Τηλεόραση 43'"+ για άμεση αγορά!

ΝΕΝΗ

New member
19 June 2018
3
Καλησπέρα! Ενδιαφερόμαστε για άμεση αγορά 43'' τηλεόρασης έως 600 . Η απόσταση θέασης είναι περίπου 2,5m. -θα προτείνατε ίσως και περισσότερων ιντσών? Δε θέλουμε πάντως να ξεπερνάει τις 50'' λόγω πλαισίου επίπλου. Η προηγούμενη ήταν μια 42'' LG (42LN5200), της οποίας τα LEDS "τα έφτυσαν" μέσα σε 5 χρόνια και αποφασίσαμε πως δε συμφέρει να της κάνουμε service. Παρ' όλα αυτά, για τα 330 που είχαμε δώσει τότε, θεωρούμε ότι έκανε την απόσβεσή της και για όσο την είχαμε, μείναμε ευχαριστημένοι από την απόδοσή της -επομένως και από το συγκεκριμένο brand (χωρίς να είναι δεσμευτικό). Τη θέλουμε κυρίως για σειρές και ταινίες (υψηλής και χαμηλής ποιότητας), σκεφτόμαστε άμεσα για Netflix, μελλοντικά ίσως και για gaming. Παρακαλώ, μπορείτε να μας προτείνετε κάτι?
Ευχαριστούμε εκ των πρότερων! :)
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Ενδιαφερόμαστε για άμεση αγορά 43'' τηλεόρασης έως 600 . Η απόσταση θέασης είναι περίπου 2,5m. -θα προτείνατε ίσως και περισσότερων ιντσών? Δε θέλουμε πάντως να ξεπερνάει τις 50'' λόγω πλαισίου επίπλου. Η προηγούμενη ήταν μια 42'' LG (42LN5200), της οποίας τα LEDS "τα έφτυσαν" μέσα σε 5 χρόνια και αποφασίσαμε πως δε συμφέρει να της κάνουμε service. Παρ' όλα αυτά, για τα 330 που είχαμε δώσει τότε, θεωρούμε ότι έκανε την απόσβεσή της και για όσο την είχαμε, μείναμε ευχαριστημένοι από την απόδοσή της -επομένως και από το συγκεκριμένο brand (χωρίς να είναι δεσμευτικό). Τη θέλουμε κυρίως για σειρές και ταινίες (υψηλής και χαμηλής ποιότητας), σκεφτόμαστε άμεσα για Netflix, μελλοντικά ίσως και για gaming. Παρακαλώ, μπορείτε να μας προτείνετε κάτι?
Ευχαριστούμε εκ των πρότερων! :)
Με τέτοιο χρηματικό ποσο και με ρα 2.5 μετρα απόσταση πας για μια 49 μεσαίας κατηγοριας. Δες samsung σειρας 6xxx.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Τηλεόραση 43'"+ Για άμεση αγορά!

Η Samsung MU6100 είναι μια καλή λύση. Γενικά, καλύτερη από την τηλεόραση που θα αντικατασταθεί, ίσως όχι τόσο στο τηλεοπτικό.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Καλησπέρα! Ενδιαφερόμαστε για άμεση αγορά 43'' τηλεόρασης έως 600 . Η απόσταση θέασης είναι περίπου 2,5m. -θα προτείνατε ίσως και περισσότερων ιντσών? Δε θέλουμε πάντως να ξεπερνάει τις 50'' λόγω πλαισίου επίπλου. Η προηγούμενη ήταν μια 42'' LG (42LN5200), της οποίας τα LEDS "τα έφτυσαν" μέσα σε 5 χρόνια και αποφασίσαμε πως δε συμφέρει να της κάνουμε service. Παρ' όλα αυτά, για τα 330 που είχαμε δώσει τότε, θεωρούμε ότι έκανε την απόσβεσή της και για όσο την είχαμε, μείναμε ευχαριστημένοι από την απόδοσή της -επομένως και από το συγκεκριμένο brand (χωρίς να είναι δεσμευτικό). Τη θέλουμε κυρίως για σειρές και ταινίες (υψηλής και χαμηλής ποιότητας), σκεφτόμαστε άμεσα για Netflix, μελλοντικά ίσως και για gaming. Παρακαλώ, μπορείτε να μας προτείνετε κάτι?
Ευχαριστούμε εκ των πρότερων! :)

Καλώς ή κακώς, όλα τα στοιχεία που μας δίνετε συνηγορούν προς την Sony KD-55XE7096 εκτός βέβαια της διάστασης του επίπλου..

Η ποιότητα του υλικού που βλέπετε θα γίνεται όλο και καλύτερη με τον καιρό και το Netflix ήδη διατίθεται και σε 4Κ οπότε για να δείτε την μεγαλύτερη ανάλυση και την περισότερη πληροφορία που περιέχει η υπερυψηλή ευκρίνεια, πρέπει να πάρετε μεγαλύτερη οθόνη!

Σίγουρα η Samsung που πρότεινε ο Μιχάλης είναι πολύ αξιόλογος συμβιβασμός και όποια απο τις 2 και να πάρετε θα δείτε μεγάλη βελτιωση στην εικόνα, ιδιαίτερα όταν σβήνετε τα φώτα, αλλά εγώ θα σας προτείνω να πάρετε την καλύτερη που μπορείτε. -bye-
 

ΝΕΝΗ

New member
19 June 2018
3
Απάντηση: Re: Τηλεόραση 43'"+ για άμεση αγορά!

