Σύνδεση κινητου με το audio system του αυτοκινητου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kokinosx

New member
22 December 2016
28
Καλησπέρα έχω μια ερώτηση! Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες με το ταμπλό του αυτοκινήτου μου, κι επειδη είμαι άσχετος με τα του ήχου σε αυτοκίνητο δεν βλέπω κάποια υποδοχή aux για να συνδέσω το κινητό μου. Ούτε καν υποδοχή κασέτας για να τα συνδέσω με τον παλιακό τρόπο μέσω κασέτας που έβγαινε jack. Δεν θέλω να πάω σε λύση fm transmitter γιατι έχω διαβάσει ότι δεν ειναι πλήρως αποτελεσματικά. Θέλω να μου προτείνεται κάποια λύση για να συνδέσω το κινητό μου είτε με jack είτε μέσω usb! Επισης στη δεύτερη φωτογραφία με μια υποδοχή που υπάρχει σε ενα ντουλαπάκι ακριβώς κάτω απο την κονσόλα, σε τι χρησιμεύει αυτό ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!




35928783_10214329120853269_7642651551680430080_n (1).jpg36064207_10214329122133301_7114269591001366528_n.jpg
 

stargr

Senior Member
8 March 2009
476
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΔΡΑΜΑ
Πες μοντέλο αυτοκινήτου. Καμιά φορά έχουν υποδοχή - καλώδιο απο πίσω. Όχι πολύ συχνά βέβαια...
Το κίτρινο που μας δείχνεις είναι μάλλον άσχετο...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Αν παιρνει cdιερα υπαρχει λυση.
Δες στο scr τι άλλες επιλογες σου δινει
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Η λύση θα ήταν μία multimedia οθόνη αλλά είναι λίγο ακριβή και πρέπει να ξηλωσεις το ύπαρχον κ πιθανόν κ το από κάτω κενό
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
H κίτρινη πρίζα στο κάτω μέρος είναι θύρα obd για σύνδεση διαγνωστικου με τους εγκεφαλους του αυτοκινήτου.
Όπως βλέπω την κονσόλα σου είναι ιδανική για οθόνη 2 din.
Βγαίνει το CD player σου μαζί με το κάτω κενο και βάζεις μια Android οθόνη των 6.2" - 7".
Αυτός είναι και ο πιο σίγουρος τροπος σύνδεσης του smartphone με τον ήχο του αυτοκινήτου.
Υπολόγιζε 200-300 ( ίσως και παραπάνω)
Βέβαια σε αυτό υπολόγιζε ότι θα έχεις και navigation, ανοικτή συνομιλία , πιθανόν αν θέλεις κάμερα οπισθοπορειας κ.α.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Μπορείς επίσης να βάλεις ράδιοCD αυτοκίνητου 1 din με USB και Bluetooth. Είναι σαφώς φθηνότερα, βρίσκεις ακόμη και με 60-70 ευρώ. Δεν θα έχεις τα παραπάνω όμως που λέει ο φίλος με 2 din.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αν και με τετοια λύση σε αυτά τα λεφτά υπάρχει περίπτωση να χάσεις σε ποιοτητα ήχου σε σχέση με το εργοστασιακό.
 

kokinosx

New member
22 December 2016
28
Re: Απάντηση: Σύνδεση κινητου με το audio system του αυτοκινητου

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα εξετάσω το ενδεχόμενο να αλλάξω όλο το ηχοσύστημα. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που προτείνεις με τις δυνατότητες αυτές και στο budjet που ανέφερες;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Στην αλλαγή εργοστασιακής πηγής θα πρέπει να διερευνηθεί εάν η πηγή ελέγχει κάποιες λειτουργίες του αυτοκινήτου, καθώς μπορεί να απενεργοποιηθεί πλήρως η οθόνη που έχει το αμάξι.
Φρόνιμο θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον εγκαταστάτη που ξέρει το αμάξι σου.
Αν πάντως επιζητάς καλή ποιότητα ήχου τότε πας για 1 din. Αν θες 2din με μεγάλη οθόνη, ίσως πλοήγηση, κτλ., τότε θα ανέβεις ψηλά, γιατί συνήθως οι φθηνές πηγές υστερούν στην ποιότητα ήχου.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Φίλε μου, είχα κι εγώ το ίδιο ραδιοκασετόφωνο σε παρόμοιο αυτοκίνητο (megane ii 1.6v) , ώσπου κάποια στιγμή, το CD τα έπαιξε τελείως κ αναγκάστηκα να το αλλάξω.

