Κάμερα αυτοκινήτου (dash camera)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Λογω της κατάστασης που επικρατεί στους δρόμους και μετα απο ενα τροχαίο που είχα πέρυσι, στο οποίο δεν μπόρεσα να βρω το δίκιο μου, αποφάσισα να αγοράσω μια κάμερα για το παρμπρίζ του αυτοκινήτου για να μπορω να βιντεοσκοπώ τις διαδρομές.
Υπάρχει καποιο μέλος να προτείνει κάτι σχετικό και οικονομικό που να μπορω να αγοράσω;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
H απολύτως καλύτερη λύση. https://www.amazon.com/YI-1080P60-Dashboard-G-Sensor-Recording/dp/B01C89GCHU Τη χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παίρνει ρεύμα από την πρίζα 12V του πορτ μπαγκάζ.
Οση ώρα ψάχνω αυτήν εντόπισα ως μια καλη επιλογή.
Θέλω να σε ρωτήσω μερικά πραγματα.
1) Όταν λες ρεύμα απο πορτ παγκαζ τι εννοεις; Στα βίντεο που ειδα παίρνουν απο τον αναπτήρα. Πως εχεις πρόσβαση πισω;
2) Η νυχτερινή λήψη ειναι ικανοποιητική;
3) Εχει εσωτερική μνήμη ή θελει sd card?
4) Η τοποθέτηση στο παρμπρίζ ειναι μόνιμη ή μπορείς να την αλλάξεις θέση; Στο ξεκουμπωμα (για να μην την κλέψουν) ειναι εύκολο;
5) Σε αυτο το λινκ στο Αμαζόν αποφεύγω τελωνείο;
6) Η γωνία λήψης ειναι 165 μοίρες. Ειναι ικανοποιητική;
Συγνώμη για τις πολλές απορίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Οση ώρα ψάχνω αυτήν εντόπισα ως μια καλη επιλογή.
Θέλω να σε ρωτήσω μερικά πραγματα.
1) Όταν λες ρεύμα απο πορτ παγκαζ τι εννοεις; Στα βίντεο που ειδα παίρνουν απο τον αναπτήρα. Πως εχεις πρόσβαση πισω;
2) Η νυχτερινή λήψη ειναι ικανοποιητική;
3) Εχει εσωτερική μνήμη ή θελει sd card?
4) Η τοποθέτηση στο παρμπρίζ ειναι μόνιμη ή μπορείς να την αλλάξεις θέση; Στο ξεκουμπωμα (για να μην την κλέψουν) ειναι εύκολο;
5) Σε αυτο το λινκ στο Αμαζόν αποφεύγω τελωνείο;
6) Η γωνία λήψης ειναι 165 μοίρες. Ειναι ικανοποιητική;
Συγνώμη για τις πολλές απορίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

