Χαρμολύπη στη χρονοκάψουλα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Χαρμολύπη στην χρονοκαψουλα. Τελευταία με έχει μια μανία με αυτό εδώ..Το ακούω συχνά..Καταρχήν το ''μοντάζ'' του Κουίνσι είναι ασύλληπτο..
Ένας άλλος λόγος είναι ότι θυμάμαι την κρίσιμη ηλικία των έντεκα,στην οποία το άκουσα για πρώτη φορά..
Ανυποψίαστο σκατό που νόμιζε ότι ο κόσμος ήταν το ιδανικό μέρος για όνειρα και για παιχνίδια με το χαμόγελο στα χείλη.
Τόσοι πρωτοκλασάτοι καλλιτέχνες ενωμένοι,από διαφορετικές σχολές,έβγαζαν τον καλύτερό τους εαυτό για δυο στιχάκια που σκόρπιζαν αλτρουισμό και ελπίδα για την καλυτέρεψη της κατάστασης στην Αφρική που...πεινούσε ,όπως μας έλεγαν και όπως συμβαίνει.
Από τότε μέχρι τώρα έχουν περάσει 33 ολόκληρα χρόνια και η Αφρική ακόμα πεινάει..Και όχι μόνον αυτό,μπήκε και η βόρεια Αφρική στο παιχνίδι η οποία φλέγεται σχεδόν από άκρη σε άκρη.
68,5 εκατομμύρια άνθρωποι εκτοπίστηκαν βίαια παγκοσμίως λένε τα κοντέρ, μόνο για το 2017..Και έπεται συνέχεια.

Πραγματικά δεν ξέρω τι έφταιξε..Η Whitney Houston που έστειλε την θεία της αντί να παραβρεθεί η ίδια ,η φαρυγγίτιδα του Bruce,η οποία επιδείνωσε ακόμη περισσότερο την χροιά της φωνής του, το ατσαλάκωτο στυλακι του Μιχαλακη,που αφαιρούσε πόντους από την συλλογική προσπάθεια,η μαστούρα του Willie που σχημάτιζε ένα ασαφές χαμόγελο στο πρόσωπό του;
Μήπως έφταιξε η Cyndi που κουβάλησε μαζί την πολύχρωμή της κόμη,ή ο Dylan που ανταποκριθηκε τάχιστα στο κάλεσμα της συλλογικής βαβούρας και δεν έκανε κάνα εξάμηνο να το σκεφτεί;
Μπορει να εφταιξε ο Stevie που προκάλεσε την κοινή γνώμη με τις προχω στιλιστικές επιλογές.
Μεγαλη ιστορια ο Stevie..Αν και τυφλός ήταν εκατό χρόνια μπροστά όσον αφορά την εξωτερική του εμφάνισή,ακόμα και από τύπους που βλέπουν και έχουν καθρέφτες στα σπίτια τους.

Αυτό έφταιξε..Η ασύλληπτη για την εποχή κόμη του Stevie,που θορύβησε τους μέσους όρους της κοινωνίας..

Περιμενω reunion αλλά όχι με την αρχική σύνθεση..Αυτη έχει απώλειες..Να μαζευτεί καλύτερα η νέα γενιά του star system (Justin και λοιποί ανώδυνοι) υπό την αιγίδα του USA WORLD και να φτιαξουν μια παρομια υπερπαραγωγή για την σωτηρία του κόσμου αυτή τη φορά και εμείς να συνεχίσουμε να ευχόμαστε σαν χάνοι να πιάσουν οι ευχές τους.

Παράλληλα θα μπορούμε να σχηματίζουμε λαοθάλασσες σε κάθε ηγέτη,που θα μας σώσει από τον Μπουρμπουνα ,χαρίζοντας μας το κουράδι. :)

 
Last edited by a moderator:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Moυσεία

σε αρπαχτή θα καταλήξει, ξέχνα το καλύτερα
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
Re: Moυσεία

Μα αρπαχταρα ηταν
Και μια συμβουλη το βινυλιο
Ειχε μεσα αλλα πολυ πιο ωραια tracks
Ημουν μικρος τοτε το αγορασα αλλα ακουγα τα υπολοιπα
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Moυσεία

Ότι και αν λέτε, όταν μπαίνει η φωνάρα του Μπάουι, εγώ ακόμη ανατριχιάζω....

