Σύνδεση mini-pc με ενισχυτή για music streaming μέσω bluetooth

Number7

New member
15 June 2018
1
Καλησπέρα σας,
αρχικά θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός σε θέματα ήχου οπότε ζητώ την επιείκιά σας.
Θέλω να συνδέσω ένα mini-pc μέσω bluetooth, με ένα ενισχυτή για streaming μουσικής. Το PC είναι Dell optiplex 3050, win 10 64bit. O ενισχυτής που αγοράστηκε πρόσφατα με αυτό το σκοπό, είναι ο Yamaha R-S202d. Στον ενισχυτή έχουν συνδεθεί 2 ηχεία της πλάκας αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας. Υπάρχει επίσης ένας usb δέκτης bluetooth (parani ud-100) συνδεδεμένος μέσω usb με το συγκεκριμένο pc για επικοινωνία με το σταυρό, μιας και πρόκειται για φαρμακείο.
Όταν προσπαθώ να συνδέσω το κινητό με τον ενισχυτή, γίνεται pair και η μουσική "streamάρεται" απροβλημάτιστα.
Στο pc παρατηρώ το εξής: Στα bluetooth devices από τις ρυθμίσεις των windows, οι μόνες συσκευές που ανιχνέυονται, είναι τα άλλα dell optiplex 3050 που είναι σε άλλο όροφο. Ούτε ενισχυτής, ούτε κινητό.
Γι αυτό πάω στο "menu" του usb bluetooth adapter (της blue soleil - θυμίζει ηλιακό σύστημα, με ήλιο το pc και πλανήτες τις συσκευες bt) όπου ανιχνεύονται και το κινητό (xiaomi mi4s) και ο ενισχυτής. Αν κάνω ζεύξη με το κινητό, εμφανίζεται ένα μικρό παράθυρο σαν audio player και μπορώ να streamάρω κανονικά μουσική από το κινητό στο pc.
Όταν πατάω στον ενισχυτή δεξί κλικ, εμφανίζει ανάμεσα στις επιλογές "listen to music". Το πατάω και εμφανίζεται windows notification "connection to audio bluetooth succesfull". Αν πάμε στις συσκευές bt μέσω file explorer, έχει εμφανιστεί ένα εικονίδιο headphones με το όνομα yamaha r-s202d. Με διπλό κλικ στο εικονίδιο βλέπω ισχύ σήματος (good) και type of connection (slave).
Το πρόβλημα είναι ότι η μουσική δεν streamάρεται. Στα playback (output) devices δεν υπάρχει τίποτα, παρά μόνο τα speakers του mini-pc. Στο device manager υπάρχει θαυμαστικό (περιέργως όχι πάντα) στο bluetooth audio, πατάω update drivers αλλά λέει ότι τα windows έχουν την τελευταία ενημέρωση εγκατεστημένη και φεύγει το θαυμαστικό.
Οι απορίες μου είναι οι εξής:
Αρχικά, αυτό που επιχειρώ είναι εφικτό, ή χρειάζεται κάποιο επιπλέον soft/hardware η driver?
Υπάρχει περίπτωση να δημιουργεί conflict το usb bluetooth adapter? Είναι φυσιολογικό που κινητό και ενισχυτή τα "βλέπει" μέσω του δέκτη bluetooth και όχι απευθείας το pc?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την υπομονή και το χρόνο σας.