Απαράδεκτη Cosmote

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Πρώτη Μαίου έλαβα ένα λογαριασμό της τάξεως των 80+ ευρώ από την cosmote.
Η γνωστή ιστορία, δεν αντιλήφθηκα πως τελείωσε το συμβολαιό μου και χρεώθηκα την φουλ τιμή. Πήγα σε ένα κατάστημα (Μεσογείων, Χολαργός) και ζήτησα να μειώσουν το ποσό και να ανανεώσω. Μου πρότειναν να κανω τηλεφωνική αίτηση στο τάδε τμήμα όπως και έκανα. Αφού πέρασαν 25 μέρες χωρίς να πάρω απάντηση, ξαναπήγα στο κατάστημα. Μου είπαν πως δεν μπορουν να κάνουν κάτι, να μιλήσω τηλεφωνικώς. Ξανα επικοινώνησα και μία ευγενέστατη κυρία μου ειπε θα το καταχωρήσει για «γρήγορη επικοινωνία». Αφού διαμαρτυρήθηκα για την προηγούμενη καταχώρηση ως «με το πάσο μας επικοινωνία» την ευχαρίστησα. Στις 31/5 ξαναπήγα στο μαγαζί και έκανα αίτηση διακοπής συμβολαίου. Μου είπαν πως ένας εκπρόσωπος θα επικοινωνήσει μαζί μου. Έλαβα επίσης ένα μήνυμα που το επιβεβαίωνε. Άμεσα έβγαλα την κάρτα από το κινητό και δεν την ξανα χρησιμοποίησα (αντικαταστάθηκε από άλλη). Την 1/6 έλαβα στο mail λογαριασμό (80+) για τον Ιούνιο. Ξαναπήγα στο κατάστημα μου είπαν μην ανησυχείτε θα επικοινωνήσουν εντος επτά ημερων.
Ερχόμαστε στο σήμερα. Αφού κανείς δεν επικοινώνησε (εννοείται πως έδωσα και το καινούργιο νούμερο) ξαναπήγα στο κατάστημα. Εκεί μου είπαν πως το καταχώρησαν για άμεση επικοινωνία. Μαντέψτε τι μήνυμα πήρα στο κινητό;;; Το ίδιο ακριβώς που είχα λάβει και στις 31/6. Συγκεκριμένα λένε και τα δύο « Το αίτημα πρόθεσης ακύρωσης έχει καταχωρηθεί επιτυχώς. Εντός 7 εργάσιμων ημερών ένας εκπρόσωπός μας θα επικοινωνήσει μαζί μας.» Παράλληλα κατάλαβα πως θα αφήσω τον μάταιο τούτο κόσμο προσπαθώντας να λήξω την συνεργασία μου με την cosmote.
Νιώθω κορόιδιο που απο το 97 δεν άλλαξα ποτέ πάροχο. Θεωρώ καταχρηστική την συνέχεια παροχής υπηρεσιών σε τιμή που δεν συμφώνησα. Και δεν τα έγραψα όλα για να μη σας κουράσω, Τον Μάιο έκανα πολλές προσπάθειες να επικοινωνήσω και ως απάντηση έπαιρνα πως το αίτημα μου το εξετάζει το οικονομικό τμήμα. Μάλλον θα είναι καινούργιος τρόπος να κρατάνε τους πελάτες....
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,918
127.0.0.1
Κάνε αίτηση να πας σε άλλο πάροχο να δεις για πότε θα επικοινωνήσουν από την Cosmote. :p
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Κάνε αίτηση να πας σε άλλο πάροχο να δεις για πότε θα επικοινωνήσουν από την Cosmote. :p
Το ξέρω Μιχάλη. Πήρα μία κάρτα να κάνω τη δουλειά μου στις 31/5 ελπίζοντας ακόμη σε λύση. Τώρα φυσικά θα κάνω αυτό που λες. Αλλά όχι για να επικοινωνήσουν πια.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,918
127.0.0.1
E, δεν θα πας σε κάποιον ούτως ή άλλος;
Κάνε αίτηση και με το που σε παίρνουν από την Cosmote τους τα χώνεις :D
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Παίρνουμε το ανέκδοτο με την αρκούδα και τον κυνηγο («πες την αλήθεια, δεν έρχεσαι για κυνήγι στο δάσος») και βάζουμε όπου αρκούδα Cosmote, όπου κυνηγο PanMan και όπου δάσος κατάστημα Cosmote 😋
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Λοιπόν. Με πήρε σήμερα μια κυρία η οποία μου είπε ότι αν δεν εξοφλήσω τους δύο λογαριασμούς θα είμαι για πάντα συνδρομητής τους. Της εξήγησα ότι μπορουν να διεκδικήσουν όπως νομίζουν αυτά που θεωρούν ότι τους χρωστάω αλλά θέλω άμεση λήξη της παροχής από την πλευρά τους των υπηρεσιών. Μου είπε πως δεν είναι δυνατόν, δεν την αφήνει το σύστημα!!! Θα τρελλαθώ. Δεν υπάρχει τρόπος να πάψουν να μου προσφέρουν μονομερώς και να χρεώνουν τις υπηρεσίες τους!!!! Επιτρέπεται αυτό παίδες;;;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Προφανώς και δεν μπορούν να σου παρέχουν με το ζόρι υπηρεσίες από τη στιγμή που έχει λήξει η συμβατική περίοδος και έχεις ζητήσει διακοπή.