1. έχω πρίζα 12 V και πίσω όχι μόνο στον αναπτήρα.
2. Με επέκταση καλωδίου usb
3. Κάρτα microsd
4. Mόνιμη. Σχεδόν αδύνατη να ξεκολήσει η βεντούζα. ΠΟλύ δύσκολα ξεκουμπώνει, αλλά μπορείς να το καταφέρεις.
5. Δεν ξέρω εγώ από εκεί την πήρα χωρίς.
6. Υπερβολική, καλύτερα να ήταν στις 140 μοίρες.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
1. έχω πρίζα 12 V και πίσω όχι μόνο στον αναπτήρα.
2. Με επέκταση καλωδίου usb
Εχω και εγω μπριζα πισω. Πως έφτασες έως εκει;
Για την λήψη την νύχτα δεν μου είπες.
Και κάτι τελευταίο. Πολλοί πουλάνε την κάμερα συν την βάση για το παρμπρίζ έξτρα. Η συσκευασία δεν εχει μέσα και την βάση; Γιατιωεχω μπερδευτεί.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Οση ώρα ψάχνω αυτήν εντόπισα ως μια καλη επιλογή.
Θέλω να σε ρωτήσω μερικά πραγματα.
1) Όταν λες ρεύμα απο πορτ παγκαζ τι εννοεις; Στα βίντεο που ειδα παίρνουν απο τον αναπτήρα. Πως εχεις πρόσβαση πισω;
2) Η νυχτερινή λήψη ειναι ικανοποιητική;
3) Εχει εσωτερική μνήμη ή θελει sd card?
4) Η τοποθέτηση στο παρμπρίζ ειναι μόνιμη ή μπορείς να την αλλάξεις θέση; Στο ξεκουμπωμα (για να μην την κλέψουν) ειναι εύκολο;
5) Σε αυτο το λινκ στο Αμαζόν αποφεύγω τελωνείο;
6) Η γωνία λήψης ειναι 165 μοίρες. Ειναι ικανοποιητική;
Συγνώμη για τις πολλές απορίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Από το amazon.com θα πληρώσεις και τελωνείο. Για την συγκεκριμένη τελωνείο και μεταφορικά είναι 22 δολάρια, οπότε σύνολο θα πληρώσεις 72 δολάρια στο Amazon
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
εδώ και ένα χρόνο έχω μια φτηνη forever από το eshop.
https://www.e-shop.gr/forever-vr-200-car-video-recorder-p-PER.660841
Ήταν πολύ καλή ως τιμή καθώς δίνει και πίσω κάμερα στο πακέτο.
Απλά έχει σχετική στενή γωνία λήψης και όχι πολλές ευκολίες.
Αλλά για σχεδόν 30 ευρώ που έδωσα τότε ήταν καλά.
Θα πάει στο δεύτερο αυτοκίνητο και σήμερα μετά από πάρα πολύ ψάξιμο είμαι μεταξύ των τριών

α. την yi που έβαλε ο Βλάσης
β. την ulitra yi και
γ. μιά των viofo 119, 119s ή aukey dr02d

όλες αυτές έχουν εξαιρετική λήψη, όλες έχουν αντάπτορα καλώδια και βάσεις τοποθέτησης που σε καλύπτουν απόλυτα.
Τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ βίντεο δοκιμές υπάρχουν στο κανάλι του tehchmoan http://www.techmoan.com/what-is-the-best-dashcam/ που ένας από τους καλύτερους και σοβαρότερους reviewers στο νετ και τα έχω δει προσεκτικά όλα.

επίσης όλες οι κάμερες που ανέφερα υπάρχουν και στην Ελλάδα με λογική τιμή επιβαρύνσεων αν λάβει κανείς υπόψη τα τελωνεία ταχυδρομικά κλπ

οι διαφορές υπέρ κατά μεταξύ των yi και viofo που έχω βάλει είναι κύρια
το wifi και η μπαταρία αντί πυκνωτής και το πόσο είναι φανερή η κάμερα στο τζάμι αντίστοιχα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
1) Όταν λες ρεύμα απο πορτ παγκαζ τι εννοεις; Στα βίντεο που ειδα παίρνουν απο τον αναπτήρα. Πως εχεις πρόσβαση πισω;
2) Η νυχτερινή λήψη ειναι ικανοποιητική;
3) Εχει εσωτερική μνήμη ή θελει sd card?
4) Η τοποθέτηση στο παρμπρίζ ειναι μόνιμη ή μπορείς να την αλλάξεις θέση; Στο ξεκουμπωμα (για να μην την κλέψουν) ειναι εύκολο;
5) Σε αυτο το λινκ στο Αμαζόν αποφεύγω τελωνείο;
6) Η γωνία λήψης ειναι 165 μοίρες. Ειναι ικανοποιητική;


από την δική μου μελέτη εδώ και ένα δυό χρόνια:

