το ότι ένα προϊόν βρίσκεται σε αυτή στη λίστα δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι η ιδανική επιλογή. Ούτε ότι δεν υπάρχουν άριστες επιλογές εκτός της λίστας. Εδώ μαζεύουμε τις πιθανές καλές επιλογές και από εκεί και πέρα μένει να δικαιολογήσουν την παρουσία τους στη λίστα μέσα από τις εντυπώσεις που θα γράφονται σε αυτό το νήμα και θα παραθέτονται ως links δίπλα σε κάθε ενισχυτή.


*Οι τιμές είναι ενδεικτικές και υπάρχουν για την ταξινόμηση βάση κόστους
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Οι δικές μου προτάσεις είναι όλες από την Schiit όχι επειδή είμαι οπαδός ( που είμαι δεν το αρνούμαι) αλλά επειδή τυγχάνει η εταιρεία να έχει ενισχυτές σε διάφορες κατηγορίες τιμής που ταιριάζουν πολύ καλά με τα HD800 και επειδή είμαι μεγάλος υποστηρικτής των λύσεων vfm κάτι το οποίο η εταιρεία υπηρετεί πιστά.

1. Έχω τα HD800 θέλω να τα κρατήσω αλλά έχω ελάχιστα χρήματα για ενισχυτή ώστε να τα ακούσω σωστά.
Τι κάνω;

Αγοράζω με 125 τον magni 3.
Οδηγεί όλα τα ακουστικά της αγοράς με άνεση και εν προκειμένω τα HD800 έχει ποιότητα και ουδέτερο χαρακτήρα που ταιριάζει με τα HD800.

2. Έχω τα HD800 και θέλω ότι πιο vfm υπάρχει στην αγορά αλλά να ταιριάζει πολύ καλά μαζί τους.

Ωραία αγοράζω τον Vali 2 με 180 υβριδικό ενισχυτή με μια λυχνία και απίστευτη συνέργεια με τα HD800 και δυνατότητα για εύκολο και φθηνό tube rolling.

3. Έχω τα HD800 και θέλω πολύ πολύ πολύ καλό ενισχυτή αλλά τώρα με την κρίση δεν περισσεύουν και πάρα πολλά , τι να κάνω να αρχίσω να ζητιανεύω;

Όχι έχω δύο επιλογές

α. Γουστάρω φουλ λυχνία και αγοράζω τον Valhalla 2 με 380 και απολαμβάνω ένα άριστο OTL ενισχυτή ακουστικών ειδικά σχεδιασμένο για φορτία άνω των 200Ω

β. Προτιμάω τον Lyr 3 με 580 υβριδικό με μια λυχνία αλλά για άντρες
6SN7 (όχι τις άλλες τις μικρές!) και δυνατότητα να βάλω και DAC card μέσα αν δεν έχω ήδη DAC.

4. Εντάξει τα HD800 αξίζουν ότι καλύτερο υπάρχει , θέλω να είναι και πλήρως balanced αλλά η cavalli audio έκλεισε , ο zana Deux s δεν είναι balanced και για να αγοράσω τον DNA stellaris πρέπει να πουλήσω το σπίτι μου!

Κανένα πρόβλημα , πάρε τον mjolnir 2 με 850 και νιώσε πως είναι οι end game TOTL ενισχυτές με ελάχιστα (συγκριτικά) χρήματα.
Hybrid 2 tubes , fully balanced με ισχύ να τρέξει ηχεία και ήχο με δυναμικές και σώμα που δύσκολα πιστεύεις ότι υπάρχουν σε ενισχυτή ακουστικών.
Συνεργεία με τα HD800 (με τις σωστές και όχι ακριβές λυχνίες) 100/100.
End game.

(Δεν έχω καμία σχέση με την εταιρεία , είμαι/υπήρξα κάτοχος τριών προϊόντων της και έχω ακούσει αλλά δύο τρία)

(Από όσους ενισχυτές έχω ακούσει με τα HD800 και είναι αρκετοί προσωπικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ταιριάζουν καλύτερα υβριδικοί ή φουλ λαμπάτοι ενισχυτές και όχι SS.)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Eυχαριστούμε για τις προτάσεις Πέτρο.
Κάποια εμπειρία με κάτι εκτός απο Schiit?

