Σταθεροποιητής τάσης σε hi fi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Καλησπέρα παιδιά ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και λίγο άσχετος έχω πάρει ένα σταθεροποιητή τάσης και θέλω να τον βάλω στο hi fi μου ο σταθεροποιητής βγάζει δυο πρίζες έλεγα λοιπόν να βάλω στην μια το καλώδιο του ενισχυτή και στην άλλη ένα καλό πολυμπτιζο για να συνδέσω όλα τα υπόλοιπα να πω επίσης ότι ο σταθεροποιητής έχει και relay
Θα είμαι εντάξει από άποψη ασφαλείας?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όσο το σύνολο των συνδεδεμένων συσκευών δεν υπερβαίνει την δυνατότητα παροχής του σταθεροποιητή
σε ρεύμα (αμπέρ) δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Νομίζω ότι η ισχύς που μπορεί να σηκώσει το AVR, πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερη από το άθροισμα αυτής των επιμέρους συσκευών.
Το άνοιγμα του ενισχυτή ίσως να τραβάει αρκετά περισσότερο ρεύμα από όση κατανάλωση γράφει.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Σταθεροποιητής τάσης σε hi fi

Νομίζω ότι η ισχύς που μπορεί να σηκώσει το AVR, πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερη από το άθροισμα αυτής των επιμέρους συσκευών.
Το άνοιγμα του ενισχυτή ίσως να τραβάει αρκετά περισσότερο ρεύμα από όση κατανάλωση γράφει.
εξαρταται απο το ποσο "μεγαλοs" ειναι. αν ειναι τυπικοs ολοκληρωμενοs, no problem. αν ειναι Θεριο...