1.Από αναπτήρα. Απλά κάποια αυτοκίνητα έχουν μπρίζα αναπτήρα πίσω όπως του Βλάση. Για πίσω όσες έχουν διπλή δίνουν μακρύ καλώδιο usb.
2. Εξαιρετική
3. θέλει sd κάρτα της καλύτερης ποιότητας άνω των 32 gb.
4. Όλες προσφέρουν βεντούζα ή αυτοκόλλητο 3Μ
5. Σε amazon .com χρεώνεσαι τελωνείοα
6. Ναι
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Εχω και εγω μπριζα πισω. Πως έφτασες έως εκει;
Για την λήψη την νύχτα δεν μου είπες.
Και κάτι τελευταίο. Πολλοί πουλάνε την κάμερα συν την βάση για το παρμπρίζ έξτρα. Η συσκευασία δεν εχει μέσα και την βάση; Γιατιωεχω μπερδευτεί.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ απλά. Το καλώδιο που δίνει η yi είναι από usb micro σε κανονικό usb, το οποίο βισματώνει πάνω σε μια πρίζα φόρτισης 2A https://www.skroutz.gr/s/6877070/OEM-FET-CAR-Charger-2A.html . Επομένως έβαλα μια επέκταση usb/usb και παίρνω το ρεύμα από πίσω.

Εκείνο που δεν βρήκα πώς λειτουργεί είναι να σταματά τη λειτουργία της, όταν κλείνω τη μηχανή του αυτοκινήτου. Τώρα το κάνω βγάζοντας το καλώδιο από την πρίζα.

Στη νυχτερινή λήψη δεν είναι τόσο λεπτομερής όπως στα κανονικά. Όλα όμως φαίνονται καθαρά και επιπλέον έχει καλό AWB. H κάμερα πάνττως φαινεται αρκετά πάνω στο παρμπρίζ.

πρόσεξε να πάρεις το ευρωπαικό κι όχι το κινεζικό μοντέλο, καθώς δεν έχει διαφορά μόνο στα μενού, αλλά και στη βεντούζα.

Τώρα πόσο χρήσιμο αξεσουάρ είναι η κάμερα;

Πολύ απλά στις 10 Μαίου με την πρωτοφανή καταιγίδα έχασα τον κινητήρα μου πάνω στην Αγίου Δημητρίου όταν τα νερά καβάλησαν το καπώ του ατοκινήτου ερχόμενα από το νοσοκομείο Άγιος Δημήτριος. Όταν αιτήθηκα αποζημίωση από την ασφαλιστική μου, υπήρξε επιφύλαξη αν διέσχισα αυτοσχέδιο ποτάμι ή αν με κάλυψαν τα νερά. Μόλις ανέφερα ότι είχα dashcam σε λειτουργία και αν θέλουν να δουν το βίντεο, ούτε καν ασχολήθηκαν και έδωσαν εντολή αποζημίωσης. Παλαιότερα σε ατύχημα που έγινε μπροστά μου, η Τροχαία όχι μόνο πήρε το βίντεο που της έδωσα, αλλά με πολυευχαρίστησαν και γι αυτό.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Πολύ απλά. Το καλώδιο που δίνει η yi είναι από usb micro σε κανονικό usb, το οποίο βισματώνει πάνω σε μια πρίζα φόρτισης 2A https://www.skroutz.gr/s/6877070/OEM-FET-CAR-Charger-2A.html . Επομένως έβαλα μια επέκταση usb/usb και παίρνω το ρεύμα από πίσω.

Εκείνο που δεν βρήκα πώς λειτουργεί είναι να σταματά τη λειτουργία της, όταν κλείνω τη μηχανή του αυτοκινήτου. Τώρα το κάνω βγάζοντας το καλώδιο από την πρίζα.

Στη νυχτερινή λήψη δεν είναι τόσο λεπτομερής όπως στα κανονικά. Όλα όμως φαίνονται καθαρά και επιπλέον έχει καλό AWB. H κάμερα πάνττως φαινεται αρκετά πάνω στο παρμπρίζ.

οι νυχτερινές στις κάμερες αυτές είναι ίσως οι καλύτερες νυχτερινές που μπορούν να υπάρξουν.
Οι μόνες που δεν φαίνονται στο παρμπριζ είναι αυτές τύπου σφήνας (πχ viofo)
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Εδω και 2 χρονια εχω αυτη. Αυστραλιανη εταιρεια με αριστη ποιοτητα κατασκευης ειδικα φτιαγμενη για να ειναι ΑΝΘΕΚΤΙΚΗ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ.

