Tα πιο "ιδιαίτερα" ακουστικά που έχεις δει ποτέ - Nuraphone Headphones

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
https://www.nuraphone.com/

nuraphone-031017-970x550.jpg

7074d462512deb872c66d60a81f17314_original.jpg

05061-2.jpg


https://www.youtube.com/watch?v=sPQjtklJtyE

How it works
The nuraphone plays a range of tones into the ear, and then measures a very faint sound that your ear generates in response to these tones called the Otoacoustic Emission (OAE). This tiny signal originates in the cochlea and vibrates the ear drum, turning it into a speaker and playing sound back out of your ear. Yes our ears make sound! This sound is about 10,000 times smaller than the sound that went in.

Encoded in the returning sound wave is information about how well you heard the sound that went in. The nuraphone uses an extremely sensitive microphone to detect this returning sound wave, and a self learning engine built into the nuraphone to create your profile. No buttons or knobs. It all happens automatically and in about 60 seconds. It is a little bit magic.

Once the nuraphone has created your hearing profile it sonically moulds your music so that it matches your hearing system and delivers all the detail of the music you love. Once personalised you can listen to your favorite music in stunning detail from your favorite player.

Πρόκειται για ασύρματα ακουστικά κλειστού τύπου. Ολα καλά μέχρι εδώ θα μου πείτε τίποτα το ιδιαίτερο. Δείτε καλύτερα, τα ακουστικά αυτά λειτουργού σαν ένας ένας συνδυασμός in-ear και οver-ear και αυτό που κάνουν είναι να "καλιμπράρουν" αυτόματα τον ήχο σύμφωνα με τις ιδιότητες των αυτιών σας. Κάθε άνθρωπος ακούει διαφορετικά λέμε και κάπως έτσι τα Nuraphones φτιάχνουν είναι προσωπικό (eq) ακουστικό προφίλ με την βοήθεια της συνοδευτικής εφαρμογής στο κινητό σας.
Οκ το χουμε ξαναδεί το concept με test tones και εφαρμογές αλλά τούτοι εδώ το χουν πάει στο επόμενο επίπεδο. Αμφιβάλλω πολύ ότι σαν ακουστικό θα αξίζει τα 430 ευρώ που ζητάει μαζί με τα μεταφορικά αλλά σαν καινοτομία είναι σίγουρα ενδιαφέρουσα.

Το συζητήσαμε και με το Θοδωρή που το ανακάλυψε και ρίχνουμε την ιδέα για Group Buy με ένα εικοσάρικο ο καθένας. Αν μαζευτεί αρκετός κόσμος προχωράμε σε αγορά για παρουσίαση στο φόρουμ και μετά Giveaway σε έναν από τους 21-22 που συμμετείχαν.
Οσοι ενδιαφέρονται το αναφέρουν από κάτω και βλέπουμε πως θα γίνει
 
Last edited:

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
ολο ωραιες ανακαλύψεις ειναι ο Θοδωρής!

+1 μένουν αλλοι 20-21
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Δεν ξέρω για το “eq” αλλά η εργονομία (συνδυασμός in / over) με ανατριχιάζει...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν θέλω να σας χαλάσω το όνειρο αλλά μου φαίνεται μεγάλη πατάτα :tdown:
Όσο για την εφαρμογή συμφωνώ με τον spcav - ανατρίχιασα σαν εξωγήινο γεννητικό όργανο μου φαίνεται :flipout:
-1
Αναμένω εντυπώσεις :popcorn:
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Καλά δεν είχαμε και όνειρο ότι θα είναι το νέο ιερό δισκοπότηρο της τεχνολογίας. Ουτε για 400 ευρώ είναι το είπαμε. Την υλοποίηση θέλουμε να δούμε κατά πόσο είναι επιτυχημένη γιατί σαν σύλληψη όντως λύνει προβλήματα..
Για αυτό είπαμε να μοιραστούμε το κόστος (αν εκδηλωθεί ενδιαφέρον από τόσα άτομα) και από εκεί και πέρα να μείνει με κλήρωση σε έναν από όλους. Δεν τον χαλάει νομίζω

Αν θέλετε να το κάνουμε για κάποιο άλλο ακουστικό που να αξίζει τον κόπο πολύ ευχαρίστως.
Π.χ Εγώ έχω το μυαλό μου κατά Audeze μεριά με το Μοbius.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το mobius φαίνεται πιο ενδιαφέρον ειδικά για τους Gamers.
Βέβαια αυτά τα ακουστικά είναι για την νεολαία , εγώ είμαι πολύ γέρος
για εκ μοντερνισμούς :grandpa:
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Μέχρι να βρεθούν 20 άτομα θα τα βάζεις στις μπύρες. :ADFADF1:
Ή ουίσκια. Δεν ξέρω σόρρυ δεν πίνω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και αν είναι τόσο φτηνά προσιτή και ακριβής αυτή η τεχνολογία, γιατί οι ΩΡΛ έχουν ακόμα απαρχαιωμενα συστήματα τύπου "πατα το κουμπι";
Too good to be true.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν αποκλείεται να έχει προέλθει η τεχνολογία τους από κάποια σχετική με τους ΩΡΛ έρευνα.

Πάντως εγώ το ομολογώ: Με τρώει η περιέργεια! :D
 

natna

Established Member
9 February 2011
215
Kαβάλα - Χαλκιδική
Όσες φορές χρησιμοποίησα με το κινητό, το tablet ή τον υπολογιστή τέτοιες εφαρμογές ακοογράμματος και EQ, ο ήχος ήταν χάλια. Θέλει πολλά δείγματα ανά μικρά συχνοτικά διαστήματα, ώστε να δουλέψει σωστά...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Πάντως και εγώ ανατρίχιασα λίγο με το π@πάρι που περιβάλλεται απο τάπα.Παρ'όλα αυτά μέσα και εγώ!

Σαν το ανέκδοτο με τον κυνηγο και την αρκούδα στο δάσος («πες την αλήθεια, δεν ήρθες για κυνήγι, ε;») 😋