Θολούρα..

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι όλες μα όλες μου οι φωτογραφίες έχουν το μαύρο τους το χάλι.
Θαμπές χωρίς ίχνος οξύτητας, σχεδόν θα μπορούσε να τις χαρακτηρίσει κανείς out of focus.
Κι αυτό γίνεται είτε υπάρχει κίνηση είτε είναι απολύτως στατική φωτογραφία.
Ο εξοπλισμός είναι η 550D και οι φακοί μου tamron 17-50 2.8 vc και canon 70-200 f4 is .

Ανεβάζω -πολύ προσεκτικά- κι ένα μικρό δείγμα απο το ..χάλι μήπως και μπορέσετε να με βοηθήσετε να καταλάβω τι φταίει.

Εννοείται οτι έχω βγάλει με τον ίδιο εξοπλισμό φωτογραφίες εστιασμένες σωστά και με σωστή οξύτητα κάτι που πλέον δεν καταφέρνω..
 

Attachments

  • IMG_8367.jpg
    IMG_8367.jpg
    160.1 KB · Views: 204
  • IMG_8419.jpg
    IMG_8419.jpg
    120.5 KB · Views: 206
  • IMG_8462.jpg
    IMG_8462.jpg
    101 KB · Views: 200
  • IMG_8470.jpg
    IMG_8470.jpg
    220.2 KB · Views: 203
  • IMG_8479.jpg
    IMG_8479.jpg
    164.7 KB · Views: 204
  • IMG_8487.jpg
    IMG_8487.jpg
    112.8 KB · Views: 203

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,323
Αθήνα
Είναι πράγματι θολές, αλλά οι συνθήκες δεν επιτρέπουν συμπεράσματα. Στήσε την μηχανή απέναντι από κάποια επιφάνεια με υφή - π.χ. τοίχο με πέτρινη επένδυση, χοντρό ύφασμα - και τράβα κάμποσες σε κάποιες βασικές εστιακές με τέρμα ανοιχτό διάφραγμα και μερικές με πιο κλειστό. Πρέπει να έχεις γρήγορο χρόνο ή τρίποδο για να είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι κουνημένες. Αν την βάλεις σε τρίποδο κλείσε την σταθεροποίηση και βάλτην να τραβάει με τον χρονοδιακόπτη.

Μετά τα ξαναλέμε...
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,676
Around the world
Στις πολύ σωστές συμβουλές του Δημήτρη, θα προσθέσω τα εξής:

Μια και ουσιαστικά θα πρέπει να κάνεις κάποιες στημένες φωτογραφίσεις, βρες από Reviews σε ποιά διαφράγματα οι φακοί σου δίνουν την μέγιστη οξύτητα (συνήθως είναι στα μεσαία διαφράγματα) και απέφυγε τις οριακές τιμές διαφράγματος. ISO 100 και εστίαση στο manual mode. Με 1-2 δοκιμές και εναλλαγή φακών θα διαπιστώσεις αμέσως τι δεν πάει καλά
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δημήτρη θα κάνω τις δοκιμές που προτείνεις και θα επανέλθω.
Στέργιο και με τους δύο φακούς.
Costas θα το δοκιμάσω κι αυτό.
Νικόλα δεν εχω ενδείξεις οτι η μπαταρία έχει θέμα. Δουλεύει κανονικά χωρίς χαζά.

Το μόνο που μου είχε κάνει πρόσφατα είναι να μου κόβει το βίντεο σε ξεκάρφωτες στιγμές χωρίς να έχει παρέλθει το όριο χρόνου.
Και γι αυτόν το λόγο πέρασα το τελευταίο firmware. (τώρα που το σκέφτομαι τί πιθανότητες έχω το πρόβλημα να προέκυψε μετά την αναβάθμιση του firmware?)
 
σκέψη: υπάρχει περίπτωση να έχεις "φλου" ρύθμιση στο οφθαλμοσκόπιο και να βλέπεις ότι εστιάζεις σωστά αλλά ουσιαστικά η εστίαση να είναι αλλού?

Δε ξέρω αν είναι καν σωστό αυτό που είπα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
αν δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, υποθέτω είναι τραβηγμένες σε μεγάλα ανοίγματα f
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Θα το δοκιμάσω κι αυτό Βασίλη. Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί δεν βάζω χέρι σε τέτοιες ρυθμίσεις.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Σου είπα ότι φταίει η πρσβυωπία αλλά δεν με ακούς !!!:BDGBGDB55:
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Πρεσβυωπία έχω εγώ ρε χανούμι, όχι η κάμερα.
Αν κι εσυ πρέπει να γνωρίζεις καλύτερα σαν παν-αρχαιότερος :p
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,676
Around the world
Κάνε και έναν σωστό καθαρισμό στα κρύσταλλα των φακών σου και στις δοκιμές σου να βγάλεις τα φίλτρα UV (εαν έχεις).
Επίσης, όταν φωτογραφίζεις στο φυσικό φως να προτιμάς 1 ή 2 stop μειωμένη έκθεση. Αυτό θα σου 'σωσει' τις φωτογραφίες σου από καμμένα λευκά, δεν θα έχεις ξεπλυμένες λήψεις και στην επεξεργασία θα έχεις περισσότερα περιθόρια για να "ζωντανέψεις" την φωτογραφία σου.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Ούτε χούμορ δεν μπορούμε να κάνουμε εδώ μέσα... το μπουλινγκ πάει σύννεφο !!!!

Μήτσε μου άλλαξε το παρτάλι και πάρε κάτι κλύτερο. Την έχεις λιώσει...
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
θα βοηθούσε αν ανέφερες τις ρυθμίσεις σε κάθε φωτό... πράγματι μοιάζει να είναι θέμα εστίασης/ανοικτού διαφράγματος. Ένα καλιμπράρισμα ίσως βοηθήσει.
Επίσης αυτός ο συνεφιασμένος καλοκαιρινός καιρός ζορίζει αρκετά τους παλιότερους σένσορες με το μικρό δυν εύρος.