mundial hybrid ERT ή μέσω ERT VR ή με κάποιο άλλο τρόπο σε Sony android tv;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NikosD

Established Member
20 April 2011
215

Καλησπέρα.

Από ότι έχω καταλάβει πρέπει να είσαι από τους παλαιότερους κατόχους της συγκεκριμένης TV που γράφουν εδώ.

Έχεις καταφέρει εσύ ή κάποιος άλλος να δει mundial μέσω της hybrid ERT ή μέσω ERT VR ή με κάποιο άλλο τρόπο, όπως το διαφημίζει η ΕΡΤ ;

Δηλαδή με επιλογή κάμερας την ώρα που δείχνει το ματς (live), στατιστικά του αγώνα, 180 μοίρες VR κτλ.

Εγώ πατώντας το κόκκινο κουμπί για την ενεργοποίηση του hybrid, δεν βλέπω τίποτα από όλα αυτά.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Sony KD XE9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα.

Από ότι έχω καταλάβει πρέπει να είσαι από τους παλαιότερους κατόχους της συγκεκριμένης TV που γράφουν εδώ.

Έχεις καταφέρει εσύ ή κάποιος άλλος να δει mundial μέσω της hybrid ERT ή μέσω ERT VR ή με κάποιο άλλο τρόπο, όπως το διαφημίζει η ΕΡΤ ;

Δηλαδή με επιλογή κάμερας την ώρα που δείχνει το ματς (live), στατιστικά του αγώνα, 180 μοίρες VR κτλ.

Εγώ πατώντας το κόκκινο κουμπί για την ενεργοποίηση του hybrid, δεν βλέπω τίποτα από όλα αυτά.

Καταρχήν έχεις ενεργοποιήσει το Hbbtv στην tv (Ρύθμιση καναλιού>Ψηφιακές ρυθμίσεις>Ρυθμιση αλληλεπιδραστικής εφαρμογής>Ναι);

ERT VR

Κατέβασε το apk...com-ert-vr-mobile1529035200.apk και εγκατάσταση μέσω X plore


με περιγραφή του αγώνα στα αγγλικά,Χερισμός από mouse / kb με touchpad ή εφαρμογή tvsideview
 
Last edited:

NikosD

Established Member
20 April 2011
215
Re: Sony KD XE9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καταρχήν έχεις ενεργοποιήσει το Hbbtv στην tv (Ρύθμιση καναλιού>Ψηφιακές ρυθμίσεις>Ρυθμιση αλληλεπιδραστικής εφαρμογής>Ναι);

ERT VR

Κατέβασε το apk...com-ert-vr-mobile1529035200.apk και εγκατάσταση μέσω X plore


με περιγραφή του αγώνα στα αγγλικά,Χερισμός από mouse / kb με touchpad ή εφαρμογή tvsideview
Ναι φυσικά και έχω ενεργοποιησει το Hbbtv και παιζει μια χαρα το Hbbtv, αλλά το Hbbtv δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο για το mundial από ότι έχω δει.

Τι περισσότερο έχει από το YouTube ας πούμε που μπορείς να δεις τα goal ή φάσεις μετά το παιχνίδι ;

Και το Youtube κάτι σαν Video on demand είναι.

Εντάξει το Hbbtv έχει υλικό και κάποια αφιερώματα σε προηγούμενα mundial, αλλά εμένα με ενδιέφεραν αυτά που γράφω επάνω.

Έψαξα στο Google Play και δεν μου έβγαλε την εφαρμογή μέσα από την TV.

Το smartphone που έχω είναι πολύ παλιό και έχει Android 4.4.4 οπότε ούτε εκεί μπαίνει η εφαρμογή.

Μου έδειξε μάλιστα πατώντας το link για το ERT VR πώς ούτε η TV ειναι συμβατή και για αυτό δεν προχώρησα.

Μετά το μήνυμα σου έβαλα με το χέρι την εφαρμογή και είμαι σε κατάσταση σοκ!

Δεν έχω ξαναδεί έτσι το ποδόσφαιρο ποτέ.