Καταρχάς, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

Νομίζω ότι για τον περιορισμένο χώρο του σαλονιού μας και τη μικρή, σχετικά, απόσταση καναπέ-τηλεόρασης είναι υπερβολή οποιαδήποτε διάσταση μεγαλύτερη των 50'' (εκτός του ότι δε θα χωράει λόγω πλαισίου επίπλου).

Ένας σημαντικός λόγος που κολλήσαμε με την LG είναι γιατί οποιοδήποτε αρχείο ταινίας/σειράς που βάλαμε να παίξει σε USB, έπαιζε πάντα όπως επίσης και οι υπότιτλοι (ίσως όλο αυτό ακούγεται αστείο ως επιχείρημα αλλά δεινοπάθησα με την -κατά τ' άλλα εξελιγμένη- Panasonic smart tv της μητέρας μου μέχρι να βρω υπότιτλους που έπαιζαν..).

Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποια μοντέλα που έχουμε καταλήξει:
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-kd-49xe7077saep-1199301.html (SONY KD-49XE7077SAEP) KAI
https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/174951-sony-kd49xe7005-49 (SONY KD-49XE7005) <- η συγκεκριμένη βγαίνει και σε 43''.

Πώς σας φαίνονται??

Ευχαριστώ και πάλι!!
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Τηλεόραση 43'"+ για άμεση αγορά!

Καταρχάς, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

Νομίζω ότι για τον περιορισμένο χώρο του σαλονιού μας και τη μικρή, σχετικά, απόσταση καναπέ-τηλεόρασης είναι υπερβολή οποιαδήποτε διάσταση μεγαλύτερη των 50'' (εκτός του ότι δε θα χωράει λόγω πλαισίου επίπλου).

Ένας σημαντικός λόγος που κολλήσαμε με την LG είναι γιατί οποιοδήποτε αρχείο ταινίας/σειράς που βάλαμε να παίξει σε USB, έπαιζε πάντα όπως επίσης και οι υπότιτλοι (ίσως όλο αυτό ακούγεται αστείο ως επιχείρημα αλλά δεινοπάθησα με την -κατά τ' άλλα εξελιγμένη- Panasonic smart tv της μητέρας μου μέχρι να βρω υπότιτλους που έπαιζαν..).

Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποια μοντέλα που έχουμε καταλήξει:
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-kd-49xe7077saep-1199301.html (SONY KD-49XE7077SAEP) KAI
https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/174951-sony-kd49xe7005-49 (SONY KD-49XE7005) <- η συγκεκριμένη βγαίνει και σε 43''.

Πώς σας φαίνονται??

Ευχαριστώ και πάλι!!
Να ξέρεις οτι τον καλύτερο media player τον έχει η samsung μετα η lg και τελευταια η sony.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΝΕΝΗ

New member
19 June 2018
3
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τηλεόραση 43'"+ για άμεση αγορά!

Να ξέρεις οτι τον καλύτερο media player τον έχει η samsung μετα η lg και τελευταια η sony.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να ξέρεις ότι προβληματίστηκα πολύ τώρα! :BDGBDGB53:
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Re: Τηλεόραση 43'"+ για άμεση αγορά!

Καταρχάς, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

Νομίζω ότι για τον περιορισμένο χώρο του σαλονιού μας και τη μικρή, σχετικά, απόσταση καναπέ-τηλεόρασης είναι υπερβολή οποιαδήποτε διάσταση μεγαλύτερη των 50'' (εκτός του ότι δε θα χωράει λόγω πλαισίου επίπλου).

Ένας σημαντικός λόγος που κολλήσαμε με την LG είναι γιατί οποιοδήποτε αρχείο ταινίας/σειράς που βάλαμε να παίξει σε USB, έπαιζε πάντα όπως επίσης και οι υπότιτλοι (ίσως όλο αυτό ακούγεται αστείο ως επιχείρημα αλλά δεινοπάθησα με την -κατά τ' άλλα εξελιγμένη- Panasonic smart tv της μητέρας μου μέχρι να βρω υπότιτλους που έπαιζαν..).

Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποια μοντέλα που έχουμε καταλήξει:
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-kd-49xe7077saep-1199301.html (SONY KD-49XE7077SAEP) KAI
https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/174951-sony-kd49xe7005-49 (SONY KD-49XE7005) <- η συγκεκριμένη βγαίνει και σε 43''.

Πώς σας φαίνονται??

Ευχαριστώ και πάλι!!

Μπορεί αυτές να έχουν μεγαλύτερη ανάλυση, να αποδίδουν την λεπτομέρεια και τα χρώματα πολύ καλύτερα απο την LG σας, αλλά έχουν panel του ίδιου τύπου, που σημαίνει ότι όταν σβήνετε τα φώτα, η συσκευή δεν μπορεί να αποδώσει σωστά το μαύρο και δεν έχει αρκετή αντίθεση για να δώσει μια αξιοπρεπή εικόνα. Αλλες οι απαιτήσεις απο 330 το 2013 και άλλο απο 500 το 2018.

Το πρώτο που πρέπει να κοιτάτε είναι για μια τηλεόραση με VA panel όπως η Samsung 50MU6100.