Νέο Ηχοσυστημα Nissan Micra k11 1998

akhs187

New member
29 June 2018
2
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα
Αγόρασα πρόσφατα ένα Nissan Micra k11 και το βασικότερο που θέλω να κάνω είναι να αλλάξω Ηχοσυστημα στο αμάξι και κεραία διότι είναι από τότε.

Λοιπόν έχω κάνει ήδη παραγγελία μια πηγή 1din pioneer deh-3900bt
Το πρόβλημα ξεκινάει από εδώ και πέρα σε ότι αφορά την επιλογή 6.5" ηχείων μπροστά διερουμενα και ένα sub πίσω μαζεμένο με 12" woofer επάνω.

Πήγα σε κάποιον ο οποίος μου πρότεινε μια εταιρεία που πραγματικά την έχω ακούσει πρώτη φορά

Ampire SC165 Ηχείο Αυτοκινήτου
Ampire EPK20
AMPIRE MB90.2-2G Ενισχυτής Ηχείων Αυτοκινήτου 220 WATTS
WCC 5001 Ενισχυτής Ήχου Αυτοκινήτου
WCC 124S Subwoofer Αυτοκινήτου
Καμπίνα (Κούτα) Subwoofer Universal 10" SubBox 10

Για όλα αυτά το κόστος ανέρχεται χωρίς την πηγή στα 412 ευρώ

Ενώ για να τα περάσει όλα αυτά ζήτησε 150 ευρώ τα οποία θεωρώ υπερβολικά πάρα πολλά.

Πιστεύω ότι στα ίδια χρήματα άντε και λίγο παραπάνω παίρνεις πολύ καλύτερο Ηχοσυστημα.

Περιμένω τις προτάσεις σας
 

ckorolis

Inactive User
31 May 2010
165
Η εταιρία είναι άγνωστη. Τι απαιτήσεις έχεις ?? Θες να ακούς ωραία μουσική ή θες νταπαντούπα και να σε ακούνε οι άλλοι ?? Ποιο είναι το budget σου ??
 

akhs187

New member
29 June 2018
2
Καλησπέρα σας. Παιδιά τελικά κατέληξα στο να το περάσω μόνος μου και απλά να πάω σε κάποιον ωστε να ρυθμίσει αργότερα τους ενισχυτές.

Οπότε επέλεξα ηχεία
Τα Jbl 6500c club
Με ενισχυτή Ground Zero GZIA 4115HPX-B

Έχω πάρει τα ηχεία ήδη και είναι σε φάση να τα τοποθετήσω σήμερα ολοκλήρωσα την καλωδίωση η οποία αποτελείται από
Καλώδιο ηχείων 2x2.5
Της ground zero
Καλώδιο ρεύματος της ground zero επίσης 4awg
Και για μπροστά έχω βάλω μια ασφαλειοθηκη με ασφάλεια 150A
Και πίσω έχω έναν διανομέα όπου έχει ό κάθε ενισχυτής την δική του ασφάλεια στην περίπτωση αυτή υπάρχει μια ασφάλεια στα 60A
Από την άλλη αναμένω για τον ενισχυτή των ηχείων που υπολογίζω να τον έχω πριν τον 15 Αύγουστο.


Από εκεί και πέρα η συνέχεια έχει με την αγορά του Sub όπου μιλά με για
Το Ground Zero GZIB 300XBR Subwoofer 12" Με Κούτα, Ισχύος 350Watt RMS/4Ω

Και τέλος θα έχουμε τον Ground Zero GZIA 1.1000DX-II Ψηφιακός Μονοκάναλος Ενισχυτής Ισχύος 1x1000 Watt Rms / 1 Ohm

Ο οποίος θα δώσει ζωή στο Sub.


Η καλωδίωση έχει περαστεί

Αποφάσισα και έβαλα σε κάθε πόρτα το καλώδιο των ηχείων το οποίο καταλήγει από την μια στο crossover κι από την άλλη στον ενισχυτή.
Τα Twitter από ότι είδα θα τα βάλω στην κολώνα.

Ενώ το καλώδιο rca έχει περάσει από την μέσ Η και την πλευρά του συνοδηγού ενώ το ρεύμα από του οδηγού.

Έτσι προσπάθησα να αποτρεψβ όσο γίνεται τα προβλήματα που υπάρχουν με παραμορφώσεις κλπ. .

Τώρα για αρχή θα ολοκληρώσω αυτό το project Και το επόμενο βήμα είναι μέχρι τέλος του χρόνου. Να βάλω στις πόρτες και ηχομόνωση

Το αυτοκίνητο θέλει κάτι άλλο οπότε και δεν θα πάω να σκάσω κανένα χιλιάρικο αλλά να καλύψω πίσω από τα ηχεία και δύο τρία αλλά σημεία.

Το συνολικό κόστος είναι πολύ καλό για αυτό που θέλω να κάνω. Και προτίμησα να τα περάσω μόνος επειδή ζητούσαν 150 ευρώ για όλα αυτά. Θα μου πεις με την ταλαιπωρία που έφαγες δεν άξιζε Ναι οκ . Απλά δεν υπάρχουν λεφτά για αλλά έξοδα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν εχεις βαλει και τερατα ενισχυτες, αλλα αν θα παιζουν αρκετα και η μπαταρια σου εχει λιγα αμπερορια θα την κουρασουν.
Εχεις μεριμνησει επ αυτου. ?