Ένα FM transmitter που δοκίμασα ήταν απογοήτευση, ειδικά στο λεκανοπέδιο Αττικής όπου η μπάντα είναι κορεσμένη. Αλλά κ στην ύπαιθρο, η ποιότητα ήχου (σε σχέση με απλούς σταθμούς FM, ήταν χάλια)

Επειδή κ τα CD τα έχω εγκαταλείψει χρόνια τώρα, κατέληξα σε ένα απλό (1 DIN) FM/ Bluetooth Receiver /Player με usb.

Έχουν όλες οι γνωστές εταιρείες, με κόστος αγοράς περίπου 80€, στα φθηνά μοντέλα τους. Κατέληξα σε ένα Kenwood..Το αποτέλεσμα αρκετά ικανοποιητικό για το κόστος αγοράς. Έχω καλύτερη λήψη στα FM κ περίπου την ίδια απόδοση με το ''μαμα'' CD από το Bluetooth.
Στο Player αυτό, συνδέω είτε το κινητό είτε την ταμπλέτα μου όπου έχω φορτώσει την μουσική μου (FLAC / mp3 ή αποθηκευμένη μουσική από Spotify Premium.)

Δύο πράγματα πρέπει να λάβεις υπ όψη σου.

1. Χάνεις τα χειριστήρια στο τιμόνι κ τις ενδείξεις του παλιού Radio/CD στην κονσόλα. Οι ενδείξεις δεν σε πειράζουν, εφ όσον ο σταθμός κ λοιπές ενδείξεις, απεικονίζονται επάνω στη νέα συσκευή..
Για τα χειριστήρια στο τιμόνι απ´ότι έμαθα, υπάρχει αντάπτορας για το συγκεκριμένο player που αγόρασα κ ενεργοποιεί ´´κάποιες '' λειτουργίες. Το κόστος του ήταν περίπου 60€. Δεν το αγόρασα όμως κ δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.

2. Θα χρειαστεί να αγοράσεις ένα πρόσθετο πλαίσιο 1 DIN (φάσα τη λένε νομίζω ?) για Megane !! που θα μπεί στο κενό που θα μείνει περιμετρικά της τρύπας, όταν βγεί το ''μαμά'' ραδιο cd. Έγώ το βρήκα στο Αμαζον π.χ. στα 5 € , πιθανό να υπάρχει κι εδώ.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Σωστή λύση με σωστή ποιότητα ήχου, χωρίς ξήλωμα, κόψιμο-ράψιμο καλώδια, να δουλεύουν τα χειριστήρια κτλ. είναι κάτι τέτοιο.

(το κατάστημα το αναφέρω ενδεικτικά, μου βγήκε στο google. Πολλοί έχουν αντίστοιχες λύσεις ).

http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2354498
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Σύνδεση κινητου με το audio system του αυτοκινητου

Σωστή λύση με σωστή ποιότητα ήχου, χωρίς ξήλωμα, κόψιμο-ράψιμο καλώδια, να δουλεύουν τα χειριστήρια κτλ. είναι κάτι τέτοιο.

(το κατάστημα το αναφέρω ενδεικτικά, μου βγήκε στο google. Πολλοί έχουν αντίστοιχες λύσεις ).

http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2354498


Καλό κ νοικοκυρεμένο φαίνεται, το έχει δοκιμάσει κάποιος όμως να μας λύσει κάποιες απορίες ?
π.χ. πώς από ένα τέτοιο interface θα επιλέγεις ποια συσκευή Bluetooth θα συνδέεται ? Όποια είναι πιο κοντά ?
Θα δίνει πληροφορίες για το track / artist κλπ ?
Handsfree ? (Caller ID κλπ)
 

kokinosx

New member
22 December 2016
28
Σωστή λύση με σωστή ποιότητα ήχου, χωρίς ξήλωμα, κόψιμο-ράψιμο καλώδια, να δουλεύουν τα χειριστήρια κτλ. είναι κάτι τέτοιο.

(το κατάστημα το αναφέρω ενδεικτικά, μου βγήκε στο google. Πολλοί έχουν αντίστοιχες λύσεις ).

http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2354498

Αυτό απλά βγάζω το ηχοσύστημα μου και βάζω τα καλώδια στις αντίστοιχες υποδοχές απο πίσω;
 

kokinosx

New member
22 December 2016
28
Ευχαρίστω όλους για την βοήθεια σας! Επειδή δεν θέλω να πάω σε 1din stereo κυρίως λόγω οτι θα χαλάσει την όλη οπτική του σημείου, Σκέφτομαι προς το παρόν να πάω σε μια πολύ VFM 2 din οθόνη και όταν εξοικονομήσω κάποια χρήματα στο μέλλον να πάω σε κάτι ποιοτικό αρκετα..
Καμία γνώμη για την παρακάτω οθόνη κι αν γνωρίζει κάποιος αν θα ταιριάζει στο αυτοκίνητο

https://www.skroutz.gr/s/9764528/OEM-7010B.html?from=catspan&keyphrase=7010b