Αγορά κεφαλής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Γεια σας παιδιά
Πρόσφατα αγόρασα το νέο μου πικάπ ένα rega planar 3 θα ήθελα την γνώμη σας για να αγοράσω μια κεφαλή
Ακούω κυρίως rock και metal μουσική
Το budget μου είναι μέχρι 300 - 400 ευρώ
Ο ενισχυτής μου είναι ένας yamaha as 501
Τα ηχεία μου klipsch r-24f
Ευχαριστώ
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Γνώμη μου θεωρώ ότι τα λεφτά είναι παραααα πολλά, συγκρινόμενα με το υπόλοιπο σύστημα
Για μένα βρες μια shure m97xe, η οποία αναβαθμίζεται και με καλύτερη βελόνα στο μέλλον εάν χρειαστεί και τα υπόλοιπα βινύλια (ή τα κρατάς για κάποιον καλύτερο ενισχυτή?)
Τώρα με τι κεφαλή παίζεις?
Θεωρώ ότι το phono του ενισχυτή δεν θα μπορέσει να αξιοποιήσει πλήρως την καλύτερη-ακριβοτερη κεφαλή
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
και εγω συμφωνω. +10 για shure. αλλα σε αυτα τα ακουσματα παει καλα και η "κλινικη" ortofon 2m blue που την εχω ακουσει πολλεs φορεs. κοστοs καπου στα 190 ευρω. εναs συνδιασμοs αυτων των 2, η Grado, αλλα σπαω το κεφαλι μου να ΘυμηΘω ποια... και αυτη την ακουσα πολλεs φορεs. γυρω στα 150 φραγκα. τελοs παντων, η m97x, ειναι το απολυτο best buy στα λεφτα που κοστιζει.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Επίσης μπορείς να μοιράσεις το ποσό που προανέφερες ως διαθέσιμο ανάμεσα σε μιά κεφαλή, -αυτές που προτάθηκαν είναι καλές επιλογές- και σ' ενα αυτοτελές οικονομικό Phono Stage.

Το συνολικό αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο.
 

rockman

New member
4 July 2017
5
Με την προσωπική - υποκειμενική μου άποψη (κανένα αυτί δεν ακούει ακριβώς το ίδιο) θα σου έλεγα να κινηθείς ανάμεσα σε shure και Ortofon. Προσωπικά τα τελευταία χρόνια παίζω με διάφορες κεφαλές της Ortofon. Για οικονομική κατηγορία είναι η σειρά 2m. Με το budget που διαθέτεις καλές λύσεις είναι η Blue και η Bronze (η δεύτερη αναβαθμίζεται μελλοντικά σε Black με αλλαγή βελόνας όπως γράφει το διάπασον).
Σύμφωνα με το σύστημα που φαίνεται να υπάρχει, δεν νομίζω να έχεις πειράξει καλωδιώσεις.

1) Ένα καλώδιο phono της τάξης των 50ευρω θα κάνει μεγάλη διαφορά.
2) Μελλοντική αναβάθμιση είναι ο ενισχυτής. Ο συνδιασμός klipsch και yamaha πρέπει να είναι πολύ επιθετικός. Μετά από κάποιες ώρες ακρόασης σε μεγάλες στάθμες αισθάνεσαι κάποια ενόχληση σε αυτιά - κεφάλι?

Επειδή ακούμε τις ίδιες μουσικές νομίζω ότι η Ortofon θα σου πάει καλύτερα. Κάνε τηλεφωνάκια στην αγορά να δεις που είναι στημένα, να ακούσεις το χαρακτήρα της κάθε σειράς κεφαλών.

ΥΓ: Από όπου και να κάνεις την αγορά θα σε συμβούλευα να πας όλο το πικάπ να το ρυθμίσουν.... Τα περισσότερα παίζουν πολύ χειρότερα από όσο μπορούν λόγο κακής ρύθμισης....
 

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Με την προσωπική - υποκειμενική μου άποψη (κανένα αυτί δεν ακούει ακριβώς το ίδιο) θα σου έλεγα να κινηθείς ανάμεσα σε shure και Ortofon. Προσωπικά τα τελευταία χρόνια παίζω με διάφορες κεφαλές της Ortofon. Για οικονομική κατηγορία είναι η σειρά 2m. Με το budget που διαθέτεις καλές λύσεις είναι η Blue και η Bronze (η δεύτερη αναβαθμίζεται μελλοντικά σε Black με αλλαγή βελόνας όπως γράφει το διάπασον).
Σύμφωνα με το σύστημα που φαίνεται να υπάρχει, δεν νομίζω να έχεις πειράξει καλωδιώσεις.

1) Ένα καλώδιο phono της τάξης των 50ευρω θα κάνει μεγάλη διαφορά.
2) Μελλοντική αναβάθμιση είναι ο ενισχυτής. Ο συνδιασμός klipsch και yamaha πρέπει να είναι πολύ επιθετικός. Μετά από κάποιες ώρες ακρόασης σε μεγάλες στάθμες αισθάνεσαι κάποια ενόχληση σε αυτιά - κεφάλι?

Επειδή ακούμε τις ίδιες μουσικές νομίζω ότι η Ortofon θα σου πάει καλύτερα. Κάνε τηλεφωνάκια στην αγορά να δεις που είναι στημένα, να ακούσεις το χαρακτήρα της κάθε σειράς κεφαλών.

ΥΓ: Από όπου και να κάνεις την αγορά θα σε συμβούλευα να πας όλο το πικάπ να το ρυθμίσουν.... Τα περισσότερα παίζουν πολύ χειρότερα από όσο μπορούν λόγο κακής ρύθμισης....

Για ενίσχυση τι μου προτείνεις?