Doctor Sleep

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    10

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
doctor-sleep.jpg



H Rebecca Ferguson έκλεισε κεντρικό ρόλο στην ταινία Doctor Sleep

...το sequel της ταινίας The Shining του 1980.

Rebecca Ferguson to Star in Shining Sequel Doctor Sleep
http://www.comingsoon.net/movies/news/955197-rebecca-ferguson-to-star-in-shining-sequel-doctor-sleep
 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Doctor Sleep (The Shining sequel)

Καλή ταινία.

Να πω την αλήθεια, πιο πολύ την ευχαριστήθηκα μέχρι να φτάσει το στορυ στη φάση του πρεκουελ (όπου και θα προτιμούσα να λείπουν οι εμφανίσεις του «Νίκολσον» πχ)

Κατά τα αλλά ήταν πολύ καλογυρισμένη και εν τελεί απολαυστική.

Εικόνα και ήχος στο 4Κ δισκάκι σε κορυφαία επίπεδα (ειδικά το Atmos track έδινε ρέστα).

ΥΓ Και η Ρεμπέκα, δε χορταίνεται 😋
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Doctor Sleep (The Shining sequel)

40 χρόνια μόλις μετά την 1η ταινία θυμήθηκαν να βγάλουν το sequel :D

Δεν την έχω δει ακόμα, αλλά είναι στα πρώτα που θα παίξουν μόλις έρθει επιτέλους η νέα βάση για τον προβολέα.

In Stephen King we believe!
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Doctor Sleep (2019)

πολυ μετρια, σαν ταινια με υπερ ηρωες ειναι
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Doctor Sleep (2019)

πολυ μετρια, σαν ταινια με υπερ ηρωες ειναι

??????

Υπερηρωες ; Μαλλον δεν ειδαμε το ιδιο φιλμ.

Επι τη ευκαιρια το ειδα και εγω και μου αρεσε. Τιμια συνεχεια του κλασσικου αριστουργηματος του Κιουμπρικ.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Doctor Sleep (2019)

οταν σε μια ταινια διαβαζουν σκεψεις (ο καραφλος απο το χι μαν) πετανε (superman) χαλανε πραγματα απο αποσταση (συγουρα θα υπαρχει καποιος αλλος ηπερηρωας) κτλ δεν ειναι ταινια με υπερ ηρωες?
στο original ηταν απλα ενας απλος τρελος οικογενιαρχης με τσεκουρι
δεν φτανει την ταινια του Κιουμπρικ με τιποτα, μια μετρια ταινια για teenagers IMHO
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Doctor Sleep (2019)

οταν σε μια ταινια διαβαζουν σκεψεις (ο καραφλος απο το χι μαν) πετανε (superman) χαλανε πραγματα απο αποσταση (συγουρα θα υπαρχει καποιος αλλος ηπερηρωας) κτλ δεν ειναι ταινια με υπερ ηρωες?
στο original ηταν απλα ενας απλος τρελος οικογενιαρχης με τσεκουρι
δεν φτανει την ταινια του Κιουμπρικ με τιποτα, μια μετρια ταινια για teenagers IMHO

Oχι δεν το βλεπω ετσι. Οι υπερδυναμεις των υπερηρωων ειναι φυσικου αντικρυπου και με αμεσο εφφέ. Πετανε, ριχνουν ακτινες καινε λυγιζουν γκρεμιζουν κτιρια προκαλουν σεισμους πετανε σφυρια σε αλλους πλανητες κλπ...

Εδω εχουμε μια αποψη δυναμεων του πνευματος που χαρακτηριζει τις λεγομενες occult sciences, και σχετιζονται με κινηση απο αποσταση, διοραση, μεντιουμ, επικοινωνια με αλλες οντοτητες που δεν ανηκουν στον ζωντα κοσμο.
Ετσι ηταν και στο φιλμ του Κιουμπρικ. Ο "τρελλος" με το τσεκουρι δεν ηταν τυχαια και αιφνης οικογενιαρχης με ενα τσεκουρι. Υπηρχαν Ολες αυτες οι οντοτητες και η συνεργεια τους, και που διεργουν στο πρωτο ενω επανερχονται και επιδρουν (καταλυτικα) στο δευτερο.
Παρανορμαλ ναι, συπερχηροουζ οχι. Βεβαια ο καθενας οπως το αισθανεται.
Γιαυτο και για μενα ηταν απο τις πολυ ευχαριστες εκπληξεις της χρονιας (περισσοτερο απο "τα χρωματα που επεσαν απο τον ουρανο" που ειδα οτι σου αρεσε ιδιαιτερως)
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Doctor Sleep (2019)