Το ότι δεν έχεις πληρώσει, δεν έχει καμία σημασία (απλώς είναι στημένο το σύστημα τους έτσι για να εισπράττουν οτι μπορούν περισσότερο).

Στείλε μια επιστολή και ανέφερε από ποτε και πως (btw οι τηλ. συνομιλίες καταγράφονται από τους ίδιους όποτε μπορείς να τις επικαλεστείς) έχεις ζητήσει διακοπή και το πιθανότερο είναι ότι θα τη διαβάσει κάποιος εκτός «συστήματος αυτόματων απαντήσεων» που έχεις εγκλωβιστει τωρα και θα σου πιστωσουν σχεδόν όλο το ποσο που έχεις ήδη χρεωθεί και θα βγει άκρη.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Προφανώς και δεν μπορούν να σου παρέχουν με το ζόρι υπηρεσίες από τη στιγμή που έχει λήξει η συμβατική περίοδος και έχεις ζητήσει διακοπή.

Το ότι δεν έχεις πληρώσει, δεν έχει καμία σημασία (απλώς είναι στημένο το σύστημα τους έτσι για να εισπράττουν οτι μπορούν περισσότερο).

Στείλε μια επιστολή και ανέφερε από ποτε και πως (btw οι τηλ. συνομιλίες καταγράφονται από τους ίδιους όποτε μπορείς να τις επικαλεστείς) έχεις ζητήσει διακοπή και το πιθανότερο είναι ότι θα τη διαβάσει κάποιος εκτός «συστήματος αυτόματων απαντήσεων» που έχεις εγκλωβιστει τωρα και θα σου πιστωσουν σχεδόν όλο το ποσο που έχεις ήδη χρεωθεί και θα βγει άκρη.
Μα θα την βρω την άκρη. Δεν αντέχω τον παραλογισμό καθ'ως και το πως επιτρέπεται να λειτουργούν έτσι. Της έλεγα " Μα σοβαρά αν δεν σας πληρώσω τα 80 ευρώ θα με χρεώνεται (υπέρμετρα) υπηρεσίες που δεν επιθυμώ μέχρι να πεθάνω" και μου απαντούσε δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ρωτούσα ποιός μπορεί;;; Και μου έλεγε "Θα πρέπει να μιλήσετε με το τμήμα λογαριασμών για να εξοφλήσετε"... Που είναι ο κράτος;;;;;;;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μανουριαζεις έτσι.

Που να έμπλεκες και με καμία Wind δλδ...

Εταιρία είναι και ειδικά επειδή ειναι τεράστια και στημένη σαν δημόσιο, θα ακολουθήσει μέχρι αηδίας τις γραφειοκρατικές διαδικασίες τις οι οποίες είναι στημένες έτσι ώστε, μεταξύ άλλων, να μην μένουν ανεξόφλητοι λογαριασμοί (ανεξαρτητως αν καλώς ή κακώς εκδόθηκαν)

Εσυ πάλι, όσο ακολουθείς το σύστημα επικοινωνίας τους που είναι στημένο χαοτικά, θα πηγαίνεις σαν το μπαλάκι.

