Mission Impossible : Επέκταση υπάρχουσας diy οθόνης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926

Attachments

  • 20141109_110525.jpg
    20141109_110525.jpg
    110.8 KB · Views: 169

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
--με αφορμή την αλλαγή προβολέα (από epson tw 700 σε Optoma HD 83 (ευχαριστώ Κώστα), όπου ο τελευταίος είναι σαφώς καλύτερος σε όλα και ιδίως σε φωτεινότητα, είπα να μπω σε μπελάδες, όσο το δυνατόν πιο ανέξοδα...

Επειδή 9 στις 10 ταινίες που βλέπω είναι πλέον σε 2,35:1 φορμά, και βαρέθηκα να βλέπω τις μπάρες πάνω κάτω ... είπα λοιπόν να μετατρέψω την 115' ιντσών 16:9 οθόνη σε αντίστοιχη 2,35:1 , προσθέτοντας αριστερά δεξιά δύο ''τσόντες'' (με βάση τους υπολογισμούς, για το συγκεκριμένο μέγεθος της δικής μου οθόνης θα είναι 40,5 cm Χ 143 cm).
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Εννοείται ότι καταλαβαίνω τα μειονεκτήματα της παραπάνω πρακτικής ( θα φαίνεται ή ένωση στα δύο σημεία που θα προεκτείνουν την οθόνη, κλπ) αλλά πιστεύω ότι τα πλεονεκτήματα της καινούργια οθονάρας σε 2,35 θα είναι ασύγκριτα μεγαλύτερα ...

Λοιπόν, οι λύσεις που σκέπτομαι :

-κατασκευή των τσοντών με τελάρο, όπως η υπάρχουσα, όπου θα τεντωθεί black out ύφασμα , και τελικά όλο το σύνολο (παλαιά και νέα κομμάτια) θα ξαναβαφτεί, είτε με το τότε χρώμα (κωδικός σύννεφο της vechro, δεν ξέρω καν αν υφίσταται ακόμη) είτε με κάτι που έχετε πια ανακαλύψει οι νέοπες ...

- μελαμίνη στις επιθυμητές διαστάσεις, και βάψιμο του συνόλου ως ανωτέρω ...

-τρίτη λύση που μου συνέστησε γνωστός : dow το οποίο είναι απόλυτα λείο και βάφεται μια χαρά ... και βάψιμο του τελικού συνόλου ως παραπάνω ...

Για τα σημεία ενώσεων, ίσως βάλω μια ταινία που ελπίζω ότι με το βάψιμο δεν θα φαίνεται τίποτε ...

Παρακαλώ γνώμες :

α. για μπογιά (θέλω να είναι όπως η παλαιά στο γκρι)

β. για μελανίνη vs dow vs τελάρο / black out

γ. για χειρισμό των ενώσεων

δ. ότι άλλο νομίζετε...

Ευχαριστώ !
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Απάντηση: Mission Impossible : Επέκταση υπάρχουσας diy οθόνης

Σπύρο, αφ' ενός μεγειά ο προβολέας!!

Αφ' ετέρου, μάλλον εννοείς πάνω κάτω μαύρα μπόρντερς για να γίνει 2,35.

Η πηγή είναι PC?



Καλώς τον


όχι, εννοώ έξτρα κομμάτια οθόνης αριστερά και δεξιά της υπάρχουσας οθόνης ...

επίσης, δεν ανέφερα ότι το μαύρο μπόρντερ θα καταργηθεί και σκοπεύω να βάψω όλο τον τοίχο, ή αν όχι όλο, ένα πλαίσιο 40 εκατοστών γύρω από την οθόνη , με μαύρο χρώμα ....

πηγή ένα blu-ray player Panasonic & zidoo h6 pro media player που παίζει από σκληρούς ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Οι τοίχοι όλοι είναι βαμμένοι μπορντώ σκούροι, ... πολύ σκούροι ... όπως τα παλιά σινεμά ... η φωτό δεν δείχνει το πραγματικό χρώμα ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Απάντηση: Mission Impossible : Επέκταση υπάρχουσας diy οθόνης

Σπύρο, αφ' ενός μεγειά ο προβολέας!!

Αφ' ετέρου, μάλλον εννοείς πάνω κάτω μαύρα μπόρντερς για να γίνει 2,35.

Η πηγή είναι PC?

Για να καταλάβεις καλύτερα : σήμερα η οθόνη είναι 2,55 Χ 1,43 μέτρα ... Όταν την τελειώσω θα είναι 3,36 Χ 1,43 ...