τα χρωματα μου αρεσανε γιατι ειναι κατι σαν το horror απο τα 80ς, το βλεπεις και νιωθεις οτι αυτοι που κανανε την ταινια το γουσταρανε, συν η ολη φαση με τα αλπακας.
στο shining του κιυμπρικ μεχρι το τελος δεν ηξερες αν ηταν τρελος ο jack η επαιζε κατι αλλο, εδω απο την αρχη στα εχουν εξηγισει ολα, και απλα τα πανε ολα στο 11, συν η μιση ταινια ειναι αναπαραγωγη της προηγουμενης ,απλα προσθεσανε πιο πολυ action με γευση απο superhero ταινιες .
τεσπα, γουστα ειναι αυτα, δεν την πολυ θυμαμαι να σου πω την αληθεια, για μενα ειναι μετρια προς κακια.
καπου στο ιντερνετ ειχα διαβασει για αυτη την ταινια, οτι ειναι σαν να εχεις βγει ραντεβου με καινουρια βαρετη κοπελα, που σου μηλαει συνεχια για την πρωην σου , με την οποια εισαι ακομα ερωτευμενος
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Re: Doctor Sleep (2019)

Ωραια ταινία ήταν καλό γυρισμένη βεβαια έλειπε η ατμόσφαιρα του πρώτου αλλα ηταν καλο.
Μου αρεσει οταν τα βιβλια του Στίβεν κινγκ να τα βγαζουν σε ταινίες αρκεί να ειναι καλές.
Περιμένω πως και πως να βγάλουν πάλι σε σειρά το the stand και εύχομαι να ξεπεράσει την τηλεσειρα που ειχε βγει τότε
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Επιτέλους την είδα και μάλιστα αφου -για μια ακομη φορα- είδα το The shining πρώτα για φρεσκάρισμα.
Χορταστικότατη ταινία! Όλα τα κομμάτια του παζλ μπήκαν στην θέση τους και η αλήθεια είναι ότι δε περίμενα το τελευταίο μέρος να διαδραματιστεί εκεί που έγινε.
Ίσως αν έλειπαν 1-2 σκηνές να ήταν περισσίοτερο στο πνευμα του παρανόρμαλ και να μην θύμιζε σουπερηρωες οπως ειπώθηκε. Ο κιουμπρικ μας τα έδωσε αυτα χωρίς εφέ.
Μου άρεσε το δέσιμο και οι άμεσες αναφορες στο the shinning και γενικότερα το στήσιμο της ταινίας γύρω απο τον αντι-ηρωα doc.
Πολλές οι 3 ώρες αλλά άξιζαν, δεν ξέρω αν θα την ευχαριστηθεί κανεις -το ιδιο- εαν δεν έχει δει το the shining.

Στα τεχνικά, εικόνα, ήχος κίνηση άψογα.

Αυτό που δεν έπιασα
γιατι τα μάτια του danny άλλαξαν χρώμα? ίσως εν μέρει δικαιολογήθηκε πως γίνεται αυτο με την σκηνή που μπήκε μέσα στην Abra, αλλα στον ιδιο γιατι? επίσης η μητέρα του δεν τον κοίταζε ποτε στα μάτια (επειδη άλλαξαν χρώμα και τον φοβόταν? αλλα γιατι?
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Μόλις την είδα. Απλά χαράμισα 2:30 ώρες λάμπα.

Δεν μου είπε τίποτα. Πολλά ναρκωτικά ο σκηνοθέτης. Αυτες οι ταινίες με τις σκέψεις με εκνευρίζουν αφάνταστα που τα ρίχνουν όλα στην σκέψη και δεν ξερεις τι είναι πραγματικότητα και τι όχι.

Μηδέν.