Όταν ασχοληθεί κάποιος με πραγματική αρμοδιότητα (βλ. Επιστολή) θα βγει άκρη.

Και στην τελική, με ξεχνάμε ότι, όπως ως πολίτες έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν έτσι και σαν καταναλωτές έχουμε τις εταιρίες που μας αξίζουν.

Αν δλδ δεν κοιτάγαμε να βρούμε τον πάροχο που θα είναι 3 λεπτά φτηνότερος από τον άλλον και δεν ασχολούμασταν με εικονικές αιτήσεις φορητότητας κλπ, θα είχαμε πιθανώς μια πιο υγιή αγορά και κατά συνέπεια πιο σοβαρές εταιρίες.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μανουριαζεις έτσι.

Που να έμπλεκες και με καμία Wind δλδ...

Εταιρία είναι και ειδικά επειδή ειναι τεράστια και στημένη σαν δημόσιο, θα ακολουθήσει μέχρι αηδίας τις γραφειοκρατικές διαδικασίες τις οι οποίες είναι στημένες έτσι ώστε, μεταξύ άλλων, να μην μένουν ανεξόφλητοι λογαριασμοί (ανεξαρτητως αν καλώς ή κακώς εκδόθηκαν)

Εσυ πάλι, όσο ακολουθείς το σύστημα επικοινωνίας τους που είναι στημένο χαοτικά, θα πηγαίνεις σαν το μπαλάκι.

Όταν ασχοληθεί κάποιος με πραγματική αρμοδιότητα (βλ. Επιστολή) θα βγει άκρη.

Και στην τελική, με ξεχνάμε ότι, όπως ως πολίτες έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν έτσι και σαν καταναλωτές έχουμε τις εταιρίες που μας αξίζουν.

Αν δλδ δεν κοιτάγαμε να βρούμε τον πάροχο που θα είναι 3 λεπτά φτηνότερος από τον άλλον και δεν ασχολούμασταν με εικονικές αιτήσεις φορητότητας κλπ, θα είχαμε πιθανώς μια πιο υγιή αγορά και κατά συνέπεια πιο σοβαρές εταιρίες.

H αλήθεια είναι πως δεν τα πάω καλά με τον παραλογισμό για αυτο ο εκνευρισμός. Για να ήμουν στην cosmote προφανώς δεν κοιτούσα για πάροχο που να ήταν 3 λεπτά φθηνότερος.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
H αλήθεια είναι πως δεν τα πάω καλά με τον παραλογισμό για αυτο ο εκνευρισμός. Για να ήμουν στην cosmote προφανώς δεν κοιτούσα για πάροχο που να ήταν 3 λεπτά φθηνότερος.

Προφανώς δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά για τα 3 Σεντς κλπ.

Αυτό που είπα (με αφορμή το θέμα σου και όχι αναγκαστικά σαν απαντηση σε αυτό) είναι ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας.

Μπορεί εσυ να μην κοιταξες τα 3 Σεντς αλλά κάποια εκατομμύρια άλλοι τα κοιτάνε (καλώς ή κακώς / δικαίωμα τους) με αποτέλεσμα να έχουμε εταιρίες σαν την Wind (η οποία θα κοιταζε να σου χρεώσει επίτηδες παραπάνω (όπως είχε κατηγορηθεί ότι έκανε παλιότερα με χρόνοχρεώσεις κλπ) και όχι λόγω χαοτικων διαδικασιών, όπως η Cosmote).

Από την προ 2ετιας περίπου εμπειρία μου πάντως, αν θες σοβαρή εξυπηρέτηση πας σε Vodafone. Αλλά έχεις θέματα λόγω όχι σύγχρονης υποδομής δικτύου.

Αν θες χώμα τιμές αλλά εξυπηρέτηση επιπέδου λαχαναγοράς πας σε Wind.

H Cosmote είναι η ενδιάμεση λύση με βασικό μειονέκτημα το στήσιμο στυλ δημοσίου.

Διαλέγεις και παίρνεις.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μανουριαζεις έτσι.

Που να έμπλεκες και με καμία Wind δλδ...

