Βοήθεια για αγορά media player

andreas443

New member
22 April 2010
65
Καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια σας παρακαλώ μου ήρθε σήμερα μια samsung q9f προς αντικατάσταση μιας παλιάς τηλεόρασης που είχα 65ks9000 γιατί 4 φορες την είχα στήλει για φτιάξιμο

λοιπόν από αρχεία δεν παίζει τίποτα δεν παίζει avi δεν έχει dvix δεν έχει DTS ήχο με αποτέλεσμα ότι mkv βάζω να μην έχουν ήχο και τα avi δεν τα ξεκινα
δοκίμασα να στείλω τον ήχο dts μέσο οπτικής ίνας σε home cinema αλλα τίποτα άρα πρεπει να πάρω media player και πλέον όλα τα αρχεία να τα παίζω από τον media

Αυτό που ψάχνω και εδώ θέλω την βοήθεια σας είναι να έχει dlna UPNP γιατί τις ταινίες τις έχω σε σκληρούς δικτύου NAS να παίζει τα πάντα από αρχεία mkv avi dvix mp4 srt υπότιτλους στα ελληνικά και ηχους ac3 και dts ,dts-hd να είναι κάτι καλο δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα να έχει κάρτα δικτύου 1000 να είναι 4k με HDR και να έχει οπτική ίνα ώστε να στέλνω τον ήχο στο home cinema με οπτικό καλώδιο και όχι με hdmi στην τηλεόραση γιατί πλάι δεν θα ακούγεται ήχος
Δεν με ενδιαφέρει να κάνω καμια αλλη λειτουργία αυτό που θέλω μονο είναι να βλέπει τους δίσκους NAS που είναι στο δίκτυο του σπιτιού να βλέπω τους φακέλους και να βάζω να παίζουν οι ταινίες ούτε μέσο internet να στήσω και να βλέπω online ούτε τίποτα μονο απο NAS

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο για άμεση αγορά από ελλάδα από skroutz??
Σας ευχαριστω

Έχω βρει αυτό τι γνώμη έχετε http://zappiti.com/zappiti-mini-4k-hdr.html
Αυτό που με προβληματίζει σε αυτόν είναι ότι γραφει αυτό αν και δεν πολύ καταλαβαίνω γιατί δεν ξέρω και αγγλικά και παιδεύομαι με τις μετάφρασης από το google

Force SD Audio: In SPDIF output, multichanel HD audio formats are donwmixed in Dolby Digital or DTS (if Core) or stereo (if not core). Note: Only HDMI can support HD audio formats such as Dolby TrueHD or DTS-HD.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Σημαίνει ότι μόνο με σύνδεση HDMI μπορεί να περάσει ο HD ήχος. Αν χρησιμοποιήσεις οπτική, θα περάσει κανονικά το DTS και τα υπόλοιπα φορμά, αλλά, όχι το HD. Για ήχο μιλάμε πάντα.
 

andreas443

New member
22 April 2010
65
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά media player

Σημαίνει ότι μόνο με σύνδεση HDMI μπορεί να περάσει ο HD ήχος. Αν χρησιμοποιήσεις οπτική, θα περάσει κανονικά το DTS και τα υπόλοιπα φορμά, αλλά, όχι το HD. Για ήχο μιλάμε πάντα.

Αν το mkv έχει dts-hd ήχο 7.1 όπως είναι οι έκδοσις REMUX τι γίνετε μέσο οπτικής τουλάχιστον θα περάσει ήχος ας είναι και dts απλό ο ήχος θα γίνει μετατροπή από dts-hd σε dts και να ακούγεται μέσο οπτικής στα ηχεία
τι έχετε να μου προτείνεται?
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια σας παρακαλώ μου ήρθε σήμερα μια samsung q9f προς αντικατάσταση μιας παλιάς τηλεόρασης που είχα 65ks9000 γιατί 4 φορες την είχα στήλει για φτιάξιμο

λοιπόν από αρχεία δεν παίζει τίποτα δεν παίζει avi δεν έχει dvix δεν έχει DTS ήχο με αποτέλεσμα ότι mkv βάζω να μην έχουν ήχο και τα avi δεν τα ξεκινα
δοκίμασα να στείλω τον ήχο dts μέσο οπτικής ίνας σε home cinema αλλα τίποτα άρα πρεπει να πάρω media player και πλέον όλα τα αρχεία να τα παίζω από τον media

Αυτό που ψάχνω και εδώ θέλω την βοήθεια σας είναι να έχει dlna UPNP γιατί τις ταινίες τις έχω σε σκληρούς δικτύου NAS να παίζει τα πάντα από αρχεία mkv avi dvix mp4 srt υπότιτλους στα ελληνικά και ηχους ac3 και dts ,dts-hd να είναι κάτι καλο δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα να έχει κάρτα δικτύου 1000 να είναι 4k με HDR και να έχει οπτική ίνα ώστε να στέλνω τον ήχο στο home cinema με οπτικό καλώδιο και όχι με hdmi στην τηλεόραση γιατί πλάι δεν θα ακούγεται ήχος
Δεν με ενδιαφέρει να κάνω καμια αλλη λειτουργία αυτό που θέλω μονο είναι να βλέπει τους δίσκους NAS που είναι στο δίκτυο του σπιτιού να βλέπω τους φακέλους και να βάζω να παίζουν οι ταινίες ούτε μέσο internet να στήσω και να βλέπω online ούτε τίποτα μονο απο NAS

