LG E8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Την Ε8 55αρα πήρα !Είχα την Ε7 οι διαφορές δεν είναι μεγάλες.Αυτες όμως οι μικρές διαφορές για μένα έχουν σημασία!Πρώτον και κυριότερο: Την είχα 5 μέρες και στο 5% banding test δεν έχω ξαναδει καθαρότερο γκρι!Χωρίς ίχνος από κάθετες γραμμές,δεν ξέρω βέβαια μετά από περισσότερες ώρες λειτουργίας εάν θα είχα θέμα!

Η Ε8 από την Ε7 έχει λίγο παραπάνω φωτεινοτητα και ελαφρώς καλύτερα χρώματα.
και τέλος στο gaming που παίζω αρκετά στο HDR game mode δεν κάνει η Ε8 το σκοτεινιασμα που έκαναν όλες οι περσινές.
Θα μείνω με την Ε8 την 55αρα βλέπω στα 2.4μ και θα προσπαθήσω να την κρατήσω τουλάχιστον 3 χρόνια(αν και το έχω ξαναπεί αυτο)
Η επόμενη μου τηλεόραση σίγουρα θα είναι 65αρα..


-------------------------------------------------------------------

Reviews -test :


-We review the LG E8 OLED TV, a 2018 model with the South Korea brand's most advanced Alpha 9 video processor, and talk about the Technicolor picture mode changes brought about by firmware 04.10.05, as well as existing HDR luminance fluctuation issue.
Our review sample is the 65-inch LG OLED65E8PLA. The LG E8 is also available in a smaller screen size of 55 inches, model number OLED55E8PLA.https://www.youtube.com/watch?v=B5V5hCVXBAI
source video:[youtube.com -hdtvtest.co.uk]




65"...[homecinemamagazine.nl]...LG 65E8 review...https://www.homecinemamagazine.nl/2018/04/review-lg-oled65e8pla-e8-serie-oled-tv/

μετάφραση google nl to en


65"...[forbes.com]...LG 65E8 review...https://www.forbes.com/sites/johnar...ed-tv-review-what-a-difference-a-brain-makes/



55"...[rtings.com]...LG 55E8PUA review...https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/e8-oled

LG 55E8PUA calibration settings...https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/e8-oled/settings


55"...[lesnumeriques.com]...LG 55E8 review...https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/lg-55e8-p43545/test.html

μετάφραση google fr to en


55"...[tek.no]...LG 55E8 review...https://www.tek.no/artikler/test-lg-oled55e8/439684

μετάφραση google no to en

E8-forside-11.1250x703.jpg


LG%20E8%20bakside.jpg


LF%20E8%20fjernkontroll.jpg

source photo:[tek.no]

LG-OLED65E8-pixels-600x351@2x.jpg

source photo:[homecinemamagazine.nl]

lg-55e8-2-l.jpg


------------------

Αρχικές τιμές στην ελληνική αγορά:

65E8 : 4.799
55E8 : 3.199

-----------------------------------------

We compare the picture quality of the LG E8 vs the Panasonic FZ952 (also known as the FZ950 outside the UK), two of the leading OLED TVs available to buy in 2018.

Topics compared include colour accuracy, motion, upscaling, gradation, compression handling, HDR (Dolby Vision & HDR10), as well as gaming.

Our review samples are the 65-inch models, namely the LG OLED65E8PLA and the Panasonic TX-65FZ952B. The more affordable LG C8 OLED delivers similar picture quality to the E8, and the same applies to the FZ802 vs the FZ952.


https://www.youtube.com/watch?v=Sfwtx-YTVSU
source video:[youtube.com - hdtvtest.co.uk]


 
Last edited by a moderator:

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Re: Καμμένα pixel σε oled!Μεγάλη Προσοχή!!