Ως γνωστον το μεγαλυτερο προβλημα σ αυτες τις καμερες ειναι η υψηλες θερμοκρασιες που εγκλωβιζονται στο ποανω μερος του μπαρμπριζ με αποτελεσμα ειτε να αλλοιωνεται η εικονα ειτε καποια στιγμη να τα παζουν τα ηλεκτρονικα.

Αριστο support στο φορουμ ,( θα βαρεθειτε να κανετε αναβαθμιση στα firmware) οτι ζητανε οι χρηστες το φτιαχνουν.

Χρειαζεται οπωσδηποτε και το πολωτικο φιλτρο για να μην εχετε αντανακλασεις απο το μπαρμπριζ. Το κουτι μεσα περιλαμβανει και καμια εικοσαρια αξεσουαρ. Θα βαρεθειτε να ξεπακεταρετε σακουλακια.

Δεν ειναι φθηνη. Αλλα δυστυχως το φθηνο και καλο εχει πεθανει προ πολλου!.

Σας λεω ειναι ψαγμενη οχι απο μενα αλλα απο ατομα που πρωτα κοιτανε την αξιοπιστια σε ενα πραγμα και μετα την τιμη.

Αν ψαχνετε για ποιοτητα χτυπηστε το. Ερχεται απο ευρωοη. Κανενα τελωνειο και νομιζω και μηδεν μεταφορικα.

https://streetguardian.info/sg9665gcv3



Υ.Γ. υποψιν στο ελλαδισταν ειναι αχρηστη γιατι απαγορευεται η καταγραφη σε δημοσιο δρομο. Ακομα και ολες οι καμερες που εχουν τα καταστηματα και οι πολυκατοικιες που κοιτανε δρομο απαγορευονται. Όποιος δικηγορος θελει να ασχοληθει μπορει να κανει απειρες καταγγελιες. Μας εφαγαν τα προσωπικα δεδομενα βλεπετε....
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Το μεσαιο κουμπι στο κεντρο ειναιντο πιο σημαντικο που ΔΕΝ εχουν οι αλλες καμερες: οταν δεις ενα συμβαν το πατας και εκεινο το πενταλεπτο το μεταφερει σε αλλο folder που δεν γινεται over write οταν γεμισει η καρτα.

Ετσι αντι να ψαχνετε ολοκληρη την καρτα για να βρειτε το συμβαν πατε στο folder ασφαλειας και το βρισκετε εκει.

Ειναι πολυ βολικο τα hard buttons. Επισης ενα απο τα κουμπια κλεινει το μικροφωνο.
Ωραιες οι ντζαινιες και τα touch και τα bluetooth με κινητα , αλλα οταν μιλαμε για αμαξι το κυριοτερο ειναι η ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ και η αξιοπιστια.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Τάσο συγνώμη που σου το λέω αλλά επειδή έχω υποθέσεις ως εμπλεκόμενος και ως τρίτος σε όλες τις υποθέσεις η καταγραφή δεδομένων λειτουργεί υποστηρικτικά. Δηλαδή αν κάποιος δώσει μια κατάθεση και μια εσύ με πειρεχόμενο εντελώς διαφορετικό, τότε η ύπαρξη δεδομένων εκ μέρους σου ενισχύει σε απόλυτο βαθμό τη θέση σου. Πολύ δύσκολα θα βρεθεί δικηγόρος αντιδίκου που να ζητήσει την εξαίρεση του υλικού και να ζητήσει τη χρήση αποκλειστικά μαρτυριών.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Κάμερα αυτοκινήτου (dash camera)

Το μεσαιο κουμπι στο κεντρο ειναιντο πιο σημαντικο που ΔΕΝ εχουν οι αλλες καμερες: οταν δεις ενα συμβαν το πατας και εκεινο το πενταλεπτο το μεταφερει σε αλλο folder που δεν γινεται over write οταν γεμισει η καρτα.

Ετσι αντι να ψαχνετε ολοκληρη την καρτα για να βρειτε το συμβαν πατε στο folder ασφαλειας και το βρισκετε εκει.