Οι ενισχυτές της violectric - lake people είχαν κάποιο ενδιαφέρον και αξίζουν δοκιμή αφού σε κάποιους μπορεί να ταιριάξουν.
Ο G109A και ο V200 μοιράζονται κοινά χαρακτηριστικά , είναι πεντακάθαροι crystal clear που λέμε με τελείως ήσυχο υπόβαθρο.
Άρα μπορούν να αναδείξουν σε υπερθετικό βαθμό την καθαρότητα και λεπτομέρεια του ακουστικού.
Ο μεγαλύτερος είναι πιο δυναμικός και χτυπάει πιο δυνατά στο μπάσο.
Καθαρά υποκειμενικά μου φάνηκαν προς το στείρο άκουσμα , στερούνται όγκου και ολογραφικής απεικόνισης σε σχέση με τον ανταγωνισμό ειδικά στο μπάσο.
Επίσης κοστίζουν πολύ και προσφέρουν λίγα με τα χρήματα πχ του V200 βρίσκεις fully balanced ενισχυτές ή πολύ καλά DAC/amp.
Τέλος πάντων αυτά είναι υποκειμενικά γούστα σίγουρα οι ενισχυτές της εταιρείας είναι κορυφαίοι σε κάποιους τομείς και μπορεί να ταιριάξουν πολύ καλά με τα 800 ανάλογα με τα γούστα.
Ο gustard H10 ενώ είναι υποτίθεται κλώνος του v200 είναι χειρότερος από το πρωτότυπο αφού υστερεί σε δυναμικές , καθαρότητα και ήσυχο background.


Από SS θα είχε πολύ ενδιαφέρον να τα ακούσουμε με τον cayin iha 6 , έχω πολύ καλό προαίσθημα!
Επίσης από τα λίγα που έχω ακούσει από ifi
νιώθω ότι μπορεί να υπάρξει καλός συνδυασμός με το i can pro και φαίνεται να είναι αξιοπρεπής φορητή επιλογή κάτι σε i can se ή i can dsd black.

Άντε Μάνο βγάλε καμία άκρη με την cayin , έχω καλό προαίσθημα σου λέω!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
το προηγούμενο νήμα δεν αξίζει καν να αναφέρεται καθώς γενικότερα είναι μια προσπάθεια όλης της κατηγορίας headfi να πείσει ή να μεταπείσει έναν ενδιαφερόμενο να μην αγοράσει ή να αγοράσει αυτό που σκέφτεται κάθε επόμενο λεπτό.

στα ss θα προσθέσω αυτό
premiumad01s.jpg

έχουμε αναφερθεί πολλές φορές, θεωρείται ίσως από πολλούς ξεπερασμένο, αλλά για μένα όταν οδηγάει τα Κ1000 χωρίς πρόβλημα (150Ω) αλλά και τα άλλα ακουστικά που έχω στα 400 και 600 Ω, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με τα 800. Ίσως μια μέρα τον δοκιμάσουμε στου Θόδωρου.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Οι ενισχυτές της violectric - lake people είχαν κάποιο ενδιαφέρον και αξίζουν δοκιμή αφού σε κάποιους μπορεί να ταιριάξουν.
Ο G109A και ο V200 μοιράζονται κοινά χαρακτηριστικά , είναι πεντακάθαροι crystal clear που λέμε με τελείως ήσυχο υπόβαθρο.
Άρα μπορούν να αναδείξουν σε υπερθετικό βαθμό την καθαρότητα και λεπτομέρεια του ακουστικού.
Ο μεγαλύτερος είναι πιο δυναμικός και χτυπάει πιο δυνατά στο μπάσο.
Καθαρά υποκειμενικά μου φάνηκαν προς το στείρο άκουσμα , στερούνται όγκου και ολογραφικής απεικόνισης σε σχέση με τον ανταγωνισμό ειδικά στο μπάσο.
Επίσης κοστίζουν πολύ και προσφέρουν λίγα με τα χρήματα πχ του V200 βρίσκεις fully balanced ενισχυτές ή πολύ καλά DAC/amp.
Τέλος πάντων αυτά είναι υποκειμενικά γούστα σίγουρα οι ενισχυτές της εταιρείας είναι κορυφαίοι σε κάποιους τομείς και μπορεί να ταιριάξουν πολύ καλά με τα 800 ανάλογα με τα γούστα.
Ο gustard H10 ενώ είναι υποτίθεται κλώνος του v200 είναι χειρότερος από το πρωτότυπο αφού υστερεί σε δυναμικές , καθαρότητα και ήσυχο background.


