Αγορά ακουστικών για home cinema

drspiros

AVClub Addicted Member
Καλησπέρα. Κανονικά το θέμα θα έπρεπε να πάει στο topic "Ακουστικά", αλλά εδώ το ζητούμενο είναι ο πολυκάναλος και όχι ο δικάναλος ήχος. Ψάχνω για ακουστικά ενσύρματα ή ασύρματα 5.1 ή 7.1 για σύνδεση στον ενισχυτή μου για τις "μικρές" ώρες.
Αν είναι ενσύρματα λογικά θα συνδεθούν στην έξοδο jack του ενισχυτή, αν είναι ασύρματα λογικά θα έχουν μαζί μια συσκευή ασύρματης εκπομπής που θα συνδέεται στο line out.
Έχω βρει πολλές επιλογές gaming, αλλά καμιά για cinema. Μήπως θα πρέπει να κοιτάξω προς τα εκεί;
Μπάτζετ γύρω στα 100 ευρώ υποθέτω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά είμαι επιφυλακτικός ως προς τα πολυκαναλα ακουστικά. Ειδικά στα χρήματα που προτιθεσαι να διαθέσεις.
Ρίξε λίγο μια ματιά στα philips fidelio x2 απο τα ευρωπαϊκά Amazon. Έχουν πέσει και κάτω των 150 ευρώ ανά καιρούς. Άλλη εναλλακτική τα akg k702 τα οποία όμως τσιμπάνε σε δυσκολία οδήγησης καθώς είναι στα 62 ωμ. Και δεν ξέρω πώς θα ανταποκριθεί η έξοδος ακουστικών του ενισχυτή σου. Και τα δύο είναι πολύ "ανοιχτα" με τρισδιάστατο ήχο με τα fidelio πιο μπασατα και τα akg πιο "σωστα"

Βασικά αν ακούσεις το παναρισμα αυτό στο ελικόπτερο της εισαγωγής απο τα fidelio θα γελάς με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο στην αγορα:

 
Last edited:

drspiros

AVClub Addicted Member
Αυτά είναι ψιλοακριβούτσικα. Δεν έχω υψηλές απαιτήσεις, απλά να μην ενοχλώ κάποιες φορές που η οικογένεια κοιμάται.
Στο αμερικάνικο amazon βρήκα τα Sony MDR-DS6500 που μεταχειρισμένα πάνε με μεταφορικά και δασμούς ευρώ στα 110 ευρώ.

Ή να πάω σε λύσεις gaming;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Πάντως δύο drivers βλέπω ότι έχει. Τα οποία προφανώς παίζουν την πολυκαναλη πληροφορία αφού αυτή έχει υποστεί την αναμενόμενη επεξεργασία. Σα να έχεις σεταρει PC να παίζει δικαναλα πολυκαναλο αρχείο.