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Εγώ εκείνη την εποχή προτιμούσα, μεταξύ των δύο, το αντίστοιχο αγγλικό (Do they know it's Christmas).
Γενικότερα όμως, εκείνη την εποχή, από ανάλογες συμπράξεις φιλανθρωπικού χαρακτήρα, προτιμούσα το παρακάτω. Ο Σπυράκος (Α), πιστεύω, θα καταλάβει πριν ανοίξει το Spoiler.

 
Πιθανότατα ήταν αρπαχτή,αλλά αυτή η γκλαμουράτη χορωδία ακόμα και τώρα πλημμυρίζει την καρδιά μου με συναίσθημα,πιθανότατα λόγω τρυφερής,τότε,ηλικίας.Πάντως ο Κόσμος τότε ήταν απλούστερος,τα δίπολα "καλού-κακού" ευδιάκριτα και η "φιλανθρωπία" ήταν πιστευτή.Τώρα όλα είναι ίσιωμα και κανένα θέμα της Ανθρωπότητας δεν έχει λυθεί.Σπύρο στσι χαρές σου!
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Πως βρέθηκε αυτό εδώ βρε. Στα ''μουσεία'' το άφησα. :)
Τελος πάντων,δεν εξετάζω αν ήταν αρπαχτή η όχι,αλλά τι επίδραση έχουν πάνω μας τέτοιου είδους κινήσεις.
Η φιλανθρωπία γιγαντώνεται,υποσκελιζοντας το αυτονόητο.
Και ξέρουμε καλά πιο είναι το αυτονόητο.
Το συναίσθημα που αναβλύζει από τους μπροστάρηδες,τους μετατρέπει σε ατρόμητους Εκδικητές στα μάτια μας,σε πλάσματα θεία που έρχονται από το απέραντο γαλάζιο για να μας εξαγνίσουν από τις αμαρτίες μας.
Αυτό είναι το ζητούμενο; Να ψάχνουμε για μεγάλες γομολάστιχες και να αμελούμε τις πένες;
Μοιάζουμε να έχουμε υιοθετήσει την συμβουλή του Βούδα που έλεγε με απλά λόγια ότι από το ένα πρέπει να μας μπαίνουν και από το άλλο να μας βγαίνουν.
Γίναμε Βουδιστές εν αγνοία μας :)

Για κάποιον μυστήριο τρόπο ,περισσότερα μου είπαν τα λόγια του Jack Logan παρά τα δυο ακόρντα του κυνικού Teach Me the Rules (Mood Elevator/1996) που ούτε υπερπαραγωγή το λες (μάλλον προς το ξεπεσμένο πάει),ούτε προσπαθεί να μας πείσει για τις καλές του προθέσεις.

Jack Logan - Teach Me The Rules

 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Ξέρουμε πόσο εγωιστές ξεροκέφαλοι ανόητοι και ιδιοτελείς είναι οι καλλιτέχνες και το ότι κατάφεραν τόσο ονόματα μαζί να βρεθούν είναι νομίζω ένας άθλος που μόνο ένα παιδικό μυαλό μπορούσε να φανταστεί. Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται συχνά για αυτό και αξίζουν.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Πως βρέθηκε αυτό εδώ βρε. Στα ''μουσεία'' το άφησα. :)...
Βρέθηκε γιατί του αξίζει, δικό του νήμα. Με ένα τίτλο εκπληκτικό και μια εντυπωσιακή εναρκτήρια τοποθέτηση, θα ήταν άδικο να χαθεί μέσα σ' ένα άλλο νήμα. Άλλωστε η συμμετοχή δικαιώνει την κίνηση...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Moυσεία

Ότι και αν λέτε, όταν μπαίνει η φωνάρα του Μπάουι, εγώ ακόμη ανατριχιάζω....

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλά, εγώ το έχω χάσει και θυμόμουν Μπάουι και φωνάρες .... ο οποίος βέβαια τελικά δεν συμμετείχε, όπως είδα χθες το βράδυ που προσπαθούσα να τον εντοπίσω ... ποιος ξέρει ποια αντίστοιχη προσπάθεια θυμάμαι ...

