Chanell D Pure Music 3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Πόσο κάνει;
Πριν χρόνια ήταν από τους καλούς players για μακ.
Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή σε τι επίπεδο βρίσκεται σε σχέση με τους υπόλοιπους.
Προσωπικά μάλλον το προτιμούσα από το Αμάρα. Τότε αυτοί οι δυο υπήρχαν στην ουσία!
Είναι πλέον όμως πολύς ο καιρος και σίγουρα θα έχει αλλάξει πολύ και θα έχει πολλά νέα features που τότε δεν είχε!

Όπως και να έχει νομίζω πως το πρώτο βήμα για s/Ware player για μακ είναι το Α+. Που μάλλον θα είναι και πιο φτηνό από το pure music.
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
εκατο ευρω περιπου κανει,τον δοκιμαζω εδω και δυο μερες και μαλλον δεν πολυ μου κανει,
ενω εχει εξαιρετικο UI(συνεργαζεται με itunes)απετυχε να μου φορτωσει σωστα ολα τα αλμπουμς στην βιβλιοθηκη,
απο ηχο νομιζω ειναι εξαιρετικος.
Α+ εχω και εγω και ψαχνομαι για ισως κατι καλυτερο.
Δοκιμαζω ταυτοχρονα και τον Αμαρα κσι HQplayer,δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα νομιζω οτι τοσο ο Αμαρα οσο και ο HQplayer ηχητικα ειναι ανωτεροι απο τον A+.
 

GiAgLiOl

New member
30 June 2013
8
Καλημέρα.
Χρησιμοποιώ το Pure Music από το 2013 (αρχικά την έκδοση 2 και τώρα την έκδοση 3). Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα ήχου στο σύστημά μου και με βάση το προσωπικό μου γούστο είναι καλύτερο από ότι άλλο software έχω δοκιμάσει.

Τα αρχεία μου τα μετατρέπω σε m4a με το dBpoweramp Music Converter (πάρα πολύ γρήγορο κι εύκολο στην χρήση πρόγραμμα) κι έτσι χρησιμοποιώ την βιβλιοθήκη του iTunes κι όχι την βιβλιοθήκη του Pure Music (αναγκαστική επιλογή για χρήση flac αρχείων) που είναι τουλάχιστον περιοριστική για να μην πω προβληματική. Μάλλον αυτό ήταν και το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο φίλος nikos251. Σε κάθε περίπτωση το manual του Pure Music βοηθάει ενώ υπάρχουν και πολλές πληροφορίες στο:

http://www.channld.com/support-troubleshooting.html

όπου αναφέρει τι να κάνεις και τι όχι (όπως επίσης και πολλές καλές πληροφορίες/υποδείξεις σχετικά με το Computer Audio - δες στην επιλογή: «Getting Started with Computer Audio»).

Στις ρυθμίσεις του Pure Music επιλέγω το Enable Exclusive Access (”Hog” Mode) και το Native Integer Format Support.
Δεν χρησιμοποιώ Upsampling (το έχω απενεργοποιήσει και στο DAC μου) παρά μόνο όταν το κομμάτι είναι 176 kHz (σε αυτήν την περίπτωση από default γίνεται downsampling σε 88,2 kHz και το κομμάτι παίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα της κανονικής - δεν γνωρίζω εάν αυτό είναι πρόβλημα του DAC ή του Pure Music - και με το Upsampling γίνεται 192 kHz και παίζει σε κανονική ταχύτητα).
Για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τις ρυθμίσεις, μπορείς να δεις και πάλι το manual του Pure Music.

Μακράν ο κορυφαίος ήχος έρχεται επιλέγοντας την λειτουργία Less Is More. Για να μπορέσεις να την επιλέξεις πρέπει το Native Integer Format Support να μην είναι επιλεγμένο. Το πρόβλημα με το Less Is More είναι ότι δεν υπάρχει συνεχές playback και μόλις τελειώσει το τραγούδι που ακούς σταματά κι ο ήχος - πρέπει να επιλέξεις χειροκίνητα το επόμενο κομμάτι πατώντας το κουμπί «>>» του Less Is More. Αυτό δεν είναι κάτι το τρομερό όταν "κάθεσαι" για να ακούσεις την αγαπημένη σου μουσική, αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ακούς μουσική να παίζει συνεχόμενα στο background όταν εσύ κάνεις κάτι άλλο.

Σε διάφορα forum του εξωτερικού υπάρχει «διαμάχη» ανάμεσα σε Pure Music, Αmarra και Audirvana Plus, όπου φαίνεται ότι τα Pure Music και Audirvana Plus έχουν κορυφαία παρόμοια ποιότητα ήχου (αλλά με διαφορετικό ήχο - χροιά, κλπ.) και το ένα υπερισχύει του άλλου ανάλογα με το περιεχόμενο (ποιότητα και είδος μουσικού κομματιού), ενώ το Αmarra υπολείπεται των άλλων δύο.
Σε κάθε περίπτωση τα Pure Music, Αmarra και Audirvana Plus έχουν δωρεάν έκδοση για κάποια χρονική περίοδο, όπου μπορείς να τα δοκιμάσεις και να διαλέξεις αυτό που αρέσει σε εσένα.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.
 

GiAgLiOl

New member
30 June 2013
8
Ξέχασα να αναφέρω ότι το Pure Music έχει λειτουργία Streamthrough που επιτρέπει την χρήση του (με όλα τα χαρακτηριστικά βελτίωσης ήχου) σε όλες σχεδόν τις πηγές ήχου του υπολογιστή (Spotify, YouTube, ταινίες, κλπ.).
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Πολυ χρησιμες πληροφοριες ευχαριστω,τελικα εληξε η δοκιμαστικη εκδοση και δεν προχωρησα σε αγορα και ετσι εμεινα με Α+.
για ripping και μετατροπες και εγω dBpoweramp εχω(εξαιρετικο)