ήτοι 143 ίντσες σε 2,35:1 φορμα ...
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Mission Impossible : Επέκταση υπάρχουσας diy οθόνης

-τρίτη λύση που μου συνέστησε γνωστός : dow το οποίο είναι απόλυτα λείο και βάφεται μια χαρά ... και βάψιμο του τελικού συνόλου ως παραπάνω ...

Τι είναι αυτό Σπύρε? Για δώσε ίνφο!!

Αν θέλεις την γνώμη μου, μην κάνεις τσόντες. Φτιάξε την 2,35 από την αρχή. Επίσης, πρέπει να υπολογίσεις τις νέες διαστάσεις διότι αλλάζει καθ' ύψος το που θα κρεμαστεί ο προβολέας σου (στην ουσία φτιάχνεις ένα πιο μεγάλο 16:9, οπότε πρέπει να συνυπολογίσεις όφσετ).
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Συμφωνώ στο να μη μπλέξεις με τσόντες κλπ.

Καταρχήν όμως θα ήμουν πολύ προσεκτικός με το μέγεθος.

Σε τι απόσταση κάθεσαι;

Ο προβολέας έχει φωτεινότητα φαντάζομαι, δεν είναι αυτό το θέμα.

Αλλά 4Κ ανάλυση δεν έχει (αν κάτι λέει αυτό βέβαια, σε κάθε περίπτωση).

Το σημαντικότερο όμως είναι μη βγει τέρας και στραβώνεσαι.

Εγώ πχ βλέπω σε 2’35 πλατους κάτι λιγότερο από 3 m και πιο κοντά από 3,5 m απόσταση, δεν την παλεύω (πολύ μεγάλος πλάτος, η εικόνα δεν είναι τόσο συμπαγής κλπ)

Και αυτα φαντασου με JVC (με και χωρίς 4K eshift) και προσεγμένο χώρο.

Ιδανικά θα ήθελα να κάθομαι λίγο πιο πίσω / όσες φορές έχω κάτσει 1+ m πίσω, δλδ στα 4,5 m περίπου, η εικόνα είναι σαφώς καλύτερη (αλλά χάνει πλέον λίγο, όχι τραγικά, σε μέγεθος)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Απάντηση: Mission Impossible : Επέκταση υπάρχουσας diy οθόνης

Το ζουμ του 83 είναι ηλεκτρικό?
Δεν ξέρω, είναι ακόμη στο κουτί του... Από την άλλη έχω την άνεση να τον τοποθετήσω σε ότι απόσταση θέλω και ουσιαστικα να μην χρειάζομαι ζουμ... Πρώτα θα μπει η οθόνη στην τελική της θέση και έπειτα θα ταβανωθει ο προβολέας, ώστε να είναι οκ και από οφσετ...

Τα dow είναι τα νέας γενιάς μονωτικά. Δες εδώ για τον κωδικό wallmate. Το βασικό δέλεαρ είναι ότι είναι ελαφρύ και θα είναι εύκολο να το προσθέσω...: https://www.monotikaylika.gr/dow/

Ο λόγος που θέλω τσόντες αντι φτου και απο την αρχη ειναι και οικονομικός και το θέμα χρόνου... Θέλω φθηνά και γρήγορα...αν βγει χαζομάρα θα πάω, σε δεύτερο χρόνο σε νέα κατασκευή...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Συμφωνώ στο να μη μπλέξεις με τσόντες κλπ.

Καταρχήν όμως θα ήμουν πολύ προσεκτικός με το μέγεθος.

Σε τι απόσταση κάθεσαι;

Ο προβολέας έχει φωτεινότητα φαντάζομαι, δεν είναι αυτό το θέμα.

Αλλά 4Κ ανάλυση δεν έχει (αν κάτι λέει αυτό βέβαια, σε κάθε περίπτωση).

Το σημαντικότερο όμως είναι μη βγει τέρας και στραβώνεσαι.

Εγώ πχ βλέπω σε 2’35 πλατους κάτι λιγότερο από 3 m και πιο κοντά από 3,5 m απόσταση, δεν την παλεύω (πολύ μεγάλος πλάτος, η εικόνα δεν είναι τόσο συμπαγής κλπ)

Και αυτα φαντασου με JVC (με και χωρίς 4K eshift) και προσεγμένο χώρο.

Ιδανικά θα ήθελα να κάθομαι λίγο πιο πίσω / όσες φορές έχω κάτσει 1+ m πίσω, δλδ στα 4,5 m περίπου, η εικόνα είναι σαφώς καλύτερη (αλλά χάνει πλέον λίγο, όχι τραγικά, σε μέγεθος)


Κούκλε, δεν υπάρχει θέμα... Η πρώτη σειρά των καθισμάτων ( από το βιλαντζ) είναι στα 4,5 μέτρα και η δεύτερη στα 5,3...