Εσείς τα τζόβενα, κάτι Νικολάκηδες Φ που μόνον με τον γαύρο ασχολούνται, άλας, που είναι οι διορθώσεις σας ;

Πάντως, τώρα που το ξαναείδα και τους θυμήθηκα έναν έναν, δεν βλέπω τον λόγο και την έννοια της αρπαχτής ... Η πλειοψηφία από τους συμμετέχοντες ήταν στα σούπερ ντουζένια τους ... δεν είχαν ανάγκη το μερτικό (που δια του ''πολλά'' δεν θα ήταν και τίποτε σπουδαίο) ...
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Εγώ πιστεύω ανατρίχιασε με τον Bono και το «well tonight thank God it’s them instead of you”. Επειδή όμως does not compute να ανατριχιάζει με τον bono το απώθησε και τον αντικατέστησε με τον Bowie. Η αυτό ή ο Bruce στο we are the world 😃
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Εγώ πιστεύω ανατρίχιασε με τον Bono και το «well tonight thank God it’s them instead of you”. Επειδή όμως does not compute να ανατριχιάζει με τον bono το απώθησε και τον αντικατέστησε με τον Bowie. Η αυτό ή ο Bruce στο we are the world 

Εγώ ανατρίχιασα με τον Bono γιατί μου θύμισε τον Tenacious D (Jack Black) στο Master Exploder.. :flipout:

 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Δουλειά δεν είχαμε, δουλειά βρήκαμε ... μπα, κάπου αλλού τον θυμάμαι τον Δαυίδ... μάλιστα έχω καλά στο μυαλό μου και την εικόνα του, όπως μπαίνει να πει τον στίχο του ... που όμως ;

Σίγουρα δεν εννοώ αυτό όπου λέει μια αράδα ... ρε γμτ ...
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
Re: Moυσεία

Καλά, εγώ το έχω χάσει και θυμόμουν Μπάουι και φωνάρες .... ο οποίος βέβαια τελικά δεν συμμετείχε, όπως είδα χθες το βράδυ που προσπαθούσα να τον εντοπίσω ... ποιος ξέρει ποια αντίστοιχη προσπάθεια θυμάμαι ...

Εσείς τα τζόβενα, κάτι Νικολάκηδες Φ που μόνον με τον γαύρο ασχολούνται, άλας, που είναι οι διορθώσεις σας ;

Πάντως, τώρα που το ξαναείδα και τους θυμήθηκα έναν έναν, δεν βλέπω τον λόγο και την έννοια της αρπαχτής ... Η πλειοψηφία από τους συμμετέχοντες ήταν στα σούπερ ντουζένια τους ... δεν είχαν ανάγκη το μερτικό (που δια του ''πολλά'' δεν θα ήταν και τίποτε σπουδαίο) ...

αγαπητε σπυρο
ασθενης και οδοιπορος αμαρτιαν ουκ εχει...
και δεν ειμαι το β
τωρα μπηκα και δε σε προλαβα:ernaehrung004:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Ωχ, Νίκο ξέρεις ότι σε πειράζω... Περαστικά !!!



Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Δουλειά δεν είχαμε, δουλειά βρήκαμε ... μπα, κάπου αλλού τον θυμάμαι τον Δαυίδ... μάλιστα έχω καλά στο μυαλό μου και την εικόνα του, όπως μπαίνει να πει τον στίχο του ... που όμως ;

Σίγουρα δεν εννοώ αυτό όπου λέει μια αράδα ... ρε γμτ ...

https://www.youtube.com/watch?v=9G4jnaznUoQ
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Πράγματι είναι κάτι με μεγάλη συμμετοχή... Το κομμάτι είναι αργό και σε κάποια στιγμή, αφού έχουν προηγηθεί άλλοι τραγουδιστές, βγαίνει και ο Δαυίδ, με την βαθιά ιδιότυπα βελούδινη φωνή του, όπως αυτή διαμορφώθηκε μέσα στα 80ς...

Έχω σπάσει το κεφάλι μου...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk