LG SJ810V: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimtheod2

New member
5 December 2011
50
Καλησπέρα. Κάτοχος της τηλεόρασης στις 49 ιντσες (LG SJ810V) εδώ και λίγες μέρες σε μια μάλλον βιαστική αγορά. Παρακολουθώντας αγώνες του μουντιάλ στην Ερτ, κατά την οριζόντια μετακίνηση της τηλεοπτικής κάμερας στα πλάνα του αγωνιστικού χώρου, παρατηρώ στιγμιαία κάποιες μόλις ορατές κάθετες γραμμές διαμέτρου περίπου 5 cm,με την μορφή της μειωμένης φωτεινότητας σε σχέση με την υπόλοιπη οθόνη. Έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο κάποιος άλλος? Επίσης,σε αρκετά video σε youtube και σε ταινίες σε dvd player έχω θέμα με τον ήχο και συγκεκριμένα με την απόδοση των φωνών των πρωταγωνιστών. Σε video πχ του madmax στο youtube σε κάποια σημεία οι φωνές των πρωταγωνιστών δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου, σε αντίθεση με την μουσική και τα ηχητικά εφέ, ακόμα και αν έχω επιλέξει την λειτουργία καθαρότητας φωνής. Έχω παρατηρήσει επίσης και θέματα με ασυμμετρία της φωτεινότητας της οθόνης κατά την αλλαγή των καναλιών και την μη ομοιόμορφη κατανομή του μαύρου όταν είναι μαύρη ολόκληρη η οθόνη και ένα σημείο φωτεινό (π.χ σε ραδιοφωνικό πρόγραμμα). Για το τελευταί0ο θέμα επικοινώνησα με την lg και μου είπαν πως είναι θέμα της τεχνολογίας της τηλεόρασης. Να προσθέσω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει την τηλεόραση σε bluray ούτε και σε παιχνίδια τα οποία δεν με ενδιαφέρουν. Η αγορά έγινε για παρακολούθηση ποδοσφαιρικών αγώνων και ταινιών σε dvd player προς το παρόν.Στο σκρουτζ το συγκεκριμένο μοντέλο έχει πολύ καλές εώς άριστες κριτικές και προβληματίζομαι κατά πόσον έχω ελαττωματικό κομμάτι ή φταίω εγώ στο πως αξιολογώ την τηλεόραση. Οποιαδήποτε βοήθεια/γνώμη/εμπειρία πάνω στα παραπάνω θέματα είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Reviews :

55"...[benchmark.pl]...LG 55SJ810V test...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2017?p=1057951419&viewfull=1#post1057951419


55"...[rtvmaniak.pl]...LG 55SJ810V test...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2017?p=1058005770&viewfull=1#post1058005770


-----------------------------

dimtheod2 αυτό το θέμα με τις κάθετες γραμμές λέγεται vertical banding.

Η SJ810 έχει Edge LED οπίσθιο φωτισμό στην κάτω πλευρά του panel οπότε φωτίζει σε λωρίδες από κάτω προς τα πάνω, και σε συνδυασμό με τo IPS panel (που είναι ένα πιο "τρύπιο" πάνελ από τον τύπο VA) παρατηρείς αυτές τις ανομοιομορφίες.

Βρες το ρυθμιστικό του local dimming και βάλτο στο χαμηλό ή κλείστο.

Δεν έχεις ελλατωματικό κομμάτι ,απλώς σε χώρο με χαμηλό φωτισμό φαίνονται έντονα τα μειονεκτήματα του IPS panel και της μέτριας υλοποίησης του οπίσθιου φωτισμού.

Οι κριτικές πιθανόν να γίνονται από χρήστες χωρίς εμπειρία και ίσως να είναι και biased.

Για τη χρήση που περιγράφεις καλύτερη επιλογή θα ήταν μια tv με VA panel και 100Hz με MCFI.
 
Last edited:

dimtheod2

New member
5 December 2011
50
Reviews :

55"...[benchmark.pl]...LG 55SJ810V test...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2017?p=1057951419&viewfull=1#post1057951419


55"...[rtvmaniak.pl]...LG 55SJ810V test...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2017?p=1058005770&viewfull=1#post1058005770


-----------------------------

dimtheod2 αυτό το θέμα με τις κάθετες γραμμές λέγεται vertical banding.

Η SJ810 έχει Edge LED οπίσθιο φωτισμό στην κάτω πλευρά του panel οπότε φωτίζει σε λωρίδες από κάτω προς τα πάνω, και σε συνδυασμό με τo IPS panel (που είναι ένα πιο "τρύπιο" πάνελ από τον τύπο VA) παρατηρείς αυτές τις ανομοιομορφίες.

Βρες το ρυθμιστικό του local dimming και βάλτο στο χαμηλό ή κλείστο.

Δεν έχεις ελλατωματικό κομμάτι ,απλώς σε χώρο με χαμηλό φωτισμό φαίνονται έντονα τα μειονεκτήματα του IPS panel και της μέτριας υλοποίησης του οπίσθιου φωτισμού.

Οι κριτικές πιθανόν να γίνονται από χρήστες χωρίς εμπειρία και ίσως να είναι και biased.

Για τη χρήση που περιγράφεις καλύτερη επιλογή θα ήταν μια tv με VA panel και 100Hz με MCFI.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να υποθέσω πως οι τηλεοράσεις με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις ξεφεύγουν οικονομικά; Έχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο κοντά στα 700 ευρώ που θα με κάλυπτε καλύτερα; Αν υπάρχει βέβαια.
Με το local dimming έπαιξα όπως κ με πολλές ρυθμίσεις εικόνας κ ήχου αλλά δεν έχω καταφέρει να φέρω την εικόνα κ τον ήχο στα μέτρα μου. Ενώ ενθουσιάστηκα από κάποιες σκηνές βλέποντας σε dvd το the force awakens (πραγματικά η κίνηση και το 3d effect σε ορισμένα σημεία της ταινίας ήταν εντυπωσιακά) με το blade runner 2049 απογοητεύτηκα. Μια samsung 32άρα 3ετίας που έχω (j5500 αν θυμάμαι σωστά) μπορεί να μην έχει όλα αυτά τα καλούδια των ρυθμίσεων της lg αλλά θεωρώ πως έχει καλύτερη απόδοση στις σκιές κ το χρώμα/τονικότητα του δέρματος.Επίσης, σε χαμηλό φωτισμό όταν κάνω αλλαγή καναλιών παρατηρώ πως το δεξιό 1/5 της οθόνης κάποιες φορές είναι πιο φωτεινό από την υπόλοιπη οθόνη. Από την στιγμή που δεν επηρεάζεται η τηλεθέαση από αυτό μάλλον είμαι ψυχαναγκαστικός αλλά με την samsung δεν είχα τέτοια θέματα. Ακόμα κ στον ήχο μου φάνηκε πιο ισορροπημένη η samsung παρόλο που δεν έχει τρισδιάστατο ήχο όπως η lg.
Όσον αφορά τις κριτικές ήταν οι περισσότερες σε αριθμό για 49αρα tv όσο έψαξα στο σκρουτζ και με βαθμολογία 4.9 στα 5. Δεν μπορώ να καταλάβω πως είχε 999 ευρώ αρχική τιμή στα mediamarkt. Μου φαίνονται πολλά.
 
Last edited:

macfan

New member
8 November 2007
5
Έχω στην κατοχή μου εδώ και 5 μήνες μια LG SJ810av 65'' η οποία παρουσιάζει vertical banding σχεδόν στην μέση του panel. Είναι αρκετά ενοχλητικό κυρίως σε γκρι φόντο ή σε αγώνες ποδοσφαίρου. Το καλύπτει η εγγύηση της LG γνωρίζει κάποιος.?