dac με 9038 -9028 τσιπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο μερικά φόρουμ προτείνουν μεταξύ άλλων κι αυτά το πρώτο λίγο πάνω από 1300 ευρο το δεύτερο κάτω του χιλιάρικου.
https://www.ebay.co.uk/itm/LKS-MH-D...409665?hash=item23a3b517c1:g:SNsAAOSwQwdajyEZ

https://www.ebay.co.uk/itm/GUSTARD-...1&clk_rvr_id=1584261349397&afsrc=1&rmvSB=true

Μια και η εόμενη αγορά μου είναι ένας καινούργιος μετατροπέας μήπως κάποιο μέλος μπορεί να μας πεί κάτι παραπάνω;
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: dac με 9038 τσιπ

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο μερικά φόρουμ προτείνουν μεταξύ άλλων κι αυτά το πρώτο λίγο πάνω από 1300 ευρο το δεύτερο κάτω του χιλιάρικου.
https://www.ebay.co.uk/itm/LKS-MH-D...409665?hash=item23a3b517c1:g:SNsAAOSwQwdajyEZ

https://www.ebay.co.uk/itm/GUSTARD-...1&clk_rvr_id=1584261349397&afsrc=1&rmvSB=true

Μια και η εόμενη αγορά μου είναι ένας καινούργιος μετατροπέας μήπως κάποιο μέλος μπορεί να μας πεί κάτι παραπάνω;


Οση εμπειρία έχω από το μικρό αδελφάκι του δηλ 9028 ,θέλει εξαιρετική υλοποίηση .

Οταν ο αχλαδάκιας θέλει κοντά στα 500 δολλάρια για τη πλακέτα του ντάκ +τροφοδοσίες [της πλακέτας] και άλλα 250 δολ περίπου για το στάδιο εξόδου + μετασχηματιστές ,κλπ,κλπ και όλα diy ,τότε καταλαβαίνεις ότι το κόστος πάει αρκετά ψηλά

http://www.twistedpearaudio.com/digital/buffalosep.aspx
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Re: dac με 9038 τσιπ

μήπως Πέτρο κάποιες φορές οι ιδιοκατασκευές κοστίζουν περισσότερο από εταιρίες κινέζικες που αγοράζουν με τους τόνους τα υλικά;
Το head fi γράφει καλά πράγματα κι ένας μάλιστα που άκουσε και τα δύο έγραψε ' I already have the LKS DA004. DA004 has better sound stage while X22 has great sound texture and weight and thus perfect with vocal.'
ίσως και να μήν είναι ενδεικτικό αλλά κάπου σε άλλο σάιτ υπήρχαν και μετρήσεις αλλά ακόμη τις ψάχνω....
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: dac με 9038 τσιπ

μήπως Πέτρο κάποιες φορές οι ιδιοκατασκευές κοστίζουν περισσότερο από εταιρίες κινέζικες που αγοράζουν με τους τόνους τα υλικά;
Το head fi γράφει καλά πράγματα κι ένας μάλιστα που άκουσε και τα δύο έγραψε ' I already have the LKS DA004. DA004 has better sound stage while X22 has great sound texture and weight and thus perfect with vocal.'
ίσως και να μήν είναι ενδεικτικό αλλά κάπου σε άλλο σάιτ υπήρχαν και μετρήσεις αλλά ακόμη τις ψάχνω....

Θεόφιλε το θέμα δεν είναι οι μετρήσεις ,αλλά αυτό που ακούς .Το 9028 αποτελεί μια αναβάθμιση που δεν ξέρω αν την αντέχουν όλα τα συστήματα .Ακούς πράγματα που δεν ήξερες ότι υπήρχαν στις ηχογραφήσεις [τουλάχιστον εγώ ] ,αλλά το ερώτημα [για μένα] είναι πώς συμμαζεύεται όλο αυτό .
Με τον Σάββα ακόμη σε πειραματισμούς είμαστε [αυτό βέβαια έχει ανέκδοτο] και ψαχνόμαστε .
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να μην αγοράσεις χωρίς ακρόαση είτε 9028 ,είτε πολύ περισσότερο 9038 .
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Re: dac με 9038 τσιπ

καταλαβαίνω , και για του λόγου το αληθές στο δικό μου συστηματάκι μου ακούστηκε καλύτερα το ayazi ,από του έτερου Πέτρου- sonorus Gungnir Multibit χωρίς να έχω ακούσει ταυτόχρονα και τα δύο.Βέβαια και τα δύο αυτά ντακ δεν παίζουν αρχεία dsd που το ζητάω διακαώς γιαυτό ψάχνομαι σε άλλες μάρκες.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: dac με 9038 τσιπ

καταλαβαίνω , και για του λόγου το αληθές στο δικό μου συστηματάκι μου ακούστηκε καλύτερα το ayazi ,από του έτερου Πέτρου- sonorus Gungnir Multibit χωρίς να έχω ακούσει ταυτόχρονα και τα δύο.Βέβαια και τα δύο αυτά ντακ δεν παίζουν αρχεία dsd που το ζητάω διακαώς γιαυτό ψάχνομαι σε άλλες μάρκες.

