Νέα τηλεόραση μέχρι 850ευρω

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Καλησπέρα, δεν πρόκειται για εμένα, αλλά για τον κολλητό που μπήκε σε καινούργιο σπίτι, ετοιμάζεται για οικογένεια και για πρώτη φορά θα αγοράσει τηλεόραση. Η απόσταση θα είναι 3-3,5 μέτρα, θα ήθελε 4k, ως πιο future proof. Η χρήση θα είναι ταινίες, σειρές και αθλητικά. Δηλαδή πέρα από αθλητικά δύσκολα θα χρησιμοποιηθεί το τηλεοπτικό. Ανάμενω τις προτάσεις σας, μέχρι 850 βαριά. Εγώ του πρότεινα την sony 55αρα 9005,αλλα του φαίνεται πολύ ακριβή.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα τηλεόραση μέχρι 850 ευρώ

Για τουλάχιστον τρία μέτρα απόσταση και δη για ταινίες (και ειδικά για 4K υλικό) καλύτερα κάποια 65". Κάτω από χίλια ευρώ μάλλον δεν υπάρχει κάποια με 100 Hz στην αγορά, οπότε αν η θέαση αθλητικών θα είναι περιορισμένη, ας πάει σε λύση με 50 Hz ρυθμό ανανέωσης. Εντός budget, στις 55", υπάρχει μεν η Samsung MU7000, η οποία δε, είναι μικρή για την απόσταση και τη χρήση που αναφέρθηκε.
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Ευχαριστώ Μιχάλη για την απάντηση, αλλά ο φίλος δεν είχε ποτέ τηλεόραση, έβλεπε μέχρι τώρα στο εργένικη σπίτι του σε ένα 22αρη μόνιτορ.Οποτε και για 55 με δυσκόλεψε πολύ να τον καταφέρω, για 65 δεν το συζητάει καν. Επειδή θα χρησιμοποιηθεί και για αθλητικά πολύ, τα θέλουμε τα 100 hz. Την Samsung πoυ πρότεινες από πανω την θεωρεις αξιόλογη τηλεόραση;Κάποια άλλη πρόταση;
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Πόσα hz είναι η Sony; Επίσης είναι android ή έχει συγκεκριμένες εφαρμογές; Ανάμεσα στις δύο ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή;
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Πόσα hz είναι η Sony; Επίσης είναι android ή έχει συγκεκριμένες εφαρμογές; Ανάμεσα στις δύο ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή;

Έχει Android και είναι 100hz.


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Γενικά τις Samsung εγώ δεν τις πολυσυμπαθώ. Δεν μου αρέσουν τα υπερτονισμενα χρώματα τους. Εγώ έχω μια Sony 55w905, προτιμώ την εικο α της Sony, οπότε λέω να τον πάω προς τα εκεί...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Γενικά τις Samsung εγώ δεν τις πολυσυμπαθώ. Δεν μου αρέσουν τα υπερτονισμενα χρώματα τους. Εγώ έχω μια Sony 55w905, προτιμώ την εικο α της Sony, οπότε λέω να τον πάω προς τα εκεί...

Με ένα calibration όλες ίδιες είναι στην πιστότητα χρωμάτων...
 