Αυτό που βλέπω όμως εκτός από αγγλικό σχολιασμό και την κεντρική γωνία θέασης ακριβώς στο μέσο του γηπέδου, όπου βλέπεις ακίνητος το γήπεδο έχει πολλά περίεργα σημεία:

1) Η θέση φαίνεται σαν να είσαι χιλιόμετρα από το γήπεδο, λες και είσαι στην οροφή ενος τριπλού διαζώματος και θέλεις κυαλια.

2) Έχει δύο οθόνες αριστερά και δεξιά που δείχνουν ακριβώς το ίδιο και δείχνει σε zoom εκεί που είναι η μπάλα.

Όταν υπάρχει φάση σε επανάληψη οι δύο οθόνες γίνονται μία και έρχονται στην μέση.

Γιατί δείχνουν το ίδιο ;

Δεν μπορεί να αλλάξει αυτό ;

3) Μπορώ να "προχωρήσω" μέσα στο γήπεδο με zoom ή άλλο τρόπο ;

4) Πώς μπορώ να έχω πρόσβαση στις 5 κάμερες που λέει η ΕΡΤ ;

5) Όταν μπεις μέσα στο live, το βελάκι από το sideview δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Αυτές είναι οι παρατηρήσεις/ ερωτησεις από τα πρώτα λεπτά αγώνα που είδα με αυτό τον τρόπο.

Ευχαριστώ και πάλι, γιατί πήρα θάρρος από το post σου και έβαλα με το χέρι την εφαρμογή!
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Δοκιμάζοντας την εφαρμογή σε tablet με android 5.0+ παίζει με αλλαγές σε κάμερες,zoom.

Άρα θέλουμε εφαρμογή apk που να είναι σχεδιασμένη για android tv.
 

NikosD

Established Member
20 April 2011
215
Καθώς ανακαλύπτω οτι η ΕΡΤ δεν πρόλαβε/ μπόρεσε να ενσωματώσει καμία λειτουργία από το ERT VR στην ERT Hybrid, το έψαξα από το http://fifaworldcup2018.ert.gr που θεωρητικά είναι το ίδιο.

Πράγματι, από το PC μπορώ να αλλάζω κάμερες την ώρα του αγώνα και να έχω πρόσβαση σε συγκεκριμένες φάσεις στην ροή και να βλέπω στατιστικά κτλ μέσω Chrome όλα αυτά και με ασύρματο Internet.

Δυστυχώς την ίδια ακριβώς στιγμή δοκιμάζω μέσω της Sony και με Opera και με Chrome και παρόλο που έχω ενσύρματο Internet, η εικόνα κάνει σπασίματα και τα menu αργούν πάρα πολύ.

Υποψιάζομαι ότι το video δεν είναι Hardware accelerated και πιέζεται πολύ ο επεξεργαστής (δυστυχώς δεν είναι θέμα σύνδεσης Internet)

Κάποια άλλη ιδέα/ εμπειρία για το θέμα ;
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Κι εγώ έβλεπα σπασίματα σε Chrome + Firefox. Όσο αστείο και να φανεί, την καλύτερη και ομαλότερη εικόνα σε android boxάκι την είχα με τον Microsoft Edge. Θυμήσου μόνο να έχεις το refresh rate στα 50fps για να μην έχεις πηδηματάκια.
 

zeronero

New member
11 February 2018
91
Όσοι έχετε την εφαρμογή στο κινητό ή το tablet, δοκιμάσατε να κάνετε cast την οθόνη στην TV;
 

NikosD

Established Member
20 April 2011
215
Εμένα το κινητό είναι πολύ παλιό με Android 4.4.4, όπως έγραψα και πιο πάνω και δεν μπορεί να εγκατασταθεί η ERT VR app.

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω live ούτε μέσα από το fifaworldcup2018.ert.gr με 4 browser του κινητού που το δοκίμασα (built-in, Chrome, Firefox, Edge).

Μου βγάζει μαύρο το πλαίσιο του αγώνα.