Audirvana για Windows

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Κυκλοφόρησε η πρώτη ανοιχτή beta του γνωστού προγράμματος για Windows. Κάντε εγγραφή στο

https://audirvana.com/forums/index.php

και έχει subforum για κατέβασμα.

Την εγκατέστησα και οι απόψεις μου διίστανται. Όπως έγραψα και στο forum τους το UI είναι άθλιο. Είχα δει screenshots αλλά περίμενα να δω μια σύγχρονη εφαρμογή. Αντ' αυτού είδα μία καρικατούρα από τα 90's. Γραφικά και γραμματοσειρές bitmap που σου βγάζει το μάτι η γωνία. Επίσης πολύ κακός γενικός σχεδιασμός. Θα περίμενα να το έχει όμορφο όπως η αντίστοιχη στο MacOS.

Στα καλά είναι το γεγονός πως αναγνώρισε αμέσως το DAC μου και μάλιστα δεν χρειάστηκε καμία άλλη ρύθμιση πλην του ASIO. Του έδωσα διάφορα αρχεία και τα έπαιξε κατευθείαν bitperfect.

Τα υπόλοιπα θεματάκια που έχει τα παραβλέπω καθώς είναι πολύ αρχή και είναι φυσιολογικά. Ελπίζω στον επόμενο μήνα να τα φτιάξει να να το αγοράσω.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μεγάλο άνοιγμα έκανε ο Damien με την είσοδο στα Windows.
Θα το φτιάξει το UI δεν μπορεί... απλά επειδή είναι one man project στην ουσία πιθανώς η εξέλιξη δεν θα είναι πολύ γρήγορη!
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Μέχρι στιγμής διαβάζω καλά πράγματα για τον ήχο. Επίσης έχει κάνει καλή δουλειά και στο "κάτω" μέρος. Παρ' όλα τα προβλήματα του UI αυτό παίζει κανονικά τη μουσική σου. Δεν μου έχει κολλήσει ή να έχει κάνει "λόξιγκα" η αναπαραγωγή.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
"Ανασταινω" το θεμα, ως εξης:
Παιζοντας Tidal masters μεσω της εφαρμογης Tidal και μεσω Audirvana, εχω την εντυπωση πως στη δευτερη περιπτωση ακουγεται καλυτερα. Το ιδιο παρατηρησα παιζοντας αρχεια με Foobar2000 και Audirvana (σα να ακουγεται καλυτερα το δευτερο). Λανθανω;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Έχω πάρα πολύ καιρό να ασχοληθώ με το Tidal αλλά όταν το δοκίμαζα σε Mac όντως η αναπαραγωγή μέσω Audirvana Plus ήταν καλύτερη.
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Εγώ πάντως εξακολουθώ να είμαι δυσαρεστημένος από την απόδοση του. Ενώ η αναπαραγωγή είναι ΟΚ το UI τραγικό. Απίστευτα κολλήματα και αργό. Το σκανάρισμα πιο αργό και από την καθυστέρηση. Μου θύμισε τις εποχές που είχα τον παλιό μου υπολογιστή δεκαετίας και πήγα στον καινούριο. Τέτοια διαφορά με Roon και Foobar. Ακόμη και χωρίς βιβλιοθήκη αλλά σκέτο Tidal τα ίδια. Το αγόρασα τέλος Σεπτέμβρη και αρχίζω να το μετανιώνω. Στο μεταξύ πλησιάζει και η λήξη του Roon και καλύτερα να τα έδινα εκεί πάλι.

Ξέρω πως είναι εντελώς νέο πρόγραμμα σε σχέση με την έκδοση για MAC αλλά όχι τέτοιο χάλι.