Evil 13

AVClub Enthusiast
24 August 2008
909
Ευχαριστώ Μιχάλη για την απάντηση, αλλά ο φίλος δεν είχε ποτέ τηλεόραση, έβλεπε μέχρι τώρα στο εργένικη σπίτι του σε ένα 22αρη μόνιτορ.Οποτε και για 55 με δυσκόλεψε πολύ να τον καταφέρω, για 65 δεν το συζητάει καν. Επειδή θα χρησιμοποιηθεί και για αθλητικά πολύ, τα θέλουμε τα 100 hz. Την Samsung πoυ πρότεινες από πανω την θεωρεις αξιόλογη τηλεόραση;Κάποια άλλη πρόταση;
Με το συμπαθειο κιολας,γιατι καιγεσαι τοσο πολυ να τον καταφερεις να παρει την ...οποια τηλεοραση?Δεν υπαρχει λογος να προσπαθεις να του ανοιξεις τα ματια,ασε τον να παρει οτι θελει γιατι στο τελος θα σου την πει κι απο πανω...
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Με το συμπαθειο κιολας,γιατι καιγεσαι τοσο πολυ να τον καταφερεις να παρει την ...οποια τηλεοραση?Δεν υπαρχει λογος να προσπαθεις να του ανοιξεις τα ματια,ασε τον να παρει οτι θελει γιατι στο τελος θα σου την πει κι απο πανω...
Σωστός, ήδη μου λέει ότι του αύξησα κατά πολύ το budget, έλεγε μέχρι 600 στην αρχή για 55αρα,αλλα σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο, με 100hz και va. Τεσπα εγώ του έκανα τις προτάσεις, ότι αποφασίσει...
 

mikele007

New member
29 April 2010
98
και εγω για 55αρα ελεγα...αλλα τελικα πηγα σε 65....αλλη ΑΙΣΘΗΣΗ!!! Ας την βαλει δοσεις...ΑΞΙΖΕΙ κ με το παραπανω.....απλα να παει σε καλη 65αρα.....εγω πηρα την 7002samsung στα 1200...πολυ ικανοποιμενος!! τηλεοραση δεν παιρνεις καθε μερα.....μονο 65αρα!
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Έβλεπε σε 22αρι μόνιτορ μέχρι τώρα, ήδη η 55αρα του φαίνεται υπερβολή.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα τηλεόραση μέχρι 850 ευρώ

Εφόσον πρόκειται για φίλο και όχι για έναν απλό γνωστό, καλώς γίνεται προσπάθεια για να στραφεί προς την καλύτερη δυνατή λύση. Από εκεί και πέρα, ας πάει σε 55" LCD τώρα (ιδανικά, σε 65") και στην επόμενη αγορά, μετά από κάποια χρόνια, ενδεχομένως να ψάξει από μόνος του για μεγαλύτερη διαγώνιο. Ίσως για 65" OLED, κοντά στα 1500 ευρώ...
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Εφόσον πρόκειται για φίλο και όχι για έναν απλό γνωστό, καλώς γίνεται προσπάθεια για να στραφεί προς την καλύτερη δυνατή λύση. Από εκεί και πέρα, ας πάει σε 55" LCD τώρα (ιδανικά, σε 65") και στην επόμενη αγορά, μετά από κάποια χρόνια, ενδεχομένως να ψάξει από μόνος του για μεγαλύτερη διαγώνιο. Ίσως για 65" OLED, κοντά στα 1500 ευρώ...
Μιχάλης σωστά μιλάς, την Samsung ή τη Sony λες;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα τηλεόραση μέχρι 850 ευρώ

Με τις υφιστάμενες τιμές, η Samsung είναι φθηνότερη και παράλληλα πιο value for money. Σε μερικές μέρες ίσως να ισχύει αυτό για τη Sony. Το καλύτερο θα είναι να τις δει από κοντά, σε κατάστημα που (θα) είναι διαθέσιμες για αγορά. Πάντως, σε εικόνα είναι πολύ κοντά (ίδιου τύπου panel, αλλά προφανώς διαφέρει η επεξεργασία) και διαφέρουν στο λειτουργικό. Ουσιαστικά, σε αυτό το δίλημμα, η επιλογή είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων (όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις).
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Αν δεν κανω λαθος και συμφωνα με τα οσα λεγανε οι πιο εξειδικευμενοι απο μενα πριν λιγες μερες οταν εψαχνα εγω tv, hdr αληθινο θα δεις μονο σε tvs με FALD (Full Array Local Dimming) , δλδ φετινα μοντελα (αν καταλαβα καλα) με πολυ υψηλο κοστος >1500 για 55αρα δλδ.