Από SS θα είχε πολύ ενδιαφέρον να τα ακούσουμε με τον cayin iha 6 , έχω πολύ καλό προαίσθημα!
Επίσης από τα λίγα που έχω ακούσει από ifi
νιώθω ότι μπορεί να υπάρξει καλός συνδυασμός με το i can pro και φαίνεται να είναι αξιοπρεπής φορητή επιλογή κάτι σε i can se ή i can dsd black.

Άντε Μάνο βγάλε καμία άκρη με την cayin , έχω καλό προαίσθημα σου λέω!

Oταν λες G109 εννοείς αυτόν?

[BOOK SPOILER]
Lake People G109P & Sennheiser HD 800
by No Hype Fi, on Flickr
[/BOOK SPOILER]

Τους Cayin και το τρανζιστοράτο και τον λαμπάτο τους είχα δει από κοντά στο cansouth.
Σαν μηχανήματα είναι εξαιρετικά όμορφα και στιβαρά. Με το πανηγυράκι των τιμών που έχει στηθεί σε όλο τον κλάδο θα μπορούσαν να πουλάνε για τιμές διπλάσιες..
Σαν εμφάνιση και κατασκευή.. Σαν ήχος? Δεν ξέρω. Με την αντιπροσωπεία είχαμε κάνει μια κουβέντα να έρθουν στην έκθεση και ήταν πολύ θετικοί αλλά στο τέλος άλλαξαν γνώμη.
Αν τον πιστεύεις ότι αξίζει μπορούμε να το κυνηγήσουμε μήπως μας τον δανείσουν για δοκιμή/παρουσίαση.

το προηγούμενο νήμα δεν αξίζει καν να αναφέρεται καθώς γενικότερα είναι μια προσπάθεια όλης της κατηγορίας headfi να πείσει ή να μεταπείσει έναν ενδιαφερόμενο να μην αγοράσει ή να αγοράσει αυτό που σκέφτεται κάθε επόμενο λεπτό.

στα ss θα προσθέσω αυτό
premiumad01s.jpg

έχουμε αναφερθεί πολλές φορές, θεωρείται ίσως από πολλούς ξεπερασμένο, αλλά για μένα όταν οδηγάει τα Κ1000 χωρίς πρόβλημα (150Ω) αλλά και τα άλλα ακουστικά που έχω στα 400 και 600 Ω, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με τα 800. Ίσως μια μέρα τον δοκιμάσουμε στου Θόδωρου.

Δημήτρη πόσο σου κόστισε/κοστίζει?

Και αποδεικνύεται και κάτι ακόμα: Ότι η πραγματική κατηγορία τιμής των ακουστικών, εκείνη που πρέπει να υπολογίζουμε, είναι μαζί με τον ενισχυτή τους. Η οποία μπορεί να είναι υπερπολλαπλάσιας αξίας από εκείνη, αν υπολογίζαμε μόνο εκείνη των ακουστικών.

Amen to that


Eγιναν προσθέσεις στην αρχική λίστα.
Θερμή παράκληση όπως ειπώθηκε να κρατήσουμε το νήμα ευανάγνωστο ως προς το θέμα του.
Απολύτως κατανοητό ότι δεν μπορείς να μιλήσεις για την ενίσχυση ενός ακουστικού χωρίς να μιλήσεις για το ίδιο το ακουστικό αλλά τα περί ηχοχρώματος μπορούν να γραφτούν στο νήμα που ήδη υπάρχει.
Δεν είναι τόσο απλό το θέμα άμα το πιάσουμε εδώ θα πνίξουμε το παρόν
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
μου κόστισε τότε 90 ευρώ με τα μεταφορικά.
διότι κουτί και μτσ είχα.
Μέχρι την τελευταία φορά που υπήρχε διαθέσιμο, διότι προφανώς ο συναρμολογητής κάνει κάπου κάπου διαλείμματα όπως τώρα, ήταν στα 250 δολάρια τελειωμένο όπως φαίνεται στην εικόνα.

