Κόμπακτ μέχρι 100-120

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Καλησπέρα .

Οσοι παρακολουθείτε την αγορά θα ήθελα την γνώμη σας . Τα τελευταία δύο χρόνια το έχω ρίξει σοβαρά στο ποδήλατο . Σε ποδηλατοβόλτες πάντα είναι χρήσιμη μια καλή καμερούλα για φωτό ή βίντεο . Επειδή γενικά είμαι των budget κινητών μέχρι 150 max η κατηγορία αυτή στις κάμερες πονάει . Τώρα έχω ένα xiaomi redmi 3s το οποίο έχει αναπτύξει και ένα κουσούρι με το focus (βρίσκει και το χάνει άμεσως) με αποτελεσμα οι φωτογραφίες να είναι σε βαθμό 50 % για πέταμα .
Γενικά θα με ενδιέφερε μία μίνιμαλ καμερούλα με ένα αισθητήρα ανθρώπινο ένα διάφραγμα τουλάχιστον 2.8 , βίντεο 1080 30 ή 60 καλοδεχούμένο όπως και η δυνατότητα raw .Οπτικο ζουμ δεν με πολύνοιάζει πιο χρήσιμο να πιάνει ευρυγώνιο .
Στόχος η φορητότητα και η ευκολία και σε καμία περίπτωσή η τρομερή ποιότητα ή η λεπτομέρια . Η 70D που έχω με τα παρελκόμενα της υπογραφής καλή και άγια πάρα τα χρονάκια της , αλλά για ποδήλατο , παραλία , βόλτα με τα παιδιά .
Λύση μεταχειρισμένης βεντέτας περασμένης εποχής πάλι δεν με συγκινεί ιδιαίτερα εκτός και πρόκειται για σκότωμα αν κάποιος έχει δει κάποια αγγελία να προτείνει . Αγορά απο Ελλάδα ή Ευρώπη γιατι απο ebay πλέον το τελεωνείο τα σφάζει όλα στο γόνατο .

Ευχαριστώ
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Εγω θα κοιταζα μια καλη μετα/μενη action cam. σιγουρα θα βγαλει καλυτερες φωτο απο το κινητο (χωρις ζουμ βεβαια) και θα εχεις κι αλλη χρηση στις ποδηλατοδιαδρομες σου που ισως να μην εχεις σκεφτει ακομα
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: Κόμπακτ μέχρι 100-120

Eχω μία , μάλλον του σωρού https://www.eurostores.gr/original-eken-h9s-silver/ . Εχω κάνει κάποια μικρά βιντεοάκια αλλά για φωτογραφική χωρίς έχω δοκιμάσει αλλά δεν περιμένω και σπουδαία πράγματα . Μέχρι 8.3 Mp τραβάει . Σε compact νομίζω πλέον πρέπει να παίζουνε τουλάχιστον 16 mp , άσχετα με τον αισθητηρα .
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Με αυτά τα χρήματα 100-120 ευρώ δύσκολα πιστεύω θα βρεις κάτι που να έχει καλύτερη ποιότητα φώτος από κινητό. Μια sony rx100 θα έκανε για την δουλειά σου άλλα ακόμα και μεταχειρισμένη κάνει πάνω από 200 εύκολα.