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο για άμεση αγορά από ελλάδα από skroutz??
Σας ευχαριστω

Έχω βρει αυτό τι γνώμη έχετε http://zappiti.com/zappiti-mini-4k-hdr.html
Αυτό που με προβληματίζει σε αυτόν είναι ότι γραφει αυτό αν και δεν πολύ καταλαβαίνω γιατί δεν ξέρω και αγγλικά και παιδεύομαι με τις μετάφρασης από το google

Force SD Audio: In SPDIF output, multichanel HD audio formats are donwmixed in Dolby Digital or DTS (if Core) or stereo (if not core). Note: Only HDMI can support HD audio formats such as Dolby TrueHD or DTS-HD.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος
QE65Q9FN
QE65QFN.JPG
QN65Q9FN
QN65Q9FN.JPG
Και οι δυο παιζουν avi.δε μπορει η δικια σου να μην παιζει
DTS neo δεν εχει επιλογη?απο εκει θα σου βγαζει DTS οπως και η KS
ποια απο τις 2 εχεις?
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
O player της τηλεόρασης στάνταρ παίζει όλα τα φορμάτ και βγάζει ήχο μέχρι DTS. Απλά φαντάζομαι ότι ο φίλος εννοεί ότι δεν παίζει λόγω του δικτυακού του setup...
 

andreas443

New member
22 April 2010
65
όχι παιδιά το μοντέλο του 2018 δεν παίζει δεν έχει dts και dvix το ίδιο ακριβώς μοντέλο του 2017 παίζει κανονικά

αν βάλω μια ταινία με ήχο dts-hd από media player που ο media υποστηρίζει dts-hd και στείλω τον ήχο σε home cinema με οπτική θα πάει ήχος έστω και stereo? dts hd δεν θα περάσει αφού δεν γίνετε μέσο οπτικής αλλα έστω και stereo θα έχω ήχο?
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά media player

Αν το mkv έχει dts-hd ήχο 7.1 όπως είναι οι έκδοσις REMUX τι γίνετε μέσο οπτικής τουλάχιστον θα περάσει ήχος ας είναι και dts απλό ο ήχος θα γίνει μετατροπή από dts-hd σε dts και να ακούγεται μέσο οπτικής στα ηχεία
τι έχετε να μου προτείνεται?

Ακριβώς αυτό έγραψα και πιο πάνω. Δεν γίνεται κάποια μετατροπή, απλά διαβάζει το core του DTS.
 

andreas443

New member
22 April 2010
65
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά media player

Ακριβώς αυτό έγραψα και πιο πάνω. Δεν γίνεται κάποια μετατροπή, απλά διαβάζει το core του DTS.

ωραία κατάλαβα συγγνώμη κιόλας αλλα είμαι άσχετος από ότι έχεις καταλάβει και προσπαθώ τώρα σιγά σιγά να μάθω και να δω τι μπορώ να κάνω για αυτό συγγνώμη αν σε κουράζω
για το zappiti τι γνώμη έχεις?
 
19 June 2006
35,671
Δυστυχώς, έχω ασχοληθεί μονάχα περιστασιακά με τα media players. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην αντίστοιχη κατηγορία για γνώμες χρηστών ή ενδεχομένως άλλες επιλογές που καλύπτουν τις ανάγκες σου.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά media player

με 1 gb ram σκούρα τα πράματα......

2GB RAM εχει. Πρεπει να σε μπέρδεψε το chart στο website τους ;)

Καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια σας παρακαλώ μου ήρθε σήμερα μια samsung q9f προς αντικατάσταση μιας παλιάς τηλεόρασης που είχα 65ks9000 γιατί 4 φορες την είχα στήλει για φτιάξιμο

λοιπόν από αρχεία δεν παίζει τίποτα δεν παίζει avi δεν έχει dvix δεν έχει DTS ήχο με αποτέλεσμα ότι mkv βάζω να μην έχουν ήχο και τα avi δεν τα ξεκινα
δοκίμασα να στείλω τον ήχο dts μέσο οπτικής ίνας σε home cinema αλλα τίποτα άρα πρεπει να πάρω media player και πλέον όλα τα αρχεία να τα παίζω από τον media

Αυτό που ψάχνω και εδώ θέλω την βοήθεια σας είναι να έχει dlna UPNP γιατί τις ταινίες τις έχω σε σκληρούς δικτύου NAS να παίζει τα πάντα από αρχεία mkv avi dvix mp4 srt υπότιτλους στα ελληνικά και ηχους ac3 και dts ,dts-hd να είναι κάτι καλο δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα να έχει κάρτα δικτύου 1000 να είναι 4k με HDR και να έχει οπτική ίνα ώστε να στέλνω τον ήχο στο home cinema με οπτικό καλώδιο και όχι με hdmi στην τηλεόραση γιατί πλάι δεν θα ακούγεται ήχος
Δεν με ενδιαφέρει να κάνω καμια αλλη λειτουργία αυτό που θέλω μονο είναι να βλέπει τους δίσκους NAS που είναι στο δίκτυο του σπιτιού να βλέπω τους φακέλους και να βάζω να παίζουν οι ταινίες ούτε μέσο internet να στήσω και να βλέπω online ούτε τίποτα μονο απο NAS