Σήμερα με πολύ ανταγωνιστικές τιμές από schiit (αν και δεν τα έβαλα δίπλα δίπλα) δεν ξέρω πως στέκεται.
Τότε πάντως τα σχόλια δεξιά αριστερά ήταν ότι είναι καλύτερο από το πρωτότυπο Lehmann.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
@Manoss - εννοώ τον G109A (anniversary edition) λίγο πιο προσεγμένος από τον απλό G109
g109-a-inside-3.jpg


Έχεις τον G109?

Όσο αφορά τον cayin πιστεύω ότι αξίζει o ss.
Όταν έψαχνα για αναβάθμιση τον είχα σοβαρά στα υπόψη αλλά υπερίσχυσε το κόλλημα που έχω με την schiit:flipout:
(+ το γεγονός ότι τον mjolnir 2 τον βρήκα καινούργιο με δύο τρεις ώρες λειτουργίας σε μια έκθεση - σε σούπερ τιμή)
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Έχω τον G109P με τις εισόδους xlr.
Πήρα έναν προενισχυτή μικροφώνων από γνωστό μαγαζί του είδους και τον είχαν b-stock οπότε είπα να τον πάρω να τον δοκιμάσω.
Πρώτες εντυπώσεις νομίζω ότι μιλάμε για ένα πολύ "τίμιο" ενισχυτή που κάνει τη δουλειά του χωρίς να χρωματίζει ιδιαίτερα. Είχα υπόψιν μου αναφορές ότι οι lake people/violectric είναι θερμοί. Για τους violectric που είναι το "σαλονατο" brand μπορεί. Με τον lake people δεν ακούω καμια ιδιαίτερη θερμότητα να πω την αλήθεια.

Βασικά δεν μπορώ να πω ότι ακούω κάποιο έντονο χαρακτηριστικό. Ο Deckard ήταν κάπως θερμός, ο Jotunheim εβγαζε μια γυαλάδα, ο ενισχυτής του Rme είναι λίγο στεγνός, εδώ δεν βρίσκω τι να πω σε πρώτη φάση.

Το αποτέλεσμα μου ακούγεται αρκετά διάφανο και κοντρολαρισμενο και είναι σύμφωνο με το χαρακτήρα του ακουστικού είτε αυτό είναι τα HD 800 είτε τα Ve Monk. Τα σπρώχνει όλα εύκολα με ικανοποιητική σκηνή και δυναμικά.

Απο την άλλη βέβαια δεν έχει την xlr έξοδο ακουστικών του Jotunheim, δεν έχει dac και απίθανη κατασκευή όπως ο Deckard, δεν έχει τα features που έχει ο RME και δεν έχει gain control. Αγοράζεις 550 ευρώ καθαρού ενισχυτή και τίποτα άλλο..

Όσον αφορά τα 800αρια τα οδηγεί αρκετά ικανοποιητικα με δίνοντας ένα πολύ καθαρό αποτέλεσμα αλλά αν το αγοράζει κάποιος με την λογική ότι θα τον πάρω επειδή είναι θερμός για να ζεστάνει τα 800 θα κάνει λάθος.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Να βάλουμε στο τραπέζι και τον
Rupert Neve PH1 (αν θυμάμαι καλά) ;
Ένα μοντέλο βγάζει έτσι κι αλλιώς.
Μάλλον στην μόνιτορ πλευρά των πραγμάτων.
(Δεν τον έχω ακούσει)


Επίσης να πω, πως νομίζω ότι στην χαμηλή κατηγορία τιμής όντως ο Vali 2 θα ταιριάζει πολύ καλά με τα 800 στα πλαίσια της κατηγορίας του πάντα.
Τον έχω με τα hd600. Δυστυχώς δεν μου έχει δοθεί ευκαιρία να τον ακούσω με τα 800, αλλά έχοντας ακούσει τα 800 όλα δείχνουν πως θα είναι καλό ταίρι τους.
Ξαναλέω για την κατηγορία τιμής του ενισχυτή... Τώρα κατά πόσο έχει νόημα να ταιριάξουμε ακουστικά των 1200 με ενισχυτή των 200 παρά είναι άλλο θέμα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Για μένα το ερώτημα είναι το μέχρι που μπορεί να φθάσει το ακουστικό ,με την επιλογή καλύτερων ενισχυτικών .
Ισως μια δοκιμή με κάποιο <ακραίο> ενισχυτικό μας δώσει μια πιό καλή εικόνα .
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχω τον G109P με τις εισόδους xlr.
Πήρα έναν προενισχυτή μικροφώνων από γνωστό μαγαζί του είδους και τον είχαν b-stock οπότε είπα να τον πάρω να τον δοκιμάσω.
Πρώτες εντυπώσεις νομίζω ότι μιλάμε για ένα πολύ "τίμιο" ενισχυτή που κάνει τη δουλειά του χωρίς να χρωματίζει ιδιαίτερα. Είχα υπόψιν μου αναφορές ότι οι lake people/violectric είναι θερμοί. Για τους violectric που είναι το "σαλονατο" brand μπορεί. Με τον lake people δεν ακούω καμια ιδιαίτερη θερμότητα να πω την αλήθεια.