Πάμε τώρα στα νεοτερα!Παρέλαβα χθες την καινούργια και την τσέκαρα εκεί με την ησυχία μου με 4 υπαλλήλους πάνω από το κεφάλι μου!
Επιτέλους και ένα πάνελ χωρίς καμμένα-κολλημενα pixel!
Σπίτι έκανα και το banding 5% τεστ όλα super!!Όπως συμφώνησα με τον εαυτό μου δεν πρόκειται να την ξανά κοιτάξω πότε για να μην βρω πότε τίποτα και χαλαστω!
Όσο για της διαφορές με την περσινή μου την Ε7 μικρές διαφορές αλλά για μένα ειδικά στο gaming που ασχολούμαι σημαντική!
Όποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι πολύ ευχαρίστως..
 
Last edited by a moderator:

lak100

AVClub Enthusiast
26 December 2008
854
μπορουμε να γραφουμε και για C8 εδω? η πρεπει να ανοιχθει καινουριο θεμα
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
μπορουμε να γραφουμε και για C8 εδω? η πρεπει να ανοιχθει καινουριο θεμα

Αν είστε κάτοχος C8 ανοίξτε νέο νήμα.
 

ant2004

New member
12 October 2007
10
Καλησπέρα
Κάτοχος της τηλεόρασης και εγώ από χθες! Φαίνεται να είναι πολύ καλή.
Χρειάζεται να κάνω κάποιες ρυθμίσεις για να χαρώ ακόμη πιο πολύ την εικόνα; Εσείς τι θα συστήνατε;
Και κάτι που δεν μου αρέσει αλλά θα σας το περιγράψω γιατί δεν έχω καμία σχέση με τεχνολογία... όταν βλέπω Netflix ή τηλεόραση τα βλέπω όλα πολύ αληθινά, ρεαλιστικά, δεν έχει την εικόνα του σινεμά την πιο κινηματογραφική. Μπορώ να το αλλάξω;
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
όταν βλέπω Netflix ή τηλεόραση τα βλέπω όλα πολύ αληθινά, ρεαλιστικά, δεν έχει την εικόνα του σινεμά την πιο κινηματογραφική. Μπορώ να το αλλάξω;

Να απενεργοποιήσεις το TruMotion.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν ξερω αν ο ενσωματωμενος player της tv παιζει σωστα υλικο 24p και ισως ειναι καλυτερα με το true motion on αλλα με custom ρυθμισεις χρηστη.
Δηλαδη το De-blur στο μαξιμουμ (για καλυτερη ευκρινεια ) και το De-judder ειτε στο 0 (μηδεν) off δηλαδη, ειτε στο 1-2 ή οπου κρινει καποιος οτι δεν του βγαζει πολυ βιντειλα. (εγω το εχω στο 2)
 

ant2004

New member
12 October 2007
10
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!
Θα τα δοκιμάσω και τα δυο.
Άλλες ρυθμίσεις για καλύτερη εικόνα κλπ νομίζετε ότι θα πρέπει να κάνω?
 

dkoskin

New member
12 December 2018
4
Athens, Greece
ως φαν της LG θα πω ότι ότι καινούριο βγάλει θα το πάρω, μέχρι σήμερα δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ
 

off_d

Established Member
7 September 2006
178
Πάτρα
Καλησπέρα.

Έχοντας την Ε8 κάπου στις 15 ημέρες, προβληματίζομαι με τον ήχο. Χρησιμοποιεί κανείς τα built in ηχεία ? Και αν ναι σε τι settings ?

Αρχικά είχα συνδέσει την ηχόμπαρα/5.1 Sony RT-HT3 αλλά λόγω του ότι δεν υποστηρίζει DTS, άρχισα να ψάχνομαι λίγο πως μπορώ να δουλεύω και DTS αρχεία. Επίσης μονίμως (και ειδικά σε SDR, δλδ στην digea) είχα ελαφρό delay στον ήχο. Ασυμβατότητα της Sony με την LG ? Δεν ξέρω τι. Η σύνδεση ήταν με HDMI ARC πάντως. Ειδικά στον ΣΚΑΙ το πρόβλημα ήταν τεράστιο. Ακόμα και σε HD SDR πάντως υπήρχε θέμα.

