dali or polk?

french bulldog

New member
3 August 2017
29
γεια σας και παλι παιδια!
μετα τη βοηθεια σας για τηλεοραση,αγοραζοντας τη sony55 xe9005 και αγοραζοντας και το xbox να πω οτι χαρη στις γνωσεις σας
εμεινα πολυ ευχαριστημενος με τις επιλογες!ηρθε η ωρα να τολμησω να φτιαξω ενα συστημα ήχου 5.1!
οι επιλογες μου ειναι 3:
1.η πιο φθηνη κ μαλλον θα απορριφθει...polk audio tl1600

2.dali zensor1 με zensor vokal και zensor pico

3.polk audio s15 με polk s30 και polk t15
Σκοπος να απολαμβανουμε ταινιες και αθλητικα κατα 80%
ενισχυτές:[h=2]Yamaha RX-V483 ή Denon AVR-X1400H

τ.μ. σαλονιου δε μπορω να σας πω γτ ειμαστε σε φαση αναζητησης αλλου διαμερισματος.
παντως σε τιμες δε μπορω να ανεβω παραπανω και δε θελω ηχεια δαπεδου!επισης κατι τελευταιο.Ποια η διαφορα των zensor απο τα spektor..[/h]
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Δεν βάζεις και ένα budget συνολικό;

Από τους δυο ενισχυτές που είπες τον Denon. Από τις τρεις επιλογές ηχείων εγώ το βλέπω σαν 2-3-1 την επιλογή προτίμησης.
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
κοντα στα 1000e χωρις subwoofer το οποιο θα αγοραστει αργοτερα!για denon το εβλεπα κ γω πιο πολυ.
για ηχεια πιστευα οτι καλυτερη επιλογη ισως ηταν η σειρα polk signature αλλα για να προτεινεις dali κατι παραπανω απο γνωριζεις απο μενα!
ευχαριστω για την απαντηση!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
ΟΚ, απλά χωρίς subwoofer δεν νοείται Home Cinema, ειδικά αν μιλάμε για μικρά ηχεία βάσης. Τα S15 με τα Τ15 δεν ταιριάζουν. Είναι διαφορετικές σειρές. Τα Zensor έχουν το ίδιο voicing.

Εννοείται ότι μιλάμε για τις επιλογές όπως τις έχεις φτιάξει. Εγώ θα κοιτούσα άλλες παραλλαγές.
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
σ ευχαριστω για την παρατηρηση για τα polk!δεν το γνωριζα..θα το βαλω το sub αλλα δε θα βαλω τα πισω απ οτι φαινεται...
ισως κινηθω σε zensor 1 μπροστα με το zensor vokal το κανονικο ή Τ50 μπροστα κ ας ειναι δαπεδου τελικα με T30 κεντρικο...θα το μελετησω το θεμα!