Εταιρία είναι και ειδικά επειδή ειναι τεράστια και στημένη σαν δημόσιο, θα ακολουθήσει μέχρι αηδίας τις γραφειοκρατικές διαδικασίες τις οι οποίες είναι στημένες έτσι ώστε, μεταξύ άλλων, να μην μένουν ανεξόφλητοι λογαριασμοί (ανεξαρτητως αν καλώς ή κακώς εκδόθηκαν)

Εσυ πάλι, όσο ακολουθείς το σύστημα επικοινωνίας τους που είναι στημένο χαοτικά, θα πηγαίνεις σαν το μπαλάκι.

Όταν ασχοληθεί κάποιος με πραγματική αρμοδιότητα (βλ. Επιστολή) θα βγει άκρη.

Και στην τελική, με ξεχνάμε ότι, όπως ως πολίτες έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν έτσι και σαν καταναλωτές έχουμε τις εταιρίες που μας αξίζουν.

Αν δλδ δεν κοιτάγαμε να βρούμε τον πάροχο που θα είναι 3 λεπτά φτηνότερος από τον άλλον και δεν ασχολούμασταν με εικονικές αιτήσεις φορητότητας κλπ, θα είχαμε πιθανώς μια πιο υγιή αγορά και κατά συνέπεια πιο σοβαρές εταιρίες.

O πελάτης διεκδικεί την καλύτερη τιμή είναι 10.000 ετών αυτή η διαδικασία. Επειδή έφτιαξαν ένα σύστημα που για να σου κάνουν καλύτερη τιμή πρέπει να κάνεις αίτηση φορητότητας, είναι φυσικό όλοι να προσπαθούν με αυτό τον τρόπο να διεκδικήσουν, τιμή. Δεν μιλάμε για ένα προιόν πρεστίζ που θα πληρώσεις το κάτι παραπάνω για "φίρμα".

Και εγώ είχα νευριάσει πριν κάποιο καιρό γιατί επί 20 χρόνια πληρώνω στην ώρα μου σταθερά ποτέ δεν έκανα παράλογα πράγματα να τους δημιουργώ προβλήματα.
Παράληλα είχα και μια σύνδεση Vodafone, που εκεί ήταν πιο επαγγελματίες οι υπεύθυνοι, σε αναλαμβάνει προσωπικά ένας εκπρόσωπος μέχρι να λυθεί όποιο πρόβλημα έχεις.

Σίγουρα είναι τεράστιος ο όγκος υποθέσεων που πρέπει να λύνουν οι εργαζόμενοι, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μπαίνει ως παράγοντας εξυπηρέτησης και ο τίμιος και σωστός πελάτης με μια βαθμολογία που θα του δίνεται αν εξοφλεί έγκαιρα, πόσα χρόνια είναι πελάτης, αν δημιουργεί προβλήματα κλπ.

Οι εταιρίες πάντως λειτουργούν ως τραστ, και κανονικά θα έπρεπε να υπάρξουν ποινές για αυτό.
 

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Προσπάθησε να στέλνεις μειλ στο "επικοινωνήστε μαζί μας", πρώτον γιατί εχεις γραπτά την επικοινωνία και δεύτερον γιατι σε αναλαμβάνει ενας εκπρόσωπος.

Εγω μετα απο ανανέωση και έπειτα απο. 2 μήνες αυξήθηκε το ποσο κατα 20 ευρώ, επι 2 μηνες κανεις δεν ήξερε το γιατι. Όπου φυσικά ημουν υποχρεωμένος να πληρώνω. Η ιστορία ξεκίνησε Φεβρουάριο και έληξε Αύγουστο!!!! Έπειτα απο απειλή με νομικές διαδικασίες.

Υπομονή!
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Προσπάθησε να στέλνεις μειλ στο "επικοινωνήστε μαζί μας", πρώτον γιατί εχεις γραπτά την επικοινωνία και δεύτερον γιατι σε αναλαμβάνει ενας εκπρόσωπος.

Εγω μετα απο ανανέωση και έπειτα απο. 2 μήνες αυξήθηκε το ποσο κατα 20 ευρώ, επι 2 μηνες κανεις δεν ήξερε το γιατι. Όπου φυσικά ημουν υποχρεωμένος να πληρώνω. Η ιστορία ξεκίνησε Φεβρουάριο και έληξε Αύγουστο!!!! Έπειτα απο απειλή με νομικές διαδικασίες.