Οπότε κάποια στιγμή άρχισα να τεσταρω τα bult in ηχεία της E8. Τα οποία για κάποιο περίεργο λόγο τα βρήκα πιο "πλούσια" από το Sony (παρεπιπτόντως τα surround τα είχα μπροστά, κάτω απ την μπάρα δεξιά αριστερά, λόγω προβληματικού χώρου). Πχ άκουγα ήχους που με το Sony δεν άκουγα ή απλά "χάνονταν" (μήπως επειδή είχα σε front διάταξη τα surround, παρόλο που και στα settings του Sony σου δίνει τέτοια επιλογή?). Οπότε ρωτάω εντυπώσεις από εσάς των bult in ηχείων σε σχέση με μία ηχόμπαρα/5.1 τέτοιου τύπου και ποιά θεωρείτε ιδανικά settings γιατί υπάρχουν στιγμές που τα bult in ηχεία τρέμουν πολύ έντονα και χωρίς να είναι τέρμα ο ήχος (πχ στο 30)...

Επίσης, 3 φορές μέσα σε μία εβδομάδα γυρίζοντας σπίτι, έχω βρει την τηλεόραση ανοιχτή, και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγινε και αν είναι στο youtube app ή στο HDMI port που έχω τη Wind Vision. Μου πετάει ενα μαύρο πλαίσιο που λέει "this video is not available" ή κάτι τέτοιο, οπότε υποθέτω ότι είναι youtube. Χωρίς όμως να έχω πριν κάνει κάτι.

thanx.
 

KoSid

New member
28 August 2019
1
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Καινούριος κάτοχος της E8. Μια απορία καθώς είναι αρχή και είμαι αγχωμένος με το θέμα του burn in. Μετά από κάθε refresh pixel όταν κλείνω την τηλεόραση, στο άνοιγμα θα εμφανίζει ότι έγινε το refresh; Γιατί την πρώτη ημέρα μου ήρθε ειδοποίηση και από τότε δεν ξαναείχα. Επηρεάζει ότι την 2η μέρα απενεργοποίησα την επιλογή Quick start;
 

off_d

Established Member
7 September 2006
178
Πάτρα
Re: Απάντηση: LG E8 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Καινούριος κάτοχος της E8. Μια απορία καθώς είναι αρχή και είμαι αγχωμένος με το θέμα του burn in. Μετά από κάθε refresh pixel όταν κλείνω την τηλεόραση, στο άνοιγμα θα εμφανίζει ότι έγινε το refresh; Γιατί την πρώτη ημέρα μου ήρθε ειδοποίηση και από τότε δεν ξαναείχα. Επηρεάζει ότι την 2η μέρα απενεργοποίησα την επιλογή Quick start;

Εγώ δεν είχα ποτέ ενημέρωση, και απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει τέτοια ενημέρωση. Και το Quick start το έχω μόνιμα ενεργοποιημένο απ την αρχή. Σίγουρα όμως αφού συμπληρώσει 4ωρο minimum και την κλείσω, κάνει, γιατί το έχω διασταυρώσει και με τον ήχο στο πίσω μέρος και με το ότι δεν κλείνει την παροχή ρεύματος σε συνδεδεμένο usb, μέχρι να τελειώσει το refresh. Μιλάμε πάντα για το αυτόματο "γρήγορο" PR που κάνει με την συμπλήρωση του 4ωρου. Μήπως εσύ έκανες manual refresh μέσα από τα settings ? Το άλλο, αυτό που μιλάω εγώ, γίνεται από μόνο του. Καλό είναι να μην κάνεις manual PR χωρίς να υπάρχει λόγος...

Εμένα μου κάνει ακόμα πάντως ένα κουλό, μία στο τόσο, που ξαφνικά κλείνει η συσκευή (συνήθως το κάνει στο Netflix app). Και μόλις την ανοίξεις στο καπάκι, ανοίγει μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου εκεί που είχες μείνει πριν. Πολύ περίεργο. Δεν έχω καταφέρει να βρω τι φταίει και σίγουρα δεν είναι energy saving ή κάποιο τέτοιο setting.