Ειναι πολυ βολικο τα hard buttons. Επισης ενα απο τα κουμπια κλεινει το μικροφωνο.
Ωραιες οι ντζαινιες και τα touch και τα bluetooth με κινητα , αλλα οταν μιλαμε για αμαξι το κυριοτερο ειναι η ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ και η αξιοπιστια.

και στη yi όταν τεθεί αυτόματα σε λειτουργία λόγω του g sensor το αρχείο που παράγεται δεν σβήνεται με κανένα τρόπο παρά μόνο μέσω της εφαρμογής από το τηλέφωνο. Οϋτε overrite ούτε delete από το μενού.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Κάμερα αυτοκινήτου (dash camera)

Το μεσαιο κουμπι στο κεντρο ειναιντο πιο σημαντικο που ΔΕΝ εχουν οι αλλες καμερες: οταν δεις ενα συμβαν το πατας και εκεινο το πενταλεπτο το μεταφερει σε αλλο folder που δεν γινεται over write οταν γεμισει η καρτα.

Ετσι αντι να ψαχνετε ολοκληρη την καρτα για να βρειτε το συμβαν πατε στο folder ασφαλειας και το βρισκετε εκει.

Ειναι πολυ βολικο τα hard buttons. Επισης ενα απο τα κουμπια κλεινει το μικροφωνο.
Ωραιες οι ντζαινιες και τα touch και τα bluetooth με κινητα , αλλα οταν μιλαμε για αμαξι το κυριοτερο ειναι η ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ και η αξιοπιστια.

ωραία κάμερα πάντως.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Εννοειται αυτη εχει και την λειτουργια για g sensor και motion sensor και ολα. Αλλα εχει ΚΑΙ το manual για την στιγμη που θες εσυ. Πολυ ωραιο feature.

Σου λεω ειναι ψαγμενη. Ψαξε βιντεακια στο youtube συγκριτικα με αλλες ακριβες καμερες να δεις βραδυνη εγγραφη κλπ. Νομιζα οτι ηταν μουφα. Καμια μουφα. Ειναι πραγματικοτητα.

Τι να σου οω...δικηγορος μου ειπε οτι μπορει να βρεις και τον μπελα σου κι απο πανω.

ΟΚμισως, αλλα προσωπικα θεωρω οτι σε κατι σοβαρο ,τραυματιαμο, θανατο κλπ σιγουρα θα μετρησει. Μπορει μαλιστα να λειτουργησει σαν ευκαιρια για να "ξυπνησει" το συστημα και να αλλαξουν τα δεδομενα. Δυστυχως σ αυτη τη χωρα πολλα πραγματα αλλαζουν μονο οταν συμβει κατι και οχι προληπτικα.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Με καρτα 128GB γραφει 16-17 ωρες. Εχω τρελες διαδρομες απο ταξιδια εξωτερικο. Την παιρνω μαζι και την κολλαω στο νοικιαρικο με αναπτηρα.

Στο δικο μου εχω περασει το καλωδιο μεσα απο την οροφη και την κολονα του οδηγου και μου το εχει συνδεσει ο ηλεκτρολογος απο ασφαλεια. Δεν μου αρεσει μπαινοβγαζω αναπτηρες και να φαινονται καλωδια.
 

karlos

Established Member
22 October 2010
236
Θεσσαλονίκη
Οικονόμου Τάσος:
Ριξα μια ματια στην κάμερα που πες αλλα δεν βρήκα τιμή και το σάιτ ειναι απο Αυστραλία. Πως και δεν πλήρωσες τελωνείο;

ΒΛΑΣΙΔΗΣ:
Όπως το καταλαβα το καλώδιο για να φτάσει πισω το πέρασες απο καποιο κανάλι που εγω δεν θα μπορέσω.
Κάτι ακόμα.
Όταν οδηγείς την νύχτα μπορείς την οθόνη της κάμερες βα την κλείνεις για να μην σε ενοχλεί;
Με την θερμοκρασία ειδικα το καλοκαιρι είχες θεμα;



Sent from my iPhone using Tapatalk