Υπομονή!
Ευχαριστώ! Μήπως μπορείς να μου πεις που το βρίσκω αυτο; (Επικοινωνηστε μαζι μας)
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Εμενα παντως που μου ηρθε ο λογαριασμος αυξημενος κατα 15% μετα την ανανεωση συμβολαιου, επικοινωνησα μαζι τους μεσω μια εφαρμογης στο κινητο, μετα απο 10 λεπτα με καλεσε ο "προσωπικος συμβουλος" και με ενημερωσε οτι ηταν ενα "συστημικο" λαθος. **
Μου επιστραφηκε (πιστωθηκε) αυτο το 15% στον επομενο λογαριασμο. Θεωρω top την εξυπηρετηση της vodafone, χωρια που νομιζω τουλαχιστον οτι - εχω και σουπερ προσφορα:
3 κινητα με 5,5gb data το καθε ενα (και αλλες "κλασσικες" παροχες)
1 σταθερο με 6 ωρες δωρεαν προς ολα τα κινητα συν τα απεριοριστα αστικα & υπεραστικα και 50αρα (κλειδωνω στα 50) VDSL, πακετο ολα για 126 ευρα


** Ολιγον poυSτια ίσως αν δεν το εβλεπα μια χαρα θα ετρεχε το λαθος
 

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Στην κεντρική σελιδα της cosmote, στημ κατηγορία υποστήριξη, κατω κατω.
Ευχαριστώ! Μήπως μπορείς να μου πεις που το βρίσκω αυτο; (Επικοινωνηστε μαζι μας)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
με την προοπτική αρχές Σεπτέμβρη να λήξει το "προνομιακό " συμβόλαιο με την cosmote τί θα πρέπει να κάνω?

θέλω να συνεχίσω μ αυτούς αλλά σε "αντίστοιχα οικονομικά" επίπεδα
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Εκείνο που μπορείς να κάνεις άμεσα πέρα από την επικοινωνία είναι μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ αναφέροντας όλο το ιστορικό.

Αλλά θα σταθώ κάπου αλλού χωρίς αυτό να απευθύνεται προσωπικά στον φίλτατο. Στην Ελλάδα δεν έχουμε μάθει να διαχειριζόμαστε έγκαιρα τις υποθέσεις μας και περιμένουμε πάντα κάποιον να μας τα θυμίζει όλα. Το ραντεβού μας στο γιατρό, το ΚΤΕΟ, το service, τις υποχρεώσεις μας στην Εφορία , τους λογαριασμούς κλπ.

Όταν υπογράφουμε ένα συμβόλαιο (όσο κακογραμμένο και αν είναι) πρέπει πάντα να διαβάζουμε τους όρους , να ξέρουμε τι αγοράζουμε, τι υποχρεώσεις έχουμε καθώς και την ακριβή χρονική διάρκεια δέσμευσης. Όλα τα συμβόλαια σταθερής και κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα έχουν μια συγκεκριμένη αρχική χρονική διάρκεια (μεταξύ 12-24 μηνών) κατά την οποία ο συνδρομητής απολαμβάνει μια συμφωνημένη τιμή προσφοράς. Κρατάμε πάντα τις ημερομηνίες αυτές για να ξέρουμε πότε θα κινηθούμε. Δόξα το Θεό, στην εποχή μας είναι πολύ εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο.

Όταν το συμβόλαιο πλησιάζει στην λήξη του θα πρέπει μόνοι μας να κινηθούμε για να δούμε τι επιλογές έχουμε χωρίς να περιμένουμε κατ' ανάγκη πρόταση από τον πάροχο. (Μπορεί να γίνει μπορεί και όχι). Για τα συμβόλαια κινητής τηλεφωνίας θα πρέπει να κινηθούμε ένα μήνα πριν την λήξη τους ενώ για τα αντίστοιχα σταθερής & internet μερικές μέρες πριν (δείτε και το νέο κανονισμό για την φορητότητα που αναφέρθηκε παραπάνω..). Μην περιμένουμε να λήξουν τα συμβόλαιά μας και μετά να κάνουμε παράπονα οτι αυξήθηκαν οι τιμές. Είναι για το συμφέρον μας να κινούμαστε άμεσα.