Βοήθεια Περι Projector Throw Distance

nxym

New member
12 April 2009
4
Θελω να αγορασω εναν jvc DLA X3 Απο τα specs βλεπω οτι εχει throw distance απο 3.7 - 6.1 μετρα . Η μεγιστη αποσταση που μπορω να τον εχω απο το πανι ειναι περιπου 3.10 μετρα. Το μεγεθος της οθονης θα ειναι 90" διαγωνια (200cm x 115cm περιπου) . Τωρα εχω μπερδευτει με το throw distance. Ειναι δυνατον να επιτυχω τα παραπανω η θα ειναι η οθονη θολη και χαμηλης ποιοτητας;

Καποιος να βηθησει παιδια.

Επισης μπορω να αλλαξω φακο σε αυτα τα μηχανηματα;


Ευχαριστω

Νικος
 

nxym

New member
12 April 2009
4
Re: Απάντηση: BOHΘΕΙΑ Περι Projector Throw Distance

Ναι, μια χαρά είσαι....αν και λίγο οριακά. Ανοίγεις το ζουμ τέρμα.

Όχι, δεν αλλάζουν φακούς αυτά τα μηχανήματα.

http://www.projectorcentral.com/JVC-DLA-X3BE-projection-calculator-pro.htm



Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου . Πολυτιμη η βοηθεια σου. Τωρα το προτζεκτορα δεν το γλυτωνω. Μολις πριν απο λιγο καηκε η λαμπα της τηλεορασης !!!! ημαρτον!! Δευετρη φορα σε εξι μηνες!!! (turbo x γκκρρρ....).

Κατι τελευταιο που θα ηθελα να σε ρωτησω. Ο προτζεκτορας θα στερεωθει στην οροφη ακριβως πανω απο το καναπε. Η οθομη θα ειναι 90" 2μ πλατος και 50-60cm απο το εδαφος Η οροφη μου ειναι 2.90. Θεωρητικα θα πρεπει να το βαλω με οσο λιγοτερο vertical shift; η δε παιζει σπουδαιο ρολο; Επισης αναρωτιεμαι αν υπαρχουν projector screens ηλεκτροκινητα που να διαθετουν εξτρα πανι ωστε να κατεβαινει μεχρι αυτο το υψος (50cm) απο το εδαφος η πρεπει να κανω custom; Τελος τι gain ειναι προτιμοτερο να εχει και αν υπαρχει καποιου ειδους ποιοτητα που πρεπει να κοιταξω; .
 
19 June 2006
35,671
Ναι, όσο λιγότερο shift χρησιμοποιήσεις είναι καλύτερο.

Όσο για την οθόνη...ας κάνουμε λίγες πράξεις.

Ταβάνι 2,9.

Οθόνη: 60 + 110 + 50 (μπόρντερ) + 10 η κάσα = 2.30.

Επομένως, θα την κρεμάσεις με αλυσιδούλες από το ταβάνι? Ή θα την βάλεις σε τοίχο?