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο για άμεση αγορά από ελλάδα από skroutz??
Σας ευχαριστω

Έχω βρει αυτό τι γνώμη έχετε http://zappiti.com/zappiti-mini-4k-hdr.html
Αυτό που με προβληματίζει σε αυτόν είναι ότι γραφει αυτό αν και δεν πολύ καταλαβαίνω γιατί δεν ξέρω και αγγλικά και παιδεύομαι με τις μετάφρασης από το google

Force SD Audio: In SPDIF output, multichanel HD audio formats are donwmixed in Dolby Digital or DTS (if Core) or stereo (if not core). Note: Only HDMI can support HD audio formats such as Dolby TrueHD or DTS-HD.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος

Ειναι πολύ καλό player. Θα παίξει οτι κυκλοφορεί (μεχρι και τις απαιτητικές UHD backup ταινίες σου) και απο USB αλλα και απο ενσύρματο δίκτυο.
Φοράει το hardware των εξαιρετικων Dune και Zidoo μοντέλων και πρακτικά παιζουν το ιδιο. Στα συν του συγκεκριμένου τo cover art (zapitti) που δημιουργεί στις ταινίες σου.

Ειδικά για αγορά απο Ελλάδα δεν εχεις και πολλές επιλογές. Θα εβγαζες ακρη και με το τελευταίο Dune, αλλα δεν εχει ξεκινησει η πώληση του στη χώρα μας ακομα.

Στα των codec ηχου, θα εχει τη συμπεριφορα απο την ψηφιακή που σου περιέγραψε ο Γιάννης Χατζηγεωργίου.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Όλα τα πάνω +dvd blu Ray CD player με εσωτερικό σκληρό δίσκο με hardware CPU-GPU για σεμινάριο ...Και ονομάζεται Xbox Xxxxx
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Και κάτι τελευταίο που θα πρέπει να αναφερθεί με hdmi 2.1 το μόνο !!!!
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Από τα 250 ευρώ στα 530 έχει μια διαφορά δεν νομίζεις?

Γιατί μπήκε θέμα τιμής ;
Η ερώτηση θα έπρεπε να ήταν τι υποστηρίζει το hdmi 2.1 για αυτά που έρχονται τέλος του χρόνου η έχει σκοπό να δώσει 250 ευρώ και μετά να χρειαστεί να ξανά αγοράσει άλλο ;
Και αν δεν κάνω λάθος έπεσε η τιμή του Χ.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Γιατί μπήκε θέμα τιμής ;
Η ερώτηση θα έπρεπε να ήταν τι υποστηρίζει το hdmi 2.1 για αυτά που έρχονται τέλος του χρόνου η έχει σκοπό να δώσει 250 ευρώ και μετά να χρειαστεί να ξανά αγοράσει άλλο ;
Και αν δεν κάνω λάθος έπεσε η τιμή του Χ.
Αυτό που έβαλε 250 έχει, όσο για το 2.1, άχρηστο, εδώ καλά καλά δεν έχουμε 4κ

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Προφανώς δεν έχεις πιάσει στα χέρια σου το Χ για δεις την ποιότητα της εικόνας σε καινούργιο υλικό remux blu ray σε τηλεόραση 4K και 1080 p η ακόμη το πως διαχειρίζεται το σήμα sd -dvd .
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,800
Δεν έχει πέσει ιδιαίτερα. Περίπου 470 έχει στα skroutzoμαγαζα και 529 στις αλυσίδες.
Πάντως δεν είναι λόγος να αγοράσει κάποιος σήμερα το X για το HDMI 2.1 δίνοντας 300 παραπάνω από τα top media players. Μόνο αν το συνδυάσει με games. Εχει δρόμο ακόμη στο software για να γίνει αυτό που λέμε "τα πάντα" και "flawless" και χωρίς προβλήματα (το hardware το έχει δε το συζητώ). Αν είναι να δώσει 500 ας πάει σε HTPC.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Προφανώς δεν έχεις πιάσει στα χέρια σου το Χ για δεις την ποιότητα της εικόνας σε καινούργιο υλικό remux blu ray σε τηλεόραση 4K και 1080 p η ακόμη το πως διαχειρίζεται το σήμα sd -dvd .

Για την ποιότητα της εικόνας τα έχω γράψει για το s, αλλά τι σχέση έχει αυτό με το HDMI 2.1?
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Μα αν δεν κάνω λάθος ο άνθρωπος ψάχνει κάτι αυστηρά για σύνδεση μέσω οπτικής. Οπότε όλη αυτή η κουβέντα περί HDMI δεν τον αφορά.