Software for new home server

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Θέλω να φτιάξω έναν καινούργιο server για το σπίτι γιατί το QNAP TS-421 τίγκαρε. Οσον αφορά το θέμα του λειτουργικού, είμαι μεταξύ των:

1) Win Server OS 2016
2) FreeNAS
3) Openmediavault

Ποιό εκ των τριών προτείνετε και γιατί?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Θεωρω οτι δεν χρειάζεται να εχεις και δευτερο κλειστο/linux λειτουργικο.

Προτείνω να πας σε Home Server (εκδοση αδιάφορη)
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
είμαι με openmediavault αν και έχω χρησιμοποιήσει και το freenas.

active και τα δύο με πολύ καλή υποστήριξη.

προτιμώ το openmediavault λόγω linux, βασισμένο στο debian. Πολλά plugins και συχνές ενημερώσεις.
Έχει και plugin για zfs το οποίο προτιμώ σαν fs αλλά είναι plugin οπότε από release σε release πρέπει να περιμένω να γίνει supported για να μεταβώ στο νέο release με ότι instabilities έχει στην αρχή.
Πάντως από performance, reliability, throughput ποτέ δε με έχει απογοητεύσει.

Από την άλλη το freenas έχει native υποστήριξη σε ZFS και αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα.
Και αυτό από performance, reliability, throughput μία από τα ίδια.
Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι δεν υποστήριζε WoL λόγω always on λογικής.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τις ανάγκες σου,
θα πρέπει να το ψάξεις,

θέλεις μόνο server αρχείων και πολυμέσων;

θα σου φέρω ένα προσωπικό παράδειγμα, για να γίνω κατανοητός,

έχω ένα single disk Synology, που μου φτάνει και μου περισσεύει, όσον αφορά αρχεία, φωτος, μουσική κια διάφορα άλλα (δεν ασχολομαι καθόλου με video)

θα ΗΘΕΛΑ όμως, να είχα ένα server, που να μπορεί ταυτόχρονα, να τρέχει και τα παρακάτω:

1) Unifi controller
2) MPD server
3) network monitoring

οπότε θα έπρεπε να έχω ένα μηχάνημα που να τρέχει μια διανομή linux, πx ubuntu, όπου θα μπορούσα εγώ ο άσχετος να στήσω όλα τα παραπάνω


οπότε πέρα από τις καλές συμβουλές των συμφορουμιτών, πρέπει να τσεκάρεις πρώτα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Το ιδεατό σενάριο για το νέο μηχάνημα είναι να μπορώ να κάνω ότι ακριβως και με το παλιό, remote access, download control, photos streaming trmhrough internet, music streaming κλπ.

Το λειτουργικό της qnap με έχει βολέψει πάρα πολύ αλλά για να αλλάξεις κουτί πάει πολύ ακριβά.

Για αυτό το λόγο θέλω να φτιάξω κάτι που να μπορώ να αλλάζω το hardware αναλόγως των αναγκών μου.

Από όσο Έχω ψάξει, οι linux διανομές είναι ποιό κοντά σε αυτό που εχω συνηθίσει. Τα windows εχουν το μεγάλο συν του home integration από διάφορα προγράμματα που μπορείς να εγκαταστήσεις και για αυτό κλείνω προς τα εκεί για την ώρα...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Με τους δίσκους τι έχεις σκοπό να κάνεις; Δηλαδή τι θα έχεις πάνω και πως θα τους έχεις στημένους. Αν έχεις αρκετούς και θες να παίζεις με raid θα σου πρότεινα τις 2 Unix based λύσεις. Ο λόγος είναι πως σε ενδεχόμενο χτύπημα του λειτουργικού θα μπορέσεις μέσα από ένα live cd να κάνεις ανάκτηση χωρίς πρόβλημα. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι όλα είναι καλά. Αν όμως έχεις πιο απλή δομή τότε θα σου πρότεινα τα Windows μόνο και μόνο για την ευκολία.

Αν θυμάμαι καλά σου αρέσει και το musichi. Τότε ίσως τα Windows κερδίζουν επιπλέον πόντους καθώς θα τρέχεις και την server έκδοση εκεί.

Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι στο Unix και πως έχεις σκεφτεί να στήσεις το μηχανάκι σου αλλά θα σου πρότεινα να έβλεπες και τις πιο κλασικές διανομές αν έχεις άμεση πρόσβαση σε οθόνη. Δηλαδή αν έχεις το server στο rack κάτω από την τηλεόραση ή στο γραφείο σου. Τότε θα μπορούσες να βάλεις μια κανονική διανομή και να κάνεις τις οποίες ρυθμίσεις διαχείρισης γραφικά στην οθόνη σου. Και να έχεις και ένα έτοιμο σύστημα για backup.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Software for new home server

Με τους δίσκους τι έχεις σκοπό να κάνεις; Δηλαδή τι θα έχεις πάνω και πως θα τους έχεις στημένους. Αν έχεις αρκετούς και θες να παίζεις με raid θα σου πρότεινα τις 2 Unix based λύσεις. Ο λόγος είναι πως σε ενδεχόμενο χτύπημα του λειτουργικού θα μπορέσεις μέσα από ένα live cd να κάνεις ανάκτηση χωρίς πρόβλημα. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι όλα είναι καλά. Αν όμως έχεις πιο απλή δομή τότε θα σου πρότεινα τα Windows μόνο και μόνο για την ευκολία.

