Βοήθεια Περι Projector Throw Distance

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nxym

New member
12 April 2009
4
Θελω να αγορασω εναν jvc DLA X3 Απο τα specs βλεπω οτι εχει throw distance απο 3.7 - 6.1 μετρα . Η μεγιστη αποσταση που μπορω να τον εχω απο το πανι ειναι περιπου 3.10 μετρα. Το μεγεθος της οθονης θα ειναι 90" διαγωνια (200cm x 115cm περιπου) . Τωρα εχω μπερδευτει με το throw distance. Ειναι δυνατον να επιτυχω τα παραπανω η θα ειναι η οθονη θολη και χαμηλης ποιοτητας;

Καποιος να βηθησει παιδια.

Επισης μπορω να αλλαξω φακο σε αυτα τα μηχανηματα;


Ευχαριστω

Νικος
 

nxym

New member
12 April 2009
4
Re: Απάντηση: BOHΘΕΙΑ Περι Projector Throw Distance

Ναι, μια χαρά είσαι....αν και λίγο οριακά. Ανοίγεις το ζουμ τέρμα.

Όχι, δεν αλλάζουν φακούς αυτά τα μηχανήματα.

http://www.projectorcentral.com/JVC-DLA-X3BE-projection-calculator-pro.htm



Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου . Πολυτιμη η βοηθεια σου. Τωρα το προτζεκτορα δεν το γλυτωνω. Μολις πριν απο λιγο καηκε η λαμπα της τηλεορασης !!!! ημαρτον!! Δευετρη φορα σε εξι μηνες!!! (turbo x γκκρρρ....).

Κατι τελευταιο που θα ηθελα να σε ρωτησω. Ο προτζεκτορας θα στερεωθει στην οροφη ακριβως πανω απο το καναπε. Η οθομη θα ειναι 90" 2μ πλατος και 50-60cm απο το εδαφος Η οροφη μου ειναι 2.90. Θεωρητικα θα πρεπει να το βαλω με οσο λιγοτερο vertical shift; η δε παιζει σπουδαιο ρολο; Επισης αναρωτιεμαι αν υπαρχουν projector screens ηλεκτροκινητα που να διαθετουν εξτρα πανι ωστε να κατεβαινει μεχρι αυτο το υψος (50cm) απο το εδαφος η πρεπει να κανω custom; Τελος τι gain ειναι προτιμοτερο να εχει και αν υπαρχει καποιου ειδους ποιοτητα που πρεπει να κοιταξω; .
 
19 June 2006
35,671
Ναι, όσο λιγότερο shift χρησιμοποιήσεις είναι καλύτερο.

Όσο για την οθόνη...ας κάνουμε λίγες πράξεις.

Ταβάνι 2,9.

Οθόνη: 60 + 110 + 50 (μπόρντερ) + 10 η κάσα = 2.30.

Επομένως, θα την κρεμάσεις με αλυσιδούλες από το ταβάνι? Ή θα την βάλεις σε τοίχο?