Βασικά δεν μπορώ να πω ότι ακούω κάποιο έντονο χαρακτηριστικό. Ο Deckard ήταν κάπως θερμός, ο Jotunheim εβγαζε μια γυαλάδα, ο ενισχυτής του Rme είναι λίγο στεγνός, εδώ δεν βρίσκω τι να πω σε πρώτη φάση.

Το αποτέλεσμα μου ακούγεται αρκετά διάφανο και κοντρολαρισμενο και είναι σύμφωνο με το χαρακτήρα του ακουστικού είτε αυτό είναι τα HD 800 είτε τα Ve Monk. Τα σπρώχνει όλα εύκολα με ικανοποιητική σκηνή και δυναμικά.

Απο την άλλη βέβαια δεν έχει την xlr έξοδο ακουστικών του Jotunheim, δεν έχει dac και απίθανη κατασκευή όπως ο Deckard, δεν έχει τα features που έχει ο RME και δεν έχει gain control. Αγοράζεις 550 ευρώ καθαρού ενισχυτή και τίποτα άλλο..

Όσον αφορά τα 800αρια τα οδηγεί αρκετά ικανοποιητικα με δίνοντας ένα πολύ καθαρό αποτέλεσμα αλλά αν το αγοράζει κάποιος με την λογική ότι θα τον πάρω επειδή είναι θερμός για να ζεστάνει τα 800 θα κάνει λάθος.

Αυτή ακριβώς ήταν και η τελική διαπίστωση που είχα κάνει όταν παρουσίασα τον G109A που
είχα σε δάνειο από τον entropia.
Υπάρχει κάπου εδώ μέσα αλλά δεν θυμάμαι που!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Για μένα το ερώτημα είναι το μέχρι που μπορεί να φθάσει το ακουστικό ,με την επιλογή καλύτερων ενισχυτικών .
Ισως μια δοκιμή με κάποιο <ακραίο> ενισχυτικό μας δώσει μια πιό καλή εικόνα .
Έτσι ακριβώς!
Το λεπτόηχο πάντως που αναφέρεται είναι "τσιμπηματάκι" στις υψηλές. Αυτό είναι που δίνει την αίσθηση της τόσο εκτεταμένης και πολυεπίπεδης στερεοφωνικής εικόνας.
Κατά τη γνώμη μου λίγο περισσότερο από όσο πρέπει, είναι επιθυμητό όμως για πολύ κόσμο.

Όσο για το "άμπασο" πρόκειται μάλλον για έλλειψη σχετικού τσιμπήματος στα 80 Hz, το οποίο δίνει υποκειμενικά την αίσθηση του χαμηλού και είναι επιθυμητό για πολλούς. Η επίπεδη απόκριση στην περιοχή μπορεί να ερμηνευτεί και ως έλλειψη μπάσου! Εξάλλου ένα ζευγάρι ακουστικά (ή και ηχεία) μπορεί να κατεβαίνει στα 30 Hz και πιο κάτω, το 99,5% όμως της μουσικής ΔΕΝ έχει τέτοιο περιεχόμενο. Η συμπεριφορά από 50-80 Hz και λίγο πιο πάνω είναι εκείνη που δείχνει πως θα ακούγεται υποκειμενικά ως προς το χαμηλό.

Τα συμπεράσματα αυτά συμπίπτουν με τα αποτελέσματα των δοκιμών που έχουμε κάνει και ερμηνεύουν εκείνα που προκύπτουν από τα διαγράμματα.