Με τη πρώτη ευκαιρία θα σου έρθει το βουβάλιον για τα περαιτέρω .
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Re: dac με 9038 τσιπ

οκ θα αναμένω σαν να είμαι στα κάρβουνα :a0210:
αλήθεια δεν θα κάνουμε και καμιά δοκιμή ανάμεσα στο ayazi,Gungnir Multibit,RME DAc θα μαζευτούμε κάποτε;
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: dac με 9038 τσιπ

Θεόφιλε ,3 ντακ συγχρόνως είναι <θάνατος> .
Δύο και έρχονται δύσκολα ,τα τρία είναι μεγάλη ιστορία
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Re: dac με 9038 τσιπ

Ίσως έχεις δίκιο ,θα ήταν πολλές οι δοκιμές αν τα τεστάρουμε και σαν εν/τες ακουστικών συν και σαν προεν/τες, αλλά εγώ εστιάζω στο κομμάτι του μετατροπέα.Θα ήταν ωστόσο άδικο να παραλείψουμε κάποιο τεχνολογικό τους κομμάτι αν καταφέρναμε να τα συγκεντρώσουμε.Φαντάζει πολύ χρονοβόρο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: dac με 9038 τσιπ

Kαλημέρα Θεόφιλε ,η δοκιμή σαν dac -ενισχυτές ακουστικών είναι ευκολότερη ,νομίζω .
Η δοκιμή 3 dac σαν μετατροπέων μόνο είναι το μανίκι .
Πάντως το κανονίζουμε .
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: dac με 9038 τσιπ

Θεόφιλε το θέμα δεν είναι οι μετρήσεις ,αλλά αυτό που ακούς .Το 9028 αποτελεί μια αναβάθμιση που δεν ξέρω αν την αντέχουν όλα τα συστήματα .Ακούς πράγματα που δεν ήξερες ότι υπήρχαν στις ηχογραφήσεις [τουλάχιστον εγώ ] ,αλλά το ερώτημα [για μένα] είναι πώς συμμαζεύεται όλο αυτό .
Με τον Σάββα ακόμη σε πειραματισμούς είμαστε [αυτό βέβαια έχει ανέκδοτο] και ψαχνόμαστε .
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να μην αγοράσεις χωρίς ακρόαση είτε 9028 ,είτε πολύ περισσότερο 9038 .

Γιατι να "συμμαζέψεις" την αναλυτικοτητα του dac? Εδω ψαχνουμε την αναλυση και δεν την βρίσκουμε....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: dac με 9038 τσιπ

Γιατι να "συμμαζέψεις" την αναλυτικοτητα του dac? Εδω ψαχνουμε την αναλυση και δεν την βρίσκουμε....

Οταν θα σου έρθει ,θα καταλάβεις .
Θα πάρεις τα 800 και θα πάς στο Σείριο να πνίξεις το πόνο σου ....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: dac με 9038 τσιπ

Μάλλον θα πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουμε αν μιλάμε για αναλυτικότητα ή για ενοχλητικά πρίμα.

Δεν <ξυρίζουν> πάντως .
Και το παράδοξο είναι ότι <ακούν > πολύ περισσότερο στις αλλαγές των επιμέρους τροφοδοσιών παρά στην αλλαγή των πυκνωτών του σταδίου εξόδου .
Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι ο αχλαδάκιας παρουσίασε τις υλοποιήσεις του σχεδόν ένα χρόνο μετά .
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Re: dac με 9038 τσιπ

Άκρως ενδιαφέροντα όσα γράφονται για τα καινούργια τσιπακια και dac όμως συμφωνώ με τον Θοδωρή ,όταν κάνουμε αναβαθμίσεις ξανά ακούμε τις συλλογές μας και χαιρόμαστε συνήθως. Υποθέτω Πέτρο, ότι εκτός από το εξάρτημα -μηχάνημα να αλλάζει και η συμπεριφορά του χώρου ακρόασης;Δηλαδή πιο εκτεταμένες κι έμφαση σε σώμα στις χαμηλές ,πιο πολλές αρμονικές κτλ.Αυτό εννοείς;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: dac με 9038 τσιπ

Άκρως ενδιαφέροντα όσα γράφονται για τα καινούργια τσιπακια και dac όμως συμφωνώ με τον Θοδωρή ,όταν κάνουμε αναβαθμίσεις ξανά ακούμε τις συλλογές μας και χαιρόμαστε συνήθως. Υποθέτω Πέτρο, ότι εκτός από το εξάρτημα -μηχάνημα να αλλάζει και η συμπεριφορά του χώρου ακρόασης;Δηλαδή πιο εκτεταμένες κι έμφαση σε σώμα στις χαμηλές ,πιο πολλές αρμονικές κτλ.Αυτό εννοείς;

O χώρος ακρόασης και όλα τα συστατικά του συστήματος παραμένουν σταθερά ,εκείνο που μπαίνει σαν νέα παράμετρος είναι το dac .
Ισως Θεόφιλε εντός της εβδομάδας σου έρθει για βόσκημα το βουβάλιον,οπότε τα υπόλοιπα θα τα γράψεις εσύ .
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Re: dac με 9038 τσιπ

Οκ θα προτείνω να είμαστε 3-4 άτομα για πιο ασφαλή συμπεράσματα .Πρώτα να καταλήξουμε στην ημερομηνία που θα βολέψει κι έχει ο Θεός ....Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: dac με 9038 τσιπ

Οκ θα προτείνω να είμαστε 3-4 άτομα για πιο ασφαλή συμπεράσματα .Πρώτα να καταλήξουμε στην ημερομηνία που θα βολέψει κι έχει ο Θεός ....Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Θεόφιλε ,θα μείνει μερικές μέρες σε σένα ,αν θέλεις .
Απλά είναι καμπριολέ ....
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: dac με 9038 τσιπ

Οταν θα σου έρθει ,θα καταλάβεις .
Θα πάρεις τα 800 και θα πάς στο Σείριο να πνίξεις το πόνο σου ....
Ααα.....τοσο λες εε? Είμαι περίεργος πάντως.