Ο προβολέας είναι υπερβολικά φωτεινός και τις ιντσες τις έχει χαλαρά...

Το καλό με τις τσόντες είναι ότι αν γίνει μάπα, σε χρόνο dt , θα επανέλθω στην πρότερη κατάσταση...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Mission Impossible : Επέκταση υπάρχουσας diy οθόνης

Δεν ξέρω, είναι ακόμη στο κουτί του... Από την άλλη έχω την άνεση να τον τοποθετήσω σε ότι απόσταση θέλω και ουσιαστικα να μην χρειάζομαι ζουμ... Πρώτα θα μπει η οθόνη στην τελική της θέση και έπειτα θα ταβανωθει ο προβολέας, ώστε να είναι οκ και από οφσετ...

Τα dow είναι τα νέας γενιάς μονωτικά. Δες εδώ για τον κωδικό wallmate. Το βασικό δέλεαρ είναι ότι είναι ελαφρύ και θα είναι εύκολο να το προσθέσω...: https://www.monotikaylika.gr/dow/

Ο λόγος που θέλω τσόντες αντι φτου και απο την αρχη ειναι και οικονομικός και το θέμα χρόνου... Θέλω φθηνά και γρήγορα...αν βγει χαζομάρα θα πάω, σε δεύτερο χρόνο σε νέα κατασκευή...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σπύρο, ο 83 έχει μεγάλο όφσετ φακού. Ο προβολέας πρέπει να καθίσει ψηλά σε σχέση με την οθόνη. Αν μεγαλώσεις και άλλο την οθόνη, μπορεί να βγεις εκτός ορίων ακόμα και με την χρήση του lens shift. Τσέκαρέ το...δεν μιλάω για την απόσταση, μιλάω για το ύψος.

Όσον αφορά την οθόνη, θα σου πρότεινα με τα 1000 ένα μονοκόμματο pvc ή μελαμίνη παρά μπαλώματα. Δεν είναι απαγορευτικό το κόστος...το τελάρο το έχεις ήδη. Τέλος, με τόσο μεγάλη οθόνη πας σε λευκό χρώμα, ή 0,9+ στο τσακίρ κέφι.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Γιάννη, ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές...
Για το οφσετ, μετά την παλαιότερη συνομιλία μας, το έχω κανονίσει... Θα κατεβάσω την οθόνη και άλλο, ενώ θα αλλάξω την βάση ταβανωματος...

Είναι σημαντική η παρατήρηση σου για λευκό χρώμα, it makes a lot of sense...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
impossible-is-nothing.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
κατόπιν εργασιών περίπου 20 ωρών το ΣΚ και τις βραδινές ώρες χθες και προχθές, το πρότζεκτ ολοκληρώθηκε ...

τελικά χρησιμοποίησα δύο φύλλα dow σε περίπου κατάλληλες διαστάσεις που έκοψα με κοπίδι ... ξανά μανά βαψίματα το σύνολο παλαιάς οθόνης και νέων φύλλων ... βάψιμο μαύρο, ένα πλαίσιο 40 πόντων περιμετρικά της νέας 2,35:1 οθόνης ... ταβάνωμα νέου προβολέα ... απομένει να τον ρυθμίσω με βάση τον χώρο μου, ωστόσο και έτσι όπως ήλθε παίζει μια χαρά ... άπαξ και ανοίξει, τυχόν ψεγάδια και προχειροδουλειές στην οθόνη ξεχνιούνται και μένει η αίσθηση του υπέροχου μακρόστενου κάδρου ... οι φωτος είναι της πλάκας, με κινητό και με τα αποσπάσματα της ταινίας σε κίνηση, έτσι για να πάρετε μια αίσθηση του κάδρου :
 

Attachments

  • IMG_20180620_001501.jpg
    IMG_20180620_001501.jpg
    34 KB · Views: 64
  • IMG_20180620_001107.jpg
    IMG_20180620_001107.jpg
    44.5 KB · Views: 64
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Μειονεκτήματα : Ο προβολέας δεν έχει ηλεκτρικό ζουμ, οπότε κάθε φορά (ελπίζω σπάνια) που θα βλέπω κάτι σε 16:9 θα χρειάζεται χειροκίνητη αλλαγή ... ωστόσο, αναμένω ότι το συνολικό όφελος και απόλαυσης θα υπερβαίνει τις αβαρίες ...