Καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kavaliotis

New member
31 July 2007
41
Καλησπέρα, μια ερώτηση από αρχάριο, θα συνδέσω τον DENON 2400 με τα ONKYO SKS-588 που είναι Dolby Atmos και ήθελα να ρωτήσω τί καλώδιο πρέπει να πάω να αγοράσω γιατί αυτά που είχε μέσα είναι μέχρι 8 μέτρα ενώ εγώ για τα 2 πίσω θέλω 14 μέτρα το ένα και 20 μέτρα το άλλο. Κάποιο λίνκ από καλώδιο αξιόπιστο για να μην έχω προβλήματα; Ή τύπο; Από ότι κατάλαβα, με χιλιοστά πάνε τα καλώδια.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Είναι μεγάλη η απόσταση. Μάλλον η πιο οικονομική λύση είναι να βάλεις σε όλα 4άρι (4 mm2 διατομή) ηλεκτρολογικό καλώδιο. Αλλιώς αν πας σε κάποιο καλό, εξειδικευμένο καλώδιο ηχείων ακόμα και από τα πιο οικονομικά, ο λογαριασμός θα ανέβει πολύ ψηλά.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
το QED XT40 ειναι ιδανικο για μεγαλεs αποστασειs. αλλα ναι, το κοστοs ανεβαινει.( νομιζω 9ευρω το μετρο το`χα δει). Θα`Θελα και εγω να το ειχα στα περιφερειακα μου, αλλα...
κατα την γνωμη μου, ιδιο μηκοs καλωδιων ανα ζευγοs καναλιων. δλδ ασχετα αν στο ενα Θεs 14μ και στο αλλο 20μ,
20μ να βαλειs και στα δυο
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Γι' αυτό πρότεινα 4άρι. Το κλασσικό για τέτοιες περιπτώσεις. Καλώδιο ηχείων ειδικό και με 2 ευρώ το μέτρο να βάλει, πάλι ακριβά θα βγει με τόσο μεγάλες αποστάσεις.
Για τη συμμετρία στα μήκη, σωστό βεβαίως! :a0210:
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Μην ξοδευτείς άδικα τα SKR-594 που έχει περιφερικά είναι full range 8ωμ και δεν θα ακούσεις διαφορά από καλώδιο. Πάρε όποιο οικονομικό καλώδιο ηχείων δίχως ενοχές από 2mm και πάνω. Για τα υπόλοιπα ηχεία χρησιμοποίησε ποιοτικότερο καλώδιο όχι απαραίτητα μεγαλύτερής διατομής.
 

TakisJK

Established Member
21 February 2010
155
Πειραιάς
Καλημέρα.
Καλή η συμμετρία, έχουν δίκιο τα παιδιά αλλά μην πολυασχολείσαι. Μπορείς να ρυθμίσεις επί μέρους εντάσεις από τον ενισχυτή αν και δεν νομίζω να αντιληφθείς διαφορές με 2 μέτρα παραπάνω στο ένα απ´ τα δύο. Βάλε ακριβώς το μήκος που χειάζεσαι σε κάθε ηχείο και για τα πίσω βάλε όσο πιό ψιλό και φτηνό γίνεται για νάναι πιό βολικό και να κρύβεται εύκολα. Για τα εμπρός το 4άρι είναι οκ. Προσοχή!!!! Πάνω από € 6 ανα μέτρο (για τα εμπρός) πεταμένα λεφτά. Για τα πίσω συνολικά € 6 είναι επίσης καλά.