Αν θυμάμαι καλά σου αρέσει και το musichi. Τότε ίσως τα Windows κερδίζουν επιπλέον πόντους καθώς θα τρέχεις και την server έκδοση εκεί.

Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι στο Unix και πως έχεις σκεφτεί να στήσεις το μηχανάκι σου αλλά θα σου πρότεινα να έβλεπες και τις πιο κλασικές διανομές αν έχεις άμεση πρόσβαση σε οθόνη. Δηλαδή αν έχεις το server στο rack κάτω από την τηλεόραση ή στο γραφείο σου. Τότε θα μπορούσες να βάλεις μια κανονική διανομή και να κάνεις τις οποίες ρυθμίσεις διαχείρισης γραφικά στην οθόνη σου. Και να έχεις και ένα έτοιμο σύστημα για backup.
Τους δίσκους θα τους.κρατήσω. Έχω ήδη δεύτερο backup από τα πάντα.

Θα τους.βάλω στο νεο μηχάνημα, θα βάλω και άλλον έναν πάνω και θα παω σε raid6.

Το musichi server δεν είναι σέρβερ που νομίζεις, αλλά αυτό είναι αλλη συζήτηση...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Το ιδεατό σενάριο για το νέο μηχάνημα είναι να μπορώ να κάνω ότι ακριβως και με το παλιό, remote access, download control, photos streaming trmhrough internet, music streaming κλπ.

Το λειτουργικό της qnap με έχει βολέψει πάρα πολύ αλλά για να αλλάξεις κουτί πάει πολύ ακριβά.

Για αυτό το λόγο θέλω να φτιάξω κάτι που να μπορώ να αλλάζω το hardware αναλόγως των αναγκών μου.

Από όσο Έχω ψάξει, οι linux διανομές είναι ποιό κοντά σε αυτό που εχω συνηθίσει. Τα windows εχουν το μεγάλο συν του home integration από διάφορα προγράμματα που μπορείς να εγκαταστήσεις και για αυτό κλείνω προς τα εκεί για την ώρα...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Θα προτεινα το qnap για 24/7 χρήση
και ένα για cold storage οπου θα έχεις όλα τα αρχεία σου και θα το ανοίγεις μόνο οταν χρειάζεσαι κάτι.
φυσικά με remote access και Wake on Lan απο όπου και αν βρίσκεσαι. Λογικά με openVPN.

κάνεις ένα remote folder απο το Qnap στον cold storage (θα πρότεινα unRAID για να έχεις το μέγιστο σε TB και ασφάλεια 2 δίσκων) για copy/paste κτλ

με 500-700 φτίαχνεις κάτι που μπορεί να δέχεται 16+ δίσκους (+οτι η χωρητικότητα των δίσκων συνεχώς αυξάνεται) δεν θα μένεις ποτέ απο χώρο, οικονομία στο ρευμά και ασφάλεια μεγαλύτερη απο τα παραδοσιακά raid οπου αν χάσεις εναν δίσκο παραπάνω απο οσους έχεις για parity, χάνεις όλο το pool.. στο unraid θα χάσεις μόνο τους δίσκους που χτύπησαν.

ενα αρνητικό του unRAID ειναι το χαμηλό write speed ~50mb/sec, το όποιο ειναι ενοχλητικό, μόνο στην αρχή που θα μεταφέρεις πολλά TB.
στα 100-200GB δεν ειναι τόσο θέμα.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Θα προτεινα το qnap για 24/7 χρήση
και ένα για cold storage οπου θα έχεις όλα τα αρχεία σου και θα το ανοίγεις μόνο οταν χρειάζεσαι κάτι.
φυσικά με remote access και Wake on Lan απο όπου και αν βρίσκεσαι. Λογικά με openVPN.

κάνεις ένα remote folder απο το Qnap στον cold storage (θα πρότεινα unRAID για να έχεις το μέγιστο σε TB και ασφάλεια 2 δίσκων) για copy/paste κτλ

με 500-700 φτίαχνεις κάτι που μπορεί να δέχεται 16+ δίσκους (+οτι η χωρητικότητα των δίσκων συνεχώς αυξάνεται) δεν θα μένεις ποτέ απο χώρο, οικονομία στο ρευμά και ασφάλεια μεγαλύτερη απο τα παραδοσιακά raid οπου αν χάσεις εναν δίσκο παραπάνω απο οσους έχεις για parity, χάνεις όλο το pool.. στο unraid θα χάσεις μόνο τους δίσκους που χτύπησαν.

ενα αρνητικό του unRAID ειναι το χαμηλό write speed ~50mb/sec, το όποιο ειναι ενοχλητικό, μόνο στην αρχή που θα μεταφέρεις πολλά TB.
στα 100-200GB δεν ειναι τόσο θέμα.
Αυτό με το unraid θελει ψάξιμο Γιατί δεν εχω ασχοληθεί καθόλου.

Το πρόβλημα μετά θα είναι πώς θα κρατάω backup. Ιδεατά, το νέο μηχάνημα θα.κάνει.backup στο παλιό.

Στο παλιό, θα Έχω jbod, και κάθε δίσκος.θα κάνει backup συγκεκριμένες θέσεις από το νεορ μηχάνημα. Το πρόβλημα με το qnap έγκειται στο ότι αν δεν έχεις χ86 επεξεργαστή, κάθε volume Έχει max size 16TB, οπότε από ενα σημείο και μετά δεν εκμεταλλεύεται την αύξηση της χωρητικοτητας των δίσκων....

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk