Οθόνη προβολέα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
1)
θα κοιταξεις η οθονη να εχει καδρο 16:9 (ευρεια) και οχι 4:3 (τετραγωνη)

2)
Θα πρεπει να δεις ποσες ιντσες ανοιγει ο προβολεας απο την αποσταση που θα τον τοποθετησεις και να επιλεξεις τις καταλληλες ιντσες που μπορεις ή χρειαζεσαι.

3)
Στα χαρακτηριστικα των οθονων, αν αναφερεται το gain της οθονης, προτιμησε οθονες με gain 1 (βαθμος ανακλαστικοτητας οθονης) Οσο μεγαλυτερος ο αριθμος, τοσο πιο πολυ θα φωτιζει η οθονη σου. (π.χ.αν δεν εχεις πολυ φως ή θες να ανοιξεις μεγαλυτερες ιντσες απο πριν)

4)
Κυκλοφορουν οθονες τοσο χειροκινητες, οσο και ηλεκτρικες, διαλεγεις τι θες. Θεωρητικα περαν της ευκολιας, υποτιθεται οτι ο ηλεκτρικος μηχανισμος περιελιξης, βοηθαει στο καλυτερο τυλιγμα και αρα λιγοτερες ζαρες εν καιρο.

Δες στο σκρουτζ, εχει αρκετες οθονες και για ολες τις τσεπες.

https://www.skroutz.gr/c/246/othones-provolis-projector.html?from=catspan&o=οθονη+προβολεα
 

gibsonlp

New member
31 December 2011
13
1)θα κοιταξεις η οθονη να εχει καδρο 16:9 (ευρεια) και οχι 4:3 (τετραγωνη)
Αρα αυτην που ανεβασα να την ξεχασω λογικα ε? Γιατί όχι ομως?
2)Θα πρεπει να δεις ποσες ιντσες ανοιγει ο προβολεας απο την αποσταση που θα τον τοποθετησεις και να επιλεξεις τις καταλληλες ιντσες που μπορεις ή χρειαζεσαι.
απο το site thw acer εχω τα εξης: για ύψος 2,7 ταβανιου και αποσταση 2,8 παίρνω διαγώνιο:2,06m - 81 inch υψος: 1,01m πλάτος:1.81m και με ζουμ 1,1χ
3)
Στα χαρακτηριστικα των οθονων, αν αναφερεται το gain της οθονης, προτιμησε οθονες με gain 1 (βαθμος ανακλαστικοτητας οθονης) Οσο μεγαλυτερος ο αριθμος, τοσο πιο πολυ θα φωτιζει η οθονη σου. (π.χ.αν δεν εχεις πολυ φως ή θες να ανοιξεις μεγαλυτερες ιντσες απο πριν)

4)
Κυκλοφορουν οθονες τοσο χειροκινητες, οσο και ηλεκτρικες, διαλεγεις τι θες. Θεωρητικα περαν της ευκολιας, υποτιθεται οτι ο ηλεκτρικος μηχανισμος περιελιξης, βοηθαει στο καλυτερο τυλιγμα και αρα λιγοτερες ζαρες εν καιρο.

Δες στο σκρουτζ, εχει αρκετες οθονες και για ολες τις τσεπες.

https://www.skroutz.gr/c/246/othones-provolis-projector.html?from=catspan&o=οθονη+προβολεα
επειδη ειμαι Γαλλία κοιτάω αυτά που μπορω να βρω απο κανα ebay ή amazon
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Θα αγορασεις οθονη 16:9 γιατι το υλικο που θα προβαλεις θα εχει καδρο 16:9 ή 2.35:1 στις ταινιες.
Ετσι, στην πρωτη περιπτωση η οθονη θα γεμιζει εντελως και στη δευτερη θα εχεις δυο μαυρες μπαρες πανω-κατω.

Αν επιλεξεις σχεδον τετραγωνη οθονη (4:3) για να μην χασεις την πληροφορια στην εικονα δεξια κι αριστερα, θα αναγκαστεις να μικρυνεις την εικονα με αποτελεσμα να εχεις μικροτερες ιντσες επανω στην οθονη και μονιμα μπαρες δεξια κι αριστερα.


Στο αμαζον θα βρεις οθονες προβολεα. Ομως δεν ξερω ποιο μοντελο acer εχεις, τι αναλυση εχει και ποσες ιντσες οθονη θες ή λογω χωρου ποσες ιντσες σε αφηνει να ανοιξεις, λογω της αποστασης που θα τον τοποθετησεις απο την οθονη.


Αν μπορεις γραψε ποιο μοντελο ειναι, ποσες ιντσες θες να βλεπεις και ποσο μακρια θα καθεσαι απο την οθονη.
Επισης εαν θες να τοποθετησεις τον προβολεα στο ταβανι ή θα τον εχεις σε καποιο τραπεζακι.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
ok γενικε διαχειριστρεητορ, μου ξεφυγε.

Ο συγκεκριμενος προβολεας δινει απο 80 εως 88 ιντσες (αναλογως χρησης του ζουμ) στα 3 μετρα αποστασης απο την οθονη.
Οποτε μαλλον ξεχναμε τοποθετηση σε τραπεζακι, πρεπει να ταβανιαστει.
Η αναλυση του ευτυχως (720p) μας δειχνει οτι τουλαχιστον θα αγοραστει 16:9 οθονη.

Οσον αφορα την αποσταση τοποθετησης ενδεικτικα:
Για 92 ιντσες οθονης, θα χρειαστει απο 3.1-3.5 μ απο την οθονη.
Για 100' θα χρειαστει απο 3.4-3.8μ απο την οθονη.

Καταλαβαινεις λοιπον οτι το μεγαλυτερο σου προβλημα αυτη τη στιγμη (αν εισαι σε μικρη αποσταση θεασης) ειναι πως ο προβολεας δεν γινεται να τοποθετηθει σε τραπεζακι. (εκτος κι αν θα παρακολουθεις απο 4+ μετρα και καθεσαι πισω απο τον προβολεα)

Τα αρχικα ερωτηματα παραμενουν. Ποια θα ειναι η αποσταση θεασης, ποσες ιντσες θες να βλεπεις, τι αποσταση σου επιτρεπει ο χωρος να τοποθετησεις τον προβολεα. ?
 

gibsonlp

New member
31 December 2011
13
απο το site thw acer εχω τα εξης: για ύψος 2,7 ταβανιου και αποσταση 2,8 παίρνω διαγώνιο:2,06m - 81 inch υψος: 1,01m πλάτος:1.81m και με ζουμ 1,1χ

Άρα μιλάμε για ύψος ταβανιου 2.7 που έχω στο σπίτι και απόσταση από την οθόνη κάτι λιγότερο από 3 μέτρα. Τα υπόλοιπα στοιχεία είναι τα δεδομένα που πήρα από το site της acer. Αυτα!
 

gibsonlp

New member
31 December 2011
13
απο το site thw acer εχω τα εξης: για ύψος 2,7 ταβανιου και αποσταση 2,8 παίρνω διαγώνιο:2,06m - 81 inch υψος: 1,01m πλάτος:1.81m και με ζουμ 1,1χ

Άρα μιλάμε για ύψος ταβανιου 2.7 που έχω στο σπίτι και απόσταση από την οθόνη κάτι λιγότερο από 3 μέτρα. Τα υπόλοιπα στοιχεία είναι τα δεδομένα που πήρα από το site της acer. Αυτα!

κανεις απαντηση?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Εσύ έχεις 16:9 προβολέα, άρα θα πας σε 16:9 οθόνη. Υπάρχει ένας μαγικός αριθμός που λέγεται throw ratio σε όλους τους προβολείς. Από αυτόν μπορείς να βρεις πόσο πλάτος εικόνα και από τι απόσταση μπορεί να βγάλει ο προβολέας. Πολλαπλασίασε ή διαίρεσε, αναλόγως τι θέλεις να βρεις με βάση το εύρος του throw ratio που έχει ο προβολέας σου.
 

gibsonlp

New member
31 December 2011
13
Εσύ έχεις 16:9 προβολέα, άρα θα πας σε 16:9 οθόνη. Υπάρχει ένας μαγικός αριθμός που λέγεται throw ratio σε όλους τους προβολείς. Από αυτόν μπορείς να βρεις πόσο πλάτος εικόνα και από τι απόσταση μπορεί να βγάλει ο προβολέας. Πολλαπλασίασε ή διαίρεσε, αναλόγως τι θέλεις να βρεις με βάση το εύρος του throw ratio που έχει ο προβολέας σου.

ok τους υπολογισμους τους εκανα και βγαινουν παρομοιοι με αυτα του site της acer. Το θέμα μου είναι ταβανι ή τραπεζακι? εχει καποια διαφορα?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Η διαφορά είναι ότι στο ταβάνι δεν θα τον έχεις μεσ' στα πόδια σου. Ασυζητητί ταβάνωμα αν μπορείς. Πολύ πιο πρακτικό στην καθημερινή χρήση. Το μειονέκτημα είναι ότι σε ενδεχόμενη αλλαγή μεγέθους οθόνης θα χρειαστεί εγκατάσταση από την αρχή.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Mε τερμα zoom ο προβολεας θα καταφερει να δωσει 92" απο τα 3.1 μετρα. (αποσταση απο οθονη εως φακο προβολες)
Αν μπορεις λοιπον να μετρησεις και τη διασταση του acer προς τα πισω και κατοπιν το δωματιο, ωστε να δεις πόσο πισω σε επιτρεπει ο χωρος να τον τοποθετησεις.

Αλλιως εστω και για ποντους, αναγκαστικα θα παρεις μια 92" οθονη και στη χειροτερη αν ο προβολεας δεν καταφερει τις 92" θα εχεις καποιο κενο στην οθονη αναμεσα στην εικονα και τα Black borders της οθονης.
Υπαρχουν και 16:9 88" οθονες, αλλα δεν ξερω αν θα βρεις, που και σε τι τιμη.
Προσπαθησε να μετρησεις για να δεις αν εχεις 310cm απο οθονη σε φακο. (αν μπορεις να εχεις αερα και αλλους 5-10 ποντους ακομα καλυτερα)
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Παιδιά, καλησπέρα κι από μένα.

Ο μπατζανάκης μου σκέφτεται να αγοράσει εντός των ημερών τον BenQ W1110 (καλή αγορά, νομίζω, σ' αυτή την κατηγορία τιμής) και ψαχνόμαστε για οθόνη (16:9, φυσικά), κατά προτίμηση ηλεκτροκίνητη. Απόσταση θέασης: 2,5 μέτρα (λίγο μικρός ο χώρος). Στο review του Νίκου διάβασα ότι απ' αυτή την απόσταση ανοίγει και 100 ίντσες το μηχάνημα. Άλλα χαρακτηριστικά του χώρου: ο τοίχος όπου θα στηθεί το πανί είναι ανοιχτόχρωμος (κρεμ) και το ταβάνι άσπρο. Εκατέρωθεν του πανιού δεν υπάρχουν τοίχοι, ο χώρος είναι ανοιχτός. Το ερώτημά μου είναι αυτό: δεδομένης της σχετικά μεγάλης φωτεινότητας του προβολέα και της μικρής απόστασης θέασης, η οθόνη πρέπει να έχει gain 1 ή αρνητικό;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Στο σκρουτζ πάντως η αναζήτηση είναι ζόρικη. Δεν έχει φίλτρα για να ψάξεις πιο άνετα, π.χ. ίντσες ή aspect ratiο, μόνο κατασκευαστές και τιμή.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μια λυση ειναι να αγοραστει μια γκρι οθονη με αρνητικο gain. (0.8)
Αν καλιμπραριστει ισως πεσει λιγο το φως, με τον καιρο και τη χρηση λαμπας, θα πεσει κι αλλο.

Αν θα βλεπετε και αθλητικα, παιζετε games και ταινιες 3d που απαιτουν το εξτρα φως, ισως με τη λαμπα στο low κανετε δουλεια και με gain 1.
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Re: Απάντηση: Οθόνη προβολέα

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Το μηχάνημα προορίζεται κυρίως για ταινίες 2d και δευτερευόντως για παιδικά, όχι για αθλητικά και games. Για καλιμπράρισμα δεν ξέρω εδώ (Αλεξανδρούπολη) κανέναν τεχνικό, οπότε σκέφτομαι να ακολουθήσω τις οδηγίες του Νίκου.

Για γκρι οθόνες μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ; Υπάρχει πιθανότητα να βρω τέτοια οθόνη (έστω και χειροκίνητη) μέχρι 100 ευρώ; Το skroutz και το best price δεν με ικανοποιούν.

Ευχαριστώ και πάλι!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Γκρι οθόνη με 100 ευρώ από όσο ξέρω δεν υπάρχει. Επίσης κανε αν θέλεις ένα τηλ στο μαγαζί από το οποίο σκοπεύεις να πάρεις τον BenQ W1110 να ρωτήσεις αν υπάρχει (άσχετα με το αν υπάρχει σε διάφορα sites υπάρχει περίπτωση να μην τον έχουν)
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Να είσαι καλά, φίλε μου. Βρήκα κάποια λευκή, χειροκίνητη βέβαια, με 58 ευρώ, αλλά δεν υπάρχουν πληροφορίες για gain ή κάτι άλλο. Είναι αυτή:
https://www.smart-tech.gr/mns-100#tab3
Μου φαίνεται πως θέλει πολύ ψάξιμο το θέμα "οθόνη".

Και πάλι σ' ευχαριστώ!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ψάξιμο δεν θέλει και τόσο....αλλά δυστυχώς θέλει λίγο μεγαλύτερο budget.

Πάντως τα 58 είναι τόσο καλή τιμή, που ακόμα και αν δεν βγει πολύ καλή η οθόνη τουλάχιστον δεν θα σε νοιάξει και ιδιαίτερα.

Όταν έρθει με το καλό...πες μας εντυπώσεις. Με γεια!
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Καλημέρα!

Μετά από μια μικρή καθυστέρηση, ο μπατζανάκης μου φαίνεται πως έχει δρομολογήσει την αγορά του BenQ W1110. Οι συνθήκες θέασης είναι αυτές που περιέγραψα στην ανάρτηση #13. Το ερώτημά μου είναι αν (με προβολή προς το παρόν στον τοίχο, στις 80-90 ίντσες) θα υπάρχει πρόβλημα, λόγω της φωτεινότητας του προβολέα, στην απόδοση των σκοτεινών σκηνών σε ταινίες, ή απαιτείται αγορά φίλτρου (γιατί για γκρι οθόνη το βλέπω δύσκολο, κυρίως για οικονομικούς λόγους).

Ευχαριστώ πολύ!
 

gibsonlp

New member
31 December 2011
13
Re: Απάντηση: Οθόνη προβολέα

Καλησπέρα, μια ερωτηση ως προς αυτο, επειδη ψαχνω για βαση ταβανιου, παιζει ρολο το ποσο θα κατεβαινει ο προβολεας απο το ταβανι? πχ βρηκα μια η οποια ειναι 154mm. Μπορω να κανω δουλεια μου? τι πιστευετε?

Mε τερμα zoom ο προβολεας θα καταφερει να δωσει 92" απο τα 3.1 μετρα. (αποσταση απο οθονη εως φακο προβολες)
Αν μπορεις λοιπον να μετρησεις και τη διασταση του acer προς τα πισω και κατοπιν το δωματιο, ωστε να δεις πόσο πισω σε επιτρεπει ο χωρος να τον τοποθετησεις.

Αλλιως εστω και για ποντους, αναγκαστικα θα παρεις μια 92" οθονη και στη χειροτερη αν ο προβολεας δεν καταφερει τις 92" θα εχεις καποιο κενο στην οθονη αναμεσα στην εικονα και τα Black borders της οθονης.
Υπαρχουν και 16:9 88" οθονες, αλλα δεν ξερω αν θα βρεις, που και σε τι τιμη.
Προσπαθησε να μετρησεις για να δεις αν εχεις 310cm απο οθονη σε φακο. (αν μπορεις να εχεις αερα και αλλους 5-10 ποντους ακομα καλυτερα)